"Tak naprawdę nie ma już Mariupola. To miasto duchów"


Bombardowany od tygodni Mariupol w niczym nie przypomina już miasta. To tylko ruiny, zniszczone drogi, ulice, zburzone domy, bloki, budynki użyteczności publicznej. Wciąż są tam jednak cywile, którzy boją się uciekać, bo Rosjanie nieustannie atakują miasto. Ci, którym udało się ewakuować, opowiedzieli o tym, co przeżyli.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Tymur Rudow - wolontariusz z Mariupola - udostępnił "Faktom" nagrania, które zrobił 13 marca w czasie jednego z rosyjskich ataków. Słychać i widać na nich, z czym każdego dnia mierzą się mieszkańcy Mariupola.

Po ataku, który trwał prawie pół godziny, Tymur ruszył w kierunku oddalonego o zaledwie kilka bloków domu, gdzie w tym czasie była jego rodzina. - To były naprawdę straszne dni. Wtedy pierwszy raz zwątpiłem, czy w ogóle wyjadę z Mariupola żywy - wspomina Tymur.

Tymurowi udało się wyjechać. Rodzinę wywiózł do Polski, a sam wstąpił do obrony terytorialnej w Odessie.

Mężczyzna w Mariupolu rozwoził wodę, jedzenie i pomagał ludziom w ewakuacji. Sam z rodziną przez trzy tygodnie żył w piwnicy.

- Rakieta uderzyła tuż obok wejścia do naszego bloku i do naszych sąsiadów. Obok mieszkał kolega Sasza. On zginął. Wtedy zrozumieliśmy, że strzelają już do nas i nas niszczą, i zaczęliśmy uciekać. Po prostu pod ostrzałem wbiegliśmy do dwóch samochodów. To wyglądało jak na filmach o końcu świata - opowiada Tymur.

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

Ewakuacja praktycznie niemożliwa

- Tak naprawdę nie ma już miasta Mariupol. To miasto duchów. Miasto, w którym się urodziłam, dziś nie istnieje. To przerażające uczucie - mówi Maria Smyrnowa, uchodźczyni z Mariupola.

Maria opowiedziała w rozmowie z "Faktami" TVN, że to, co zostawiła za sobą, to więcej niż piekło. Wraz z mężem w kolumnie tysięcy samochodów uciekli po trzech tygodniach życia w piwnicy. Jak mówi, najgorsze było to, co zobaczyła na ulicach Mariupola.

- Nie mieliśmy wystarczająco wody. Obok był strumyk i tam ludzie z całego miasta chodzili po wodę, i na tę drogę też spadły rakiety. Widziałam tam ciała mężczyzn, kobiet, dzieci leżących na ulicy - opowiada Maria.

Władze Mariupola szacują, że w mieście wciąż próbuje przeżyć około 120 tysięcy osób.

- Dzielnica nadmorska, gdzie teraz toczą się najcięższe walki, jest zasłana trupami - mówi Andrzej Iwaszko, prezes Polsko-Ukraińskiego Stowarzyszenia w Mariupolu.

Władze miasta informują o śmierci dziesiątek tysięcy ludzi i o ponad 40 tysiącach wywiezionych przymusowo do Rosji.

Wyjazd z Mariupola jest obecnie praktycznie niemożliwy.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS