By być samemu, ale nie być samotnym. Jak poradzić sobie w czasach kwarantanny?

15.03.2020 | By być samemu, ale nie być samotnym. Jak poradzić sobie w czasach kwarantanny?
15.03.2020 | By być samemu, ale nie być samotnym. Jak poradzić sobie w czasach kwarantanny?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
15.03.2020 | By być samemu, ale nie być samotnym. Jak poradzić sobie w czasach kwarantanny?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W sytuacjach szczególnego zagrożenia potrzebujemy ludzkiego ciepła i staramy się być razem. Zbieramy się, by wspólnie płakać, pocieszać się i umacniać. Ale tym razem jest inaczej. Trudniej jest być razem, gdy trzeba się izolować.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Puste ulice i place - tak właśnie wygląda większość polskich miast i miasteczek. W chwilach trwogi i lęku zawsze byliśmy razem. Gdy umierał Jan Paweł II i gdy wydarzyła się katastrofa smoleńska. Dziś jest odwrotnie. Nie możemy być razem, bo musimy być osobno. Przynajmniej fizycznie.

- Jesteśmy razem, jeżeli tylko chcemy - zapewnia Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholog. - Jesteśmy połączeni tyloma liniami, tyloma sieciami, że to nie jest wcale tak, że każdy z nas jest samotny - dodaje pisarz Stefan Chwin.

Budowanie więzi musi więc następować w inny sposób niż dotąd. Dzięki technologii jesteśmy bliżej siebie niż myślimy.

- Mamy do czynienia z tego rodzaju wspólnotą, która w pewnym sensie redukuje lęk przez samą świadomość, że nie jestem sam - mówi doktor Jacek Santorski, psycholog.

W izolacji nie musimy czuć się samotnie. - Nie ma żadnego pustelniczego życia w nowoczesnym społeczeństwie - dodaje Stefan Chwin.

Poczucie więzi można też budować w bardziej tradycyjny sposób. Zrobili tak Włosi, kiedy na balkonach razem wyśpiewywali swoje lęki i nadzieje. To może być dziś jedyny sposób na współistnienie i współodczuwanie. Polacy też wpadli na pomysł jak podziękować lekarzom i pielęgniarkom, którzy walczą o nasze zdrowie - o godzinie 17 na swoich balkonach bili brawo.

Naszą wspólnotę najbardziej budowała kultura, której dziś jesteśmy pozbawieni. Spektakle teatralne można w całości zobaczyć w wielu miejscach w internecie. Borys Szyc, który od roku buduje teatr w sieci, poleca spektakle Krystyny Jandy, Andrzeja Grabowskiego, sztukę dla dzieci i własne przedstawienie "Psie Serce".

- Rejestrowaliśmy to wszystko z udziałem widowni i te reakcje widowni są rejestrowane. Można naprawdę poczuć się, jakby było się w teatrze - mówi Borys Szyc.

Tydzień za tygodniem

Wierzący też dziś łączyli się ze sobą dzięki transmisjom online. Tak będzie codziennie. - Weźmy udział w eucharystii poprzez łącza telewizyjne, poprzez transmisje - apeluje arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski i metropolita gnieźnieński.

Świat, który znaliśmy, kompletnie się zmienił i na razie potrafiliśmy się przystosować. - Potem będzie mijał tydzień kolejny, drugi, trzeci i będziemy pytali "ile to potrwa?" - mówi doktor Jacek Santorski.

Zostajemy w domu, ale to nie jest zawsze przyjemny obraz rodzinnych aktywności. Bo są rodziny i domy bez bliskości. Rodzinne dramaty.

- Są tacy, dla których mieszkanie nie jest domem, tyko jest miejscem odpoczynku, spania, albo załatwiania spraw i najchętniej z niego uciekają, a teraz właściwie są skazani na najbliższych. I tu rodzi się pytanie „jak ta sytuacja wpłynie na międzyludzkie relacje - tłumaczy profesor Tadeusz Gadacz, etyk.

Trzeba szukać pozytywów

Psychologowie liczą na to, że będziemy w stanie nadal się przystosować przez akceptację sytuacji, której nie będziemy mogli zmienić.

- Każdy ma w sobie jakąś dozę buntu, krnąbrności, ale też pewnej takiej zdolności do adaptacji i wymaga to adaptacji. To jest sytuacja ekstremalna - zapewnia Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

Trzeba szukać pozytywów, bo kiedyś życie w czasach zarazy się zakończy.

- Będziemy mogli pójść do restauracji, to zatęsknimy za spokojem, zrozumiemy na czym polega wyciszenie - mówi profesor Tadeusz Gadacz.

Jest to test z obywatelskiej odpowiedzialności i cierpliwości wobec siebie i bliskich.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS