Najnowsze

Najnowsze

Organizatorki protestów przedstawiły postulaty. "Otwieramy kolejne pola walki"

W ten poniedziałek też odbyły się protesty w wielu polskich miastach przeciwko zaostrzaniu dostępu do aborcji. Zaczęło się od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji z powodu nieodwracalnych wad płodu, ale postulatów jest więcej. Ogólnopolski Strajk Kobiet na początek żąda dostępu do aborcji, pełni praw kobiet i walki z przemocą domową. Kolejne postulaty dotyczą między innymi szacunku dla praw osób LGBT, świeckiego i odpartyjnionego państwa, wzrostu nakładów na służbę zdrowia, zadbania o klimat, reanimacji psychiatrii i pomocy dla ludzi niepełnosprawnych reformy rynku pracy.

Biały znicz dla medyków, czerwony dla pacjentów. Akcja młodych lekarzy

Palenie zniczy dla pacjentów i medyków przed szpitalami - to akcja, którą w Dzień Zaduszny w całej Polsce zorganizowali młodzi lekarze. Dla zmarłych pracowników służby zdrowia są znicze białe, te czerwone - dla pacjentów. Statystyki nie pokazują osobistych dramatów: pielęgniarki, która zmarła, niosąc do końca pomoc chorym, czy pacjenta, który tej pomocy się nie doczekał.

Ministerstwo Zdrowia chce pomocy w odzyskaniu pieniędzy za respiratory

Gdzie są respiratory, a raczej: gdzie są pieniądze za respiratory? Skoro Ministerstwo Zdrowia prosi o pomoc Prokuratorię Generalną, to znaczy, że nie wszystko jest w porządku. Są problemy z odzyskaniem milionów złotych podatników od prywatnej firmy byłego handlarza bronią, chociaż resort zapewniał, że nie będzie stratny.

Prognoza pogody na wtorek 3 listopada

We wtorek opady deszczu (1-5 mm), tylko na północnym-zachodzie i na południowym-wschodzie Polski pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 9 stopni Celsjusza na Pomorzu i Suwalszczyźnie do 18 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

Zamknięcie cmentarzy ciosem dla przedsiębiorców. Jaką pomoc planuje rząd?

Dzień Zaduszny w 2020 nie odbywa się w atmosferze zadumy nad grobami. Cmentarze są zamknięte. Straty liczą producenci i sprzedawcy kwiatów. Łagodzić je próbuje wielu Polaków, rękę do przedsiębiorców wyciągają samorządy. W Tarnowie wykupiono 2000 kwiatów i ozdobiono aleje w parku, w Katowicach chryzantemy będą w miejscach pamięci. Jaką pomoc i dla kogo planuje rząd?

15578 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce

Resort zdrowia potwierdził w poniedziałek 15578 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarły 92 osoby. W walce z koronawirusem rząd chce wesprzeć lekarzy i personel medyczny, więc minister zdrowia podnosi wynagrodzenia. Zapewnia, że nie jednorazowo, ale na cały czas epidemii. Na Kontakt24 docierają jednak sygnały, że dodatek nie obejmie jednak wszystkich. Zmartwień w szpitalach jest więcej, bo w niektórych zaczyna brakować respiratorów.

14-latka szła z babcią, jej sprawa trafi przed sąd

Prokuratura Krajowa zapowiada, że wszyscy organizatorzy nielegalnych zgromadzeń będą traktowani jak przestępcy i pierwszych kandydatów na przestępców już ma. 14-latka stanie przed sądem rodzinnym po tym, jak szła podczas protestu ze swoją babcią. Za to stadionowy chuligan przed sądem aresztowym nie stanie, choć podczas protestu napadł na dziennikarkę.

