Najnowsze

Najnowsze

Pytania o przeszłość kardynała Dziwisza. "Powinien się oddać do dyspozycji papieża"

Papież Franciszek zabiera głos po publikacji raportu o byłym już amerykańskim kardynale Theodorze McCarricku. W dokumencie pojawiają się liczne oskarżenia o wykorzystywanie seksualne dorosłych mężczyzn i małoletnich chłopców, jakie były kierowane pod adresem amerykańskiego duchownego. W watykańskim raporcie ponad 40 razy pojawia się także nazwisko kardynała Stanisława Dziwisza.

"Epidemia zamknęła dzieci ze swoimi potencjalnymi oprawcami". Fundacje biją na alarm

Wraz z COVID-19 pojawiła się "pandemia przemocy". Organizacje pozarządowe działające na rzecz ofiar przemocy w rodzinie biją na alarm. Obostrzenia i nauka zdalna przyczyniają się do tego, że sprawcy przemocy w rodzinie mają więcej okazji do zadawania krzywdy. Stąd kampania społeczna, by w czasie pandemii nie ignorować sygnałów o przemocy domowej lub wykorzystywaniu seksualnym.

Prognoza pogody na czwartek 12 listopada

W czwartek w kraju będzie pochmurno i mglisto. W niektórych regionach możliwe przejaśnienia, a w górach rozpogodzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 8 stopni Celsjusza w centrum kraju do 10 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr południowy będzie słaby.

Pożar na oddziale covidowym. Winny pacjent z papierosem

Pacjent z COVID-19 i papierosem na szpitalnym łóżku - to nie mogło się dobrze skończyć. Chory podpalił sobie ubranie i posłanie. Wywołany w ten sposób ogień w szpitalu w Łodzi został ugaszony, zanim strażacy dojechali na miejsce. Incydentów z udziałem zakażonych jest więcej: lekarze mówią przede wszystkim o takich, co chcieli ze szpitala uciec.

Akcje wsparcia i podziękowania dla lekarzy. Pomagają także niepełnosprawni

We Wrocławiu trwa akacja, dzięki której są posiłki dla pracowników szpitala i pomoc dla firm gastronomicznych. Dzień w dzień pracownicy wrocławskiej klubokawiarni Cafe Równik i firmy kateringowej Kinia przygotowują wspólnie 200 posiłków. Cafe Równik to miejsce wyjątkowe, bo sporą część załogi stanowią osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Nie brakuje przykładów podobnych akcji wsparcia i podziękowania dla lekarzy w wielu innych miastach Polski.

KE: jest porozumienie w sprawie powiązania unijnych funduszy z praworządnością. Solidarna Polska chce zawetowania budżetu

Instytucje unijne skończyły prace nad mechanizmem powiązania wypłat z budżetu unijnego dla państw członkowskich od przestrzegania przez te państwa zasady praworządności. Jednocześnie gotowa jest też perspektywa finansowa na najbliższe siedem lat. Politycy PiS podkreślają, że pieniądze się Polsce należą, a partia Zbigniewa Ziobry chce zawetowania unijnego budżetu.

"Wyniki wskazują na stabilizację dziennej liczby zachorowań"

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w środę ponad 25 tysięcy nowych przypadków i aż 430 kolejnych zgonów osób zakażonych. Jest też optymistyczne stanowisko ministra zdrowia. "Dzisiejsze wyniki wskazują na stabilizację dziennej liczby zachorowań" - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

"To może być najcenniejsze odkrycie w historii nauki"

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 procent skuteczności. - To może być najcenniejsze odkrycie w historii nauki - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski, główny doradca PwC, Akademia Finansów i Biznesu Vistula. - Pojawia się światełko w tunelu, ale ono jeszcze nic nie znaczy - zaznaczył publicysta ekonomiczny Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge

. Podobnego zdania był dr hab. Ernest Kuchar, ekspert z LuxMed, który stwierdził, że "wyprodukowanie szczepionki w dzisiejszych czasach to nie jest problem". - Problemem jest ukończenie badań klinicznych, które dają przekonujące dowody, że szczepionka jest z jednej strony skuteczna, a z drugiej strony bezpieczna - dodał Kuchar. - Doświadczymy kolejnych wydarzeń i jeśli one zostaną przepracowane w myśleniu pragmatycznym, jak funkcjonować w takich warunkach, to będziemy na nie przygotowani niezależnie od tego czy wynalezienie nowej szczepionki będzie trwało trzy miesiące, czy trzydzieści miesięcy - dodała profesor Jolanta Tyrowicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, DIGANOZA.plus, ośrodka badawczego GRAPE.

Amerykański koncern rozpoczął produkcję szczepionki. Kiedy będzie dostępna?

Rządowy zespół pracuje już nad systemem dystrybucji szczepionki na COVID-19 w Polsce, ale to ile jej dawek zostanie rozdysponowanych, zależy od decyzji Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki chce sprowadzić do kraju co najmniej 20 milionów szczepionek. Chodzi o szczepionkę, nad którą pracuje amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer wraz z niemieckim BioNTechem. W poniedziałek poinformowano, że rozwijany projekt szczepionki przeciwko COVID-19 ma ponad 90 procent skuteczności. Naukowcy ostrzegają jednak przez nadmiernym entuzjazmem.

Prognoza pogody na środę 11 listopada

W środę będzie przeważnie pochmurno. Lokalnie pojawi się mżawka. Temperatura wyniesie maksymalnie od 4 stopni Celsjusza na Podlasiu do 10 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

W tym roku Marsz Niepodległości nie pójdzie, lecz pojedzie

W tym roku będzie jazda, a nie marsz. Narodowcy planują, że z powodu zagrożenia epidemicznego w tym roku będą świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w sposób zmotoryzowany. O godzinie 14:00 kolumna samochodów, motocykli i rowerów ma ruszyć z Ronda Dmowskiego.

"Czeka nas bolesna konfrontacja". Reakcje po emisji reportażu o kardynale Dziwiszu

Po emisji w programie "Czarno na Białym" w TVN24 reportażu Marcina Gutowskiego o kardynale Stanisławie Dziwiszu i zarzutach zaniedbań w sprawach pedofilskich w Kościele sam kardynał oświadczył, że liczy na wyjaśnienie sprawy przez niezależną komisję. Przewodniczący episkopatu dodał, że powinna być to komisja Watykanu. Tymczasem w Watykanie opublikowano kilkusetstronicowy raport o tym, jak to się stało, że mimo różnych zarzutów arcybiskupem Waszyngtonu i kardynałem został Theodore McCarrick, po latach wydalony ze stanu kapłańskiego przez obecnego papieża. Z raportu wynika, że w liście do Dziwisza, gdy był on sekretarzem Jana Pawła II, Mc Carrick zapewniał o swej niewinności. Sekretarz miał pokazać ten list papieżowi i to miało go przekonać.

Co zakłada ratyfikowana przez prezydenta umowa o wzmocnionej współpracy obronnej?

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikował polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. Zakłada ona między innymi przygotowanie infrastruktury wojskowej, która pozwoli na przyjęcie w Polsce do 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Dokument uzupełnienia ubiegłoroczne deklaracje o zwiększeniu liczebności amerykańskiego personelu w Polsce. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Cztery lata izolacjonizmu w Ameryce się kończą"

Zmiana gospodarza Białego Domu może oznaczać zmiany w polityce międzynarodowej. Czego można spodziewać się po Stanach Zjednoczonych, kiedy prezydentem oficjalnie zostanie Joe Biden? - Stany Zjednoczone za Joe Bidena po prostu chcą powrócić na tory polityki, jaką prowadziły wcześniej - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Ryszard Schnepf, dyplomata i były ambasador Polski w USA. - Najbardziej trudnym tematem jest przyszłość relacji amerykańsko-niemieckich - ocenił profesor Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW. - Można by się spodziewać, że przez jakiś czas będzie bardziej antyrosyjska polityka amerykańska, niż za czasów prezydenta Trumpa - dodał doktor Bogdan Szafrański, amerykanista z UW. - Cztery lata izolacjonizmu w Ameryce się kończą - stwierdził z kolei dziennikarz Bartosz Węglarczyk z portalu onet.pl.