Najnowsze

Najnowsze

TSUE rozpatruje skargę dotyczącą powiązania unijnych wypłat z przestrzeganiem zasad praworządności

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął proces w sprawie skargi na powiązanie unijnych wypłat z przestrzeganiem zasad praworządności, które mają chronić unijny budżet. Rozporządzenie zostało zaskarżone przez Polskę i Węgry - zdaniem Budapesztu i Warszawy akt nie ma podstawy prawnej. W samym rozporządzeniu jako podstawę prawną został wskazany artykuł 322 ustęp 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Sprawca wybuchu kamienicy w Poznaniu skazany prawomocnie na dożywocie

Jest sądowy finał głośnej sprawy tragicznego w skutkach wybuchu kamienicy na poznańskim Dębcu, do którego doszło w marcu 2018 roku. Sąd Apelacyjny utrzymał wcześniejszy wyrok wobec Tomasza J. Nie znalazł żadnych okoliczności łagodzących. Skazany najpierw zabił żonę, a potem wysadził w powietrze kamienicę, aby zatrzeć ślady. W wyniku eksplozji zginęły kolejne cztery osoby, a 21 osób zostało rannych.

Gdzie są dzieci widziane w Michałowie? Nowe nagranie pokazuje migrantów w lesie

Dziewczynka w różowej czapce, dziewczynka w beżowej kurtce i trzecia w jeansach - te dzieci widzieliśmy dwa tygodnie temu w placówce straży granicznej w Michałowie. Rodziny z tymi dziećmi zostały zawrócone do granicy z Białorusią. Nowe nagranie z soboty wskazuje na jedno: dzieci żyją, siedzą zmarznięte w lesie, prawdopodobnie po białoruskiej stronie granicy.

Tysiące osób na prounijnej manifestacji w Warszawie

W niedzielę pałac Zamkowy w Warszawie zapełnił się tysiącami osób, które nie chcą polexitu. Dla nich Unia Europejska nie jest "wyimaginowaną wspólnotą", która prowadzi z Polską wojnę hybrydową. Wręcz przeciwnie - wielu z manifestujących podkreślało, jak ważna jest obecność Polski w UE.

Premier Morawiecki przekonuje, że "polexit to fake news". W tle pytania o działania narodowców

Polexit to fake news - napisał w niedzielę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Jednak oprócz internetowego wpisu są antyunijne wypowiedzi polityków Zjednoczonej Prawicy i incydenty, które miały miejsce na niedzielnej manifestacji w Warszawie. Narodowcy, który od rządu ostatnio dostali dofinansowanie na działalność patriotyczną, próbowali zagłuszać wystąpienia na placu Zamkowym. Nie przestawali krzyczeć nawet wtedy, kiedy przemawiała uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Dzieci z Michałowa na nagraniu z granicy polsko-białoruskiej? "To są twarze nie do zapomnienia"

"Gdzie są dzieci?" - to pytanie, które od dwóch tygodni w Polsce budzi ogromne emocje. Chodzi o dzieci migrantów, które trafiły do placówki pograniczników w Michałowie, a potem miały zostać przez polską Straż Graniczną zawrócone do linii granicy. "Fakty" TVN dotarły do nagrania, na którym najprawdopodobniej widać dzieci z Michałowa wśród grupy migrantów po białoruskiej stronie granicy.

Sędziowie TK w stanie spoczynku reagują na czwartkowy wyrok Trybunału

26 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku we wspólnym oświadczeniu pisze o "niszczących następstwach dla pozycji Polski w Unii Europejskiej". Chodzi o czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy prawa Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją. "Nieprawdą jest" - aż 10 razy od tych dwóch słów zaczynają prostowanie fałszywych - ich zdaniem - tez orzeczenia.

Prognoza pogody na wtorek 12 października

We wtorek synoptycy prognozują naprzemiennie pochmurne niebo ze słabymi i umiarkowanymi przelotnymi opadami deszczu oraz zachmurzenie małe i umiarkowane bez opadów. W rejonie Wybrzeża mogą pojawić się pojedyncze burze z opadami deszczu ze śniegiem i/lub krupy śnieżnej, o z zmiennym stopniu intensywności. Najwięcej deszczu ma spaść na zachodzie i w centrum kraju - od 4 do 10 litrów na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna w całym kraju wyniesie około 10-11 stopni Celsjusza, tylko miejscami 12 stopni Celsjusza. Z kierunku zachodniego i północno-zachodniego powieje umiarkowany, na zachodzie silny wiatr.

Śmiertelnie potrącił 4-latka i uciekł. Trwa policyjna obława

Nie żyje 4-letni chłopiec, który w niedzielę został potrącony przez samochód, gdy razem z ojcem stał na chodniku. Do wypadku doszło w Gorzowie Wielkopolskim. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, a część świadków nie ma wątpliwości, że wypadek był efektem nielegalnego wyścigu na ulicach miasta.

Narodowcy próbowali zagłuszyć manifestację w Warszawie

Narodowcy próbowali w niedzielę zakłócić prounijną manifestację na placu Zamkowym w Warszawie. Krzyki z ich strony nie ustały nawet wtedy, gdy przemawiała weteranka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska. Politycy opozycji zwracają uwagę, że stowarzyszenie Marsz Niepodległości zostało ostatnio dofinansowane przez rząd na działalność patriotyczną. Z czego część pieniędzy miała zostać wydana na nagłośnienie.

Troje Syryjczyków trafiło do szpitala w Hajnówce. "Trzęśli się z zimna, prawie nie było z nimi kontaktu"

Do szpitala w Hajnówce trafiło dziecko i dwójka skrajnie wychłodzonych dorosłych. To Syryjczycy znalezieni przy granicy z Białorusią przez wolontariuszy. Kobieta, jak informują lekarze, jest w ciężkim stanie. Straż Graniczna podaje, że codziennie odnotowuje próby nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej, a organizacje humanitarne wskazują, że coraz chłodniejsze noce mogą być niebezpieczne dla migrantów.

"To jest urojony polexit". Politycy PiS reagują na niedzielne manifestacje

Politycy PiS wciąż przekonują, że chcą tylko walczyć z rzekomą dyskryminacją Polski w Unii Europejskiej, a o polexicie nie ma mowy. Jednak na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego reagują kolejne środowiska. W niedzielę 26 sędziów TK w stanie spoczynku wydało wspólne oświadczenie, w którym orzeczenie Trybunału w sprawie sprzeczności niektórych przepisów prawa Unii Europejskiej z polską konstytucją, uznaje za blednę i niepokojące.

Wielotysięczna manifestacja w Warszawie. Na scenie przemawiał Donald Tusk

W niedzielę w wielu miastach w Polsce odbywały się prounijne manifestacje. Największa demonstracja odbyła się na placu Zamkowym w Warszawie, podczas której przemawiał lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Głos zabrał również prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Według szacunków ratusza w proteście mogło uczestniczyć nawet 100 tysięcy osób. Manifestacje były reakcją na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy unijnych traktatów w określonym zakresie są niezgodne z polską konstytucją.

Tłumy na manifestacji w Warszawie. "To my bronimy konstytucji"

Na ulice polskich miast w niedzielę wyszło tysiące osób, by okazać swoje poparcie dla obecności Polski w Unii Europejskiej. Główna manifestacja została zorganizowana na placu Zamkowym w Warszawie, gdzie na scenie przemawiał między innymi lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Prognoza pogody na poniedziałek 11 października

W poniedziałek w zachodniej części kraju spadnie przelotny deszcz. Poza tym zachmurzenie okaże się umiarkowane i małe. Temperatura wyniesie maksymalnie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Protesty W obronie obecności Polski w Unii Europejskiej

Tysiące osób wyszło w niedzielę na ulice, by okazać swoje poparcie dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Manifestacje odbywają się w wielu miastach Polski. To reakcja na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej w określonym zakresie, o które pytał premier Mateusz Morawiecki, są niezgodne z polską konstytucją. Politycy partii rządzącej zapewniają, że nie ma żadnego ryzyka polexitu. Opozycja natomiast alarmuje: brexit zaczynał się tak samo.

Echa wyroku TK. Tusk nawołuje do demonstracji, Kaczyński nie komentuje

Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego odbił się szerokim echem w Polsce i za granicą. TK orzekł, że niektóre przepisy TUE, w określonym zakresie, nie są zgodne z konstytucją - na przykład wówczas, gdyby miały służyć kontroli legalności procedury powołania sędziego. Donald Tusk, Szymon Hołownia i liderzy Lewicy będą w niedzielę na Placu Zamkowym w Warszawie. Jarosław Kaczyński był w sobotę w Przysusze, ale o wyroku nic nie mówił, tylko o dopłatach dla rolników.