Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 16 października

W sobotę zachmurzenie zmienne z przewagą umiarkowanego i dużego. Temperatura maksymalna od 10 stopni na północnym-wschodzie do 12 stopni na Wybrzeżu. Wiatr zachodni, słaby i umiarkowany, tylko na wybrzeżu okresami dość silny, o prędkości do 40-50 km/h.

Organizacje humanitarne apelują o dopuszczenie do strefy stanu wyjątkowego

Na teren stanu wyjątkowego nie mogą wejść wolontariusze i przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy są gotowi, żeby nieść pomoc humanitarną. Ograniczony dostęp ma też Polski Czerwony Krzyż, który może wejść tylko do placówek Straży Granicznej. Wolontariusze alarmują, że w przygranicznych lasach mogą być osoby, które wymagają pomocy. Dlatego apelują do rządu o dopuszczenie do strefy stanu wyjątkowego.

Trzech nastolatków uszkodziło karetkę. Naprawę wyceniono na niemal 40 tysięcy złotych

Trzech nastolatków zdewastowało karetkę, gdy ratownicy byli u pacjenta. Do zdarzenia doszło w minioną sobotę w Gutowcu koło Czerska. Młodzi mężczyźni skakali po dachu ambulansu. wyrządzili szkody o wartości prawie 40 tysięcy złotych - karetka będzie wyłączona z użytkowania co najmniej miesiąc. 17-latek i 18-latek usłyszeli już zarzuty zniszczenia mienia. 16-latek jako nieletni sprawca czynu karalnego odpowie przed sądem rodzinnym. Jego starsi koledzy mogą już jednak za przestępstwo zniszczenia mienia trafić na pięć lat do więzienia.

Warszawscy kierowcy autobusów uczyli się pomagać niewidomym pasażerom

Z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, który jest obchodzony 15 października, w piątek Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie zorganizowały warsztaty na temat korzystania z komunikacji autobusowej przez osoby niewidome i słabowidzące. Kierowcy uczyli się na nich między innymi tego, jak pomagać niewidomym i słabowidzącym pasażerom.

Sejm przyjął ustawę o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią

Sejm w czwartek uchwalił rządową ustawę o budowie zabezpieczenia na granicy Polski i Białorusi. Przeciwko głosowały Koalicja Obywatelska, Lewica i Polska 2050. Za byli posłowie klubu PiS, a także PSL, Porozumienia, Kukiz'15, Konfederacji i koła Polskie Sprawy. Szacowany koszt budowy zabezpieczenia to miliard 615 milionów złotych. Ustawa ma uprościć procedury.

Jak Polacy oceniają działania rządu na granicy polsko-białoruskiej?

24-letni Syryjczyk to kolejna ofiara śmiertelna kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Ciało mężczyzny znaleźli policjanci na polu w strefie obowiązującego stanu wyjątkowego. O środki zastosowane przez rząd na granicy polsko-białoruskiej zapytaliśmy Polaków w najnowszym sondażu Kantar dla "Faktów" i TVN24. 54 procent respondentów pozytywnie oceniło działania rządu.

Rosną ceny na stacjach paliw. "To jest problem ogólnoświatowy"

Na niektórych stajach paliw w kraju ceny litra benzyny czy oleju napędowego przekroczył już granicę 6 złotych. Sytuacja na rynku hurtowym jest niestabilna - wyjaśniają ekonomiści i dodają, że na razie nie ma jakichkolwiek perspektyw na szybkie uspokojenie i obniżki cen. Czy rząd zamierza interweniować?

Czy kobiety powinny mieć prawo do wykonania zabiegu aborcji? Sondaż

Rok temu na ulicach polskich miast doszło do masowych protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który za niezgodną z konstytucją uznał aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 79 procent ankietowanych uznało, że kobiety powinny mieć prawo do wykonania zabiegu aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Dla polskiego systemu stały się niewidzialne. "Mamy tu bardzo dużo kobiet z Polski"

Trybunał Konstytucyjny rok temu w październiku orzekł, że przepisy dopuszczające aborcję ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu są niezgodne z Konstytucją RP. Tym samym Trybunał zakwestionował prawo kobiet do aborcji w takich sytuacjach. Wyrok ten przełożył się na dramat tysięcy Polek. Reporterka "Czarno na białym" Daria Górka odwiedziła klinikę w Holandii, w której mogą legalnie znaleźć pomoc i opiekę. Cały reportaż Darii Górki zatytułowany "Niewidzialne" do obejrzenia w TVN24 o 20.30.

Wirus RSV atakuje dzieci. "Mamy przepełnione oddziały pediatryczne"

To nie COVID-19 i powikłania po nim są dziś największym zagrożeniem dla dzieci - alarmują lekarze. To wirus RSV atakujący drogi oddechowe. Dziecięce oddziały szpitalne pękają w szwach. Lekarze ostrzegają i opisują, na jakie objawy chorobowe zwrócić uwagę, by nie było za późno.

Lotna Brygada Opozycji z zakazem zbliżania się do placu Piłsudskiego

Sławę zdobyli próbą wynajęcia w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli pokoi na godziny oraz wyprowadzenia z gabinetu byłego marszałka Senatu. Happeningami i akcjami ośmieszającymi polityków weszli na kurs kolizyjny z władzą. Aparat państwa wziął się za Lotną Brygadę Opozycji po ostatniej miesięcznicy smoleńskiej.

Pytania o stan wyjątkowy i dzieci z Michałowa. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jak wynika z najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, 54 procent respondentów pozytywnie ocenia środki zastosowane przez rząd, w tym wprowadzenie stanu wyjątkowego na pograniczu polsko-białoruskim. Odmiennego zdania jest 36 procent pytanych. Ankietowani zostali również zapytani o to, co myślą na temat działania polskich służb w sprawie rodzin z dziećmi z Michałowa.

Prognoza pogody na piątek 15 października

W piątek będzie pochmurno z przejaśnieniami i opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 16 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Powieje umiarkowany wiatr z południowego zachodu. Okresami w porywach może rozpędzać się do 40-60 kilometrów na godzinę.

Pytanie o prawo do aborcji. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Według 79 procent ankietowanych kobiety powinny mieć prawo do wykonania zabiegu aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest zaledwie 11 procent respondentów.

Coraz więcej Polaków ignoruje obowiązek noszenia maseczek. Jak to wygląda w innych krajach?

Czwarta fala zachorowań na COVID-19 wzbiera na sile. Ministerstwo Zdrowia odnotowało w czwartek 3000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Resort przekazał, że z powodu COVID-19 zmarło kolejnych 60 osób. Tymczasem pracownicy sklepów i komunikacji miejskiej zawracają uwagę, że coraz więcej Polaków ignoruje obowiązek noszenia maseczek, zachowywania dystansu czy dezynfekcji rąk. O to jak wygląda przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego w innych krajach zapytaliśmy Polaków tam mieszkających.

Policja w pobliżu granicy odnalazła ciało 24-letniego Syryjczyka

Policyjny patrol w strefie stanu wyjątkowego w środę znalazł ciało 24-letnieg Syryjczyka. Dokumenty wizowe wskazują, że zmarły od połowy września przebywał na Białorusi. Od początku obowiązywania stanu wyjątkowego ani wolontariusze, ani dziennikarze do tej strefy nie mają wstępu. Jednak wciąż podkreślają, że kryzys na granicy, wywołany przez reżim Łukaszenki, ma konkretną twarz - twarz ludzi błagających o pomoc.

Rekonstrukcja rządu. Prezes PiS podał nazwisko nowego ministra sportu

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował o pierwszych zmianach w rządzie. Wraca resort sportu - przy poprzedniej rekonstrukcji połączony z ministerstwem kultury. Na jego czele ma stanąć poseł PiS Kamil Bortniczuk. Wcześniej polityk był związany z Porozumieniem Jarosława Gowina, które w sierpniu opuściło Zjednoczoną Prawicę. Z kolei wiceministrem sportu ma zostać poseł Łukasz Mejza. Sam Jarosław Kaczyński rządową posadę zamierza porzucić. Z początkiem roku ma się skupić już tylko na kierowaniu partią.

Burzliwa debata w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią

W środę późnym wieczorem rozpoczęło się w Sejmie drugie czytanie projektu o budowie muru na granicy Polski z Białorusią. Debata wywołała liczne emocje. Politycy opozycji nie są przekonani co do skuteczności zapory ani przejrzystości jeśli chodzi o jej budowę. Szacowany koszt budowy to ponad półtora miliarda złotych, z możliwością pominięcia przepisów o publicznych zamówieniach, jaką daje specustawa. Głosowanie nad ustawą ma odbyć się jeszcze w czwartek. Koalicja Obywatelska i Lewica zapowiadają, że będą przeciw.

Co się dzieje z dziećmi z Michałowa? Nowe nagranie z pogranicza

Dzieci migrantów, które pod koniec września przebywały w Michałowie, zostały przez Straż Graniczną zawrócone z powrotem do linii granicy. Reporter TVN24 Paweł Szot nawiązał kontakt z grupą migrantów koczujących w lesie po białoruskiej stronie granicy. Podczas połączenia wideo udało mu się dostrzec dzieci, które były wcześniej w placówce pograniczników.