Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"
Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"
Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24
Uwierzyli w szybki zysk, stracili oszczędności życia. Po metodzie "na wnuczka" przyszła metoda "na inwestycję"Marcin Barszcz/Fakty po Południu TVN24

Mechanizmy się zmieniają, są inne haczyki, ale efekt wciąż ten sam - z okradanych kont znikają wielkie sumy. Oszuści zachęcają do inwestycji, tworzą fałszywe reklamy, kuszą zyskiem, wyciągają dane i zabierają pieniądze. Czujność i nieufność, gdy chodzi o pieniądze i konta, jest bardzo ważna.

W sieci pojawił się nowy typ oszustwa. Tym razem nie na wnuczka, policjanta czy astronautę, a "na inwestycję". Ofiarą takiego przestępstwa padł między innymi 77-latek z powiatu lubińskiego. W wyniku oszustwa stracił 140 tysięcy złotych.

- Zadzwonił na jeden z podanych numerów. Odebrała kobieta, która poinformowała mężczyznę, że po wpłacie 800 złotych zostanie dla niego utworzone specjalne konto bankowe i przydzielony opiekun, który poprowadzi go przez wszystkie meandry inwestycji - przekazała asp. sztab. Sylwia Serafin z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

CZYTAJ TEŻ: Przedsiębiorcy i ludzie mediów chcą walczyć z hejtem i dezinformacją w sieci. Zaapelowali do Adama Bodnara

Przestępstwa nie dotyczą wyłącznie osób starszych. 35-latek z Nowej Soli wpłacił oszustom prawie 15 tysięcy złotych. - Poszkodowany zrelacjonował, że znalazł w internecie ogłoszenie o możliwości zainwestowania pieniędzy i wtedy padł ofiarą manipulacji ze strony przestępców - informuje asp. Justyna Sęczkowska-Sobol z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli.

Oszuści podszyli się pod córkę 62-latki, kobieta straciła pieniądze
Oszuści podszyli się pod córkę 62-latki, kobieta straciła pieniądze

Jak działają oszuści?

Schemat wygląda następująco: oszust umieszcza w internecie fałszywą reklamę inwestycyjną, a potencjalna ofiara rejestruje się na podanej stronie lub instaluje określoną aplikację. Następnie dochodzi do kontaktu obydwu stron, w wyniku którego nieświadomy użytkownik podaje dane swojej karty płatniczej czy login oraz hasło do banku.

Kluczowe w oszustwie jest oparcie się na wizerunkach znanych osób. - Wykorzystywanie twarzy celebrytów odwołuje się do naturalnych procesów, które odnoszą się do naszej psychiki, że jesteśmy bardziej podatni na sugestie osób ważnych - wyjaśnia dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu.

Walka z tego typu reklamami w mediach społecznościowych jest bardzo trudna. - To jest właśnie problem, o którym właściciele mediów społecznościowych mówią, że walczą, mówią, że mają technologię, ale, niestety, rzeczywistość wygląda tak, że użytkownicy, którzy te materiały zgłaszają, czasem muszą się uciekać do masowego zgłaszania - wskazuje Paweł Makowiec z portalu Cyberdefence24.pl.

Oszuści obiecywali sprowadzenie samochodu z zagranicy, brali zaliczki i znikali. Grupa została rozbita
Oszuści obiecywali sprowadzenie samochodu z zagranicy, brali zaliczki i znikali. Grupa została rozbitaDariusz Łapiński/Fakty TVN

Na co uważać, aby nie stracić pieniędzy?

Najniebezpieczniejszą bronią oszustów stają się jednak tak zwane deepfake'i, czyli filmy tworzone przy użyciu sztucznej inteligencji. Wykorzystywane jest to, że większość osób chce pomnożyć swój majątek z myślą o dzieciach czy bliskich. Należy pamiętać, że inwestycje z bardzo dużą stopą zwrotu po prostu nie istnieją.

ZOBACZ TEŻ: Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfake'ów, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"

- Jeżeli nagle dostrzegamy, że ktoś nam obiecuje złote góry i podchodzimy do tego w sposób bezkrytyczny, to bardzo szybko jesteśmy w stanie przelać te środki, czasem jedyne, jakie posiadamy, wierząc, czy będąc okłamywanym, że tego rodzaju zwrot jest możliwy - zwraca uwagę Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Komisja Nadzoru Finansowego cały czas monitoruje oszustwa internetowe i zbiera informacje na ich temat. - Bardzo mocno skupiamy się na etapie prewencji, na tym, aby jak najmocniej ograniczyć rozprzestrzenianie się tych oszukańczych reklam czy też dostępność fałszywych stron inwestycyjnych - informuje Paweł Piekutowski, kierownik Departamentu Cyberbezpieczeństwa Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Pamiętajmy jednak, żeby zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem, dokonując inwestycji, zwłaszcza przez internet. - Najważniejsze jest to - nieważne, czy tutaj mówimy o takich oszustwach inwestycyjnych czy nawet o cyberatakach - że zawsze ostatnią linią obrony jest człowiek - podkreśla Paweł Makowiec.

Autorka/Autor:Marcin Barszcz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS