By być samemu, ale nie być samotnym. Jak poradzić sobie w czasach kwarantanny?

15.03.2020 | By być samemu, ale nie być samotnym. Jak poradzić sobie w czasach kwarantanny?
15.03.2020 | By być samemu, ale nie być samotnym. Jak poradzić sobie w czasach kwarantanny?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
15.03.2020 | By być samemu, ale nie być samotnym. Jak poradzić sobie w czasach kwarantanny?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W sytuacjach szczególnego zagrożenia potrzebujemy ludzkiego ciepła i staramy się być razem. Zbieramy się, by wspólnie płakać, pocieszać się i umacniać. Ale tym razem jest inaczej. Trudniej jest być razem, gdy trzeba się izolować.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Puste ulice i place - tak właśnie wygląda większość polskich miast i miasteczek. W chwilach trwogi i lęku zawsze byliśmy razem. Gdy umierał Jan Paweł II i gdy wydarzyła się katastrofa smoleńska. Dziś jest odwrotnie. Nie możemy być razem, bo musimy być osobno. Przynajmniej fizycznie.

- Jesteśmy razem, jeżeli tylko chcemy - zapewnia Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psycholog. - Jesteśmy połączeni tyloma liniami, tyloma sieciami, że to nie jest wcale tak, że każdy z nas jest samotny - dodaje pisarz Stefan Chwin.

Budowanie więzi musi więc następować w inny sposób niż dotąd. Dzięki technologii jesteśmy bliżej siebie niż myślimy.

- Mamy do czynienia z tego rodzaju wspólnotą, która w pewnym sensie redukuje lęk przez samą świadomość, że nie jestem sam - mówi doktor Jacek Santorski, psycholog.

W izolacji nie musimy czuć się samotnie. - Nie ma żadnego pustelniczego życia w nowoczesnym społeczeństwie - dodaje Stefan Chwin.

Poczucie więzi można też budować w bardziej tradycyjny sposób. Zrobili tak Włosi, kiedy na balkonach razem wyśpiewywali swoje lęki i nadzieje. To może być dziś jedyny sposób na współistnienie i współodczuwanie. Polacy też wpadli na pomysł jak podziękować lekarzom i pielęgniarkom, którzy walczą o nasze zdrowie - o godzinie 17 na swoich balkonach bili brawo.

Naszą wspólnotę najbardziej budowała kultura, której dziś jesteśmy pozbawieni. Spektakle teatralne można w całości zobaczyć w wielu miejscach w internecie. Borys Szyc, który od roku buduje teatr w sieci, poleca spektakle Krystyny Jandy, Andrzeja Grabowskiego, sztukę dla dzieci i własne przedstawienie "Psie Serce".

- Rejestrowaliśmy to wszystko z udziałem widowni i te reakcje widowni są rejestrowane. Można naprawdę poczuć się, jakby było się w teatrze - mówi Borys Szyc.

Tydzień za tygodniem

Wierzący też dziś łączyli się ze sobą dzięki transmisjom online. Tak będzie codziennie. - Weźmy udział w eucharystii poprzez łącza telewizyjne, poprzez transmisje - apeluje arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski i metropolita gnieźnieński.

Świat, który znaliśmy, kompletnie się zmienił i na razie potrafiliśmy się przystosować. - Potem będzie mijał tydzień kolejny, drugi, trzeci i będziemy pytali "ile to potrwa?" - mówi doktor Jacek Santorski.

Zostajemy w domu, ale to nie jest zawsze przyjemny obraz rodzinnych aktywności. Bo są rodziny i domy bez bliskości. Rodzinne dramaty.

- Są tacy, dla których mieszkanie nie jest domem, tyko jest miejscem odpoczynku, spania, albo załatwiania spraw i najchętniej z niego uciekają, a teraz właściwie są skazani na najbliższych. I tu rodzi się pytanie „jak ta sytuacja wpłynie na międzyludzkie relacje - tłumaczy profesor Tadeusz Gadacz, etyk.

Trzeba szukać pozytywów

Psychologowie liczą na to, że będziemy w stanie nadal się przystosować przez akceptację sytuacji, której nie będziemy mogli zmienić.

- Każdy ma w sobie jakąś dozę buntu, krnąbrności, ale też pewnej takiej zdolności do adaptacji i wymaga to adaptacji. To jest sytuacja ekstremalna - zapewnia Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

Trzeba szukać pozytywów, bo kiedyś życie w czasach zarazy się zakończy.

- Będziemy mogli pójść do restauracji, to zatęsknimy za spokojem, zrozumiemy na czym polega wyciszenie - mówi profesor Tadeusz Gadacz.

Jest to test z obywatelskiej odpowiedzialności i cierpliwości wobec siebie i bliskich.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS