Najnowsze

Najnowsze

"Zgłoście się państwo oddać krew, proszę, błagam"

Osocze tych, którzy przeszli COVID-19, jest w tej chwili bardzo cenne i członkowie rodzin niektórych pacjentów poszukują go na własną rękę. Niestety, to nie jest takie proste - osocze można oddać w regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, ale o jego dalszym wykorzystaniu dawca nie decyduje. O oddawanie osocza apelują też lekarze.

Prognoza pogody na sobotę 7 listopada

Sobota będzie na ogół pochmurna, choć w centralnej część kraju możliwe przejaśnienia, a na południu nawet rozpogodzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusza na Podlasiu do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr w kraju będzie słaby, południowy i zachodni, a w strefie brzegowej słaby i umiarkowany, powieje z zachodu.

W Zachodniopomorskiem ruszyły badania przesiewowe

Ruszyły przesiewowe testy na obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2, na razie tylko w województwie zachodniopomorskim. Z bezpłatnego badania może skorzystać 50 tysięcy osób. Testy mają nie tylko wyłowić zakażonych, ale i dać odpowiedzi na pytania, ile osób przechodzi infekcję bezobjawowo i jaka jest odporność mieszkańców województwa. Program realizowany jest dzięki funduszom unijnym. Jego koszt to 15 milionów złotych.

Lekarze pracują po 300 godzin miesięcznie. Tak wygląda rzeczywistość na SOR-ach

Kolejki karetek przed szpitalnymi oddziałami ratunkowymi to powszechny obraz ostatnich tygodni. Powodem jest zbyt duża liczba pacjentów, a zbyt mała liczba miejsc. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ma 13 łóżek covidowych, a tylko w sobotę leczonych było tam 25 pacjentów z koronawirusem. Nasza ekipa towarzyszyła lekarzom i pielęgniarkom podczas dyżuru. Rąk do pracy nieustająco brakuje, dlatego niektórzy lekarze pracują nawet po 300 godzin w miesiącu.

Wypłaty z UE powiązane z praworządnością? "Na pewno skorzystamy z prawa sprzeciwu"

Jest wstępne porozumienie Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady UE w sprawie mechanizmu powiązania wypłat niektórych funduszy unijnych z przestrzeganiem przez państwa członkowskie zasady praworządności. W proponowanej procedurze z inicjatywą zamrożenia unijnych środków dla jakiegoś państwa wychodziłaby Komisja Europejska, a decydowałaby o tym Rada UE większością kwalifikowaną. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada sprzeciw.

Od soboty nowe obostrzenia. Co się zmieni?

Od soboty zamkniętych będzie większość sklepów w galeriach handlowych. Zakupy będzie można zrobić tylko w aptekach, drogeriach i sklepach spożywczych. Rząd zamknął też muzea, teatry i kina. Premier wystąpił w piątek na konferencji prasowej i obiecał pomoc dla przedsiębiorców. Nowe restrykcje mają obowiązywać przynajmniej do 29 listopada. Do tego czasu też wszyscy uczniowie, również ci najmłodsi, będą uczyć się zdalnie.

"Musimy poczekać aż zostaną policzone te wszystkie głosy korespondencyjne"

Wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych nadal nie jest przesądzony. Trwa jeszcze liczenie głosów na Alasce, w Arizonie, Nevadzie, Karolinie Północnej, Georgii i Pensylwanii. - To jest oczywiste, że to będzie trwało, zwłaszcza że hrabstwa są ogromne - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jacek Żakowski z tygodnika "Polityka". - Musimy poczekać aż zostaną policzone te wszystkie głosy korespondencyjne - uważa Michał Broniatowski, dziennikarz "Politico". - Po raz pierwszy w historii Ameryki oddano głosy korespondencyjnie w sposób nieograniczony, wcześniej było to warunkowe - dodał Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. - Donald Trump ogłosił zwycięstwo wtedy, kiedy jeszcze te korespondencyjne głosy nie zostały zliczone - zwróciła uwagę Katarzyna Sławińska, dziennikarka "Faktów" TVN.

Ponad 27 tysięcy zakażeń SARS-CoV-2. Premier zapowiedział ostatni etap przed "narodową kwarantanną"

Kolejne restrykcje nie powstrzymują rozwoju epidemii COVID-19. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o o 27143 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy bilans dobowy od początku epidemii w Polsce. Resort przekazał także informację o śmierci 367 osób. Sytuacja w kraju jest coraz poważniejsza, dlatego opozycja złożyła wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu.

Prezydent Niemiec proponuje pomoc. Andrzej Duda odpowiada

Pod koniec października prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta Andrzeja Dudy zaoferował pomoc Polsce w walce z pandemią COVID-19. W skierowanej odpowiedzi Duda podziękował prezydentowi Niemiec za ten gest i zapewnił, że Polska również może pomóc Niemcom w walce z koronawirusem.

Prognoza pogody na piątek 6 listopada

W piątek na północnym wschodzie wystąpią zanikające opady deszczu. Poza tym w kraju będzie pogodnie, tylko rano mglisto. Temperatura maksymalna wyniesie w dzień od 9 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 13 Celsjusza na Pomorzu. Wiatr będzie umiarkowany z kierunku zachodniego.

Do kin trafi film o życiu i karierze Helmuta Newtona

Gdyby żył, to 31 października skończyłby 100 lat. Jeden z najważniejszych fotografów XX wieku. Legendarny i kontrowersyjny Helmut Newton. W Polsce pierwszy raz można zobaczyć obszerną retrospektywę jego prac. Towarzyszy tegorocznej edycji Festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu. Do kin niebawem ma też trafić dokumentalny film kompleksowo pokazujący jego życie i karierę.

Mija 35 lat od pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce

5 listopada 1985 roku Zbigniew Religa po raz pierwszy przeszczepił serce 62-letniemu rolnikowi z Krzepic. Gazety pisały o sukcesie, a ludzie wysyłali telegramy. Religa zrobił z Zabrza najlepszą klinikę transplantacyjną w kraju i czołową w Europie. Właśnie mija 35 lat od pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce.

Kolejny lockdown dla kultury. Niektóre instytucje boją się o przetrwanie

Kina, teatry, filharmonie, opery, muzea czy galerie sztuki od soboty będą zamknięte. Lockdown w świecie kultury i sztuki potrwa na pewno do 29 listopada. Niektóre z instytucji kulturalnych nie podniosły się jeszcze po wiosennym zamknięciu, stąd strach i niepewność, czy jesienne zamrożenie ich branży przetrwają.

"Niekompletne, bez właściwego okablowania". Wraca sprawa respiratorów

Na terenie składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Szepietowie ma znajdować się 200 respiratorów zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia od handlarza bronią. Firma E&K z obiecanych ponad 1200 sztuk sprzętu dostarczyła jedynie 200. Posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy przez ostatnie kilka miesięcy badali sprawę zamówienia, informują, że cześć sprzętu nie nadaje się do użytku.

"Wyrażanie swoich poglądów to jest to, czego uczymy uczniów w szkole"

Dyrektor stołecznego liceum jest dumny z postawy swoich uczniów. Takie samo podejście sugeruje mazowieckiej kurator oświaty, Która - jak wszyscy kuratorzy w całym kraju - wezwała szkołę do ujawnienia informacji na temat aktywności uczniów i nauczycieli po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 143 nowych zakażeniach SARS-CoV-2

Jeśli pandemia nie wyhamuje, czeka nas narodowa kwarantanna. Rząd kreśli czarne scenariusze i właściwie nie ma innego wyjścia, bo warunki niezmiennie dyktuje koronawirus. Niezmiennie jest w natarciu. Ministerstwo poinformowało o ponad 27 tysiącach nowych przypadkach. Zmarło 367 osób. Złego obrazu nie zmienia minimalny spadek zajętych obecnie respiratorów.

"Mamy w Ameryce dwa różne społeczeństwa"

Czy w Białym Domu nastąpi zmiana gospodarza, czy może na stanowisku prezydenta pozostanie Donald Trump? - Spodziewaliśmy się zaciętej walki. Wydawało się, że będzie więcej sygnałów na początku liczenia głosów, które wskazywałyby na kandydata Demokratów - oceniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. - Mamy w Ameryce dwa różne społeczeństwa - zauważył Marek Ostrowski z "Polityki". - Jeżeli Trump wygra, będzie jedynym prezydentem w historii, który dwukrotnie zdobył urząd ani razu nie wygrywając wyborów w sensie zdobycia większej liczby głosów - zaznaczył doktor Łukasz Pawłowski, współprowadzący "Podkast Amerykański". - Dwaj kandydaci amerykańscy prezentowali zupełnie inną wizję i koncepcję dotyczącą przyszłości świata - stwierdził profesor Bogdan Góralczyk z UW.

Edukacja, kultura, handel i hotele. Nowe obostrzenia w Polsce

24 692 - o tylu nowych zakażeniach koronawirusem SARS-COV-2 poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Są też nowe, jeszcze ostrzejsze zasady. Listopad będzie jednym z najtrudniejszych miesięcy epidemii - mówi premier i zapowiada: zamknięte kina, teatry i muzea, zdalną naukę już dla wszystkich uczniów i zmiany w galeriach handlowych i hotelach. Jeżeli to nie zadziała - będzie narodowa kwarantanna.