Najnowsze

Najnowsze

Cmentarze znów otwarte, handlarze liczą straty

Od wtorku znów można odwiedzać groby bliskich na cmentarzach. Ci, którzy nie zdążyli odwiedzić grobów bliskich przed Wszystkimi Świętymi, składają wizyty teraz, a sprzedawcy kwiatów i zniczy próbują odrobić straty. Rząd zapowiada rekompensaty.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń w Polsce przekroczyła 400 tysięcy

W związku z pandemią urzędy mają przejść na pracę zdalną. Rząd nie wyklucza też całkowitego lockdownu. Według danych Ministerstwa Zdrowia we wtorek odnotowano 19 364 nowe przypadki zakażenia koronawirusem oraz śmierć 227 zakażonych osób. W zahamowaniu liczby chorych miała pomóc decyzja o zamknięciu cmentarzy. Od wtorku znów są otwarte.

Organizacje pro-life apelują do rządu, by nie ulegał protestującym

Wiele tysięcy osób dzień po dniu protestuje na ulicach polskich miast przeciwko ograniczaniu dostępu do aborcji. Reagują już na to organizacje dążące do zaostrzenia prawa aborcyjnego. Fundacja "Głos dla życia" popiera orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i nie chce, aby rząd dążył do nowego kompromisu aborcyjnego. W podobnym tonie wypowiada się Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Mariusz Dzierżawski, prezes fundacji "Pro-Prawo do Życia", pyta, dlaczego premier nie opublikował jeszcze wyroku TK.

Posiedzenie Sejmu przełożone. Terlecki: mamy dużą liczbę zachorowań wśród pracowników

W środę miało się rozpocząć posiedzenie Sejmu, ale zostało przełożone. Według opozycji Zjednoczona Prawica ma problemy ze sobą. Nie ma podobno porozumienia w klubie PiS co do aborcyjnej propozycji prezydenta Andrzeja Dudy. Porzucenie "piątki dla zwierząt" też ma świadczyć o tym, jak silny jest bunt w obozie władzy. - Większość mamy bezpieczną - odpowiada szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.

Organizatorki protestów przedstawiły postulaty. "Otwieramy kolejne pola walki"

W ten poniedziałek też odbyły się protesty w wielu polskich miastach przeciwko zaostrzaniu dostępu do aborcji. Zaczęło się od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji z powodu nieodwracalnych wad płodu, ale postulatów jest więcej. Ogólnopolski Strajk Kobiet na początek żąda dostępu do aborcji, pełni praw kobiet i walki z przemocą domową. Kolejne postulaty dotyczą między innymi szacunku dla praw osób LGBT, świeckiego i odpartyjnionego państwa, wzrostu nakładów na służbę zdrowia, zadbania o klimat, reanimacji psychiatrii i pomocy dla ludzi niepełnosprawnych reformy rynku pracy.

Biały znicz dla medyków, czerwony dla pacjentów. Akcja młodych lekarzy

Palenie zniczy dla pacjentów i medyków przed szpitalami - to akcja, którą w Dzień Zaduszny w całej Polsce zorganizowali młodzi lekarze. Dla zmarłych pracowników służby zdrowia są znicze białe, te czerwone - dla pacjentów. Statystyki nie pokazują osobistych dramatów: pielęgniarki, która zmarła, niosąc do końca pomoc chorym, czy pacjenta, który tej pomocy się nie doczekał.

Ministerstwo Zdrowia chce pomocy w odzyskaniu pieniędzy za respiratory

Gdzie są respiratory, a raczej: gdzie są pieniądze za respiratory? Skoro Ministerstwo Zdrowia prosi o pomoc Prokuratorię Generalną, to znaczy, że nie wszystko jest w porządku. Są problemy z odzyskaniem milionów złotych podatników od prywatnej firmy byłego handlarza bronią, chociaż resort zapewniał, że nie będzie stratny.

Prognoza pogody na wtorek 3 listopada

We wtorek opady deszczu (1-5 mm), tylko na północnym-zachodzie i na południowym-wschodzie Polski pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 9 stopni Celsjusza na Pomorzu i Suwalszczyźnie do 18 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Zamknięcie cmentarzy ciosem dla przedsiębiorców. Jaką pomoc planuje rząd?

Dzień Zaduszny w 2020 nie odbywa się w atmosferze zadumy nad grobami. Cmentarze są zamknięte. Straty liczą producenci i sprzedawcy kwiatów. Łagodzić je próbuje wielu Polaków, rękę do przedsiębiorców wyciągają samorządy. W Tarnowie wykupiono 2000 kwiatów i ozdobiono aleje w parku, w Katowicach chryzantemy będą w miejscach pamięci. Jaką pomoc i dla kogo planuje rząd?

15578 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

Resort zdrowia potwierdził w poniedziałek 15578 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarły 92 osoby. W walce z koronawirusem rząd chce wesprzeć lekarzy i personel medyczny, więc minister zdrowia podnosi wynagrodzenia. Zapewnia, że nie jednorazowo, ale na cały czas epidemii. Na Kontakt24 docierają jednak sygnały, że dodatek nie obejmie jednak wszystkich. Zmartwień w szpitalach jest więcej, bo w niektórych zaczyna brakować respiratorów.

14-latka szła z babcią, jej sprawa trafi przed sąd

Prokuratura Krajowa zapowiada, że wszyscy organizatorzy nielegalnych zgromadzeń będą traktowani jak przestępcy i pierwszych kandydatów na przestępców już ma. 14-latka stanie przed sądem rodzinnym po tym, jak szła podczas protestu ze swoją babcią. Za to stadionowy chuligan przed sądem aresztowym nie stanie, choć podczas protestu napadł na dziennikarkę.

W WOT pełna mobilizacja. Żołnierze pomogą w walce z COVID-19

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uczą się działań przeciwkryzysowych i to pierwszy raz na tak wielką skalę. Musieli stawić się pilnie w jednostkach po tym, jak otrzymali SMS-a. W ramach operacji "Trwała Odporność" terytorialsi zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali, gdzie przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, a także do punktów wymazowych. Żołnierze WOT pomogą też policji w kontrolawaniu osób na kwarantannie. Już teraz dostarczają im posiłki.

Prognoza pogody na poniedziałek 2 listopada

W poniedziałek rano na wschodzie mglisto. Na zachodzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami słabe opady deszczu lub mżawki do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na Podlasiu i 15 stopni Celsjusza w centrum kraju do 18 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na Pomorzu i zachodzie osiągający prędkość do 60 km/h, w Karkonoszach - do 80-90 km/h.

Niepełnosprawny Fabian wspiera kobiety. "Każdy ma prawo do własnego wyboru"

21-letni Fabian z Gdańska zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym napisał, jak wygląda jego życie i jak w praktyce państwo pomaga niepełnosprawnym i ich opiekunom. Fabian Puchalski wsparł też protest kobiet, bo - jak mówi - każda kobieta powinna mieć możliwość podjęcia świadomego wyboru i nikt nie powinien jej niczego narzucać.

Muzeum Gdańska apeluje o przekazywanie transparentów z protestów

Muzeum Gdańska prosi mieszkańców miasta o przekazywanie transparentów, filmów lub zdjęć z protestów. W przyszłości mogą się one stać muzealnymi eksponatami. Cel muzeum to przede wszystkim zabezpieczenie dla przyszłych pokoleń przekazu emocjonalnego, czyli tego, co jest kwintesencją strajków.

Cmentarne kwesty przeniosły się do internetu

1 listopada kojarzy się z kwestami na cmentarzach. Najsłynniejsze odbywają się na Powązkach w Warszawie, ale też w Krakowie czy w Łodzi. W tym roku - z powodu zamkniętych nekropolii - zbiórki pieniędzy przeniosły się do internetu.

Cmentarze puste. Znicze i wieńce przed bramami

Na polskich cmentarzach panują pustki w związku z rządową decyzją o zamknięciu nekropolii. Niektórych pilnuje policja i straż miejska, a ci, którzy chcieli odwiedzić swoich bliskich, wieńce i znicze składają przed zamkniętymi bramami.

Kolejne województwa organizują szpitale tymczasowe

Jest coraz mniej wolnych łóżek dla chorych na COVID-19, a kolejne województwa organizują szpitale tymczasowe. W Katowicach chorzy mają znaleźć miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Prace ruszają w poniedziałek.