Najnowsze

Najnowsze

Prezes NIK zostanie odwołany uchwałą? "Politycznie sensowne"

Prawnicy z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita" wskazują, że jest sposób na dymisję prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Jego kadencję określa konstytucja, ale pierwszy etap wyboru Mariana Banasia miał być wadliwy prawnie. I to z jego winy - z powodu zatajenia informacji takich jak zaniżanie czynszu za wynajem kamienicy.

"Zabił bez żadnego powodu dwie osoby". Ruszył proces Artura K.

We wtorek ruszył proces Artura K. 40-latek odsiadywał wyrok za morderstwo partnerki. Wyszedł z więzienia na jednodniową przepustkę, podczas której zabił ponownie. Mężczyzna oskarżony jest o zabójstwo kolejnej partnerki i jej trzyletniego syna. Biscy ofiar domagają się kary dożywocia dla Artura K.

"To nie są polityczne nominacje, tylko fachowe"

Prawo i Sprawiedliwość wystawia swoich kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego i przekonuje, że to "fachowcy". Najwięcej emocji budzą Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz. Natomiast wicepremier Jarosław Gowin przyznaje, że o kandydatach nikt z nim nie rozmawiał.

Dzień Jedności Narodowej w Rosji. Święto ma promować patriotyzm i jedność etniczną i religijną

Rosja obchodzi Dzień Jedności Narodowej. Przywrócone przez Władimira Putina święto ma promować patriotyzm i współistnienie różnych grup etnicznych i religijnych w Federacji Rosyjskiej. Jak pokazują sondaże - połowa Rosjan nie rozumie tego, co dokładnie to święto ma symbolizować, a jedna trzecia mówi wprost, że w Rosji nie ma jedności. Najaktywniejsi tego dnia są narodowcy, ale co roku coraz mniej osób bierze udział w ich marszach. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rekordowy smog w New Delhi. "Do Indii nam na szczęście trochę brakuje"

- Ludzie chodzą w maskach i to jest nie pierwszy raz w Indiach. To jest kolejny rok. Władze mocno zastanawiają się nad tym problemem - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Anna Kalata, wiceprezes Indyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej, mówiąc o problemie zanieczyszczenia powietrza w Indiach. - Do Indii nam na szczęście trochę brakuje - ocenił drugi gość programu, Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. Wśród przyczyn ogromnego problemu smogu w Indiach wymienił on palenie resztek na polach, palenie śmieci i motoryzację.

"Irańczycy nabrali takiego przekonania, że są nie do ruszenia"

Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich, stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS, że zbudowanie przez Iran broni nuklearnej jest tylko kwestią "formy i czasu". - To nie jest coś, co przerasta technologicznie Irańczyków - ocenił. Mija 40 lat od szturmu na ambasadę amerykańską w Teheranie w czasie rewolucji islamskiej. - Szturm na ambasadę jest mitem założycielskim dzisiejszego Iranu - podkreślił ekspert.

Pawłowicz, Piotrowicz, Chojna-Duch. Oto kandydaci PiS do TK

Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz - najbardziej kontrowersyjni z kontrowersyjnych posłów - oraz Elżbieta Chojna-Duch mają zostać sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Kiedyś z kandydowaniem do Trybunału Konstytucyjnego wiązał się prestiż i szacunek. Teraz głównie oskarżenia o zawłaszczenie i upolitycznienie tego sądu.

Awaria kolektorów w Warszawie. Naprawa już na ukończeniu

Rury są już ułożone, kończy się ich spawanie, a za kilka dni zaczną się próby ciśnieniowe. Kończy się naprawa kolektorów z lewobrzeżnej Warszawy. To ich awaria spowodowała, że ścieki z lewobrzeżnej Warszawy nie trafiały do oczyszczalni Czajka, a miasto musiało awaryjnie zrzucać je do Wisły.

Prognoza pogody na wtorek 5 listopada

We wtorek pochmurno z przejaśnieniami. Na Pomorzu i Warmii oraz na południu i południowym-wschodzie kraju opady deszczu do 5-15 mm. Na pozostałym obszarze kraju przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na Wybrzeżu i 13 stopni Celsjusza w centrum kraju do 14 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-60 km/h, wysoko w górach do 80-100 km/h.

Policyjna akcja "Znicz". Zatrzymano 1245 nietrzeźwych kierujących

Zatrważająca liczba zatrzymanych pijanych kierowców. Pierwszy raz od dekady policja złapała ich tak wielu w tak krótkim czasie. Podczas akcji "Znicz" w ręce funkcjonariuszy wpadło 1245 nietrzeźwych kierujących. W poniedziałek na ulicach Warszawy po pościgu został zatrzymany kolejny. Miał blisko dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.  

Co z frankowym kredytem małżeństwa Dziubaków? Sprawa odroczona

Wygrali w TSUE. Teraz ich sprawa wróciła do polskiego sądu i po poniedziałkowej rozprawie została została odroczona. Frankowy kredyt małżeństwa Dziubaków. Sąd ma ocenić, czy umowa będzie nadal obowiązywać, czy też będzie unieważniona. Na razie jest odroczenie na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, który do sprawy dołączył i chce przedstawić swoje stanowisko. Kolejny termin już w nowym roku - trzeciego stycznia.

Kosiniak-Kamysz chce powalczyć o prezydenturę. Kto jeszcze?

Chce powalczyć o prezydenturę i o poparcie całej opozycji. Władysław Kosiniak-Kamysz zgłasza się jako pierwszy do rywalizacji z Andrzejem Dudą. PSL jest za nim. Pytanie "kto jeszcze?" wciąż pozostaje otwarte. Lider Ludowców chętnie poda się osądowi. Nadal wierzy w prawybory na opozycji i zdaje się, że tylko on.

Pawłowicz, Piotrowicz i Chojna-Duch. PiS proponuje kandydatów do TK

To destrukcja ładu konstytucyjnego - grzmi były prezes Trybunału Konstytucyjnego, a wtóruje mu opozycja i część środowisk prawniczych. Ruch PiS jest dla nich jak policzek. Co najmniej dwa z trzech nazwisk kandydatów na nowych sędziów TK działają jak płachta na byka. Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch. To oni mają uzupełnić skład sądu konstytucyjnego. Zajmą miejsce sędziów, których kadencje wygasają z początkiem grudnia.

Protest przed gdańską kurią. Wierni chcą odwołania arcybiskupa

Kilkaset osób przed budynkiem gdańskiej kurii protestowało pod hasłem "Odzyskajmy nasz Kościół". Pikietujący mówią "stop" lekceważeniu problemu pedofilii i innych nadużyć księży. W tym arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Demonstrujący chcą, by odszedł z urzędu i piszą w tej sprawie list do papieża Franciszka.

"Gdyby nikt nam nie pomógł, po protu byśmy zginęli"

Pokonać Morze Śródziemne i dotrzeć do Europy - uchodźcy wciąż podejmują to ryzyko, choć to najbardziej niebezpieczny szlak migracyjny świata. Niemal rok temu Wojciech Bojanowski wypłynął na trzytygodniową misję z załogą statku Sea-Watch 3. Po 10 miesiącach odnalazł kilka osób, które udało się wówczas uratować.