"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniach

"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniach
"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniach
Martyna Olkowicz | Fakty po południu
"Ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami". Lekarze i pielęgniarki mają otrzymać wsparcie na infoliniachMartyna Olkowicz | Fakty po południu

Zostać w domu z dzieckiem czy w szpitalu z pacjentem? To są często dramatyczne wybory. Polscy lekarze i pielęgniarki także je mają. By im pomóc, także pomóc podjąć decyzję, zaczęła działać specjalna infolinia, bo ludzie służby zdrowia też potrzebują wsparcia.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

InfoliniaPolskie Towarzystwo Pielęgniarskie

Jak zapewnić bezpieczeństwo najbliższym i pacjentom? Być z pacjentami czy zająć się własnymi dziećmi? Wiele pytań tego typu pielęgniarki i ratownicy medyczni zadają każdego dnia.

- Pielęgniarki, część z nich, ma dylemat czy skorzystać ze specustawy i pójść na opiekę (nad dzieckiem - przyp. red.), czy też dalej być na froncie i stawić się w swoich miejscach pracy - tłumaczy Grażyna Wójcik, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Infolinia działa od weekendu. Zadzwonić może każdy pracownik służby zdrowia. Nie tylko z oddziałów zakaźnych. Przeszkoleni wolontariusze odbierają telefony i odpowiadają na pytania. Głównie pielęgniarek zatrudnionych w małych przychodniach, hospicjach czy pracowniach diagnostycznych. Na przykład położne pytają, czy mają jeździć na wizyty do noworodków? Słyszą, że lepiej ograniczać kontakt z pacjentem.

- Możemy tę pacjentkę, tę rodzinę wspierać poprzez telekonsultację, poprzez rozmowę z matką - proponuje Grażyna Wójcik.

Mnożą się pytania

Padają też pytania o kwarantannę: czy jeśli mąż pielęgniarki wrócił zza granicy i jest objęty kwarantanną, to czy pielęgniarka może iść normalnie do pracy? W takim wypadku pytający otrzymują odpowiedź, że najlepiej, żeby pielęgniarka na czas kwarantanny męża wyprowadziła się z domu.

Najczęściej pielęgniarki obawiają się, że narażą swoich najbliższych, ale pielęgniarz Kajetan Gawarecki, który pracuje na infolinii, przypomina, że to często same pielęgniarki są w grupie ryzyka.

- Pielęgniarki dzisiaj w Polsce to jest grupa zawodowa w wieku średnim powyżej 50. roku życia - wyjaśnia Kajetan Gawarecki, pielęgniarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Każdy z pracowników musi sam podjąć decyzję czy pracować, czy nie.

- Sugerujemy, że jeżeli ktoś się decyduje na pracę w szpitalu, to być może będzie narażeniem dla rodziny, to w tym momencie być może szpital ma możliwość zapewnienia tym ludziom na miejscu spania - dodaje Gawarecki.

Równie ważne jest wsparcie psychologiczne. Dlatego od wtorku dzwoniąc na infolinię Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego można będzie też porozmawiać z psychologiem.

- Będą mogli, tak na prawdę, troszkę z dystansem spojrzeć na to, co się dzieję. Bo to, co my mamy robić w zakresie tego wirusa, jak o siebie dbać, czego unikać, to wszyscy już wiedzą. Tylko ludzie nie wiedzą, jak radzić sobie z emocjami - mówi Łukasz Gnioch, psycholog.

Wsparcie z wielu stron

Swoją infolinię założyła też poznańska Fundacja Akceptacja.

- Są podane adresy mailowe bezpośrednio do naszych dwóch psycholożek, które przyjmują zgłoszenie bezpośrednio do siebie i już z osobą, która zgłosi tą potrzebę, umawiają się na konkretny termin - mówi Anna Maria Szymkowiak z Fundacji Akceptacja.

Swoje pytania i obawy mają lekarze. Alarmują, że codziennie spotykają się z osobami starszymi i chorymi, a gdyby sami byli zakażeni, to mogą przez wiele dni o tym nie wiedzieć.

- To, o co zabiega, czy apeluje Naczelna Rada Lekarska, to większa ilość testów. Też i dla nas - wyjaśnia Łukasz Markiewicz, internista ze Szpitala Praskiego w Warszawie.

Wsparcie dla lekarzy i pielęgniarek okazują mieszkańcy. W niedzielę na balkonach i w oknach rozległy się brawa dla wszystkich, którzy walczą z pandemią.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO

Autor: Martyna Olkowicz / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie

Pozostałe wiadomości

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Czyszczenie studzienek, sprawdzanie wałów przeciwpowodziowych i zabezpieczanie posesji workami z piaskiem - tam, gdzie istnieje ryzyko wylania wody z koryt rzek. Opróżnianie parkingów i przenoszenie sprzętu na wyższe piętra. Między innymi tak na prognozowane potężne opady deszczu przygotowują się mieszkańcy terenów zagrożonymi podtopieniami.

W wielu miejscach w Polsce trwają przygotowania na podtopienia z powodu nadchodzących ulew

W wielu miejscach w Polsce trwają przygotowania na podtopienia z powodu nadchodzących ulew

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do Polski nadciągają potężne ulewy. Najgorzej będzie na południu i południowym zachodzie kraju, gdzie w ciągu trzech dni może spaść tyle deszczu, ile pada zwykle przez pół roku. Dolny Śląsk i jego stolica szykuje się na najgorsze. To może nie być powtórka z 1997 roku, ale i na taki scenariusz służby są gotowe. Czyszczone są studzienki kanalizacyjne, udrażniane rury spustowe. Zlewnia Odry jest gotowa do przyjęcia nadmiaru wody.

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wszyscy podróżni, od których nie wymagana jest wiza, aby móc podróżować do Wielkiej Brytanii, będą musieli posiadać Elektroniczną Autoryzację Podróży. To oznacza, że będą musieli uzyskać pozwolenie na podróż. Opłata za złożenie wniosku ma wynieść 10 funtów, a sama procedura - jak zapewniają brytyjskie władze - ma być łatwa. Przepisy wejdą w życie wiosną przyszłego roku.

Nadchodzą zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Na czym będą polegać?

Nadchodzą zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Na czym będą polegać?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS