Najnowsze

Najnowsze

"To jest tsunami zakażeń". Szpitale na granicy wytrzymałości

Ponad 300 tysięcy Polaków jest w tym momencie chorych na COVID-19. Tylko w sobotę odnotowano 27875 nowych zakażeń koronawirusem i 349 kolejnych osób, które zmarły w wyniku zakażenia SARS-CoV-2. Lekarze apelują do studentów medycyny, by zgłaszali się do pracy, a rząd tworzy kolejne szpitale tymczasowe.

Prognoza pogody na niedzielę 8 listopada

W niedzielę pochmurno i mglisto, lokalnie mżawka. Przejaśnienia miejscami na zachodzie i w centrum, a rozpogodzenia na południu kraju. Temperatura maksymalna od 9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie i Warmii do 13 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany.

Jak przebiega budowa szpitala tymczasowego w Katowicach?

W całym kraju budowane są szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19. Jeden z nich jest przygotowywany na Śląsku, gdzie w sobotę odnotowano 4290 nowych zakażeń koronawirusem. Szpital tymczasowy powstaje na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. W sobotę wizytę tam złożył premier Mateusz Morawiecki.

Blisko 28 tysięcy zakażonych koronawirusem. W całej Polsce powstają szpitale tymczasowe

Pierwsi pacjenci, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem zostali przyjęci w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym. Drugi szpital tymczasowy - w Warszawie - powstaje w hangarze bazy lotnictwa na Okęciu. Z kolei w Katowicach taki szpital powstanie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że w Polsce wciąż jest duży zapas respiratorów i są one wydawane według zapotrzebowania zgłaszanego przez ochronę zdrowia, a to zapotrzebowanie niezmiennie rośnie.

Nowe obostrzenia weszły w życie. Czego dotyczą?

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27875 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń w Polsce od początku epidemii. Od soboty w życie weszły nowe restrykcje. Zamknięte zostały wszystkie instytucje kultury i większość sklepów w galeriach handlowych. Zakaz działalności miał nie obejmować między innymi dużych sklepów meblowych, ale w ostatniej chwili ten wyjątek został zniesiony. Nowe obostrzenia będą obowiązywać również w szkołach. Od poniedziałku wszyscy uczniowie przechodzą na naukę zdalną. Jeśli fali zakażeń nie uda się powstrzymać, to kolejnym krokiem będzie narodowa kwarantanna.

Fried: oświadczenie Trumpa nie było w duchu amerykańskiej demokracji

Zwycięzca wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych nie został jeszcze wyłoniony, wciąż trwa zliczanie głosów. W czwartek Donald Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu przekonywał, że dochodzi do nieprawidłowości podczas zliczania głosów. - Oświadczenie Donalda Trumpa wczoraj w nocy nie było w duchu amerykańskiej demokracji - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce. Dodał, że ubiegający się o reelekcję prezydent "mówił w sposób autorytarny, bez żadnych konkretnych podstaw do jego zarzutów". - Każdy prezydent do (czasu - przy. red.) Donalda Trumpa szanował reguły demokracji amerykańskiej - podkreślił dyplomata.

"Trumpizm to jest nowa kultura polityczna"

W USA wciąż trwa zliczanie głosów w wyborach prezydenckich, jednak najświeższe wyniki i trendy zdają się wskazywać, że to Joe Biden jest bliższy zwycięstwa. - Istnieje realna szansa, że on (Donald Trump - przyp. red.) nie będzie prezydentem na drugą kadencję - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. Jednocześnie Weiss zwrócił uwagę, że po ewentualnej przegranej Donald Trump może wykorzystać swoją pozycję. - Jest możliwość, że on stworzy inną partię - podkreślił.

"Są osoby, które na pewno nigdy nie uznają efektu tych wyborów"

Jak Polonia ocenia przebieg amerykańskich wyborów prezydenckich? - Jest dosyć wyrównana walka, więc wiele osób nieco straciło wiarę w ten system - przyznała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prawniczka Mariola Gołota, która mieszka w Chicago. Profesor Bożena Nowicka-McLees z Uniwersytetu Loyola w Chicago zwróciła uwagę na bardzo wysoką frekwencję wyborczą. - Po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych głosowało tak wielu obywateli - dodała profesor.

Epidemia COVID-19 nie zwalnia. Od soboty kolejne obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki przeprasza Polaków za niedogodności, a przedsiębiorcom obiecuje pomoc. Od soboty w życie wchodzą kolejne ograniczenia, dlatego przedstawiciele najbardziej poszkodowanych branż protestowali w piątek w stolicy. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 27086 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał także informację o śmierci 445 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2.

"Staramy się przetrwać, robić swoje"

Kilkanaście godzin w kombinezonie ochronnym, cały czas na nogach, przy pacjentach. Na SOR-ach nie ma czasu nawet na chwilę przerwy ani sekundę odpoczynku, bo gdy jeden pacjent trafia na obserwację do szpitala, to natychmiast lekarze muszą zająć się kolejnym. Jak wygląda walka z wirusem na pierwszej linii frontu?

Rozłam w Zjednoczeniowej Prawicy? "Myślę, że przeważy rozsądek"

W mediach pojawiają się kolejne doniesienia o kłopotach w partii rządzącej. Konflikt ma dotyczyć "piątki Kaczyńskiego" i kwestii aborcji. Solidarna Polska chce złożyć swój projekt ustaw. Z kolei część posłów PiS zamierza utworzyć oddzielne koło poselskie. Chodzi między innymi o posłów zawieszonych w prawach członka PiS w związku z głosowaniem w sprawie ustawy o ochronie zwierząt.

Watykan zdecydował w sprawie kardynała Henryka Gulbinowicza

Kardynał Henryk Gulbinowicz ma zakaz używania insygniów biskupich oraz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych. Został także pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. To decyzja Stolicy Apostolskiej. Kardynał jest oskarżany między innymi o molestowanie seksualne.

W szpitalach zaczyna brakować tlenu medycznego

Pacjenci z oddziału intensywnej terapii w Kraśniku musieli zostać ewakuowani, bo w szpitalu zabrakło tlenu. Jego zużycie dramatycznie rośnie, a dostawy nie nadążają. Szpitale budują więc własne, zapasowe zbiorniki.

"Zgłoście się państwo oddać krew, proszę, błagam"

Osocze tych, którzy przeszli COVID-19, jest w tej chwili bardzo cenne i członkowie rodzin niektórych pacjentów poszukują go na własną rękę. Niestety, to nie jest takie proste - osocze można oddać w regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, ale o jego dalszym wykorzystaniu dawca nie decyduje. O oddawanie osocza apelują też lekarze.

Prognoza pogody na sobotę 7 listopada

Sobota będzie na ogół pochmurna, choć w centralnej część kraju możliwe przejaśnienia, a na południu nawet rozpogodzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusza na Podlasiu do 15 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr w kraju będzie słaby, południowy i zachodni, a w strefie brzegowej słaby i umiarkowany, powieje z zachodu.

W Zachodniopomorskiem ruszyły badania przesiewowe

Ruszyły przesiewowe testy na obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2, na razie tylko w województwie zachodniopomorskim. Z bezpłatnego badania może skorzystać 50 tysięcy osób. Testy mają nie tylko wyłowić zakażonych, ale i dać odpowiedzi na pytania, ile osób przechodzi infekcję bezobjawowo i jaka jest odporność mieszkańców województwa. Program realizowany jest dzięki funduszom unijnym. Jego koszt to 15 milionów złotych.

Lekarze pracują po 300 godzin miesięcznie. Tak wygląda rzeczywistość na SOR-ach

Kolejki karetek przed szpitalnymi oddziałami ratunkowymi to powszechny obraz ostatnich tygodni. Powodem jest zbyt duża liczba pacjentów, a zbyt mała liczba miejsc. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ma 13 łóżek covidowych, a tylko w sobotę leczonych było tam 25 pacjentów z koronawirusem. Nasza ekipa towarzyszyła lekarzom i pielęgniarkom podczas dyżuru. Rąk do pracy nieustająco brakuje, dlatego niektórzy lekarze pracują nawet po 300 godzin w miesiącu.

Wypłaty z UE powiązane z praworządnością? "Na pewno skorzystamy z prawa sprzeciwu"

Jest wstępne porozumienie Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady UE w sprawie mechanizmu powiązania wypłat niektórych funduszy unijnych z przestrzeganiem przez państwa członkowskie zasady praworządności. W proponowanej procedurze z inicjatywą zamrożenia unijnych środków dla jakiegoś państwa wychodziłaby Komisja Europejska, a decydowałaby o tym Rada UE większością kwalifikowaną. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada sprzeciw.

Od soboty nowe obostrzenia. Co się zmieni?

Od soboty zamkniętych będzie większość sklepów w galeriach handlowych. Zakupy będzie można zrobić tylko w aptekach, drogeriach i sklepach spożywczych. Rząd zamknął też muzea, teatry i kina. Premier wystąpił w piątek na konferencji prasowej i obiecał pomoc dla przedsiębiorców. Nowe restrykcje mają obowiązywać przynajmniej do 29 listopada. Do tego czasu też wszyscy uczniowie, również ci najmłodsi, będą uczyć się zdalnie.

"Musimy poczekać aż zostaną policzone te wszystkie głosy korespondencyjne"

Wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych nadal nie jest przesądzony. Trwa jeszcze liczenie głosów na Alasce, w Arizonie, Nevadzie, Karolinie Północnej, Georgii i Pensylwanii. - To jest oczywiste, że to będzie trwało, zwłaszcza że hrabstwa są ogromne - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jacek Żakowski z tygodnika "Polityka". - Musimy poczekać aż zostaną policzone te wszystkie głosy korespondencyjne - uważa Michał Broniatowski, dziennikarz "Politico". - Po raz pierwszy w historii Ameryki oddano głosy korespondencyjnie w sposób nieograniczony, wcześniej było to warunkowe - dodał Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. - Donald Trump ogłosił zwycięstwo wtedy, kiedy jeszcze te korespondencyjne głosy nie zostały zliczone - zwróciła uwagę Katarzyna Sławińska, dziennikarka "Faktów" TVN.

Ponad 27 tysięcy zakażeń SARS-CoV-2. Premier zapowiedział ostatni etap przed "narodową kwarantanną"

Kolejne restrykcje nie powstrzymują rozwoju epidemii COVID-19. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o o 27143 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy bilans dobowy od początku epidemii w Polsce. Resort przekazał także informację o śmierci 367 osób. Sytuacja w kraju jest coraz poważniejsza, dlatego opozycja złożyła wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu.

Prezydent Niemiec proponuje pomoc. Andrzej Duda odpowiada

Pod koniec października prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta Andrzeja Dudy zaoferował pomoc Polsce w walce z pandemią COVID-19. W skierowanej odpowiedzi Duda podziękował prezydentowi Niemiec za ten gest i zapewnił, że Polska również może pomóc Niemcom w walce z koronawirusem.