Najnowsze

Najnowsze

Co dalej z Radą Medyczną? Minister zdrowia ma przedstawić swój plan

13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze w piątek złożyło rezygnacje z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. Frustracja w Radzie Medycznej miała narastać już od początku września, kiedy rząd przestał stosować się do jej zaleceń. Pojawiają się zatem pytania, jaką formułę przyjmie Rada. Jeszcze w poniedziałek minister zdrowia ma przedstawić pomysły.

Ruszyły prace senackiej komisji nadzwyczajnej w sprawie inwigilacji Pegasusem

Ruszyły prace nadzwyczajnej senackiej komisji w sprawie inwigilacji systemem Pegasus. Jako pierwsi zostali wysłuchani eksperci z kanadyjskiej grupy Citizen Lab. Komisja nie ma uprawnień śledczych, może za to rzucić więcej światła na sprawę senatora KO Krzysztofa Brejzy, prokuratora Ewy Wrzosek i mecenasa Romana Giertycha. Obóz władzy komisję dyskredytuje i bojkotuje. Miejsca w składzie dla przedstawicieli PiS pozostają wolne.

"Żądamy natychmiastowej dymisji ministra Niedzielskiego"

Piąta fala zbliża się wielkimi krokami. Przewidywanych jest nawet sto tysięcy zakażeń dziennie, a w Polsce wciąż jest zbyt dużo niezaszepionych, by mówić o odporności zbiorowej. Jak rząd chce walczyć ze zbliżającym się zagrożeniem? Opozycja na początek mówi o wymianie ministra zdrowia.

NIK opublikował dokumenty dotyczące zakupu "środków techniki specjalnej"

Nazwa "Pegasus" nie pada, ale jest lista nazwisk i jest kwota. 25 milionów złotych wydał rząd na "zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości". Dokumenty udostępnione przez NIK są jednymi z pierwszych do prześwietlenia. Eksperci z Citizen Lab jednymi z pierwszych do wysłuchania przez senacką komisję, która zaczyna prace w poniedziałek.

Prognoza pogody na poniedziałek 17 grudnia

W poniedziałek w ciągu dnia w strefie frontowej, początkowo na północy, następnie w centrum i w południe na południu Polski, wystąpi całkowite zachmurzenie z umiarkowanymi i intensywnymi opadami deszczu, przechodzącymi na wschodzie i południu w opady deszczu ze śniegiem, mokrego śnieg, a w górach śniegu. Za frontem prognozowane są przejaśnienia i rozpogodzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od -2 stopni Celsjusza na wschodzie Polski do 3 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr będzie silny.

Przygotowania do 30. Finału WOŚP. Licytacje już ruszyły

Do tej pory Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,5 miliarda złotych i kupiła ponad 67 tysięcy urządzeń. Ten obywatelski ruch i wspólne dobro jest kontynuowane. Przed nami jubileuszowy finał. W 2022 roku Orkiestra zagra już po raz 30. Tym razem pieniądze zostaną przekazane na diagnostykę i leczenie chorób oczu, zwłaszcza wśród najmłodszych.

W poniedziałek pierwsze posiedzenie senackiej komisji w sprawie Pegasusa

W poniedziałek ma ruszyć senacka komisja w sprawie Pegasusa. Na tę sejmową zgody władzy nie ma, bo władza - zdaniem kanadyjskich ekspertów - miała tę ofensywną broń wywiadowczą wykorzystywać do politycznej walki. Na celowniku mieli być senator Krzysztof Brejza, mecenas Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

Nie milkną komentarze po rezygnacjach w Radzie Medycznej

Po rezygnacji większości doradców Rady Medycznej przy premierze w poniedziałek minister Adam Niedzielski ma przedstawić nową formułę funkcjonowania rady. Lekarze i opozycja oskarżają rząd o podporządkowanie się antyszczepionkowej mniejszości. Lewica chce dymisji ministra Niedzielskiego. To wszystko przed zapowiadaną piątą falą pandemii, która ma przynieść setki tysięcy zakażeń dziennie.

Polska ma najbardziej niebezpieczną żywność w UE. "Przerażający" raport NIK

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, żywność w Polsce jest najniebezpieczniejsza w całej Unii Europejskiej. Kontrolerzy informują, że najczęściej wykrywanym przypadkiem nieprawidłowości jest obecność bakterii salmonelli czy tych wywołujących listeriozę. Ponadto Polska zajmuje drugie miejsce w UE pod względem użycia w hodowli zwierząt najsilniejszych antybiotyków.

Polacy na 6. miejscu w konkursie drużynowym Pucharu Świata w Zakopanem

Polscy skoczkowie, żeby powalczyć o olimpijskie szanse muszą pokonać kontuzję, COVID-19 i kryzys formy. Plan na Pekin to pojechać w możliwie silnym składzie i z Kamilem Stochem w roli lidera. Tymczasem w sobotę Polacy zajęli szóste miejsce w konkursie drużynowym Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.

NIK udostępniła faktury i dokumenty związane z zakupem Pegasusa przez CBA

Najwyższa Izba Kontroli ujawniła faktury na łączną kwotę 25 milionów złotych, które dotyczą zakupu przez CBA "środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości". W fakturach nie pada słowo Pegasus, ale kwota jest tożsama z ceną systemu. Ponadto na dokumentach jest podpis wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, który twierdził niedawno, że nie wie, co to Pegasus.

"Nie możemy sobie pozwolić na to, by stracić środki unijne"

Ponad 50 milionów euro - to obecnie łączna kwota kar do zapłacenia przez Polskę w sprawie kopani Turów. Komisja Europejska wysłała do Warszawy kolejne wezwanie do zapłaty i zagroziła, że jeśli rząd nie zapłaci kar, to środki zostaną potrącone z należnych Polsce funduszy unijnych. Rząd deklaruje, że jest w stanie ponieść ten koszt. A w tle są jeszcze kary za działanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.