Najnowsze

Najnowsze

"O każdy test, o każdą informację musiałam walczyć". Reporterka TVN24 BiS chorowała na COVID-19

Przebieg choroby był na szczęście łagodny, ale procedury były przez służby potraktowane wybiórczo. Jak to jest być zakażona COVID-19 w Polsce? Jak walczy się o testy i jak bez wsparcia państwa zostaje się w kwarantannie? Reporterka TVN24 BiS Milena Bobrowska jeszcze w lutym sama przygotowywała materiały o ogarniętym koronawirusem Wuhanie. Na bieżąco śledziła, jak wirus rozprzestrzenia się po Europie. Nie sądziła, że jej samej przyjdzie mierzyć się z tą chorobą.

Poczta Polska ma już dane PESEL, ale wątpliwości coraz więcej

Samorządowcy odmawiali, ale rząd znalazł na sposób. Poczta Polska ma już dane PESEL Polaków, bo przekazało je Ministerstwo Cyfryzacji. Takie dane to jednak ciągle nie spis wyborców. Nie wszyscy mają meldunek. Nie wszyscy mieszkają tam, gdzie są zameldowani. Na kilkanaście dni przed 10 maja ciągle więcej jest wątpliwości, niż pewności, że to zgodne z prawem i stanem faktycznym.

Wybory prezydenckie 10 maja? Głos zabrała OBWE

To niezgodne z zasadami stabilności ustawodawstwa wyborczego - Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ocenia to, jak rządowa większość prze do wyborów prezydenckich w Polsce. Przede wszystkim zwraca uwagę na to, że istotne zmiany w prawie wyborczym wprowadzono na miesiąc przed ewentualnymi wyborami, a to niedopuszczalne. Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka pisze wprost - to powoduje dodatkową niepewność i osłabia zaufanie społeczne.

Prognoza pogody na wtorek 28 kwietnia

We wtorek na północy kraju i w Wielkopolsce wystąpią przelotne opady deszczu. Poza tym pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu do 24 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Branża rozrywkowa apeluje o dodatkową pomoc

Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na kolejne etapy "odmrażania gospodarki". Ale w planie rządu brakuje perspektyw dla wielu sektorów branży rozrywkowej, w tym klubów. Dlatego wspólnie apelują do premiera.

Fizjoterapeuci przygotowują filmy instruktażowe dla pacjentów

Nic nie zastąpi rehabilitacji, czyli ciężkiej pracy chorego i rehabilitanta. W czasie pandemii to trudne, ale się okazuje, że nie niemożliwe. Rehabilitanci przeszli w tryb online. Z podopiecznymi spotykają się przez internet. Nagrywają filmy instruktażowe, dopingują i motywują. Przyznają, że bezpośredniego spotkania taka e-rehabilitacja jednak nie zastąpi.

TVN Fabuła organizuje konkurs czasów pandemii

Pierwszy polski festiwal filmowy w czasie pandemii. TVN Fabuła organizuje konkurs dla twórców w czasie kwarantanny. Trwa nabór obrazów kręconych w izolacji. Można je nagrać przy pomocy telefonu czy komputera. Najważniejszy jest dobry pomysł. Jak podkreślają organizatorzy - ograniczona przestrzeń nie ogranicza wyobraźni.

Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" apeluje o solidarność z Ewą Wrzosek

Prokuratorzy ze stowarzyszenia "Lex Super Omnia" i sędziowie ze stowarzyszenia "Iustitia" murem stają za prokurator Ewą Wrzosek, która ma dyscyplinarkę, bo wszczęła śledztwo w sprawie wyborów prezydenckich w czasie epidemii. Sprawę trzy godziny później umorzyła jej przełożona. Jak się okazuje - celowo wtedy ściągnięta do pracy, bo miała dzień wolny. "Lex Super Omnia" krytykuje jej postawę i apeluje do prokuratorów.

Protesty mieszkańców przygranicznych miast

Polski rząd przedłuża obowiązek kwarantanny dla wracających z zagranicy. To ogromny kłopot dla mieszkańców przygranicznych miejscowości, którzy pracują na przykład w Niemczech. Wielu wybiera pracę, a to oznacza rozłąkę z rodziną. Stąd ich protesty i apele do rządu, by umożliwił im swobodne przekraczanie granicy bez konieczności przymusowej kwarantanny.

Spór o spisy wyborców. Rząd: muszą zostać wydane

To pistolet przystawiony do samorządowej skroni - tak prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ocenia próby zmuszenia samorządów do przekazania spisów wyborców Poczcie Polskiej. Nie ma ku temu żadnej podstawy prawnej - tłumaczą kolejni prezydenci i burmistrzowie miast, bo ustawa o wyborach korespondencyjnych dopiero jest procedowana, więc w polskim systemie prawnym nie istnieje.

"Pod kombinezonem jest człowiek taki sam jak ty"

Zdjęli stroje ochronne i pokazali swoje zmęczone twarze. Medycy z całego kraju ruszyli z akcją "Pod kombinezonem jest człowiek taki sam jak ty". Chcą pokazać, że nie są robotami, a pod kombinezonami kryją się ludzie, którzy czują zmęczenie, tęsknią za rodziną i się boją.

Nocna ewakuacja domu opieki w Koleczkowie

W nocy z niedzieli na poniedziałek przeprowadzono ewakuację prywatnego domu opieki w Koleczkowie na Pomorzu, gdzie zakażenie wykryto u blisko 40 pensjonariuszy i pracowników placówki. Zamknięty został też szpital w Nowej Dębie na Podkarpaciu po tym jak koronawirusa wykryto u 13 pracowników i 11 pacjentów. W poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 144 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Poinformowano również o śmierci czterech osób. Od początku pandemii COVID-19 w Polsce potwierdzono 11 761 przypadków zakażenia, zmarło 539 osób.

Senackie konsultacje w sprawie wyborów korespondencyjnych

Bez kampanii to żadne wybory - mówią eksperci i wskazują na czas, bo do planowanego głosowania zostały niespełna dwa tygodnie, a przepisów wciąż brak. W poniedziałek Senat rozpoczął konsultacje nad projektem głosowania korespondencyjnego. Podczas debaty padają pytania o zdrowie, ochronę danych osobowych i logistykę.

Co planuje Jarosław Gowin? Lider Porozumienia spotkał się z kierownictwem PO

Od lidera Porozumienia Jarosława Gowina i przedstawicieli jego ugrupowania mogą zależeć losy majowych wyborów korespondencyjnych. Poseł jest przeciwny ich organizacji, do czego dąży obóz rządzący. W poniedziałek Gowin odbywa serię spotkań, rozmawiał miedzy innymi z Borysem Budką i Małgorzatą Kidawą-Błońską. Lider Porozumienia ma także zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego.

Rozłam w obozie władzy? Terlecki o Gowinie: jest szeregowym posłem

Tak lekceważąco wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki dawno nie pisał nawet o opozycji. Teraz zabrał głos w sprawie Jarosława Gowina i - jak to ujął - tzw. Porozumienia. To albo wyraz bezsilności, albo chęć zastraszenia posłów Porozumienia, bo ich głosy mogą zdecydować, czy wybory prezydenckie odbędę się 10 maja.

Strach w czasach pandemii. Pacjenci wstrzymują operacje

To skutek uboczny epidemii koronawirusa, ale może on być śmiertelnie niebezpieczny. Ze strachu przed zakażeniem pacjenci wstrzymali operacje kardiologiczne, onkologiczne czy ortopedyczne. Nie warto i nie można tego robić. Bloki operacyjne są bezpieczne, a lekarze zabezpieczeni.