Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży Kozakowskiej

Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży Kozakowskiej
Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży Kozakowskiej
Marta Kolbus | Fakty po południu
Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży KozakowskiejMarta Kolbus | Fakty po południu

Miała trudne dzieciństwo. Pełne przemocy i bez wsparcia od najbliższych Ale paraolimpijka Róża Kozakowska się nie poddała. Ból i kolejne choroby również jej nie zatrzymały. Kobieta w ubiegłym roku w Tokio zdobyła dwa medale - złoto w rzucie maczugą i srebro w pchnięciu kulą. Teraz walczy o kolejne marzenie - chce zdobyć własny kąt, którego nigdy nie miała. Pomóc jej w spełnieniu tego marzenia może każdy.

Nie raz upadała, ale nigdy się nie poddała. Róża Kozakowska mimo choroby, bólu, przeciwności losu i trudnego dzieciństwa, zawsze walczyła o swoje sportowe marzenia.

- Każdy upadek może być początkiem czegoś dobrego. Z każdym upadkiem stawałam się coraz silniejsza, coraz bardziej napawałam się taką wolą do walki - mówi paraolimpijka.

32-letnia Róża Kozakowska jest lekkoatletką z porażeniem czterokończynowym, która na paraolimpiadzie w Tokio w 2021 roku zdobyła dwa medale - złoty w rzucie maczugą i srebrny w pchnięciu kulą.

- Ten medal jest i będzie zawsze moją życiową wygraną, szczęściem, radością i przeogromną dumą - podkreśla Kozakowska.

- Paraolimpijczycy to są tytani, ale zazwyczaj w tych historiach ta osoba walcząca ma wsparcie rodziny. Tutaj ujmujące i rozrywające serce w tej historii Róży było to, jak ona od małego dziecka była wrogiem we własnym domu, nieludzko traktowana przez własnego ojca - zwraca uwagę Michał Pol dziennikarz sportowy.

Ojciec Róży znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Zamiast wsparcia otrzymywała od niego kolejne ciosy. Jednak żadne słowa nie potrafiły jej zniechęcić. Sport był dla niej lekarstwem na całe zło.

- Była świetną uczennicą jako dziewczynka, świetna w sporcie. Tyle, że nie mogła przynosić do domu medali, musiała je ukrywać u koleżanek, bo czekało ją lanie, czasem do nieprzytomności - mówi Michał Pol.

- Nie miałam niczego, ale miałam ogromne marzenia, ogromną determinację, cierpliwość, wolę walki i wiarę - dodaje paraolimpijka.

Kolejne marzenie Róży

Róża chciała zostać sprinterką, ale plany pokrzyżowała jej choroba. W 2014 zdiagnozowano u niej neuroboreliozę. Choroba przenoszona przez kleszcze dosłownie ścięła ją z nóg.

- Obecnie poruszam się na wózku, ale potrafię przejść i walczę o ten każdy krok i nie zamierzam usiąść całkowicie na wózku - podkreśla Róża.

32-latka tuż po diagnozie próbowała swoich sił w skoku w dal, ale kiedy choroba zaatakował z podwójną siłą i nogi odmówiły posłuszeństwa, zaczęła trenować pchnięcie kulą i rzut maczugą.

- W przeciwieństwie do wielu innych paraolimpijczyków Róża, gdyby nie była poszkodowana przez los, zdrowie, to by osiągała najwyższe wyniki sportowe wśród osób pełnosprawnych - uważa Piotr Kuczek trener Róży.

Róża jest zdeterminowana i pracowita. Jej trener twierdzi, że nigdy nie odpuszcza. Nawet, kiedy ból jest nie do wytrzymania.

W 2016 roku Róża dowiedziała się, że cierpi na endometriozę. Jednak i to jej nie powstrzymało. - Moim mottem jest: "dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą" - mówi paraolimpijka.

Teraz w walce o kolejne marzenia Róży chce pomóc Michał Pol, dziennikarz sportowy i attache paraolimpijskiej reprezentacji Polski. Założył zbiórkę w internecie na mieszkanie dla Róży.

- Musimy pomóc jej spełnić to drugie, wielkie marzenie - o własnym miejscu na ziemi. To jest nieprawdopodobne, że dziewczyna cały czas, przez te wszystkie swoje lata, nie miał domu. Jak już nie żyła z tym ojcem-katem, to mieszkała w kontenerze bez prądu - mówi Pol.

- Najważniejsze, że to ma być azyl poczucia bezpieczeństwa i spokoju - dodaje Róża.

Róża ze wszystkich sił chce się odwdzięczyć. Rozpoczęła już przygotowania do paraolimpiady w Paryżu, która odbędzie się za dwa lata. - Chciałabym zdobyć dwa złote medale z rekordami światami. Miejmy nadzieję, że to się uda. Będę walczyć o to bardzo mocno i całym serduchem - podkreśla paraolimpijka.

ZBIÓRKA NA RZECZ RÓŻY KOZAKOWSKIEJ PROWADZONA JEST NA PLATFORMIE ZRZUTKA.PL

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS