Najnowsze

Najnowsze

Mniej transplantacji. Konsultant radzi, by je ograniczyć

Transplantacja w dobie pandemii koronawirusa. To ze względu na osłabioną odporność może być niebezpieczne dla dawcy i biorcy. Konsultant krajowy radzi, by przeszczepy ograniczyć jedynie do przypadków klinicznie pilnych. Na razie nie ma zakazów, ale są obostrzenia.

Mieli zamordować 2-latka. Kobieta przyznała się do winy

Kara dożywocia grozi 21-latce z Chodzieży. Kobieta przyznała, że zabiła - udusiła - własne dziecko. Chłopiec miał 2 lata i niestety mógł być ofiarą przemocy od dawna. Kilka miesięcy temu trafił do szpitala, ale najwyraźniej policja i prokuratura nie wyciągnęła z tego wniosków. Teraz lecą głowy.

Zakupy, leki, maseczki, kombinezony. Tak pomagają Polacy

W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa drastycznie wzrosło zapotrzebowanie na maseczki, kombinezony czy specjalne fartuchy dla personelu medycznego. Są niezbędne przy leczeniu osób zakażonych. Z pomocą przychodzą firmy i lokalne społeczności. Szyją sprzęt i dostarczają posiłki dla zapracowanych lekarzy.

Pacjentka zataiła kontakt, cały szpital zamknięty

- Niechaj hasło "nie okłamuj medyka" stanie się hasłem przewodnim - mówi dyrektor szpitala w Wolicy, do którego trafiła zmarła w Poznaniu kobieta. Szpital czasowo nie działa, bo pacjentka zataiła, że miała kontakt z osobą mogącą mieć COVID-19. Na przymusową kwarantannę trafiło sto osób, w tym dzieci. Zgodnie z danymi z 22 marca - w Polsce są 563 potwierdzone przypadki koronawirusa SARS-CoV-2. Zmarło 7 osób.

W Polsce wprowadzono stan epidemii. "To egzamin z odpowiedzialności"

Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia do soboty do godziny 18:00 w Polsce odnotowano 492 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Pięć osób zmarło. Tydzień temu rząd wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a w piątek - stan epidemii. Jest duża różnica. Warto wiedzieć jaka, bo dotyczy naszych praw i obowiązków.

Pilny apel do dawców. "Za chwilę będzie brakować krwi"

Od wybuchu pandemii COVID-19 zmniejszyła się w Polsce liczba dawców krwi. W niektórych centrach krwiodawstwa nawet czterokrotnie. Obecna sytuacja nie sprawiła jednak, że zmniejszyło się zapotrzebowanie na krew dla pacjentów po operacjach lub w trakcie terapii. Stacje krwiodawstwa zaapelowały o oddawanie krwi i wdrożyły dodatkowe środki bezpieczeństwa dla dawców. Przed niektórymi punktami poboru krwi pojawiły się nawet kolejki dawców, ale apel wciąż pozostaje aktualny.

Prognoza pogody na niedzielę 22 lutego

Zachmurzenie w kraju będzie małe i umiarkowane, miejscami będzie słonecznie. Temperatura wyniesie od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, północno-wschodni. Ciśnienie rośnie.

Wielka mobilizacja i liczne inicjatywy. Kto może, pomaga w walce z SARS-CoV-2

Trwa pospolite ruszenie, by wesprzeć tych, którzy w walce z koronawirusem są na pierwszej linii frontu. Gotowi pomóc lekarzom i pielęgniarkom są studenci medycyny, ale i inni nie siedzą z założonymi rękami. W ramach oddolnych inicjatyw szyte są maseczki i kombinezony ochronne, a także produkowany jest płyn do dezynfekcji. Trwa ponadto prowadzona na platformie Siepomaga.pl ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz wsparcia polskiej służby zdrowia w walce z COVID-19.

Szkoła i redakcja w jednym pokoju

Praca zdalna - to pojęcie, które dla wielu z nas stało się ostatnio wyjątkowo bliskie. Praca zdalna nie zawsze jest łatwa, zwłaszcza gdy w domu brakuje podstawowych narzędzi do jej wykonywania, a jednocześnie trzeba się zająć dziećmi. W TVN24 nie tylko o tym mówimy, także doświadczamy tego na własnej skórze. Jak to wygląda w praktyce pokazuje reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski.

Niezwykła inicjatywa w trudnych czasach. By "być bliżej"

Szpital ginekologiczno-położniczy w Poznaniu, aby pomóc rodzicom, których maleństwa nie mogły wrócić z nimi do domu, stworzył projekt "Być bliżej". Pomysł jest prosty i wzruszający jednocześnie. Szpitalna psycholog robi zdjęcia noworodkom i wysyła je mamie i tacie z adnotacją o stanie dziecka.

Coraz gorsza sytuacja we Włoszech. "Nie dajemy już rady leczyć wszystkich"

Zakaz weekendowych wyjazdów i szczelniejsze kontrole na granicach miast - to kolejne zaostrzenia środków bezpieczeństwa we Włoszech. Sytuacja na Półwyspie Apenińskim jest coraz poważniejsza. Z dnia na dzień jest coraz więcej nowych zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Przybywa ofiar śmiertelnych, na które nie ma miejsca w kostnicach.

Uciekł ze szpitala zakaźnego i wsiadł do taksówki. Grozi mu nawet 8 lat więzienia

54-letni pacjent, który uciekł ze szpitala zakaźnego w Zgierzu, jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna usłyszał zarzut sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób, za co grozi mu kara do ośmiu lat więzienia. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Oczywiście w szczególnym warunkach. W ciągu ostatniej doby doszło do jeszcze dwóch ucieczek ze szpitali zakaźnych. Na pomorzu i Opolszczyźnie.

"Jesteśmy normalnymi ludźmi, musimy pracować"

Kierowcy, sprzedawcy, kurierzy - oni, mimo obowiązywania stanu epidemii, swoich obowiązków nie mogą wykonywać zdalnie, a codzienności bez ich pracy wolelibyśmy sobie nie wyobrażać. Ich praca jest kluczowa dla społeczeństwa.

"Wybory powinny zostać odwołane"

Wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja - mówi Jarosław Kaczyński, a kandydat jego partii, jako prezydent, wciąż ma narzędzia i środki do prowadzenia aktywnej kampanii wyborczej. Uziemieni przez epidemię rywale zarzucają Andrzejowi Dudzie, że zabiega o głosy wyborców na specjalnych zasadach. Polityczne zaplecze prezydenta broni go i przekonuje, że akurat Andrzej Duda na epidemii traci.

Coraz więcej zakażeń SARS-CoV-2. Służby apelują o odpowiedzialność

Apele o pozostanie w domach wciąż obowiązują, a łamiącym nakaz kwarantanny grozi nawet trzydzieści tysięcy złotych kary. Wezwania do odpowiedzialnych zachowań słychać zewsząd. Ratownicy przypominają o akcji "nie kłam medyka", epidemiolodzy o tym, że kiedy występują objawy, to nie należy iść na SOR, tylko zgłosić się do sanepidu. Należy też częściej i dłużej myć ręce i zachowywać odpowiedni dystans. Od wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce minęło siedemnaście dni, od tego czasu przypadków zakażeń wciąż przybywa.

Premier ogłosił stan epidemii. Co to oznacza?

W Polsce do godziny 15 w sobotę wykryto w sumie 452 przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Pięć zakażonych osób zmarło. W ślad za kolejnymi zakażeniami idą kolejne decyzje rządu. W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował o przejściu ze stanu zagrożenia epidemicznego do stanu epidemii.

W Polsce wciąż wzrasta liczba zakażonych SARS-CoV-2

Miała 27 lat i w ciężkim stanie przebywała w szpitalu w Łańcucie na Podkarpaciu. Zmarła kolejna pacjentka zakażona koronawirusem SARS-CoV-2, ale jako oficjalną przyczynę śmierci podano sepsę. Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia - na tę chwilę potwierdzono w Polsce już 411 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a zmarło pięć osób. Ze szpitala w Zielonej Górze wyszedł "pacjent zero", pierwszy Polak zakażony koronawirusem. Czuje się dobrze i nie ma już żadnych objawów choroby.

Lekarze w kwarantannie, brakuje krwi, zabiegi odwoływane. Kto nas będzie leczył?

Szczyt zachorowań na COVID-19 w Polsce dopiero przed nami. Zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przybywa, a tymczasem niektórzy lekarze sami trafiają do kwarantanny domowej, bo okazuje się, że mieli styczność w szpitalu z osobą zakażoną, a nie mieli na sobie środków ochrony osobistej. Epidemiolog prof. Janusz Kocik uważa, że pracownicy szpitali powinni w takiej sytuacji pracować dalej mimo wszystko. Szpitale borykają się też z innym problemem: brakuje krwi do zabiegów, bo brakuje dawców.