Kaczyński liczy na to, że PO poprze unijny budżet. Opozycja stawia warunki

04.03.2021 | Kaczyński liczy, że PO nie będzie miała wyboru w sprawie unijnych środków. "Ślepo nie podpiszemy żadnego cyrografu"
04.03.2021 | Kaczyński liczy, że PO nie będzie miała wyboru w sprawie unijnych środków. "Ślepo nie podpiszemy żadnego cyrografu"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
04.03.2021 | Kaczyński liczy, że PO nie będzie miała wyboru w sprawie unijnych środków. "Ślepo nie podpiszemy żadnego cyrografu"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Po niemal sześciu latach rządów dla PiS to wyjątkowa sytuacja, że do przegłosowania w Sejmie ustawy gwarantującej Polsce unijne środki na obudowę gospodarki, konieczne może być poparcie opozycji. Opozycja mówi "tak", ale stawia warunki.

Czy PiS będzie szukało innej większości dla poparcia ustawy w sprawie unijnego budżetu, skoro nie poprze jej Solidarna Polska? Piotr Mueller - rzecznik prasowy rządu - ma wciąż nadzieję, że ziobryści jednak projekt poprą. Jak sytuacja wygląda z punktu widzenia koalicjanta?

- Mam nadzieję, że PiS uszanuje nasz pogląd w tej sprawie - mówi Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości z KP PiS, Solidarnej Polski.

Królową polityki jest matematyka i to ona pokazuje, gdzie leży problem PiS-u.

Bez posłów Solidarnej Polski Prawo i Sprawiedliwość - ze skonfliktowanym wewnętrznie, ale wspierającym dalej PiS Porozumieniem - nie ma większości, czyli co najmniej 231 głosów.

W to miejsce musi zatem wejść co najmniej jedna partia opozycyjna, by pakiet z unijnymi pieniędzmi został przyjęty przez Polskę.

- Byłoby czymś dziwnym, gdyby takich środków opozycja nie poparła - uważa Piotr Mueller.

- Ślepo nie podpiszemy żadnego cyrografu, bo później skończy się na tym, że spółki rządzone przez umownych "Obajtków" dostaną olbrzymie środki finansowe, które zostaną przejedzone - odpowiada szef PO Borys Budka.

Jest jeden wspólny warunek stawiany przez Koalicję Obywatelską i PSL - poparcie dla unijnego budżetu "tak", ale PiS musiałoby się zgodzić, by samorządy miały wpływ na to, jak te pieniądze będą wydawane. Chodzi o to, by miliony euro nie płynęły tylko do tych samorządów, które PiS lubi bardziej. By nie było tak, że rząd te pieniądze zablokuje dla tych, którym z rządem niekoniecznie po drodze.

- Domagamy się tego, aby cała Polska była traktowana sprawiedliwie - apeluje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

- Musi być zagwarantowany rzetelny podział środków europejskich. Nie tak, jak Fundusz Inwestycji Lokalnych, który był dzielony przez pryzmat legitymacji partyjnej - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz z KP Koalicji Polskiej, PSL.

Kwestia patriotyzmu?

Ustawa, dzięki której unijne pieniądze na pomoc gospodarce mogą zacząć płynąć do Polski, już raz nie została przyjęta przez rząd, bo sprzeciwił się Zbigniew Ziobro. A im szybciej wszystkie kraje Unii ratyfikują Fundusz Odbudowy, tym szybciej ruszą wypłaty środków tak potrzebnych teraz na odbudowę przygniecionej pandemią gospodarki.

Blokada choćby jednego z krajów Unii może wywrócić warty 750 miliardów euro fundusz i zablokować 60 miliardów euro, na które czeka Polska.

Jarosław Kaczyński - co politycy PiS-u przyznają nieoficjalnie - liczy na to, że Platforma nie będzie miała wyjścia, i nawet jeśli PiS nie przyjmie warunków opozycji, jej znaczna część będzie głosować "za". Bo innej decyzji wyborcy opozycji zwyczajnie by nie zrozumieli.

- Nikt, kto jest patriotą, kto w ogóle ma odrobinę oleju w głowie i przyzwoitości, nie może zagłosować przeciwko kołu ratunkowemu, które Unia Europejska rzuca państwom członkowskim - stwierdziła na antenie Radia PLUS Izabela Leszczyna z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Opozycja swoje warunki mimo wszystko przedstawiła już PiS-owi. Na razie jednak nie dostała choćby zaproszenia na rozmowy w tej sprawie.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS