Większa skuteczność i szybsze wyniki. Tak sztuczna inteligencja pomaga polskim lekarzom

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Większa skuteczność i szybsze wyniki. Tak sztuczna inteligencja pomaga polskim lekarzom
Większa skuteczność i szybsze wyniki. Tak sztuczna inteligencja pomaga polskim lekarzom
Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24
Większa skuteczność i szybsze wyniki. Tak sztuczna inteligencja pomaga polskim lekarzomMarcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24

Coraz częściej pomaga lekarzom w analizowaniu wyników, jest szybka i precyzyjna, a w diagnostyce to nie do przecenienia. Jej zalety szczególnie cenią radiolodzy.

To dzieje się teraz - skuteczność badań bliska 100 procent, wyniki po kilku dniach, a wszystko dzięki sztucznej inteligencji.

- Zbieramy po prostu dane w sposób szybszy, może troszkę szczątkowy, a sztuczna inteligencja dzięki swojej właśnie inteligencji pozwala te obrazki, które potem my oglądamy, przygotować w sposób szybszy i szybciej zebrać po prostu materiał - mówi profesor Piotr Grzelak, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Najszersze zastosowanie dla AI znaleźli radiolodzy. Firma Pixel Technology z Łodzi opracowała system analizujący obraz, na przykład pozyskany w wyniku badania rentgenowskiego czy tomograficznego.

Najważniejsza w jego przypadku jest szybkość i dokładność, bo w wielu przypadkach na opisy czeka się bardzo długo.

Sztuczna inteligencja pomaga lekarzom w około 10 szpitalach w całym kraju

- Stworzyliśmy algorytmy, które potrafią przyśpieszyć nawet do 74 procent opis niektórych badań, czyli automatycznie znajdują wszystkie zmiany patologiczne w danych organach. W niektórych modelach, tych najlepszych które mamy, mamy w tej chwili 96-97 procent skuteczności. Super Lekarz ma 94 procent, natomiast zwykli lekarze od 72 do 84 procent skuteczności - przekazuje Jakub Musiałek z firmy Pixel Technology w Łodzi.

Systemy już teraz pomagają lekarzom w około 10 szpitalach w całym kraju. - Każdy system, który przyspieszy też pracę radiologa no to super, to jest bardzo korzystne i trochę mogłoby nas odciążyć - wskazuje Tomasz Puzio, radiolog z firmy Pixel Technology.

Leczenie może stać się szybsze niż kiedykolwiek

Radiologia to niejedyna dziedzina medycyny, w której AI pomaga lekarzom. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu imienia Biegańskiego w Łodzi wykorzystują ją także kardiolodzy.

Specjalna platforma do pomiarów hemodynamicznych jest w stanie pomóc na przykład w przewidywaniu spadków ciśnienia u operowanych pacjentów. - Jesteśmy w stanie wiedzieć, co będzie w przyszłości, czyli zapobiec tym zdarzeniom niepożądanym, których nie chcemy, by chorzy doświadczali. Możemy je leczyć zanim one wystąpią, ponieważ bez tych algorytmów jesteśmy w stanie jako lekarze leczyć coś, co się dzieje już - mówi doktor nauk medycznych Arkadiusz Ammer z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Łodzi.

Dzięki sztucznej inteligencji analiza historii choroby pacjenta i dostosowanie leczenia mogą stać się szybsze niż kiedykolwiek.

- Biorąc pod uwagę potencjał sztucznej inteligencji w przetwarzaniu ogromnej ilości danych różnego rodzaju, połączenie tego typu informacji o pacjencie daje bardzo duży potencjał do personalizacji terapii - ocenia profesor doktor habilitowana inżynier Anna Fabijańska z Instytutu Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

W przyszłości możemy spodziewać się scenariusza, w którym badań potrzebnych będzie mniej i będą one dostarczały lekarzom więcej informacji.

- Będziemy robili coraz bardziej dokładne badania. Coraz więcej będziemy się dowiadywali z jednego badania i lekarze z takim systemem sztucznej inteligencji będą tworzyli tandem, który będzie szybko przechodził przez standardowe tysiące znanych nam już przykładów patologii - prognozuje Jakub Musiałek.

CZYTAJ TAKŻE: Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"
Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"Marek Nowicki/Fakty TVN

Posiłkując się AI, lekarze mimo wszystko powinni kierować się wiedzą i doświadczeniem.

- Zabawy ze sztuczną inteligencją w medycynie troszeczkę weszły w ślepą uliczkę polegającą na tym, że my szukamy bardzo medycznych rozwiązań, diagnoz, które czasami lekarz podejmuje intuicyjnie. Niestety sztuczna inteligencja to są zazwyczaj wybory zero-jedynkowe i nie ma tutaj przestrzeni na intuicję - zwraca uwagę Piotr Grzelak.

- Oczywiście lekarz podejmuje decyzje i właściwie system może mu tylko co najwyżej podpowiedzieć, albo które badanie powinien ocenić w pierwszej kolejności, bo na przykład system podejrzewa, że tam jest jakaś zmiana wymagająca pilnej oceny - komentuje Tomasz Puzio.

Algorytmy sztucznej inteligencji mogą jedynie przyspieszyć czy ułatwić niektóre procesy.

Autorka/Autor:Marcin Barszcz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS