"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniach

"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniach
"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniach
Martyna Olkowicz | Fakty po południu
"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniachMartyna Olkowicz | Fakty po południu

Zostać w domu z dzieckiem czy w szpitalu z pacjentem? To są często dramatyczne wybory. Polscy lekarze i pielęgniarki także je mają. By im pomóc, także pomóc podjąć decyzję, zaczęła działać specjalna infolinia, bo ludzie służby zdrowia też potrzebują wsparcia.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

InfoliniaPolskie Towarzystwo Pielęgniarskie

Jak zapewnić bezpieczeństwo najbliższym i pacjentom? Być z pacjentami czy zająć się własnymi dziećmi? Wiele pytań tego typu pielęgniarki i ratownicy medyczni zadają każdego dnia.

- Pielęgniarki, część z nich, ma dylemat czy skorzystać ze specustawy i pójść na opiekę (nad dzieckiem - przyp. red.), czy też dalej być na froncie i stawić się w swoich miejscach pracy - tłumaczy Grażyna Wójcik, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Infolinia działa od weekendu. Zadzwonić może każdy pracownik służby zdrowia. Nie tylko z oddziałów zakaźnych. Przeszkoleni wolontariusze odbierają telefony i odpowiadają na pytania. Głównie pielęgniarek zatrudnionych w małych przychodniach, hospicjach czy pracowniach diagnostycznych. Na przykład położne pytają, czy mają jeździć na wizyty do noworodków? Słyszą, że lepiej ograniczać kontakt z pacjentem.

- Możemy tę pacjentkę, tę rodzinę wspierać poprzez telekonsultację, poprzez rozmowę z matką - proponuje Grażyna Wójcik.

Mnożą się pytania

Padają też pytania o kwarantannę: czy jeśli mąż pielęgniarki wrócił zza granicy i jest objęty kwarantanną, to czy pielęgniarka może iść normalnie do pracy? W takim wypadku pytający otrzymują odpowiedź, że najlepiej, żeby pielęgniarka na czas kwarantanny męża wyprowadziła się z domu.

Najczęściej pielęgniarki obawiają się, że narażą swoich najbliższych, ale pielęgniarz Kajetan Gawarecki, który pracuje na infolinii, przypomina, że to często same pielęgniarki są w grupie ryzyka.

- Pielęgniarki dzisiaj w Polsce to jest grupa zawodowa w wieku średnim powyżej 50. roku życia - wyjaśnia Kajetan Gawarecki, pielęgniarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Każdy z pracowników musi sam podjąć decyzję czy pracować, czy nie.

- Sugerujemy, że jeżeli ktoś się decyduje na pracę w szpitalu, to być może będzie narażeniem dla rodziny, to w tym momencie być może szpital ma możliwość zapewnienia tym ludziom na miejscu spania - dodaje Gawarecki.

Równie ważne jest wsparcie psychologiczne. Dlatego od wtorku dzwoniąc na infolinię Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego można będzie też porozmawiać z psychologiem.

- Będą mogli, tak na prawdę, troszkę z dystansem spojrzeć na to, co się dzieję. Bo to, co my mamy robić w zakresie tego wirusa, jak o siebie dbać, czego unikać, to wszyscy już wiedzą. Tylko ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami - mówi Łukasz Gnioch, psycholog.

Wsparcie z wielu stron

Swoją infolinię założyła też poznańska Fundacja Akceptacja.

- Są podane adresy mailowe bezpośrednio do naszych dwóch psycholożek, które przyjmują zgłoszenie bezpośrednio do siebie i już z osobą, która zgłosi tą potrzebę, umawiają się na konkretny termin - mówi Anna Maria Szymkowiak z Fundacji Akceptacja.

Swoje pytania i obawy mają lekarze. Alarmują, że codziennie spotykają się z osobami starszymi i chorymi, a gdyby sami byli zakażeni, to mogą przez wiele dni o tym nie wiedzieć.

- To, o co zabiega, czy apeluje Naczelna Rada Lekarska, to większa ilość testów. Też i dla nas - wyjaśnia Łukasz Markiewicz, internista ze Szpitala Praskiego w Warszawie.

Wsparcie dla lekarzy i pielęgniarek okazują mieszkańcy. W niedzielę na balkonach i w oknach rozległy się brawa dla wszystkich, którzy walczą z pandemią.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO

Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS