Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na niedzielę 28 lutego

W niedzielę na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podlasiu do 8 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, północno-zachodni.

"Recepta na kryzys" Platformy Obywatelskiej. Politycy przedstawili swój plan

Platforma Obywatelska w sobotę pod hasłem "Recepta na kryzys" zaprezentowała propozycje dotyczące przeciwdziałania skutkom kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Politycy chcą między innymi czasowego obniżenia podatku VAT, podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 10 tysięcy złotych i rekompensatę dwóch semestrów dla studentów, którzy stracili pracę, a chcą nadal studiować. Dzień wcześniej - w piątek - premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Krajowego Planu Odbudowy.

Opozycja zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie Daniela Obajtka

Koalicja Obywatelska - po publikacjach "Gazety Wyborczej" o Danielu Obajtku - mówi o nieudokumentowanych dochodach, podwójnym życiu i dziurach w oświadczeniach majątkowych obecnego prezesa Orlenu. Politycy domagają się, żeby prześwietliła je prokuratura. Oczekują w tej sprawie "osobistego nadzoru prokuratora generalnego". Tymczasem PKN Orlen broni Obajtka, a Prawo i Sprawiedliwość publikacje "Gazety Wyborczej" nazywa atakiem na swoje środowisko.

Zmiany dotyczące przyłbic i obowiązkowa kwarantanna. W życie weszły nowe obostrzenia

Od soboty w Polsce obowiązują nowe zasady epidemiczne. W życie wszedł między innymi obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką, a nie przyłbicą lub częścią odzieży. Wprowadzono obowiązkową kwarantannę dla osób przyjeżdżających do Polski z terytorium Czech i Słowacji. Ponadto dodatkowymi restrykcjami zostało objęte województwo warmińsko-mazurskie. Ministerstwo Zdrowia poinformował w sobotę o 12100 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 303 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2.

"Wykorzystywanie humanitarnych potrzeb", "polityczny szantaż". Kontrowersyjny program zamrożony

Premier Izraela postanowił przekazać nadwyżki szczepionek przeciwko COVID-19 kilku państwom w zamian za wsparcie dyplomatyczne. Kilka tysięcy dawek dotarło już do Czech, Hondurasu i Gwatemali. W czwartek wieczorem program został jednak zamrożony. Jego zbadania pod kątem prawnym domaga się prokurator generalny Izraela. Pomysł premiera krytykują też Palestyńczycy zamieszkujących tereny okupowane, którzy wciąż czekają na szczepionki. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

Prawo i Sprawiedliwość przegrało czwartkowe głosowanie w Sejmie. Solidarna Polska wraz z politykami opozycji przegłosowała wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego na temat wsparcia dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wynik tego głosowania nie został przemilczany. Prezes PiS Jarosław Kaczyński niemal natychmiast zabrał głos w tej sprawie.

Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

W piątek 26 lutego ruszyły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. To dokument, który będzie podstawą do otrzymania środków z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach unijnego wsparcia do Polski ma trafić - w ramach dotacji i pożyczek - 57 miliardów euro, czyli ponad 250 miliardów złotych. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia.

Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

W sobotę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na południowym-wschodzie i na południu kraju przelotne opady deszczu do 1-5 mm, na Pogórzu Karpackim opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w Karpatach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający na wschodzie Polski prędkość do 50-60 km/h.

Duże zmiany dla kierowców. Sejm przyjął nowelizację Prawa o ruchu drogowym

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację Prawa o ruchu drogowym wraz z poprawką Senatu. Nowe przepisy zakładają, że piesi będą mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. Ustawa przewiduje także ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia. W nowelizacji przepisów zawarto także regulację, że na pasach pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu. Zmiany wprowadzają także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu.

Są wyniki sekcji zwłok trzyletniej Hani. Matka i jej konkubent podejrzani o zabójstwo

Wyniki sekcji zwłok rzucają nowe światło w sprawie śmierci trzyletniej Hani z Kłodzka. Dziewczynka została ciężko pobita. Matka trzylatki mówiła, że polewała dziecko lodowatą wodą za karę. Teraz już wiadomo, że skala niewytłumaczalnej przemocy była większa. Hania miała bardzo poważne obrażenia jamy brzusznej. Matka i jej partner odpowiedzą za zabójstwo dziecka.

Ruszył proces w sprawie organizacji koncertu WOŚP, na którym został zaatakowany Paweł Adamowicz

W piątek przed sądem w Gdańsku ruszył proces w sprawie organizacji finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2019 roku. Podczas imprezy na scenę wtargnął Stefan W. i śmiertelnie dźgnął nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na ławie oskarżonych jest siedem osób, którym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z niezapewnieniem bezpieczeństwa i nieprawidłowościami w organizacji imprezy.

Od soboty w życie wchodzą nowe obostrzenia. Rozporządzenia wciąż brak

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 11539 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 259 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Statystyki wciąż są alarmujące, dlatego, by zahamować rozwój pandemii, od soboty w życie wchodzą nowe obostrzenia. Jedną ze zmian jest to, że maseczki nie będą już mogły być zastępowane chustami, szalikami czy przyłbicami. Natomiast w województwie warmińsko-mazurskim na dwa tygodnie zamknięte zostaną hotele, galerie, muzea, kina, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej.

Daniel Obajtek jako wójt miał kierować prywatną spółką. "Gazeta Wyborcza" publikuje nagrania

Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, w 2009 roku jako wójt Pcimia miał "z tylnego siedzenia" kierować spółką TT Plast - tak wynika z opublikowanych w piątek przez "Gazetę Wyborczą" nagrań rozmów telefonicznych, na których słychać jak Obajtek wydaje polecania, decyduje o urlopach, rozmawia o konkurencyjnej firmie. Prawo zabrania łączenia posady wójta z działalnością w biznesie.

"Nie sądziłem, że ten moment kiedykolwiek nadejdzie". Bracia odnaleźli się po 32 latach

Po ponad 30-stu latach mężczyzna z Kolumbii odnalazł zaginionego brata. Chłopiec został uprowadzony w 1987 roku, kiedy bawił się w przydomowym ogródku. Od tamtego czasu rodzina ani na chwilę nie przerwała poszukiwań. O pomoc zwróciła się do międzynarodowej platformy, która w oparciu o DNA pomaga ludziom na całym świecie odnaleźć krewnych. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ten wirus z naszej populacji nie zniknie, on zawsze będzie"

Kiedy świat wygra z pandemią COVID-19? - Nawet gdy wszczepimy 50, 60, 70 procent populacji, to ten wirus z naszej populacji nie zniknie, on zawsze będzie (...) Będziemy się musieli przeciwko temu wirusowi szczepić tak, jak szczepimy się przeciwko grypie - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Pewnym rozwiązaniem do wyszczepienia dużych grup społeczeństwa będzie szczepionka wektorowa firmy Johnson & Johnson, która ma zostać zarejestrowana w przeciągu najbliższych tygodni - zauważył dr hab n.med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zdaniem dr n. med. Krzysztofa Pujdaka, specjalisty chorób wewnętrznych i kardiologii z Klinikum Herford w Niemczech, w pokonaniu pandemii ważne będzie stosowanie się do dotychczasowych zasad reżimu sanitarnego. - To dawało dobre efekty, mimo że nie mieliśmy szczepionek - dodał.