W WOT pełna mobilizacja. Żołnierze pomogą w walce z COVID-19

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uczą się działań przeciwkryzysowych i to pierwszy raz na tak wielką skalę. Musieli stawić się pilnie w jednostkach po tym, jak otrzymali SMS-a. W ramach operacji "Trwała Odporność" terytorialsi zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali, gdzie przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, a także do punktów wymazowych. Żołnierze WOT pomogą też policji w kontrolawaniu osób na kwarantannie. Już teraz dostarczają im posiłki.

Prognoza pogody na poniedziałek 2 listopada

W poniedziałek rano na wschodzie mglisto. Na zachodzie pochmurno z przejaśnieniami. Okresami słabe opady deszczu lub mżawki do 1-5 mm. Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na Podlasiu i 15 stopni Celsjusza w centrum kraju do 18 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach na Pomorzu i zachodzie osiągający prędkość do 60 km/h, w Karkonoszach - do 80-90 km/h.

Niepełnosprawny Fabian wspiera kobiety. "Każdy ma prawo do własnego wyboru"

21-letni Fabian z Gdańska zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym napisał, jak wygląda jego życie i jak w praktyce państwo pomaga niepełnosprawnym i ich opiekunom. Fabian Puchalski wsparł też protest kobiet, bo - jak mówi - każda kobieta powinna mieć możliwość podjęcia świadomego wyboru i nikt nie powinien jej niczego narzucać.

Muzeum Gdańska apeluje o przekazywanie transparentów z protestów

Muzeum Gdańska prosi mieszkańców miasta o przekazywanie transparentów, filmów lub zdjęć z protestów. W przyszłości mogą się one stać muzealnymi eksponatami. Cel muzeum to przede wszystkim zabezpieczenie dla przyszłych pokoleń przekazu emocjonalnego, czyli tego, co jest kwintesencją strajków.

Cmentarne kwesty przeniosły się do internetu

1 listopada kojarzy się z kwestami na cmentarzach. Najsłynniejsze odbywają się na Powązkach w Warszawie, ale też w Krakowie czy w Łodzi. W tym roku - z powodu zamkniętych nekropolii - zbiórki pieniędzy przeniosły się do internetu.

Cmentarze puste. Znicze i wieńce przed bramami

Na polskich cmentarzach panują pustki w związku z rządową decyzją o zamknięciu nekropolii. Niektórych pilnuje policja i straż miejska, a ci, którzy chcieli odwiedzić swoich bliskich, wieńce i znicze składają przed zamkniętymi bramami.

Kolejne województwa organizują szpitale tymczasowe

Jest coraz mniej wolnych łóżek dla chorych na COVID-19, a kolejne województwa organizują szpitale tymczasowe. W Katowicach chorzy mają znaleźć miejsce w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Prace ruszają w poniedziałek.

Pytania o "piątkę dla zwierząt"

Piątka dla zwierząt - z kręgów PiS słychać, że tak ważny dla Jarosława Kaczyńskiego projekt, który wyprowadził tłumy rolników na ulice, nie będzie więcej procedowany. Czy i kiedy będzie nowy?

Spacery po plaży, kwiaty przed siedzibami PiS. Polacy wyrażają sprzeciw

Spacery po plaży, inscenizacje teatralne, koncerty ludowych pieśni i symboliczne pogrzeby. Kolejny dzień tysiące Polaków wyrażało swój sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Przed siedzibami Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się znicze i kwiaty. Ale to już - jak mówi część protestujących – nie tylko protest kobiet i nie tylko w kwestii aborcji.

Wielki "Marsz na Warszawę". Protest spokojny, niemal wszyscy zatrzymani to pseudokibice

100 tysięcy - jak podały władze miejskie - kobiet i mężczyzn, starszych i młodszych wzięło udział w piątkowym "Marszu na Warszawę". Według policji protest w większości przebiegł spokojnie, ale były incydenty z pseudokibicami w rolach głównych. Demonstranci wyrazili swój sprzeciw przeciwko ograniczaniu dostępu do aborcji. W pewnym momencie skierowali się w stronę domu Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu.