Najnowsze

Najnowsze

Minister Czarnek proponuje nowy przedmiot. Nauczyciele są pełni obaw

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział wprowadzenie nowego przedmiotu do szkół. Będzie on nosił nazwę historia i teraźniejszość. Pomysł ministra budzi obawy wśród nauczycieli. Jednocześnie Czarnek we wtorek na konferencji prasowej podsumowując rok kierowania resortem edukacji nie szczędził sobie pochwał.

Żołnierz WOT uratował dziecko z płonącego mieszkania

Szeregowy Marcin Piotrowski, który jest żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, nie zawahał się nawet przez chwilę, gdy w mieszkaniu sąsiadów wybuchł pożar. Wyniósł z płomieni dziewięcioletnią dziewczynkę, a potem wrócił, by sprawdzić czy nie ma tam nikogo więcej. Sam ucierpiał - z porażeniami I i II stopnia trafił do szpitala.

Prognoza pogody na środę 20 października

We wtorek w pasie dzielnic południowych będzie pogodnie. Poza tym w kraju będzie pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami i opadami deszczu. Miejscami spadnie do trzech litrów wody na metr kwadratowy. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni Celsjusz na Suwalszczyźnie do 22 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni, okresami w porywach rozpędzi się do 50-70 kilometrów na godzinę.

Mieszkańcy i wolontariusze organizują zbiórki dla migrantów

Droga przez las, ogrodzenie na granicy i bagna często kończy się zawróceniem migrantów z powrotem na stronę białoruską. Często muszą wytrzymać bez wody i jedzenia po kilkanaście godzin. Dlatego organizacje, wolontariusze i mieszkańcy ze strefy stanu wyjątkowego organizują zbiórki dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy.

W Radomsku od kilku miesięcy nie działa oddział pediatrii. Mieszkańcy domagają się interwencji

Szpital Powiatowy w Radomsku szuka ordynatora pediatrii. Oddział nie działa od kilku miesięcy, bo chętnych na to stanowisko brak. Chore dzieci muszą szukać pomocy medycznej w innych miastach oddalonych od Radomska przynajmniej o 40 kilometrów. Rodzicom powoli kończy się cierpliwość, dlatego manifestowali swoje niezadowolenie przed szpitalem i oczekują interwencji starosty powiatu radomszczańskiego.

Prokuratura Krajowa odpowiada na zarzuty prezesa NIK Mariana Banasia

Marian Banaś twierdzi, że prokuratura i służby miały nakłaniać do składania obciążających go fałszywych zeznań. Na informacje przekazane przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli zareagowała Prokuratura Krajowa. W wydanym oświadczeniu przekazała, że "w żadnym z postępowań prowadzonych przez wszystkie prokuratury, prokuratorzy nie nakłaniali świadków ani podejrzanych do fałszywego oskarżania Mariana Banasia".

Rada Medyczna rekomenduje trzecią dawkę wszystkim powyżej 18. roku życia

Rada Medyczna przy premierze rekomenduje wszystkim zaszczepionym pełnoletnim osobom przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Dawkę przypominającą miałoby się przyjmować nie wcześniej niż pół roku od pełnego zaszczepienia. Tymczasem czwarta fala gwałtownie wzbiera. Ministerstwo Zdrowia odnotowało we wtorek 3931 nowych zakażeń koronawirusem.

Komentarze po debacie w europarlamencie

Politycy komentują wtorkową debatę w europarlamencie o praworządności w Polsce z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. - Byliśmy świadkami zderzenia PiS-owskiego rządu ze ścianą - ocenia lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Z kolei wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki Tuska oskarża o wywoływanie w Polsce wojny domowej na polecenie Brukseli lub Berlina. Tymczasem Polska nadal czeka na zaakceptowanie Krajowego Planu Odbudowy przez Brukselę.

W Parlamencie Europejskim obyła się debata o praworządności w Polsce

We wtorek w Strasburgu odbyła się debata Parlamentu Europejskiego "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego". Najpierw głos zabrała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Następnie wystąpił premier Mateusz Morawiecki, który przekonywał, że rząd nie dąży do polexitu. Przemawiali też członkowie wszystkich frakcji politycznych w PE. Warszawie zarzucano przede wszystkim kwestionowanie prymatu prawa unijnego i nierespektowanie wyroków TSUE.

W wieku 84 lat zmarł generał Colin Powell

Pracował dla czterech amerykańskich prezydentów: Nixona, Reagana i obu Bushów. Przez 40 lat miał ogromny wpływ na te najważniejsze w polityce decyzje: o wojnie i pokoju. Przekonywał, że wojna powinna być tą ostatnią opcją na stole. W wieku 84 zmarł w poniedziałek generał Colin Powell.

Prognoza pogody na wtorek 19 października

We wtorek początkowo na północy, południowym-wschodzie oraz częściowo w centrum kraju duże i całkowite zachmurzenie ze słabymi opadami deszczu, którego strefa przemieści się w ciągu dnia nad obszar północno-wschodniej Polski (0-2 mm/m2). Na pozostałym obszarze kraju duże zachmurzenie z przejaśnieniami, narastające w ciągu dnia od zachodu do całkowitego. Większe przejaśnienia spodziewane są głównie na południu kraju. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 stopni na północnym-wschodzie, do 16 stopni na południu, zachodzie i w centrum Polski. We Wrocławiu termometry mogą wskazać nawet 17°C. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni, w górach i na Wybrzeżu porywisty, o prędkości do 50 km/h.

Ceny gazu zaazotowanego w gminach pod Poznaniem wzrosły o 170 procent

Mieszkańcy podpoznańskich gmin nie zgadzają się na rekordowo wysokie podwyżki cen gazu, aż o 170 procent, i zbierają podpisy pod petycją. Wójtowie i burmistrzowie gmin również reagują - piszą pisma do instytucji odpowiedzialnych za politykę energetyczną. Mieszkańcy wykorzystują gaz do ogrzewania domów, dlatego jest to dla nich słona podwyżka.