Najnowsze

Najnowsze

Burzliwa debata w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią

W środę późnym wieczorem rozpoczęło się w Sejmie drugie czytanie projektu o budowie muru na granicy Polski z Białorusią. Debata wywołała liczne emocje. Politycy opozycji nie są przekonani co do skuteczności zapory ani przejrzystości jeśli chodzi o jej budowę. Szacowany koszt budowy to ponad półtora miliarda złotych, z możliwością pominięcia przepisów o publicznych zamówieniach, jaką daje specustawa. Głosowanie nad ustawą ma odbyć się jeszcze w czwartek. Koalicja Obywatelska i Lewica zapowiadają, że będą przeciw.

Co się dzieje z dziećmi z Michałowa? Nowe nagranie z pogranicza

Dzieci migrantów, które pod koniec września przebywały w Michałowie, zostały przez Straż Graniczną zawrócone z powrotem do linii granicy. Reporter TVN24 Paweł Szot nawiązał kontakt z grupą migrantów koczujących w lesie po białoruskiej stronie granicy. Podczas połączenia wideo udało mu się dostrzec dzieci, które były wcześniej w placówce pograniczników.

90 procent badanych dobrze ocenia członkostwo Polski w Unii Europejskiej

Zdecydowana większość Polaków jest zadowolona z członkostwa w Unii Europejskiej. Aż 90 procent respondentów tak stwierdziło w najnowszym sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Ponadto prawie połowa badanych, bo aż 47 procent, jest zdania, że polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

PiS wciąż liderem poparcia, na drugim miejscu KO. Najnowszy sondaż partyjny

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższych dniach, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 32 procent poparcia - wynika z najnowszego sondażu telefonicznego Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Drugie miejsce w badaniu przypada Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowałoby 26 procent badanych. Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 15 procent.

Protestujący z "białego miasteczka 2.0" zaprosili premiera na spotkanie

Jest zaproszenie na piątek z "białego miasteczka 2.0" dla premiera Mateusza Morawieckiego na rozmowy. Prostujący pracownicy ochrony zdrowia jednak wątpią, że szef rządu przyjdzie. Nawet minister zdrowia Adam Niedzielski już nie rozmawia z protestującymi w pobliżu kancelarii premiera. Dlatego medycy zaczynają myśleć o zmianie formy protestu.

Podwyżki cen gazu i prądu. Wicepremier Sasin: to wina Tuska

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas środowej przemowy w Sejmie odniósł się do wysokich cen gazu oraz prądu w Polsce, jak i w całej Europie. Stwierdził, że to wina Donalda Tuska, "bo jako przewodniczący Rady Europejskiej pozwolił Rosjanom szantażować Europę nie sprzeciwiając się budowie Nord Stream 2". Tymczasem od stycznia szykują się kolejne podwyżki cen.

16 szkół w Szczecinie przeszło na nauczanie zdalne. Powodem koronawirus

2640 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w środę. Resort zdrowia przekazał, że z powodu COVID-19 zmarło 40 osób. Eksperci nie mają wątpliwości: czwarta fala zachorowań na COVID-19 rozpędza się, a jej szczyt będzie na przełomie listopada i grudnia. Coraz więcej zakażeń odnotowuje się w szkołach. Z powodu koronawirusa 16 placówek w Szczecinie przeszło na nauczanie zdalne.

Uchwała w sprawie KOR i poprawki Marka Suskiego. Posłowie opozycji wyszli z posiedzenia komisji kultury

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu posłowie zajmowali się projektem uchwały dotyczącej 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. Podczas obrad poseł PiS Marek Suski poinformował o poprawce, która zmieniła treść projektu uchwały - zabrakło Jacka Kuronia czy Jana Józefa Lipskiego. Pojawili się za to Karol Wojtyła i ksiądz Roman Kotlarz.

Prognoza pogody na czwartek 14 września

W czwartek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, od zachodu będzie wzrastać do dużego. Na zachodzie kraju oraz Pomorzu okresami mogą pojawić się opady deszczu do pięciu litrów na metr kwadratowy. Wieczorem padać może również w centrum. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku oraz Suwalszczyźnie, przez 10 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 14 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Zachodni i południowo-zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na zachodzie okresami może wiać dość silnie.

Stowarzyszenie Bąkiewicza dostanie kolejne miliony z rządowego funduszu? Posłowie KO zapowiadają kontrolę

Z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu mogą popłynąć kolejne miliony złotych dla organizacji Roberta Bąkiewicza zrzeszającej narodowców - informują posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba. Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości ubiega się o blisko 4 miliony złotych na zakup siedziby dla Centrum Niepodległości. Dlatego posłowie Joński oraz Szczerba zapowiadają kolejną kontrolę. Fundusz Patriotyczny, podlegający pod resort kultury, jak dotąd przekazał ponad 3 miliony złotych dla dwóch stowarzyszeń Bąkiewicza.

Protest samorządowców przeciwko zmianom podatkowym w Polskim Ładzie

Samorządowcy w środę zorganizowali w Warszawie protest przeciwko propozycjom zmian zawartych w Polskim Ładzie. Zdaniem lokalnych władz samorządy w ciągu najbliższych lat stracą około 140 miliardów złotych na zmianach. Uczestnicy protestu najpierw spotkali się w Teatrze Roma, a następnie przeszli przed gmach Sejmu, gdzie zorganizowano konferencję prasową.

Dzieci z Michałowa koczują po białoruskiej stronie granicy. "Jest bardzo zimno"

Reporterowi TVN24 udało się nawiązać kontakt z grupą migrantów koczujących w lesie po białoruskiej stronie granicy. Paweł Szot podczas połączenia wideo widział jedną z dziewczynek, która była wcześniej w placówce Straży Granicznej w Michałowie. Według relacji przebywającego z nimi mężczyzny, dziewczynka ma ranną nogę, na której pojawiły się pęcherze. Straż Graniczna zapewnia, że od dwóch tygodni, od kiedy zawróciła dzieci z Michałowa do linii granicy, nie wie, co się z nimi dzieje.

Sejm w środę zajmie się specustawą o budowie muru na granicy z Białorusią

Do Sejmu we wtorek trafił projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. Jak wyjaśnił szef MSWiA Mariusz Kamiński, projekt zakłada stworzenie "solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu" na granicy polsko-białoruskiej. W środę w Sejmie ma odbyć się pierwsze i drugie czytanie zapisów ustawy, a w czwartek posłowie mają nad ustawą głosować.

Członek Kolegium IPN zrównał Powstańców Warszawskich z nazistowskim zbrodniarzem

Dla Powstańca Warszawskiego trudno o coś gorszego niż porównanie do nazistowskiego zbrodniarza, który brutalnie tłumił Powstanie Warszawskie. Krzysztof Wyszkowski - członek Kolegium IPN-u - stwierdził, że Powstańcy Warszawscy, którzy w niedzielę uczestniczyli w prounijnej manifestacji na Placu Zamkowym w Warszawie, stanęli "po stronie Dirlewangera". Potem przeprosił, ale jednocześnie wspomniał o "lempartycach" w Alei Jana Pawła II i "sabacie Tuska".

Polacy chcą pozostać w Unii Europejskiej, pomimo sporu prawnego polskiego rządu

W niedzielę Polacy wyszli na ulice, bo boją się, że polityczne gry rządzących skończą się polexitem. Protestują, bo na co dzień widzą i doświadczają korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Na niemal każdym kroku widać charakterystyczne tablice informujące o dofinansowaniu - szpitala, drogi, placu zabaw - ze środków Unii Europejskiej.

Prognoza pogody na środę 13 października

W środę we wschodniej części Polski na ogół pochmurno i deszcz. W pozostałej części kraju zachmurzenie zmienne i na ogół bez opadów. Temperatura maksymalna od 9 stopni na Suwalszczyźnie do 12 stopni na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

12 polskich uczennic spędziło dzień w ambasadach. Dyplomaci zachwyceni. "Cudowne dziewczyny"

Polskie finalistki konkursu "Zostań panią ambasador" w Międzynarodowy Dzień Dziewcząt, który jest obchodzony 11 października, przekonały się, jak wygląda praca w ambasadach. Zuzanna Pogońska mogła poczuć się jak ambasador Kanady, a Julia Cieślikowska poznała ambasadę Izraela, a Iga Mojsa cały dzień spędziła u boku ambasador Irlandii. Dziewczyny myślą nie tylko swojej karierze, ale także o tym, do jakich pozytywnych zmian chciałyby się przyczynić.

2118 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Chorują niemal wyłącznie niezaszczepieni

Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 2118 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Pod koniec października dzienny przyrost nowych zakażeń może sięgać pięciu tysięcy. Minister zdrowia zapewnia, ze infrastruktura szpitalna jest przygotowana, ale są regiony, gdzie łóżka covidowe zapełniają się szybko. Zwłaszcza tam, gdzie stosunkowo mało osób się zaszczepiło na COVID-19.

Adrian W. usłyszał wyrok w sprawie zabójstwa 16-latka w Kołobrzegu

15 lat więzienia za zabójstwo kolegi, 16-latka z Kołobrzegu. W chwili popełnienia zbrodni Adrian W. był rok starszy. Przyznał się do winy, wyraził skruchę, ale nie powiedział, dlaczego kuchennym nożem zadał kilka ciosów w szyję i klatkę piersiową. Podobno się kłócili, podobno w grę wchodziło kompromitujące nagranie z imprezy. Do zbrodni doszło w grudniu 2019 roku w Kołobrzegu. Sebastian został zaatakowany przez Adriana W. na klatce schodowej, kiedy rano wychodził na szkolne praktyki.