"Tuliłam jak umiałam. Mówiłam mu, że już jest ktoś, kto go bardzo kocha i czeka na niego"

"Tuliłam jak umiałam. Mówiłam mu, że już jest ktoś, kto go bardzo kocha i czeka na niego"
"Tuliłam jak umiałam. Mówiłam mu, że już jest ktoś, kto go bardzo kocha i czeka na niego"
Patryk Rabiega | Fakty po południu
"Tuliłam jak umiałam. Mówiłam mu, że już jest ktoś, kto go bardzo kocha i czeka na niego"Patryk Rabiega | Fakty po południu

Na marginesie protestów przeciwko ograniczeniu prawa do aborcji niektórzy w komentarzach mówią, że dziecko można urodzić i w beznadziejnej sytuacji życiowej oddać do okna życia. Pojawiły się jednak też nieprawdziwe informacje, że mogą tam trafić tylko dzieci zdrowe.

Była druga w nocy, gdy siostry urszulanki z Łodzi zostały zaalarmowane o otwarciu tamtejszego okna życia. Znalazły w nim noworodka. Chłopca zawiniętego w koc.

- Dziecko było zupełnie nagie w tym kocu. Miało tylko smoczek. Starałyśmy się jakoś zabezpieczyć mu takie ciepło wewnętrzne. Tuliłam jak umiałam. Mówiłam mu, że już jest ktoś, kto go bardzo kocha i czeka na niego - opowiada siostra Anna Reczko.

Edward, jak nazwały go siostry, zgodnie z procedurami trafił do szpitala na badania. Jest zdrowy. To trzecie dziecko znalezione w łódzkim oknie życia. Takie miejsca działają w Polsce od 14 lat.

Tworzone przez Caritas okna życia są ratunkiem dla porzuconych dzieci. Tam matka może anonimowo, bez konsekwencji zostawić niechciane dziecko. To bezpieczna alternatywa dla porzuceń w krzakach czy śmietnikach.

- Po otwarciu i zamknięciu takiego okna od zewnątrz, jest ono wentylowane i ogrzewane - mówi Maciej Dubicki z Caritas Polska.

Pierwsze okno życia powstało w 2006 roku w Krakowie. Od tamtej pory mapa Polski regularnie zapełnia się kolejnymi. Obecnie to 61 punktów w ponad 50 miastach. Dzięki nim pomoc znalazło do tej pory 113 dzieci.

- Każde dziecko może zostać pozostawione w oknie życia. Zareagowaliśmy na naszej stronie też na ten fake news o jakichś wybranych dzieciach. Tutaj nie segregujemy w żaden sposób dzieci - dodaje Maciej Dubicki.

Nieprawdziwa informacja, o której mówi przedstawiciel Caritasu, to publikowane co jakiś czas w internecie zdjęcie z informacją, że okno życia nie jest miejscem dla noworodków z wadami genetycznymi.

"Zawsze jest to jakaś forma ratunku"

Charakterystyczny dźwięk sygnalizuje, że w oknie życia pojawiło się kolejne życie do uratowania. Dziecko natychmiast dostaje niezbędną pomoc. Rusza machina medyczno-opiekuńcza. Jej zwieńczeniem jest adopcja.

- Zawsze jest to jakaś forma ratunku dla dziecka, które się urodzi - mówi Joanna Bartoszewska z Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku.

Eksperci przestrzegają, by nie traktować jej jako podstawowej.

- Samo okno życia jest rozwiązaniem ostatecznym. Ono jest w ten sposób traktowane. Nie może być traktowane równorzędnie z innymi formami wsparcia - napomina Katarzyna Krupienko, psycholog z Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda" w Poznaniu.

Kluczowa jest edukacja

Edukacja przyszłych matek jest tu kluczowa. Świadomość o istnieniu różnych rozwiązań, w tym tego najbezpieczniejszego, porodu w szpitalu i ewentualnej decyzji o zostawieniu dziecka. Wiele kobiet nie wie, że prawnie jest to możliwe.

- Taka matka może to dziecko z godnością urodzić, to dziecko ma swoją tożsamość i tak naprawdę matka ma sześć tygodni na to, żeby podjąć decyzję, żeby tego dziecka ze sobą do domu nie zabierać, tylko zrzec się praw do niego - przypomina Joanna Bartoszewska.

Tożsamość noworodka nie jest bez znaczenia. Te zostawione w oknach życia, często zupełnie anonimowe, dłużej czekają na nowy dom.

- Pamiętajmy o tym, że mamy niezidentyfikowaną rodzinę biologiczną, co wydłuża znacznie procesy prawne związane z adopcją - mówi Aleksander Kartasiński, prezes Fundacji Happy Kids.

Na te kłopoty identyfikacyjne kilka lat temu zwracał uwagę Komitet Praw Dziecka ONZ. Apelował o zamknięcie okien życia, bo nie zapewniały prawa dziecka do poznania biologicznych rodziców.

Okna te nie przestały jednak dawać szansy na życie.

Autor: Patryk Rabiega / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS