Najnowsze

Najnowsze

Obchody 80. rocznicy mordu w Jedwabnem bez udziału prezydenta i premiera

W Jedwabnem odbyły się uroczystości upamiętniające pogrom Żydów, do którego doszło tam 80 lat temu. Jak ustalił IPN, zbrodni dokonali Polacy z inspiracji Niemców i przy ich udziale. Co najmniej 340 osób pochodzenia żydowskiego spalono w stodole, dokładna liczba ofiar nie jest znana. Na obchodach nie było ani prezydenta Andrzeja Dudy, ani premiera Mateusza Morawieckiego.

Marek Suski przyznał, jaki jest cel ustawy anty-TVN

Pytany o ustawę anty-TVN Marek Suski z rozbrajająca szczerością przyznał, że jak się uda, "to będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co dzieje się w tej telewizji". Tylko, że ten "jakiś tam wpływ" mógłby oznaczać koniec przynajmniej części wolnych, niezależnych mediów w Polsce. Znaczeniu wolnych, niezależnych mediów poświęcona też będzie kolejna z okazji 20-lecia TVN24 debata, którą o 20:00 w TVN24 poprowadzi Krzysztof Skórzyński.

140 osób utonęło w Polsce w ciągu ostatnich trzech miesięcy

Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy utonęło w Polsce ponad 140 osób. Co roku tonie kilkaset. W proporcjach do liczby mieszkańców to dwa razy więcej niż na zachodzie Europy. Od soboty w okolicach Oławy trwają poszukiwania szesnastolatka, który zniknął w nurcie Odry.

Prognoza pogody na poniedziałek 12 lipca

W rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii, Mazurach, Podlasiu, wschodnim Mazowszu i Lubelszczyźnie na ogół będzie słonecznie. Poza tym wystąpią opady deszczu i burze. Temperatura wyniesie od 24 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 32 stopni Celsjusza na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-wschodni. Ciśnienie spada.

Obchody rocznicy mordu w Jedwabnem

To był czarny dzień, piekło - tak o zbrodni w Jedwabnem mówi były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss. Zamordowanych zostało - według ustaleń IPN-u – co najmniej 340 Żydów. Od tej masakry mija 80 lat. W Jedwabnem odbyły się główne obchody rocznicowe. Ani prezydenta, ani premiera Polski na nich nie było.

"Misją mediów jest rzetelna informacja, a PiS tej informacji chce nas wszystkich pozbawić"

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła w środę późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w uzasadnieniu. W zgodnej opinii ekspertów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. Opozycja mówi o "efekcie mrożącym" i "uderzeniu w wolność słowa".

Policja poszukuje 52-letniego Jacka Jaworka. Mężczyzna miał zabić trzyosobową rodzinę

Trwa obława po potrójnym zabójstwie niedaleko Częstochowy. Kilkudziesięciu policjantów, psy tropiące, śmigłowce i dron szukają 52-letniego Jacka Jaworka. To on miał zabić trzyosobową rodzinę - swojego brata, jego żonę i syna. Mężczyzna jest uzbrojony, może być niebezpieczny. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty dla mieszkańców województw śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Policja szuka mężczyzny podejrzanego o zastrzelenie trzech osób

W trzech województwach obowiązuje specjalny alert w związku z poszukiwaniami niebezpiecznego przestępcy. 52-letni Jacek Jaworek jest podejrzewany o zastrzelenie w nocy trzech osób w Borowcach koło Częstochowy. Policja apeluje o ostrożność i prosi o informacje, które mogą pomóc w jego ujęciu.

Liderki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet staną przed sądem, jest akt oskarżenia

Nawet osiem lat więzienia może grozić liderkom Strajku Kobiet w związku z organizacją protestów przeciwko niemal całkowitemu zakazowi aborcji. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie. Zarzut obejmuje sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób i spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego. Sąd Najwyższy orzekł wcześniej, że zakaz zgromadzeń z powodu zagrożenia epidemicznego rząd wprowadził bez właściwej podstawy prawnej.

Postęp szczepień w Polsce zwalnia. Do akcji dołączają apteki

Szczepienia, niestety, wyraźnie wyhamowują. Po siedmiu miesiącach od rozpoczęcia akcji szczepień na COVID-19 w Polsce zaszczepionych co najmniej jedną dawką zostało zaledwie nieco ponad 50 procent dorosłych Polaków. Apteki mają szansę dotrzeć do pozostałych, bo są na wyciągnięcie ręki. W tej chwili szczepienia oferuje już niemal pół tysiąca aptek w całym kraju.

W Polsce padają rekordy ciepła, przetaczają się kolejne burze. Eksperci: to zmiana klimatu

IMGW informuje, że ten czerwiec był drugim najcieplejszym w Polsce w XXI wieku. Średnia temperatura była wyższa aż o 2,5 stopnia Celsjusza. Oprócz upałów, Polskę nawiedziły też w ostatnim czasie gwałtowne burze. Dowodem na siłę żywiołu w ostatnich dniach jest to, co przydarzyło się dębowi Bartkowi. Przetrwał 700 lat, a ucierpiał podczas ostatniej burzy. Eksperci winią zmiany klimatyczne.

Prognoza pogody na niedzielę 11 lipca

W niedzielę na wschodzie, południu i krańcach zachodnich Polski zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami z opadami do 30 l/m2. Na pozostałym obszarze kraju pogodnie. Temperatura maksymalna od 24 stopni Celsjusza na Wybrzeżu do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, w burzach silny, o prędkości do 90 km/h.

TVN straci wszystkie koncesje? Reaguje nie tylko rząd USA, także Komisja Europejska

Ekspertyzy prawne jednoznacznie wskazują, że struktura własnościowa TVN S.A. nie stanowi przeszkody do udzielenia koncesji TVN24 na kolejny okres. Głos w sprawie zabrał rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu. Swoje zaniepokojenie wyraziła Komisja Europejska. Od ponad roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przedłużyła koncesji dla TVN24, która wygasa we wrześniu. Nowy projekt ustawy autorstwa grupy posłów PiS przewiduje, że spółka taka jak TVN nie mogłaby otrzymać żadnych koncesji.

Historyczny wyczyn Huberta Hurkacza. Polak na Wimbledonie dotarł do półfinału

W finale nie zagra, ale i tak osiągnął największy sukces w sportowej karierze. Bo choć Hubert Hurkacz wygrywał już turnieje ATP, to dotarcie do półfinału wielkoszlemowego Wimbledonu ma jednak inny wymiar. Na drodze wrocławianina stanął w Londynie Włoch Matteo Berrettini. Wcześniej Polak jednak w pokonanym polu zostawił bardziej utytułowanych rywali.

Abp Wiktor Skworc zrezygnował z członkostwa w Radzie Stałej KEP

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc zrezygnował z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, prosząc o wybaczenie za tuszowanie pedofilii. Zrobił to po zakończeniu dochodzenia przez Watykan. Błażej Kmieciak, przewodniczący państwowej komisji ds. pedofilii, w programie "Sprawdzam" TVN24 przyznał, że słowo "przepraszam" jest ważne, ale nie kończy sprawy.

Ustawa PiS dąży do likwidacji niezależności TVN. Jest komunikat rządu USA

Departament Stanu USA zareagował na poselski projekt ustawy wymierzonej w TVN. W komunikacie czytamy, że zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia są niezbędne dla demokracji. To, że projektowana nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji jest obliczona na wywłaszczenie Discovery, amerykańskiego właściciela TVN, nie wątpią także opozycja i niezależni eksperci prawni.

Zwalczanie nepotyzmu w PiS nie dotyczy wszystkich. Uchwała pełna luk

Media rozpisują się o przykładach nepotyzmu w spółkach Skarbu Państwa i rządzie. PiS przyjął uchwałę, która ma zwalczać to zjawisko. Dotyczy ona jednak tylko członków PiS, nie Solidarnej Polski i Porozumienia, i to tylko posłów i senatorów. W dodatku nawet dla rodzin posłów i senatorów PiS jest zostawiona furtka.

Polsce grozi już pół miliarda złotych kary za Turów. Tak wyliczyła Lewica

Wciąż trwa konflikt związany z kopalnią Turów. Ponad miesiąc temu premier Morawiecki przekonywał, że porozumienie jest blisko, a Czesi wycofają swój wniosek z TSUE. Tymczasem sprawa w TSUE jest i w każdej chwili Czechy mogą wystąpić z wnioskiem o nałożenie kary finansowej na Polskę za niewykonanie postanowienia TSUE o wstrzymaniu wydobycia w Turowie. Lewica chce wystąpić z kontrolą poselską w tej sprawie.