Najnowsze

Najnowsze

"Święte miasto Jerozolima stolicą dwóch państw. Taka idea już się kiedyś pojawiła"

- To jest deklaracja, którą będzie bardzo trudno zrealizować, bo nie wiąże się z kluczową sprawą, czyli pokojem - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, komentując decyzję Donalda Trumpa o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy. Zdaniem profesora "USA za rządów Trumpa straciły dużo wpływu na Bliskim Wschodzie", ale możliwe, że "istnieje coś za kurtyną dyplomatyczną". W opinii prof. Weissa, można spekulować, że chodzi o powstanie niezależnej i niepodległej Palestyny, która jednocześnie z Izraelem miałaby stolicę w Jerozolimie. - Święte miasto Jerozolima stolicą dwóch państw. Taka idea już się kiedyś pojawiła, ze strony Izraela - stwierdził. Zdaniem prof. Weissa, strona palestyńska nie dąży do takiego kompromisu w obawie przed wygraną Hamasu w wyborach.

Prognoza pogody na piątek 8 grudnia

Piątek będzie pochmurny, ale z przejaśnieniami i przelotnym deszczem. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny. Jego prędkość porywach może osiągnąć do 60 km/h. Ciśnienie rośnie, w południe 1010 hPa.

Burzliwe posiedzenie sejmowej komisji w sprawie zmian w sądownictwie

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka postawiła kropkę nad i w sprawie zmian w sądownictwie. Prezydenckie projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym z szeregiem poprawek PiS są gotowe do głosowania w Sejmie. Opozycja apeluje do prezydenta o weto,ale słowa prezydenckiego ministra te nadzieje rozwiewają.

Ma wpływowych przyjaciół, awansował po skandalu. Kariera "ministra ds. dopingu"

Witalij Mutko - to on był ministrem sportu Rosji w czasie, kiedy dochodziło do największych naruszeń związanych z dopingiem. Przez samych Rosjan nazywany jest nawet "ministrem od dopingu". Kiedy wybuchła afera z rosyjskimi sportowcami nie został ukarany, tylko nagrodzony i awansowany. Jest teraz wicepremierem i zajmuje się m.in. organizacją przyszłorocznego mundialu.

"Jeśli nie będzie rygorystycznego systemu kar, to nie będzie czystego sportu"

To jest wariant bardzo zdecydowany i oczekiwany. Ale pozostają kontrowersje, bo zatrzymano się w połowie drogi zostawiając otwarte drzwi dla rosyjskich sportowców - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Jerzy Smorawiński, specjalista medycyny sportowej, komentując wykluczenie z igrzysk w Pjongczangu Rosji. - To jest taki salomonowy wyrok. Karzemy, ale zostawiamy furtkę - zgodził się Andrzej Supron, były zapaśnik. Zdaniem wicemistrza olimpijskiego problemem jest to, że "sport się skomercjalizował", co jest pokusą i dla sportowców, i dla ludzi, którzy z nimi pracują. - Jeśli nie będzie rygorystycznego systemu kar, to nie będzie czystego sportu - ocenił Supron.

"Mamy nowy rodzaj wpływu, który nie jest już związany z władzą, z hierarchią, z pieniędzmi"

Akcja #MeToo udowadnia, że mamy nowy rodzaj wpływu, który nie jest już związany z władzą, z hierarchią, z pieniędzmi, ze statusem społecznym. Z takim wpływem, który jest możliwy dzięki technologii, dzięki sieci - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Joanna Heidtman, psycholog społeczny i socjolog, komentując tegoroczną tytuł "Człowieka Roku" magazynu "Time" dla osób, które przerwały zmowę milczenia. Zdaniem socjolog wykorzystywanie seksualne, dyskryminacja i molestowanie to są rzeczy, które dzieją się codziennie. - Wolimy nie widzieć tego, co jest niewygodne - oceniła Heidtman i dodała, że osoby docenione przez "Time" charakteryzują się tym, że ich wartości potrafią przebić przez barierę lęków, uprzedzeń i stereotypów.

