Profilaktyka ratuje życie. Przekonały się o tym dwie pacjentki onkologiczne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Profilaktyka ratuje życie. Przekonały się o tym dwie pacjentki onkologiczne
Profilaktyka ratuje życie. Przekonały się o tym dwie pacjentki onkologiczne
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Profilaktyka ratuje życie. Przekonały się o tym dwie pacjentki onkologiczneMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Lekarze nie mają wątpliwości, że profilaktyka to klucz do zdrowia. Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Tak było w przypadku dwóch pacjentek. U jednej z nich w lutym zdiagnozowano guza jajnika, który w ciągu pół roku urósł do blisko 80 centymetrów, a kiedy został wycięty - ważył 30 kilogramów. Druga z pacjentek przeszła zabieg endoskopowego usunięcia złośliwego guza piersi. Był to pierwszy taki zabieg w Polsce.

139 szwów na brzuchu to już tylko pamiątka po wycięciu guza jajnika. u pani Anny - Muszę przyznać, że to pierwszy tak - chciałem powiedzieć duży - ale ogromny guz, jaki kiedykolwiek widziałem u pacjentki - mówi profesor Maciej W. Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Guz miał blisko 80 centymetrów. Sięgał od spojenia łonowego aż do klatki piersiowej. Pacjentka miała problemy z oddychaniem, chodzeniem i codziennym funkcjonowaniem. - To był koszmar. To była taka duszność wysiłkowa, że ja już nie dawałam rady - mówi pani Anna, pacjentka.

Co ważne - kobieta badała się regularnie. Pierwszą diagnozę usłyszała w lutym. Od tego czasu czekała na kolejne badania i wizyty. - Tu się czeka dwa tygodnie, tu się czeka dwa miesiące, znowu dwa miesiące, a mi za każdym razem brzuch rósł w tym rekordowym tempie - opowiada pani Anna.

ZOBACZ TEŻ: Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

W końcu pacjentka została skierowana do profesora Sochy. Guz w tym czasie urósł do ogromnych rozmiarów. Dla zespołu lekarzy ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku zabieg okazał się równie ogromnym wyzwaniem. - Rozwiązania były, przyznam szczerze, niestandardowe, natomiast adekwatne do sytuacji - komentuje lekarz Karol Szleper-Fadrowski, stażysta Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

Zabieg usunięcia guza u pani AnnySzpital św. Wojciecha w Gdańsku

Lekarze po wycięciu zmiany musieli umieścić guz na specjalnym wózku, bo unieść 30 kilogramów nie było łatwo. - To trudny zabieg logistycznie, technicznie i wreszcie niezwykły, bo jeszcze raz powtórzę: z tego co wiem nie zdarzył się większy guz w Polsce - informuje Maciej W. Socha.

Pacjentka dzisiaj czuje się świetnie i powoli wraca do zdrowia. Guz okazał się łagodny. - Sama nie może uwierzyć, że ma nagle płaski brzuch - mówi Maciej Socha.

Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniaka
Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniakaMarek Nowicki/Fakty TVN

Pierwszy zabieg endoskopowego wycięcia guza piersi

O tym, jak ważna są profilaktyczne badania, przekonała się też pani Anna Witczak z Łodzi. - Zrobiłam w kwietniu badanie mammograficzne i na tym właśnie badaniu mammograficznym wyszły zmiany - wspomina pacjentka.

Kobieta w Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polk w ubiegłym tygodniu przeszła zabieg usunięcia złośliwego guza piersi. - Zgodnie z moją wiedzą, jest to pierwszy zabieg endoskopowego wycięcia guza i tak naprawdę wykonania zabiegu oszczędzającego pierś u chorej na raka piersi właśnie z wykorzystaniem endoskopu, czyli tej techniki minimalnie inwazyjnej - przekazuje profesor Piotr Pluta z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Immunoterapia przedoperacyjna. Nowa terapia okazuje się bardzo skuteczna w leczeniu czerniaka

Endkospowe operacje są coraz częściej stosowane, choć nie zawsze możliwe. Zabieg pani Anny trwał kilka godzin i był bardzo skomplikowany. Guz szczęśliwie został usunięty w całości, a zastosowana technika daje Pani Annie nie tylko szansę na zachowanie kobiecości, ale i szybsze dochodzenie do zdrowia. Kluczowe tu jednak okazały się badania i szybkie podjęcie leczenia.

- Dzięki temu właśnie, że badam się profilaktycznie co roku, to ta zmiana została wykryta we wczesnym stadium i to przede wszystkim daje mi nadzieję - mówi pani Anna Witczak.

Onkolog: co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 tysięcy ludzi
Onkolog: co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 tysięcy ludziTVN24

W ciągu ostatnich 20 lat podwoiła się liczba zachorowań na raka piersi

Co roku w Polsce na nowotwory piersi zapada ponad 25 tysięcy kobiet. Niemal jedna trzecia zostaje zdiagnozowana zbyt późno. Na przestrzeni ostatnich 20 lat niemal podwoiła się liczba przypadków raka piersi. Specjaliści i nie tylko podkreślają, jak ważna jest profilaktyka.

- Daje właściwie szanse stuprocentowego wyleczenia i tak też liczę, że będzie w moim przypadku - mówi pani Anna Witczak. - Kontrole kontrole i jeszcze raz kontrole - podkreśla pani Anna.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W walce z rakiem "ponad 50 procent szans zależy od nas". Najważniejsza jest profilaktyka

Cytologia i mammografia - obowiązkowo raz w roku. Do tego samobadanie co najmniej raz w miesiącu, o tym powinna pamiętać każda kobieta. Zwłaszcza, jeśli w rodzinie występowały wcześniej nowotwory, powinna się nam zapalić czerwona lampka.

- Inny charakter guzów jest u młodszych kobiet, a inny będzie u pań gdzieś tam po 40., jeszcze inny po 50., jeszcze inny po 60. Natomiast, jeśli chodzi o badania profilaktyczne, to każdą pacjentkę, niezależnie od wieku, należy zachęcać tak samo - zaznacza doktor Tomasz Fuchs, kierownik Katedry Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Szpital św. Wojciecha w Gdańsku

Pozostałe wiadomości

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalne informacje: znaleziono tam dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalne informacje: znaleziono tam dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, podczas lektury którego ciarki przechodzą po plecach. Dzieci przywiązywane pasami do łóżek to wcale nie najgorsza jego część. 

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Psychiatria dziecięca w Polsce to gdzieniegdzie "XIX wiek". Dzieci leżą przywiązane pasami

Źródło:
Fakty TVN

Bezczelna kradzież, od której panu Romanowi pęka serce. Złodzieje ukradli z pasieki 24 ule, w środku było około półtora miliona pszczół. Policja jest pewna, że to nie była przypadkowa kradzież.

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Złodzieje ukradli 24 ule, w których było około 1,5 miliona pszczół

Źródło:
Fakty TVN

Komisja Wenecka przyjedzie w środę do Polski. Do piątku jej członkowie będą rozmawiać w Warszawie z przedstawicielami władz, organizacji pozarządowych i prawniczych o projekcie ustawy o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W najbliższych tygodniach Komisja wyda też opinię na temat rozwiązania problemu tak zwanych neo-sędziów - ustalił Michał Tracz, reporter "Faktów" TVN.

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

"Fakty" TVN: Komisja Wenecka jedzie do Polski. Ma dwa zadania

Źródło:
"Fakty" TVN

- Takie sytuacje się zdarzają - mówią doświadczeni wojskowi. Ta zdarzyła się 9 września podczas szkolenia - 12 wojskowych spadochroniarzy zostało zniesionych przez silny wiatr. Mieli lądować na Pustyni Błędowskiej. Zniosło ich nad pobliską miejscowość Chechło. Spadochron jednego z żołnierzy zawisł na linii energetycznej. Inny wylądował na dachu budynku.

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

"Wiatr zmienił kierunek i dlatego żołnierze zostali zniesieni, co nie jest dziwne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Obrona granicy jest najważniejsza. Ale to jest ciągle pytanie, czy ta obrona nie może oznaczać współpracy z organizacjami, które potrafią humanitarnie podejść do uchodźcy i potrafią również wspomóc działania służb - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Maciej Żywno, wicemarszałek Senatu (Polska 2050-Trzecia Droga). Dodał, że chciałby, aby została dotrzymana obietnica dotycząca wpuszczenia na granicę polsko-białoruską organizacji humanitarnych, które zajmują się niesieniem pomocy potrzebującym.

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Wicemarszałek Senatu o granicy: chciałbym, żeby była dotrzymana obietnica

Źródło:
TVN24

- Oderwijmy się od tej kontrasygnaty. Czy ona by była udzielona, czy by ją cofnięto, jedno jest pewne: to, co pan prezydent chciał zrobić w Sądzie Najwyższym, to znaczy powołać jakiegoś swojego komisarza do przeprowadzania wyborów prezesa, było nieskuteczne - komentował w "Faktach po Faktach" sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego profesor Włodzimierz Wróbel.

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Co z kontrasygnatą premiera? "Żyjemy w państwie schizofrenii"

Źródło:
TVN24

Europa, Afryka i Bliski Wschód stoją w obliczu kolejnego kryzysu migracyjnego, i to na skalę dotąd niespotykaną. Jego źródłem może być pogrążony w konflikcie Sudan. Dwa miliony uchodźców z Sudanu na razie znalazły schronienie w krajach ościennych, ale ta liczba może radykalnie wzrosnąć i spowodować nową, potężną falę migracyjną.

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Sudan u progu katastrofy humanitarnej. Miliony ludzi już uciekło do sąsiednich krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS