Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"
Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"
Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24
Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24

Mechanizmy się zmieniają, są inne haczyki, ale efekt wciąż ten sam - z okradanych kont znikają wielkie sumy. Oszuści zachęcają do inwestycji, tworzą fałszywe reklamy, kuszą zyskiem, wyciągają dane i zabierają pieniądze. Czujność i nieufność, gdy chodzi o pieniądze i konta, jest bardzo ważna.

W sieci pojawił się nowy typ oszustwa. Tym razem nie na wnuczka, policjanta czy astronautę, a "na inwestycję". Ofiarą takiego przestępstwa padł między innymi 77-latek z powiatu lubińskiego. W wyniku oszustwa stracił 140 tysięcy złotych.

- Zadzwonił na jeden z podanych numerów. Odebrała kobieta, która poinformowała mężczyznę, że po wpłacie 800 złotych zostanie dla niego utworzone specjalne konto bankowe i przydzielony opiekun, który poprowadzi go przez wszystkie meandry inwestycji - przekazała asp. sztab. Sylwia Serafin z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

CZYTAJ TEŻ: Przedsiębiorcy i ludzie mediów chcą walczyć z hejtem i dezinformacją w sieci. Zaapelowali do Adama Bodnara

Przestępstwa nie dotyczą wyłącznie osób starszych. 35-latek z Nowej Soli wpłacił oszustom prawie 15 tysięcy złotych. - Poszkodowany zrelacjonował, że znalazł w internecie ogłoszenie o możliwości zainwestowania pieniędzy i wtedy padł ofiarą manipulacji ze strony przestępców - informuje asp. Justyna Sęczkowska-Sobol z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli.

Oszuści podszyli się pod córkę 62-latki, kobieta straciła pieniądze
Oszuści podszyli się pod córkę 62-latki, kobieta straciła pieniądze

Jak działają oszuści?

Schemat wygląda następująco: oszust umieszcza w internecie fałszywą reklamę inwestycyjną, a potencjalna ofiara rejestruje się na podanej stronie lub instaluje określoną aplikację. Następnie dochodzi do kontaktu obydwu stron, w wyniku którego nieświadomy użytkownik podaje dane swojej karty płatniczej czy login oraz hasło do banku.

Kluczowe w oszustwie jest oparcie się na wizerunkach znanych osób. - Wykorzystywanie twarzy celebrytów odwołuje się do naturalnych procesów, które odnoszą się do naszej psychiki, że jesteśmy bardziej podatni na sugestie osób ważnych - wyjaśnia dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu.

Walka z tego typu reklamami w mediach społecznościowych jest bardzo trudna. - To jest właśnie problem, o którym właściciele mediów społecznościowych mówią, że walczą, mówią, że mają technologię, ale, niestety, rzeczywistość wygląda tak, że użytkownicy, którzy te materiały zgłaszają, czasem muszą się uciekać do masowego zgłaszania - wskazuje Paweł Makowiec z portalu Cyberdefence24.pl.

Oszuści obiecywali sprowadzenie samochodu z zagranicy, brali zaliczki i znikali. Grupa została rozbita
Oszuści obiecywali sprowadzenie samochodu z zagranicy, brali zaliczki i znikali. Grupa została rozbitaDariusz Łapiński/Fakty TVN

Na co uważać, aby nie stracić pieniędzy?

Najniebezpieczniejszą bronią oszustów stają się jednak tak zwane deepfake'i, czyli filmy tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji. Wykorzystywane jest to, że większość osób chce pomnożyć swój majątek z myślą o dzieciach czy bliskich. Należy pamiętać, że inwestycje z bardzo dużą stopą zwrotu po prostu nie istnieją.

ZOBACZ TEŻ: Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfake'ów, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"

- Jeżeli nagle dostrzegamy, że ktoś nam obiecuje złote góry i podchodzimy do tego w sposób bezkrytyczny, to bardzo szybko jesteśmy w stanie przelać te środki, czasem jedyne, jakie posiadamy, wierząc, czy będąc okłamywanym, że tego rodzaju zwrot jest możliwy - zwraca uwagę Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Komisja Nadzoru Finansowego cały czas monitoruje oszustwa internetowe i zbiera informacje na ich temat. - Bardzo mocno skupiamy się na etapie prewencji, na tym, aby jak najmocniej ograniczyć rozprzestrzenianie się tych oszukańczych reklam czy też dostępność fałszywych stron inwestycyjnych - informuje Paweł Piekutowski, kierownik Departamentu Cyberbezpieczeństwa Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Pamiętajmy jednak, żeby zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem, dokonując inwestycji, zwłaszcza przez internet. - Najważniejsze jest to - nieważne, czy tutaj mówimy o takich oszustwach inwestycyjnych czy nawet o cyberatakach - że zawsze ostatnią linią obrony jest człowiek - podkreśla Paweł Makowiec.

Autorka/Autor:Marcin Barszcz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Za gwałt przez internet 20-letniemu sprawcy grozi nawet 15 lat więzienia. Choć w realnym świecie nigdy nie dotknął i nie spotkał swoich ofiar, to - według prokuratury - seryjnie je krzywdził. Mężczyzna swoje ofiary prosił o intymne zdjęcia, a potem wykorzystywał je do gróźb i szantażu. Najmłodsza z jego ofiar miała 11 lat.

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Najmłodsza ofiara miała 11 lat. 20-latek odpowie za gwałt przez internet

Źródło:
Fakty TVN

W ciąży poznały diagnozę, która brzmiała jak wyrok i nie dotyczyła ich zdrowia - tylko życia ich dzieci. Mimo tego zdecydowały się urodzić. Panie Anna, Kamila i Patrycja opowiedziały o swoich doświadczeniach i o tym, co było dla nich najgorsze.

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Zdecydowały się urodzić dzieci z wadami letalnymi. Opowiedziały o swoich doświadczeniach

Źródło:
Fakty TVN

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS