Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"
Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"
Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24
Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24

Mechanizmy się zmieniają, są inne haczyki, ale efekt wciąż ten sam - z okradanych kont znikają wielkie sumy. Oszuści zachęcają do inwestycji, tworzą fałszywe reklamy, kuszą zyskiem, wyciągają dane i zabierają pieniądze. Czujność i nieufność, gdy chodzi o pieniądze i konta, jest bardzo ważna.

W sieci pojawił się nowy typ oszustwa. Tym razem nie na wnuczka, policjanta czy astronautę, a "na inwestycję". Ofiarą takiego przestępstwa padł między innymi 77-latek z powiatu lubińskiego. W wyniku oszustwa stracił 140 tysięcy złotych.

- Zadzwonił na jeden z podanych numerów. Odebrała kobieta, która poinformowała mężczyznę, że po wpłacie 800 złotych zostanie dla niego utworzone specjalne konto bankowe i przydzielony opiekun, który poprowadzi go przez wszystkie meandry inwestycji - przekazała asp. sztab. Sylwia Serafin z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

CZYTAJ TEŻ: Przedsiębiorcy i ludzie mediów chcą walczyć z hejtem i dezinformacją w sieci. Zaapelowali do Adama Bodnara

Przestępstwa nie dotyczą wyłącznie osób starszych. 35-latek z Nowej Soli wpłacił oszustom prawie 15 tysięcy złotych. - Poszkodowany zrelacjonował, że znalazł w internecie ogłoszenie o możliwości zainwestowania pieniędzy i wtedy padł ofiarą manipulacji ze strony przestępców - informuje asp. Justyna Sęczkowska-Sobol z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli.

Oszuści podszyli się pod córkę 62-latki, kobieta straciła pieniądze
Oszuści podszyli się pod córkę 62-latki, kobieta straciła pieniądze

Jak działają oszuści?

Schemat wygląda następująco: oszust umieszcza w internecie fałszywą reklamę inwestycyjną, a potencjalna ofiara rejestruje się na podanej stronie lub instaluje określoną aplikację. Następnie dochodzi do kontaktu obydwu stron, w wyniku którego nieświadomy użytkownik podaje dane swojej karty płatniczej czy login oraz hasło do banku.

Kluczowe w oszustwie jest oparcie się na wizerunkach znanych osób. - Wykorzystywanie twarzy celebrytów odwołuje się do naturalnych procesów, które odnoszą się do naszej psychiki, że jesteśmy bardziej podatni na sugestie osób ważnych - wyjaśnia dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu.

Walka z tego typu reklamami w mediach społecznościowych jest bardzo trudna. - To jest właśnie problem, o którym właściciele mediów społecznościowych mówią, że walczą, mówią, że mają technologię, ale, niestety, rzeczywistość wygląda tak, że użytkownicy, którzy te materiały zgłaszają, czasem muszą się uciekać do masowego zgłaszania - wskazuje Paweł Makowiec z portalu Cyberdefence24.pl.

Oszuści obiecywali sprowadzenie samochodu z zagranicy, brali zaliczki i znikali. Grupa została rozbita
Oszuści obiecywali sprowadzenie samochodu z zagranicy, brali zaliczki i znikali. Grupa została rozbitaDariusz Łapiński/Fakty TVN

Na co uważać, aby nie stracić pieniędzy?

Najniebezpieczniejszą bronią oszustów stają się jednak tak zwane deepfake'i, czyli filmy tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji. Wykorzystywane jest to, że większość osób chce pomnożyć swój majątek z myślą o dzieciach czy bliskich. Należy pamiętać, że inwestycje z bardzo dużą stopą zwrotu po prostu nie istnieją.

ZOBACZ TEŻ: Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfake'ów, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"

- Jeżeli nagle dostrzegamy, że ktoś nam obiecuje złote góry i podchodzimy do tego w sposób bezkrytyczny, to bardzo szybko jesteśmy w stanie przelać te środki, czasem jedyne, jakie posiadamy, wierząc, czy będąc okłamywanym, że tego rodzaju zwrot jest możliwy - zwraca uwagę Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Komisja Nadzoru Finansowego cały czas monitoruje oszustwa internetowe i zbiera informacje na ich temat. - Bardzo mocno skupiamy się na etapie prewencji, na tym, aby jak najmocniej ograniczyć rozprzestrzenianie się tych oszukańczych reklam czy też dostępność fałszywych stron inwestycyjnych - informuje Paweł Piekutowski, kierownik Departamentu Cyberbezpieczeństwa Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Pamiętajmy jednak, żeby zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem, dokonując inwestycji, zwłaszcza przez internet. - Najważniejsze jest to - nieważne, czy tutaj mówimy o takich oszustwach inwestycyjnych czy nawet o cyberatakach - że zawsze ostatnią linią obrony jest człowiek - podkreśla Paweł Makowiec.

Autorka/Autor:Marcin Barszcz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS