Najnowsze

Najnowsze

Ustawa sankcyjna przyjęta, ale bez zakazu importu gazu LPG z Rosji

Dość już tej gry na zwłokę - tak premier Mateusz Morawiecki wzywał Europę do ostrzejszych sankcji wobec Rosji i odcięcia się od rosyjskiej ropy, węgla i gazu. Tymczasem, kiedy do sprawy gazu LPG doszło w tzw. ustawie sankcyjnej, to senacka poprawka o rezygnacji z niego przepadła w Sejmie.

To mogą być najdroższe święta od lat

Polacy przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. Na bazarach i w sklepach widać ruch, ale jak wyliczają eksperci, to mogą być najdroższe święta od lat. Za 50 podstawowych artykułów świątecznych zapłacimy w tym roku aż o 20 procent więcej niż rok temu.

Prognoza pogody na piątek 15 kwietnia

W piątek zachmurzenie będzie duże i całkowite z rozpogodzeniami na południu, południowym wschodzie i w centrum kraju oraz wieczorem na Pomorzu. W całym kraju spodziewane są przelotne opady deszczu oraz lokalnie możliwe burze z umiarkowanym i intensywnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 6-10 stopni Celsjusza na północy do 14-15 stopni Celsjusza na południu i w centrum Polski. Wiatr będzie umiarkowany, północny i północno-zachodni, jedynie początkowo na Podkarpaciu z południowego zachodu. Podczas burz w porywach osiągnie prędkość do 50-70 kilometrów na godzinę.

Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży Kozakowskiej

Miała trudne dzieciństwo. Pełne przemocy i bez wsparcia od najbliższych Ale paraolimpijka Róża Kozakowska się nie poddała. Ból i kolejne choroby również jej nie zatrzymały. Kobieta w ubiegłym roku w Tokio zdobyła dwa medale - złoto w rzucie maczugą i srebro w pchnięciu kulą. Teraz walczy o kolejne marzenie - chce zdobyć własny kąt, którego nigdy nie miała. Pomóc jej w spełnieniu tego marzenia może każdy.

Wzrost cen przekłada się na świąteczne zakupy Polaków

Przed Polakami drogie przygotowania do świąt. W górę poszły ceny wszystkich produktów, które powinny trafić do tradycyjnego koszyczka i na wielkanocny stół. Rząd twierdzi, że za inflację w Polsce odpowiada Władimir Putin. Jednak ekonomiści przypominają, że inflacja galopowała jeszcze przed wojną w Ukrainie. Opozycja natomiast punktuje szereg błędnych decyzji prezesa NBP, ale Adam Glapiński jest coraz bliżej drugiej kadencji.

Kolejne wątpliwości wokół raportu podkomisji Macierewicza

Antoni Macierewicz przeprosił z sejmowej mównicy za to, że naraził rodziny ofiar na ból, cierpienie i szok. Przeprosił też wszystkich innych, którzy - przeglądając raport jego podkomisji - mogli się zderzyć z drastycznymi, nieocenzurowanymi zdjęciami ciał ofiar katastrofy. Jednak wątpliwości wokół raportu podkomisji jest więcej. Były szef Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW mówi "Gazecie Wyborczej" wprost o kłamstwie Macierewicza.

Sejm przyjął ustawę sankcyjną. Odrzucono poprawkę o zakazie importu gazu LPG z Rosji

Sejm w środę przyjął tak zwaną ustawę sankcyjną. Przepisy zakładają między innymi embargo na import węgla z Rosji i Białorusi oraz zamrożenie majątków osób i podmiotów wpisanych na listę sankcyjną. Posłowie odrzucili natomiast poprawkę Senatu o zakazie importu gazu LPG z Rosji. Wywołało to falę krytyki ze strony opozycji, która domaga się wyjaśnień. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Krążownik Moskwa uszkodzony przez siły Ukrainy

Siły Ukrainy na Morzu Czarnym trafiły dwiema rakietami i poważnie uszkodziły krążownik Moskwa, który na początku rosyjskiej inwazji zaatakował Wyspę Węży. Zdaniem ekspertów to olbrzymi cios dla rosyjskich sił zbrojnych, a jednostka prawdopodobnie poszła na dno.

"Pakiet ratunkowy dla polskich rodzin". Donald Tusk zapowiedział trzy projekty ustaw

Donald Tusk proponuje "pakiet ratunkowy dla polskich rodzin". Lider Platformy Obywatelskiej w środę przedstawił szczegóły projektu, na który składa się między innymi zapowiedź 20-procentowej podwyżki pensji dla całej budżetówki oraz zamrożenie wysokości rat kredytów hipotecznych. Również tego dnia w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie podwyżek dla nauczycieli, ale głosami PiS wniosek przepadł.

Obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

W wielu miastach Polski w środę odbyły się obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W przemówieniach nie zabrakło odniesień do wojny za naszą wschodnią granicą i rosyjskiej agresji na Ukrainę - także w odczytanym liście od prezydenta Andrzeja Dudy.

Prognoza pogody na czwartek 14 kwietnia

W czwartek zachmurzenie zmienne. Na północy i na zachodzie przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z południa.

UNHCR oferuje wsparcie finansowe dla uchodźców z Ukrainy w Polsce

W Polsce jest już ponad 2,7 milionów uchodźców z Ukrainy. Część z nich nie ma żadnych oszczędności i martwi się, z czego będzie żyć. Dlatego z pomocą przychodzi UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, która organizuje wsparcie materialne. Centra wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy działają w Warszawie i w Krakowie. W ciągu nieco ponad dwóch tygodni do programu zapisało się ponad 10 tysięcy uchodźców.

Nieocenzurowane zdjęcia ofiar w raporcie podkomisji smoleńskiej. "Haniebne i niewybaczalne"

W opublikowanym w poniedziałek raporcie podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza - dotyczącym badania katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku - znalazły się nieocenzurowane zdjęcia ciał niektórych ofiar katastrofy smoleńskiej. Autorem załącznika był Marek Dąbrowski, który z podkomisji odszedł w ubiegłym roku. Jak przekazał w oświadczeniu dla TVN24, załącznik został ujawniony bez jego zgody i wiedzy.

Rosjanie oskarżani o użycie broni chemicznej w Mariupolu

Żołnierze pułku Azow oskarżają Rosjan, że ci podczas walk o Mariupol użyli broni chemicznej rozpylonej z drona. Doniesień nie potwierdza na razie wywiad brytyjski ani amerykański, ale od dawna ich przedstawiciele ostrzegali przed możliwością użycia broni chemicznej w Ukrainie.

"Tak naprawdę nie ma już Mariupola. To miasto duchów"

Bombardowany od tygodni Mariupol w niczym nie przypomina już miasta. To tylko ruiny, zniszczone drogi, ulice, zburzone domy, bloki, budynki użyteczności publicznej. Wciąż są tam jednak cywile, którzy boją się uciekać, bo Rosjanie nieustannie atakują miasto. Ci, którym udało się ewakuować, opowiedzieli o tym, co przeżyli.