Większa skuteczność i szybsze wyniki. Tak sztuczna inteligencja pomaga polskim lekarzom

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Większa skuteczność i szybsze wyniki. Tak sztuczna inteligencja pomaga polskim lekarzom
Większa skuteczność i szybsze wyniki. Tak sztuczna inteligencja pomaga polskim lekarzom
Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24
Większa skuteczność i szybsze wyniki. Tak sztuczna inteligencja pomaga polskim lekarzomMarcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24

Coraz częściej pomaga lekarzom w analizowaniu wyników, jest szybka i precyzyjna, a w diagnostyce to nie do przecenienia. Jej zalety szczególnie cenią radiolodzy.

To dzieje się teraz - skuteczność badań bliska 100 procent, wyniki po kilku dniach, a wszystko dzięki sztucznej inteligencji.

- Zbieramy po prostu dane w sposób szybszy, może troszkę szczątkowy, a sztuczna inteligencja dzięki swojej właśnie inteligencji pozwala te obrazki, które potem my oglądamy, przygotować w sposób szybszy i szybciej zebrać po prostu materiał - mówi profesor Piotr Grzelak, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Najszersze zastosowanie dla AI znaleźli radiolodzy. Firma Pixel Technology z Łodzi opracowała system analizujący obraz, na przykład pozyskany w wyniku badania rentgenowskiego czy tomograficznego.

Najważniejsza w jego przypadku jest szybkość i dokładność, bo w wielu przypadkach na opisy czeka się bardzo długo.

Sztuczna inteligencja pomaga lekarzom w około 10 szpitalach w całym kraju

- Stworzyliśmy algorytmy, które potrafią przyśpieszyć nawet do 74 procent opis niektórych badań, czyli automatycznie znajdują wszystkie zmiany patologiczne w danych organach. W niektórych modelach, tych najlepszych które mamy, mamy w tej chwili 96-97 procent skuteczności. Super Lekarz ma 94 procent, natomiast zwykli lekarze od 72 do 84 procent skuteczności - przekazuje Jakub Musiałek z firmy Pixel Technology w Łodzi.

Systemy już teraz pomagają lekarzom w około 10 szpitalach w całym kraju. - Każdy system, który przyspieszy też pracę radiologa no to super, to jest bardzo korzystne i trochę mogłoby nas odciążyć - wskazuje Tomasz Puzio, radiolog z firmy Pixel Technology.

Leczenie może stać się szybsze niż kiedykolwiek

Radiologia to niejedyna dziedzina medycyny, w której AI pomaga lekarzom. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu imienia Biegańskiego w Łodzi wykorzystują ją także kardiolodzy.

Specjalna platforma do pomiarów hemodynamicznych jest w stanie pomóc na przykład w przewidywaniu spadków ciśnienia u operowanych pacjentów. - Jesteśmy w stanie wiedzieć, co będzie w przyszłości, czyli zapobiec tym zdarzeniom niepożądanym, których nie chcemy, by chorzy doświadczali. Możemy je leczyć zanim one wystąpią, ponieważ bez tych algorytmów jesteśmy w stanie jako lekarze leczyć coś, co się dzieje już - mówi doktor nauk medycznych Arkadiusz Ammer z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Łodzi.

Dzięki sztucznej inteligencji analiza historii choroby pacjenta i dostosowanie leczenia mogą stać się szybsze niż kiedykolwiek.

- Biorąc pod uwagę potencjał sztucznej inteligencji w przetwarzaniu ogromnej ilości danych różnego rodzaju, połączenie tego typu informacji o pacjencie daje bardzo duży potencjał do personalizacji terapii - ocenia profesor doktor habilitowana inżynier Anna Fabijańska z Instytutu Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

W przyszłości możemy spodziewać się scenariusza, w którym badań potrzebnych będzie mniej i będą one dostarczały lekarzom więcej informacji.

- Będziemy robili coraz bardziej dokładne badania. Coraz więcej będziemy się dowiadywali z jednego badania i lekarze z takim systemem sztucznej inteligencji będą tworzyli tandem, który będzie szybko przechodził przez standardowe tysiące znanych nam już przykładów patologii - prognozuje Jakub Musiałek.

CZYTAJ TAKŻE: Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"
Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"Marek Nowicki/Fakty TVN

Posiłkując się AI, lekarze mimo wszystko powinni kierować się wiedzą i doświadczeniem.

- Zabawy ze sztuczną inteligencją w medycynie troszeczkę weszły w ślepą uliczkę polegającą na tym, że my szukamy bardzo medycznych rozwiązań, diagnoz, które czasami lekarz podejmuje intuicyjnie. Niestety sztuczna inteligencja to są zazwyczaj wybory zero-jedynkowe i nie ma tutaj przestrzeni na intuicję - zwraca uwagę Piotr Grzelak.

- Oczywiście lekarz podejmuje decyzje i właściwie system może mu tylko co najwyżej podpowiedzieć, albo które badanie powinien ocenić w pierwszej kolejności, bo na przykład system podejrzewa, że tam jest jakaś zmiana wymagająca pilnej oceny - komentuje Tomasz Puzio.

Algorytmy sztucznej inteligencji mogą jedynie przyspieszyć czy ułatwić niektóre procesy.

Autorka/Autor:Marcin Barszcz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS