Plan B rządzących w sprawie aborcji. "Kobiety będą bezpieczne i lekarze będą mogli się czuć bezpiecznie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Plan "B" rządzących w sprawie aborcji. "Kobiety będą bezpieczne i lekarze będą mogli się czuć bezpiecznie"
Plan "B" rządzących w sprawie aborcji. "Kobiety będą bezpieczne i lekarze będą mogli się czuć bezpiecznie"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Plan "B" rządzących w sprawie aborcji. "Kobiety będą bezpieczne i lekarze będą mogli się czuć bezpiecznie"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Prokuratorzy w całej Polsce otrzymują wytyczne dotyczące aborcji. Intencja jest taka, by stopniowo odchodzić od karania za pomoc w przerwaniu ciąży. Po tym, jak rządzącym we własnym gronie zabrakło większości do przyjęcia regulującej to ustawy, konieczne stało się rozwiązanie "tymczasowe".

- Prokuratura ma ścigać przestępców, a nie ginekologów - podkreśla szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Temu mają służyć wytyczne dla prokuratury w postępowaniach dotyczących odmowy przerwania ciąży.

- Kobiety, które nawet w przypadku naturalnego poronienia, musiały się liczyć z tym, że ktoś będzie próbował zbierać dowody, że popełniły przestępstwo. To oczywiście wynikało jedynie z ideologicznej decyzji rządzącej partii. Nie miało nic wspólnego z przepisami prawa - komentuje Jan Grabiec.

Dlatego Prokurator Generalny powołał specjalny zespół mający opracować wskazówki dla prokuratorów.

Co proponuje prokuratura?

Po przeanalizowaniu niemal 600 spraw zespół ustalił, że najczęściej prokuratura odmawiała wszczynania spraw, ale były i takie, gdzie sąd wymierzał kary za pomocnictwo w aborcji kobiecie osobom jej najbliższym, najczęściej prace społeczne. Teraz prokuratura rekomenduje, by za każdym razem, kiedy personel medyczny odmówi wykonania legalnej aborcji, było wdrażane postępowanie przygotowawcze.

- Te wytyczne mają być wskazówką, jaką metodologię stosować w pracy przez prokuratorów prowadzących tę kategorię spraw, na jakie okoliczności zwrócić uwagę, jakie dowody pozyskać, żeby móc dokonać prawidłowej oceny karno-prawnej - mówi Anna Adamiak z Prokuratury Krajowej.

W poprzednich latach według obecnego rządu prawo miało być naginane po to, żeby wywołać efekt mrożący. I na niektórych lekarzy rzeczywiście to działało. Wytyczne od Prokuratora Generalnego mają to zmienić.

CZYTAJ TAKŻE: Wytyczne dla prokuratorów w sprawie aborcji. Jest projekt

- Kobiety będą bezpieczne i lekarze będą mogli się czuć bezpiecznie, dlatego te wytyczne, żeby wiedziała prokuratura, co ma robić i policja w takich sytuacjach, a kobiety w szpitalu potrzebują tylko pomocy, a nie opresji ze strony państwa i tak samo lekarze, i tak będzie - zapowiada eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

Politycy Koalicji Obywatelskiej przyznają, że to rozwiązanie zastępcze, pozaustawowe, które po tym, jak nie udało się wprowadzić ustawy depenalizującej pomocnictwo w przerywaniu ciąży, ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kobiet.

- Naszym zadaniem jest chronić kobiety przed zagrożeniem życia i to jest taka sytuacja - mówi Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych z Koalicji Obywtaleskiej.

Atmosfera wokół projektu pełna jest wzajemnych pretensji i obwiniania koalicjantów

Nadzwyczajna komisja do spraw projektów o przerywaniu ciąży po wakacjach wznowi prace i znów zajmie się projektem o depenalizacji pomocnictwa w aborcji.

- Część posłów uważam, że nie zapoznała się z tym projektem, bo jeżeli słyszę, że to jest legalna aborcja do 24. tygodnia, to ktoś ewidentnie tego projektu nie czytał i nie widział, nie zapoznał się z nim, tam nie ma w ogóle mowy o legalizacji aborcji. To jest tylko kwestia dekryminalizacji - wskazuje Ewa Szymanowska, posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi.

- Tak jak byłam przeciwna za pierwszym razem, tak będę przeciwna za drugim razem. Ja nie uznaję jakiegoś zmiękczania i wywierania presji przez krzyki na ulicy - mówi Urszula Nowogórska, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi.

Głosów konserwatystów w Polskim Stronnictwie Ludowym jest więcej, przez co atmosfera wokół projektu pełna jest emocji, wzajemnych pretensji i obwiniania koalicjantów.

ZOBACZ TEŻ: "Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Bosacki: zaczynamy na nowo projekt, który znów trafi do komisji i znów będą mogły być zgłaszane poprawki
Bosacki: zaczynamy na nowo projekt, który znów trafi do komisji i znów będą mogły być zgłaszane poprawkiTVN24

- (Apelujemy - przyp. red.) o niezasłanianie się opiniami politycznymi, ideologią, tylko koncentracji na tym, że na końcu chodzi o nasze zdrowie, o nasze życie, o nasze bezpieczeństwo i kiedy mówimy o rozwiązaniach, które są tak bardzo potrzebne, musimy pamiętać o kobietach, które niestety straciły życie - apeluje wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska.

W sejmowej komisji znajdują się także trzy projekty liberalizujące prawo aborcyjne i to prac nad tymi projektami, przede wszystkim własnym, chce Polskie Stronnictwo Ludowe.

- Najbardziej chyba taki, który jest do zaakceptowania szeroko przez przedstawicieli różnych stron politycznych, to jest chyba nasz projekt. I ja mam świadomość, że to nie jest idealny projekt - mówi Urszula Nowogórska.

- Będziemy przekonywać, komisja będzie takim miejscem, żeby również PSL mogło swoje poprawki i uwagi do depenalizacji zgłosić - komentuje Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Lewica, Koalicja Obywatelska i Polska 2050 wciąż próbują przekonać ludowców, licząc na co najmniej cztery głosy, które pomogą przyjąć projekt o depenalizacji pomocnictwa w aborcji.

- Jak macie kłopot, my pomożemy, jak macie dylemat, idźcie do swojej córki, idźcie do swojej wnuczki, porozmawiajcie z nimi, zastanówcie się. My nie oczekujemy wiele, wstrzymanie się od głosu też jest sposobem manifestacji swojego poglądu - zwraca uwagę poseł Lewicy Tomasz Trela.

Projekt wytycznych dla prokuratorów został przekazany do Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym do pilnego zaopiniowania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"To nie jest polityczny marsz" - mówią politycy, którzy w Sejmie zajmują miejsca klubu PiS i którzy 11 listopada w Warszawie wzięli udział w Marszu Niepodległości. Inaczej jednak widzą to politycy Konfederacji, którzy mówią o politycznym cynizmie.

"Próbują być koło nas i zgrywać tych, którzy zawsze świętowali w Warszawie niepodległość"

"Próbują być koło nas i zgrywać tych, którzy zawsze świętowali w Warszawie niepodległość"

Źródło:
Fakty TVN

Osiem tygodni po powodzi wracamy z kamerą do tych, których dotknęła wielka woda i którzy rozmawiali z nami, gdy walczyli z żywiołem. To między innymi wsie na Opolszczyźnie. Część mieszkańców już skuwa tynki i otrzymała odszkodowania. Część wciąż jednak czeka na obiecaną pomoc.

Trwa usuwanie skutków powodzi. Jak wygląda sytuacja mieszkańców w południowo-zachodniej Polsce?

Trwa usuwanie skutków powodzi. Jak wygląda sytuacja mieszkańców w południowo-zachodniej Polsce?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Obowiązek okresowych badań lekarskich dla wszystkich posiadaczy broni palnej, w tym myśliwych, zakłada projekt ustawy, który złożyła w Sejmie Polska 2050 - Trzecia Droga. Zgodnie z nim myśliwi do siedemdziesiątego roku życia będą musieli przejść badania raz na pięć lat, a po ukończeniu siedemdziesięciu - raz na dwa lata. Kto za, kto przeciw?

Okresowe badania dla myśliwych? Polska 2050 składa projekt

Okresowe badania dla myśliwych? Polska 2050 składa projekt

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi, powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że nie ma wątpliwości, iż pojedynek między Radosławem Sikorskim a Rafałem Trzaskowskim w sprawie kandydowania na prezydenta będzie "rycerski". - Cel jest znany. Musimy pokonać kandydata PiS-u, musimy w Polsce przywrócić normalność - dodał. Mówił też o działalności Antoniego Macierewicza i kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej.

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Źródło:
TVN24

Najlepszym rozwiązaniem dla Koalicji Obywatelskiej, ale przede wszystkim dla Polski, jest postawienie na osobę, która od pięciu lat bardzo konsekwentnie przygotowuje się do roli prezydenta Polski - powiedział w TVN24 minister sportu Sławomir Nitras, członek Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej. Gość "Faktów po Faktach" zadeklarował poparcie w prawyborach dla Rafała Trzaskowskiego. Wielu innych polityków KO również przekazało już, na kogo odda swój głos.

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Są tacy, którzy już zdecydowali

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Są tacy, którzy już zdecydowali

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Co dalej z rządem Olafa Scholza? Po dymisji ministra finansów z FDP rządząca w Berlinie koalicja przestała istnieć. Opozycja chce przyspieszonych wyborów, i to jak najszybciej. Wątpliwości zdają się też nie mieć wyborcy i w sondażach wskazują jasno - czas na nowego kanclerza. W sondażach prowadzi CDU/CSU, ale raczej nie uzyska samodzielnej większości, a trudno powiedzieć, kto mógłby zostać ich koalicjantem.

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Co po upadku rządzącej koalicji? Opozycja nalega na szybkie wybory, szef rządu ma inny plan

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS