Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży Kozakowskiej

Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży Kozakowskiej
Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży Kozakowskiej
Marta Kolbus | Fakty po południu
Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży KozakowskiejMarta Kolbus | Fakty po południu

Miała trudne dzieciństwo. Pełne przemocy i bez wsparcia od najbliższych Ale paraolimpijka Róża Kozakowska się nie poddała. Ból i kolejne choroby również jej nie zatrzymały. Kobieta w ubiegłym roku w Tokio zdobyła dwa medale - złoto w rzucie maczugą i srebro w pchnięciu kulą. Teraz walczy o kolejne marzenie - chce zdobyć własny kąt, którego nigdy nie miała. Pomóc jej w spełnieniu tego marzenia może każdy.

Nie raz upadała, ale nigdy się nie poddała. Róża Kozakowska mimo choroby, bólu, przeciwności losu i trudnego dzieciństwa, zawsze walczyła o swoje sportowe marzenia.

- Każdy upadek może być początkiem czegoś dobrego. Z każdym upadkiem stawałam się coraz silniejsza, coraz bardziej napawałam się taką wolą do walki - mówi paraolimpijka.

32-letnia Róża Kozakowska jest lekkoatletką z porażeniem czterokończynowym, która na paraolimpiadzie w Tokio w 2021 roku zdobyła dwa medale - złoty w rzucie maczugą i srebrny w pchnięciu kulą.

- Ten medal jest i będzie zawsze moją życiową wygraną, szczęściem, radością i przeogromną dumą - podkreśla Kozakowska.

- Paraolimpijczycy to są tytani, ale zazwyczaj w tych historiach ta osoba walcząca ma wsparcie rodziny. Tutaj ujmujące i rozrywające serce w tej historii Róży było to, jak ona od małego dziecka była wrogiem we własnym domu, nieludzko traktowana przez własnego ojca - zwraca uwagę Michał Pol dziennikarz sportowy.

Ojciec Róży znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Zamiast wsparcia otrzymywała od niego kolejne ciosy. Jednak żadne słowa nie potrafiły jej zniechęcić. Sport był dla niej lekarstwem na całe zło.

- Była świetną uczennicą jako dziewczynka, świetna w sporcie. Tyle, że nie mogła przynosić do domu medali, musiała je ukrywać u koleżanek, bo czekało ją lanie, czasem do nieprzytomności - mówi Michał Pol.

- Nie miałam niczego, ale miałam ogromne marzenia, ogromną determinację, cierpliwość, wolę walki i wiarę - dodaje paraolimpijka.

Kolejne marzenie Róży

Róża chciała zostać sprinterką, ale plany pokrzyżowała jej choroba. W 2014 zdiagnozowano u niej neuroboreliozę. Choroba przenoszona przez kleszcze dosłownie ścięła ją z nóg.

- Obecnie poruszam się na wózku, ale potrafię przejść i walczę o ten każdy krok i nie zamierzam usiąść całkowicie na wózku - podkreśla Róża.

32-latka tuż po diagnozie próbowała swoich sił w skoku w dal, ale kiedy choroba zaatakował z podwójną siłą i nogi odmówiły posłuszeństwa, zaczęła trenować pchnięcie kulą i rzut maczugą.

- W przeciwieństwie do wielu innych paraolimpijczyków Róża, gdyby nie była poszkodowana przez los, zdrowie, to by osiągała najwyższe wyniki sportowe wśród osób pełnosprawnych - uważa Piotr Kuczek trener Róży.

Róża jest zdeterminowana i pracowita. Jej trener twierdzi, że nigdy nie odpuszcza. Nawet, kiedy ból jest nie do wytrzymania.

W 2016 roku Róża dowiedziała się, że cierpi na endometriozę. Jednak i to jej nie powstrzymało. - Moim mottem jest: "dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą" - mówi paraolimpijka.

Teraz w walce o kolejne marzenia Róży chce pomóc Michał Pol, dziennikarz sportowy i attache paraolimpijskiej reprezentacji Polski. Założył zbiórkę w internecie na mieszkanie dla Róży.

- Musimy pomóc jej spełnić to drugie, wielkie marzenie - o własnym miejscu na ziemi. To jest nieprawdopodobne, że dziewczyna cały czas, przez te wszystkie swoje lata, nie miał domu. Jak już nie żyła z tym ojcem-katem, to mieszkała w kontenerze bez prądu - mówi Pol.

- Najważniejsze, że to ma być azyl poczucia bezpieczeństwa i spokoju - dodaje Róża.

Róża ze wszystkich sił chce się odwdzięczyć. Rozpoczęła już przygotowania do paraolimpiady w Paryżu, która odbędzie się za dwa lata. - Chciałabym zdobyć dwa złote medale z rekordami światami. Miejmy nadzieję, że to się uda. Będę walczyć o to bardzo mocno i całym serduchem - podkreśla paraolimpijka.

ZBIÓRKA NA RZECZ RÓŻY KOZAKOWSKIEJ PROWADZONA JEST NA PLATFORMIE ZRZUTKA.PL

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Uwaga na mistrzów wymuszanych stłuczek. Tak oczywiste jest to, co robią, że na filmach z monitoringu widać to czarno na białym. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazuje, jak wygląda polowanie oszustów na kierowców, których można wrobić w kolizję.

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Prowokował kolejne stłuczki. Nie wiedział, że znalazł się w oku kamery. Zgubiła go rutyna

Źródło:
Fakty TVN

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Debacie w takiej formule, wyłączającej dużą część wyborców, dużą część mediów, (...) na tym etapie mówimy: nie - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Przydacz, członek sztabu Karola Nawrockiego. Senatorka KO Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała zaś, że kandydat jej formacji Rafał Trzaskowski "będzie czekał o godzinie 20. w Końskich na Nawrockiego".

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Co z debatą? "Takiej formule na tym etapie mówimy: nie"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

Brytyjska para królewska odbyła państwową wizytę we Włoszech, a przy okazji świętowała 20. rocznicę ślubu. Karola i Kamilę z tej okazji przyjął papież Franciszek, który wraca do zdrowia po ostrym kryzysie związanym z zapaleniem płuc. Sam król Karol także jeszcze kilkanaście dni temu był w szpitalu, gdzie przechodził terapię antynowotworową.

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała do Włoch

Bankiet na Kwirynale, spacer po Koloseum i audiencja u papieża. Brytyjska para królewska zawitała do Włoch

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS