Najnowsze

Najnowsze

Eksperci: terroryści obecnie wywodzą się z grup przestępczych, radykalizują się więzieniu

Wielu spośród sprawców ostatnich zamachów terrorystycznych w Europie to były osoby należące do grup przestępczych – zwrócił uwagę Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS. Zasugerował, że to nie tyle fanatyczna religijność, ile przeszłość kryminalna decyduje o tym, kto może zostać terrorystą. – To nie jest jakiś proces radykalizacji. To jest bardzo często tak, że to są przestępcy, kryminaliści, w pewnym momencie jest jakiś katalizator, sytuacja, bardzo szybko podejmują tę decyzję (o przeprowadzeniu ataku – przyp. red.) – przekonywał Krzysztof Liedel.

Amerykański senator: największym zagrożeniem dla NATO jest sam Sojusz

– Nie da się utrzymać Sojuszu, jeśli nie będzie chętnych do płacenia na obronę. Dlatego dla mnie największym zagrożeniem dla NATO jest sam Sojusz, ponieważ nie ma chętnych do wypełniania zobowiązań – stwierdził w rozmowie z Marcinem Wroną dla „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS wpływowy amerykański senator Bob Corker. – Tylko pięć z 28 państw to czyni. To dosyć kiepski rezultat – podkreślił Corker. Jego zdaniem obywatele Stanów Zjednoczonych będą z czasem coraz bardziej oburzeni tym, że to muszą „zapewniać bezpieczeństwo innym, którzy mają być konsumentami bezpieczeństwa”. Senator Corker mówił także o zakończonym właśnie szczycie w Warszawie, polityce NATO-Rosja i zaniepokojeniu Stanów Zjednoczonych autokratycznymi tendencjami w Polsce.

Boris Johnson szefem brytyjskiej dyplomacji. Marcinkiewicz: on potrafi omotać człowieka z każdej strony

W środę nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła, że ministrem spraw zagranicznych będzie człowiek, którego można uznać za jedną z twarzy Brexitu – Boris Johnson. Decyzji tej dziwią się wszyscy – brytyjscy i zagraniczni politycy oraz mieszkańcy Wysp. – To niesamowite zaskoczenie – tak o nominacji dla Johnsona mówił w „Faktach z Zagranicy” w TVN BiS były polski premier Kazimierz Marcinkiewicz. Gość Piotra Kraśki pytany o „angielskiego Donalda Trumpa” odpowiada, że poznał go i że nowy szef brytyjskiej dyplomacji jest „pozerem”. Choć Boris Johnson obraził w przeszłości wielu polityków z różnych krajów, to jednak – jak twierdzi Marcinkiewicz, który poznał Johnsona osobiście – „on z tych problemów wybrnie (…) on potrafi omotać człowieka z każdej strony”.

Siemoniak: Polska i NATO powinny patrzeć na Rosję jako na zagrożenie, bo przestała być obliczalna

W środę odbyło się spotkanie NATO-Rosja. Na antenie TVN24 BiS Piotr Kraśko rozmawiał z byłym ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem o realności zagrożeń ze strony Rosji. - My w Polsce i cały sojusz musimy patrzeć na Rosję jak na zagrożenie, bo przestała być obliczalna kilka lat temu – mówił Siemoniak. Według niego w ostatnich latach „bardzo zmieniło się postrzeganie Rosji”, a środowa rada NATO-Rosja odbyła się na szczeblu ambasadorskim, dlatego „nie należało się spodziewać przełomów”.

Theresa May nową Żelazną Damą? Kim jest nowa premier Wielkiej Brytanii?

Najważniejsze referendum w swoim życiu Cameron przegrał, ale styl, w jakim odszedł był wspaniały. David Cameron sam przyznaje, że przyszłością jest dziś Teresa May. Jednak przyszłość Wielkiej Brytanii nie jest jeszcze jasna. Z tego, co mówiła wcześniej, można było ją uważać za eurosceptyka, ale w referendum była za pozostaniem w Unii. Teraz z kolei May mówi, że „Brexit to Brexit” i nie ma od tego odwrotu. Teoretycznie konserwatywna polityk zdecydowanie wspiera ruchy gejowskie i prawa do małżeństw homoseksualnych.

Czuwał nad bezpieczeństwem milionów pasażerów. Dzisiaj sam potrzebuje pomocy

Trudno policzyć kilometry, które przejechał po płycie wrocławskiego lotniska. Jako strażak Marek Łodygowski czuwał nad bezpieczeństwem pasażerów i było to jego życiem. Wszystko zmieniło się, kiedy usłyszał dramatyczną diagnozę. W walce ze stwardnieniem bocznym zanikowym pomaga mu nie tylko rodzina i oddani przyjaciele, ale również nadzieja na zatrzymanie śmiertelnej choroby. W tym może pomóc eksperymentalny lek.

Gen. Dukaczewski: dowódcy wojsk na wschodniej flance NATO powinni móc użyć sił bez konsultacji politycznej

Na szczycie NATO w Warszawie zdecydowano o rozmieszczeniu w Polsce i państwach bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych. Jak ustalenia oceniają eksperci? – Wojska przydzielone do obrony wschodniej flanki NATO mają reagować tylko wówczas, gdy zagrożenie pojawi się. Uważam, że dowódcy, którzy będą dowodzili siłami na wschodniej flance, powinni mieć prawo do użycia tych wojsk bez konsultacji politycznej. To powinno zostać załatwione. Czy to się uda? Nie wiem, ponieważ rozmowy w Warszawie pokazały, że interesy państw członkowskich są różne i rozbieżne – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI.

Horror z szansą na happy end. Patrycja oskalpowana podczas jazdy gokartem, ma szansę dostać nową skórę głowy

17-letnia Patrycja ma szansę na przeszczep skóry głowy z włosami. Podczas jazdy na torze kartingowym, długie włosy nastolatki wkręciły jej się w silnik gokarta. Dziewczyna ma zdartą skórę z całej głowy, ale słynny zespół profesora Maciejewskiego chciałby przeszczepić jej nową. Do dobrej wiadomości z Gliwic dochodzi kolejna szokująca z Augustowa: to nie pierwszy taki wypadek na tym torze.

Warszawa: jeden ze skwerów otrzymał imię Martina Luthera Kinga. Na wniosek KOD

Komitet Obrony Demokracji w sobotę protestował w Warszawie przeciwko „dobrej zmianie”. Manifestację zorganizowano pod hasłem „I have a dream – Mam marzenie” – w nawiązaniu do słynnego przemówienia, jakie Martin Luther King wygłosił w 1963 roku, w 100. rocznicę zniesienia niewolnictwa. Mówił wtedy „mam marzenie, że pewnego dnia naród nasz uzna za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi”. Na wniosek KOD-u warszawska Rada Miasta nadała skwerowi przy skrzyżowaniu ulic Pańskiej i Twardej imię Martina Luthera Kinga.

Marek Ostrowski: bardziej w roli prezydenta Polski wystąpił Barack Obama

– To Barack Obama wspomniał o naszej Konstytucji 3 maja, to on wspomniał o ideałach „Solidarności”, to on wspomniał o całej drodze, jaką Polska przeszła, i wreszcie to on wyraził zaniepokojenie sytuacją związaną z kryzysem konstytucyjnym w Polsce – zauważył w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marek Ostrowski z „Polityki”. Publicysta porównał prezydenta USA z prezydentem Polski, którzy mieli wspólną konferencję prasową po rozmowie przed rozpoczęciem szczytu NATO. – Powiem z patosem: stało tam dwóch prezydentów w czasie briefingu, ale w gruncie rzeczy, tak dla mnie, mówię to jako polski obywatel, bardziej w roli prezydenta Polski wystąpił Barack Obama – stwierdził dziennikarz.

Albright: to nie jest stulecie, w którym kraje napadają na siebie. Tragedią jest to, że Putin żyje w innym stuleciu

– To, co się dzieje w tym momencie w Rosji, określiłabym jako „kryzys tożsamości” – oceniła Madeleine Albright w rozmowie z Jackiem Stawiskim w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS. – To oznacza, że potrzebują wroga, aby mieć w ogóle jakiekolwiek strefy wpływów – dodała. Była amerykańska sekretarz stanu mówiła też, że żyjemy obecnie w czasach, kiedy państwa narodowe w dalszym ciągu są ważne, ale „nie jest to stulecie, w którym kraje napadają na siebie, w którym odbierają sobie terytoria”. – Uważam, że to, co ma miejsce i co jest tragedią, to że Putin żyje w innym stuleciu – zauważyła.

Były ambasador Polski przy NATO: wystawa smoleńska może być uznana za element antyrosyjski

– Pamiętajmy o tym, że ten szczyt nie ma być szczytem przeciwko Rosji, tylko ma być szczytem ustalenia jakby dwutorowości stosunków wobec Rosji. To znaczy: z jednej strony zabezpieczamy się przed jej intencjami, czyli jednym słowem odstraszanie – to jest ta jedna szyna, ale ta druga szyna to jest dialog, to jest element współpracy. To też – myślę, że będzie taka decyzja – zwołanie Rady NATO-Rosja w najbliższym czasie – ocenił w „Faktach z Zagranicy TVN24 BiS były ambasador Polski przy NATO Jerzy Maria Nowak.

Warszawa gotowa na szczyt NATO? Dziewulski: terroryści niechętnie atakują tego typu miejsca

„Pełna gotowość, pełna mobilizacja” – tak w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS określiła stan przygotowań do zabezpieczenia rozpoczynającego się w piątek w Warszawie szczytu NATO Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Jak podkreśliła, wszystkie służby w stolicy są w gotowości i współpracują ze sobą nawzajem. Były antyterrorysta Jerzy Dziewulski zauważył z kolei, że „terroryści bardzo niechętnie atakują tego typu spotkania”, ponieważ „nie lubią miejsc, w których przewrażliwione służby w sposób szczególny zajmują się ochroną”. – Terroryści bardzo lubią dzień powszedni – ocenił Dziewulski. Jak przypomniał, ostatni atak terrorystyczny podczas dużej, zabezpieczonej imprezy, miał miejsce w Monachium podczas letnich igrzysk olimpijskich 1972 roku.

Łódzki „fryzjer” stanie przed sądem. Ukradkiem obcinał włosy kobietom w tramwajach

Na co dzień pracował jako robotnik budowlany, ale jego prawdziwą pasją było fryzjerstwo. Dokładnie zaś włosy. Przez kilka miesięcy siał postrach w łódzkich autobusach i tramwajach. Jest akt oskarżenia przeciwko 28-latkowi, który ukradkiem obcinał pasażerkom kosmyki włosów. Wpadł dzięki monitoringowi. Tuż po zatrzymaniu mówił, że pukle zbierał do swojej kolekcji, bo bardzo lubi damskie włosy. Grozi mu do roku więzienia.

Polacy w Wielkiej Brytanii boją się konsekwencji Brexitu. Oto, co powinni zrobić, aby spać spokojnie

Chociaż Wielka Brytania chyba najchętniej zapomniałaby o referendum i jego wynikach, to Unia Europejska na pewno nie da jej o tym zapomnieć. A to oznacza, że prędzej czy później dojdzie do rozwodu między Londynem a Brukselą. To zagrożenie spędza sen z powiek wielu Polakom mieszkającym na Wyspach. Czy i jak można się zabezpieczyć przed deportacją? Najlepszym sposobem jest zdobycie rezydentury. Jak to zrobić?

Rafał Trzaskowski: przez swój brak profesjonalizmu PiS spycha nas na margines UE

– Ja wierzę to, że oni (politycy PiS – przyp. red.) nie chcą wyjść z Unii. Tylko, niestety, przez swój brak profesjonalizmu, obrażanie sojuszników, nieumiejętność poruszania się w Europie, sami się spychają na margines – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski z PO. Ocenił, że „nasi partnerzy są zaniepokojeni sytuacją w Polsce”, a jako powód podał nie tylko spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, ale także nowe ustawy: o służbie cywilnej, medialną i tzw. antyterrorystyczną. Gość Jolanty Pieńkowskiej uznał też, że po stronie polskiej „musi być chęć wzięcia na siebie większej odpowiedzialności” w takich sprawach jak kryzys imigracyjny czy współpraca gospodarcza, zanim Europa Zachodnia znów poważnie potraktuje Warszawę.

USA: 4 lipca w cieniu kampanii wyborczej. „To nie jest czas na nudnych polityków”

Obchodzony w Stanach Zjednoczonych 4 lipca Dzień Niepodległości nie oznacza dla Hillary Clinton i Donalda Trumpa całkowitej przerwy od kampanii wyborczej. Szczególnie widać to na podstawie aktywności Trumpa w mediach społecznościowych, gdzie nie stroni od mocnych, krytycznych komentarzy pod adresem Clinton. O kampanii dyskutowali w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS amerykaniści z UKSW. Zdaniem prof. Zbigniewa Lewickiego Trump „wnosi coś nowego na scenę polityczną Stanów Zjednoczonych”, a fakt, że on i Hillary Clinton mają w zasadzie identyczny elektorat negatywny, „świadczy o tym, jak bardzo ludzie jej nie lubią”. – Ludzie nie mają zaufania do niej. Uważają ją za osobę, która poświęci wszystko, żeby zrobić karierę polityczną – ocenił prof. Lewicki. Drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, dr Tomasz Płudowski, stwierdził z kolei, że „żyjemy w takich czasach, kiedy społeczeństwo wydaje się oczekiwać zmiany, być może, że nawet rewolucji” i niewykluczone, że przewidywalność, która jest jedną głównych cech Clinton, działa na jej niekorzyść. Rację przyznał Płudowskiemu Lewicki, podsumowując, że „to nie jest czas na nudnych polityków”.

Kolejki i kontrole na granicach. Na co trzeba być przygotowanym?

Do drugiego sierpnia przywrócone zostały kontrole na granicach z Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach morskich i na lotniskach. Zawieszony jest też mały ruch graniczny z Rosją i Ukrainą. Już są kolejki. Trzeba mieć przy sobie dokumenty – dowód lub paszport. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo na czas szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się pod koniec lipca.

„Grać muzykę, nic innego się nie liczy”. Wywiad z wokalistą RHCP tylko dla „Faktów po Południu”

– Kiedy pierwszy raz graliśmy w Polsce, fani nas całkowicie zaskoczyli – powiedział Anthony Kiedis w wywiadzie z Maciejem Cnotą. – Byli niesamowici – wspominał. Założyciel i wokalista kultowego zespołu Red Hot Chilli Peppers, największej gwiazdy kończącego się w sobotę Open'er Festival, udzielił w czasie pobytu w Polsce tylko jednego wywiadu, właśnie dla „Faktów po Południu” TVN24. Mówił między innymi o tym, że tworzenie muzyki jest dla zespołu ważniejsze niż sława, pieniądze i pochlebstwa, a także wyjaśnił, dlaczego kiedyś na koncercie wystąpili ubrani tylko w sportowe skarpety. Z artystą rozmawiał Maciej Cnota.

Prognoza pogody na piątek 1 lipca

W piątek na zachodzie Polski przelotne opady deszczu, a na pozostałym obszarze kraju burze, lokalnie burze z gradem. Przewidywana wysokość opadu w burzach 20-30 mm. Temperatura maksymalna w dzień od 25 stopni Celsjusza na Pomorzu do 32 stopni Celsjusza na Rzeszowszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach burzowych do 90 km/h, południowo-zachodni.

Czy Polska pokona Portugalię w ćwierćfinale? Łódzkie surykatki już wiedzą

Przed meczem Polska-Szwajcaria łódzkie surykatki idealnie przewidziały, że będzie remis. Na szczęście po dogrywkach i rzutach karnych wygrali Polacy. Czy w czwartek pokonają Portugalię w ćwierćfinale Euro 2016? Niezawodnie przewidujące zwierzątka z łódzkiego ogrodu zoologicznego znów mają odpowiedź na to pytanie, które dręczy kibiców w Polsce.

Condoleezza Rice: praworządność to jest odpowiedzialność każdego Polaka

– Polska walczyła o swoją demokrację i prawdopodobnie żaden naród na świecie nie poświęcił więcej niż Polska, aby uzyskać demokrację, którą teraz się cieszy – oceniła w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS była amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice. Praworządność jednak – jak dodała – „musi wiązać się z przewidywalnymi zasadami”. – To jest odpowiedzialność każdego Polaka – podkreśliła polityk, komentując punkt widzenia Amerykanów na toczącą się w Polsce debatę na temat praworządności i instytucji demokratycznych. W rozmowie z Piotrem Kraśko odniosła się także do sytuacji w Europie po brytyjskim referendum i do kwestii amerykańskiego zaangażowania w NATO w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Klich: Cameron poświęcił interes kraju dla partyjnych interesów. „To się w Polsce aktualnie dzieje”

Trudno winić unijnych liderów za Brexit – uważa senator niezrzeszony Marek Borowski. Jak mówił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS, na wynik referendum pracowały przede wszystkim argumenty używane w kampanii przez zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. – Ja bym jednak poszukiwał odpowiedzialnego za Brexit i na pewno duża odpowiedzialność spoczywa na barkach premiera Camerona – przekonywał drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, senator PO Bogdan Klich. – Powiedzmy sobie szczerze, że parę lat temu, w imię wewnątrzpartyjnych interesów, w imię tego, żeby sprawować kontrolę nad całą partią torysów, a nie tylko nad jednym skrzydłem, i by przejąć kontrolę nad zwolennikami wystąpienia z UE, poświęcił tak naprawdę interes swojego kraju. To jest taki typowy przykład partyjniactwa. To się w Polsce aktualnie dzieje – podsumował.

Prognoza pogody na czwartek 30 czerwca

W czwartek od południowego zachodu postępujące na północ i wschód zachmurzenie kłębiaste umiarkowane i duże, z opadami deszczu oraz burzami, miejscami gwałtownymi, z gradem i opadami do 40 mm. Tylko na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i wschodnim Mazowszu pogodnie i bez opadów. Temperatura maksymalna od 23 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim przez 29 stopni Celsjusza w centrum kraju do 32 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w burzach silny do 80-100 km/h.