Puste ławy i brak prezydenta. Tak Sejm pracuje nad zmianami w sądach

Jest to chwila tragiczna - tak mówiła prof. Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, podczas sejmowej dyskusji o ustawach o sądach. W środę rozpoczęło się drugie czytanie prezydenckich projektów, które zostały mocno zmienione przez posłów PiS w ramach poprawek. A przeciwko zmianom w Krajowej Radzie Sądownictwa i SN odbyły się protesty w kilku polskich miastach.

Były szef SKW doprowadzony do prokuratury. "Zbliżanie nas do tureckich standardów"

Były szef wojskowego kontrwywiadu generał Piotr Pytel został zatrzymany w domu i doprowadzony na przesłuchanie. Po co żandarmeria i wariant siłowy, skoro generał nie ucieka, a śledztwo toczy się od dawna? Znajomi i byli współpracownicy generała mówią o politycznej zemście Antoniego Macierewicza, a Donald Tusk pisze, że generał Pytel "to wzór patriotyzmu i honoru".

Prognoza pogody na czwartek 7 grudnia

Czwartek będzie deszczowy na północy i wschodzie kraju. W pozostałych regionach kraju pogodnie. Temperatura maksymalna w trakcie dnia od 6 stopni Celsjusza na wschodzie do 8 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny. Jego porywy mogą osiągnąć prędkość do 60 km/h.

Nowe uprawnienia dla komisji weryfikacyjnej. "Napisane, by nękać panią prezydent"

Komisja weryfikacyjna, która bada warszawską reprywatyzację nieruchomości, chce zwiększyć swoje uprawnienia. PiS proponuje przepisy, na mocy których prezydent Warszawy mogłaby zostać doprowadzona przed komisję silą. Do tej pory Hanna Gronkiewicz-Waltz konsekwentnie odmawia stawiennictwa przed organem kierowanym przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego.

"Mały człowiek stawia się w pozycji nagradzania mężów niepodległości"

- Zaserwował nam połączenie długiej listy komunałów z czymś, co zupełnie trąci groteską - tak Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów podsumował orędzie prezydenta Dudy, wygłoszone z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS bardzo krytycznie również ocenił pomysł głowy państwa, by pośmiertnie odznaczyć Orderem Orła Białego postacie związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. - Mały człowiek stawiający się w pozycji nagradzania największych mężów niepodległości sprzed 100 lat. - dodał Jacek Rostowski. Były wicepremier odniósł się do spekulacji o wymianie premiera. - Beata Szydło wśród aktywu i posłów PiS była popularna. Mateusz Morawiecki nie jest - komentował Jacek Rostowski, dodając, że jeśli obecny minister finansów zostałby szefem rządu, to z tego właśnie powodu byłby "jeszcze mniej niezależny" niż Beata Szydło.

"To będzie osobista katastrofa dla Donalda Trumpa"

- To będzie osobista katastrofa dla Donalda Trumpa i całej jego rodziny. Będą się otwierać kolejne wątki - tak Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA ocenił rewelacje o zaangażowaniu zięcia amerykańskiego prezydenta w sprawę wpływu Rosji na wybory w Stanach Zjednoczonych. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS podkreślił, że nowa linia obrony Białego Domu w toczącym się śledztwie jest "chwytaniem się ostatniej deski ratunku" - Zdaniem prawników Trumpa, z amerykańskiej konstytucji wynika, że prezydenta USA nie można oskarżyć o to, iż działa przeciwko śledztwu - dodał były ambasador. - Jednak pojawiły się opinie znanych prawników, że jest to nonsens, w USA nie ma monarchii i prezydent jest odpowiedzialny przed prawem - podkreślił Schnepf.

Trzy koncepcje rządu w PiS. Mateusz Morawiecki zostanie premierem?

Rekonstrukcyjna bomba czy plotka? Mateusz Morawiecki za Beatę Szydło, czyli zmiana na stanowisku premiera. Wiadomość gruchnęła po wieczornej naradzie w siedzibie PiS i nocnym internetowym wpisie pani premier. W dodatku, wicepremier Morawiecki zamiast do Brukseli, udał się we wtorek na Nowogrodzką.