Najnowsze

Najnowsze

Polska bez gazu z Rosji. Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy

O 8 rano Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Moskwa zażądała bowiem, by opłaty za gaz były przekazywane w rublach. Polska się na to nie zgodziła. Rząd zapewnia, że z końcem 2022 roku i tak mieliśmy odciąć się od rosyjskiego gazu, więc decyzja Gazpromu nie sprawi, że nagle w naszych domach gazu zabraknie.

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski

We wtorek po południu Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Powodem miał być brak polskiej zgody na płacenie za rosyjski surowiec w rublach. Według nieoficjalnych informacji w Ministerstwie Środowiska i Klimatu miał zebrać się sztab kryzysowy.

Spór kontrolerów lotów z PAŻP trwa. Jest lista lotów, które mogą być anulowane

Zostało coraz mniej czasu na porozumienie między kontrolerami lotów a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Rząd przygotował rozporządzenie, jeśli konflikt nie zostanie zażegnany. Zgodnie z nim od 1 maja lotniska w Warszawie i Modlinie będą działały od godziny 9:30 do 17:00. Określono też 32 lotniska priorytetowe, do i z których w pierwszej kolejności mają się odbywać loty.

Gazprom, Go Sport, Kaspersky Lab i inni. MSWiA opublikowało listę sankcyjną

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło polską listę sankcji. Znalazło się na niej 50 podmiotów z Rosji i Białorusi. To 15 oligarchów prowadzących w Polsce interesy i 35 firm, w tym Gazprom. To przede wszystkim zamrożenie aktywów tych firm, zakaz prowadzenia w Polsce biznesu i zakaz udziału w publicznych przetargach.

Zjednoczona Prawica podzielona. Kwestią sporną zmiany w Sądzie Najwyższym

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pracuje nad projektami zmian w Sądzie Najwyższym. Wiodącym jest projekt prezydencki, który zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej, co ma pomóc odblokować środki z unijnego funduszu odbudowy. Jednak zastrzeżenia do przepisów ma Solidarna Polska - koalicjant PiS. Czy to oznacza wcześniejsze wybory parlamentarne?

Prognoza pogody na środę 27 kwietnia

W środę na Podlasiu, Warmii, Mazurach i Mazowszu zachmurzenie duże, okresami deszcz. W pozostałych regionach kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 10 stopni Celsjusza na Podlasiu do 17 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-wschodni.

Co z likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN? Solidarna Polska złożyła poprawki do ustawy

Bez rozstrzygnięć zakończyło się wtorkowe posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w sprawie projektów ustaw o zmianach w Sądzie Najwyższym. Chodzi przede wszystkim o likwidację Izby Dyscyplinarnej, co pomogłoby odblokować pieniądze z unijnego funduszu odbudowy. Swoje poprawki do prezydenckiego projektu ustawy zgłasza Solidarna Polska, bo zdaniem Zbigniewa Ziobry może on doprowadzić do całkowitego paraliżu sądownictwa. Tymczasem każdy dzień działalności Izby kosztuje nas milion euro dziennie.

Afera hejterska w resorcie sprawiedliwości. Kolejni sędziowie przerywają milczenie

Kolejni sędziowie przerywają zmowę milczenia w sprawie afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Chodzi o nieformalną grupę, której celem było oczernianie sędziów, którzy bronili niezależności sądów. We wtorek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ma ocenić kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa - wśród nich są między innymi sędziowie, których nazwiska pojawiają się w aferze hejterskiej.

Nowy wskaźnik referencyjny i wakacje kredytowe. Pomysły rządu dla kredytobiorców

Rząd planuje od przyszłego roku zastąpienie w kredytach hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu wskaźnika WIBOR innym wskaźnikiem, korzystniejszym dla kredytobiorców. Ponadto padła propozycja ustanowienia wakacji kredytowych. Według obietnicy premiera w każdym kwartale tego i kolejnego roku będzie można przełożyć spłatę jednej raty. To łącznie 8 rat, których wysokość zostanie zamrożona i przełożona na koniec harmonogramu spłat.

Ministrowie obrony obradują w bazie wojskowej w Ramstein. Celem omówienie sytuacji w Ukrainie

W amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Ramstein we wtorek rozpoczęło się spotkanie 40 ministrów obrony z państw NATO i nie tylko. Rozmowy dotyczą kolejnego wsparcia wojskowego Ukrainy. Obradom przewodniczy amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin. Jednocześnie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ostrzega, że w związku z pomocą zachodu dla Ukrainy eskalacja konfliktu i użycie broni nuklearnej nie są wykluczone.

Wybuchy metanu w kopalni Pniówek. Zmarł kolejny górnik, trwa walka o życie dwóch innych

W katastrofach górniczych, do których doszło w minionym tygodniu w dwóch kopalniach, zginęło w sumie 13 osób. Po wybuchach metanu i pożarze w kopalni Pniówek siedmiu pracowników uznano za zaginionych. Po wstrząsie w kopalni Zofiówka nadal poszukiwane są cztery osoby. W Centrum Oparzeniowym w Siemianowicach Śląskich zmarł jeden z poparzonych górników. Trwa walka o życie dwóch innych.

Konflikt w PAŻP. Od 1 maja część lotów z Warszawy może być anulowana

Trwają negocjacje kontrolerów lotów z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Jeśli do 1 maja strony nie osiągną porozumienia, w życie wejdzie rządowe rozporządzenie, zgodnie z którym lotniska w Warszawie i Modlinie mają działać między godziną 9:30 a 17:00. Jednocześnie prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ogłosił listę tras lotniczych i przewoźników obsługiwanych po 1 maja. Są na niej 32 trasy i 11 przewoźników.

Wciąż bez porozumienia. Pasażerowie obawiają się odwołanych lotów

Polacy obawiają się fali odwołanych lotów w majówkę w związku z trwającym protestem kontrolerów ruchu lotniczego. Polska Agencja Żeglugi Powietrzna cały czas prowadzi negocjacje z pracownikami, ale porozumienia wciąż nie osiągnięto. Problemem - jak mówią kontrolerzy - jest teraz także postawa ministra infrastruktury.

Kolejni sędziowie odsłaniają kulisy afery hejterskiej

Emilia wykonywała konkretne zadania dla Ministerstwa Sprawiedliwości - tak dziś mówi jeden z sędziów o kulisach afery hejterskiej. Trzy lata temu aferę opisał onet.pl i w tym opisie występował też ówczesny wiceminister Łukasz Piebiak. Teraz w tej historii łatwiej jest połączyć kropki, bo o grupie "Kasta" mówią jej byli członkowie.