Najnowsze

Najnowsze

Przedwyborcze emocje w USA sięgają zenitu. Psycholog odpowiada, dlaczego ludzie zachowują się tak skrajnie

Im bliżej do ostatecznego werdyktu w wyborach w USA, tym większe emocje ujawniają się w kraju. Otwarte kłótnie ideologiczne w miejscach publicznych, zerwane przyjaźnie i wybuchy agresji – to tylko niektóre efekty politycznej wymiany zmian. Czemu kampanii towarzyszy tak wysoki poziom emocji? Według psychologa Andrzeja Komorowskiego, który był gościem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w „Faktach z Zagranicy”, przedwyborcza gorączka w USA nie jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w historii. Polityka podzieliła już wiele krajów, a takie rzeczy miały miejsce m.in. w Niemczech, czy w Chorwacji.

„Nasi politycy mają tendencję do wypowiadania niewłaściwych słów odnośnie niektórych sytuacji”

Polski rząd odniósł się do zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Premier w czwartek powiedziała, że zalecenia „nie są merytoryczne” i były pisane „bardziej pod dyktando polityczne”. Goście „Faktów z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS odnieśli się do słów Beaty Szydło. – Nasi politycy mają tendencję do wypowiadania niewłaściwych słów odnośnie niektórych sytuacji – ocenił Grzegorz Długi z Kukiz’15. – Musimy się dostosować do przepisów UE, które współtworzymy (…) od nas współzależy to, jak UE pracuje – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Róża Thun, europoseł PO i dodała, że „mamy luksus życia”, bo w UE dba się o demokrację i o godność jednostki. Europosłanka podkreśliła także, że „wstąpiliśmy do UE po to, by wzajemnie siebie pilnować przed szaleństwami”.

On - Brazylijczyk, ona - Węgierka. Para mówi w 14 językach, a mieszka w Polsce

Mimo różnic kulturowych zawsze znajdują wspólny język. I to dosłownie, ponieważ Anikó, która pochodzi z Węgier i Marlon z Brazylii, w sumie do wyboru mają ich aż 14 języków. Wyjątkową parę poliglotów połączyła miłość do języków, bo wszystko zaczęło się od konwersacji. Co ciekawe pasja do języków sprowadziła parę do Polski.

„Kiedy pilot nie wie, co się dzieje, to po prostu ląduje”

– W interesie linii nie jest to, aby przedłużać dochodzenie – ocenił prezes grupy eSKY i były prezes PLL LOT Sebastian Mikosz, który skomentował dla „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS awaryjne lądowanie samolotu linii British Airways. Wyraził jednocześnie opinię, że skoro śledczy mają do dyspozycji nieuszkodzoną maszynę, to szybko wyjaśnią przyczyny zdarzenia. – Parę tygodni i będzie jasność – stwierdził.

Amerykanie głosują używając maszyn. Jakie zagrożenia się z tym wiążą?

Donald Trump codziennie krzyczy, że wybory mogą zostać sfałszowane – warto więc z bliska przyjrzeć się temu, jak Amerykanie spełniają swój obywatelski obowiązek. W tym celu reporterka „Faktów z Zagranicy” wybrała się do lokali wyborczych, aby przyjrzeć się maszynom do głosowania. Amerykanie bowiem nie stawiają osławionego krzyżyka – głosują za pomocą maszyny. Jak się okazuje – maszynach, spośród których część jest już mocno przestarzała. Czy tym archaicznym urządzeniom obywatele Stanów Zjednoczonych mogą zaufać?

Kobiety mówią „nie” przemocy. Czarne protesty na świecie

Czy inspirowane polskim demonstracje kobiet w Ameryce Płd. pokazują, że kobiety na świecie mówią „dość” i podejmują się walki o swoje prawa? Magdalena Korzekwa-Kaliszuk (CitizenGO) i Katarzyna Kądziela (Ogólnopolski Strajk Kobiet, Inicjatywa Feministyczna), goście Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, rozmawiały na ten temat w programie „Fakty z Zagranicy”.

Ryszard Kalisz: Polska nie wstała z kolan, położyła się płasko

– W Niemczech wciąż pamięta się wywiad Witolda Waszczykowskiego, w którym z dezaprobatą wypowiadał się o cyklistach i wegetarianach – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. Jego zdaniem „obniża się ranga Polski na świecie i w Europie”. – Polska staje się śmieszna – ocenił. – Ten wektor się odczytuje jako prorosyjski, prowschodni – dodawał drugi gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Andrzej Halicki, poseł PO.

Trzaskowski: PiS nie potrafi tańczyć tak jak prawdziwy baletmistrz Viktor Orban

Prezydent Andrzej Duda w miniony weekend wziął udział – jako jedyny zagraniczny przywódca – w uroczystościach 60. rocznicy rewolucji węgierskiej. Prezydent deklarował ogromną solidarność z Węgrami. Rafał Trzaskowski, polityk PO i były wiceminister spraw zagranicznych, który był gościem programu „Fakty z Zagranicy” zwrócił uwagę, że polski prezydent mówił to wbrew całej Europie. Jego zdaniem „w tym szczególnym dniu miejsce prezydenta jest w Budapeszcie”, ale mimo to podkreślił, że taka forma relacji „nie podoba się także Czechom i Słowakom”. Trzaskowski dodał, że wnętrze Grupy Wyszehradzkiej jest podzielone, ponieważ „podzielone są interesy”, ale to nie znaczy „że to powinni być nasi jedyni sojusznicy”.

Putin na każdy miesiąc. Kalendarz z prezydentem Rosji trafił do kiosków

Do kiosków w Moskwie trafił kalendarz zatytułowany "Cały rok z rosyjskim prezydentem". Na każdej stronie znajduje się inne zdjęcie Władimira Putina. Został on przedstawiony w oficjalnych i mniej oficjalnych sytuacjach – np. w cerkwi, w czasie spotkania z weteranami, podczas zabawy z dziećmi, bądź wypoczywającego na nartach. Do zdjęć dołączone jest przesłanie prezydenta na każdy miesiąc.

Katowicki Spodek ma już 45 lat

Gościł największe światowe gwiazdy estrady i największej rangi imprezy sportowe. Dziś sam jest bohaterem, a właściwie – szacownym jubilatem. Katowicki Spodek świętuje 45. urodziny. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce jest uważany za symbol Katowic. W urodzinowym koncercie wystąpili min. Lady Pank, Myslovitz, i Marek Piekarczyk. Jubileuszowych atrakcji było o wiele więcej.

16-latek wysłał własną sondę badawczą do stratosfery. Na swój projekt zebrał pieniądze w internecie

Karol Wojsław ze Swarzędza w Wielkopolsce ma 16 lat i właśnie z boiska w Murowanej Goślinie wysłał do stratosfery własną sondę badawczą. Chce za jej pomocą przeprowadzić specjalistyczne pomiary. Przy okazji zainstalowana na niej kamera zarejestruje panoramiczny obraz Ziemi. Na swój projekt badawczy Karol zebrał pieniądze w internecie. Udało się zgromadzić kilkanaście tysięcy złotych.

Nietypowa akcja ratowników TOPR. Pomogli turystom, którzy zgubili się na szlaku do… Morskiego Oka

Trasa jest asfaltowa, dobrze oznakowana i szeroka. Ma wprawdzie kilka kilometrów, ale jest uznawana za najłatwiejszy szlak w Tatrach. Droga do Morskiego Oka – wydaje się, że nie da się na niej zgubić. Turysta jednak potrafi. Starsza kobieta i jej syn postawili na równe nogi ratowników TOPR. Wezwali pomoc, bo nie mogli trafić do celu. Alarmy z błahego powodu to wbrew pozorom wcale nie rzadkość w górach. Na każdy ratownicy muszą reagować.

Mała Agatka najpierw miała skomplikowaną operację serca, teraz walczy z nowotworem oka

Nie ma jeszcze roku, a los doświadczył ją jak niejednego dorosłego. Agatka z Wrocławia miała zaledwie dwa miesiące, gdy przeszła skomplikowaną operację serca. Zagrożenie życia minęło, ale wada pozostała. Teraz okazało się, że dziewczynkę zaatakował także siatkówczak, czyli złośliwy nowotwór oka. Leczenie jest poważnym wyzwaniem ze względu na uszkodzenie małego serca dziecka. Tylko amerykańscy lekarze – jako jedyni na świecie – są gotowi podjąć się kuracji. Ale koszt leczenia to blisko półtora miliona złotych. Dla rodziny kwota niewyobrażalna.

Kuźniar: Rosjanie bombardują Aleppo tak samo jak kiedyś Czeczenię. To ich taktyka

W Brukseli po raz kolejny rozmawiano o relacjach z Rosją oraz eskalacji konfliktu w Syrii. Unijni przywódcy nie zdecydowali się jednak na kolejne sankcje. Jednocześnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w czwartek, że jest zaniepokojony okrętami rosyjskiej floty, które mają płynąć w stronę Syrii. Czy wzmożona aktywność Rosji może być powodem do niepokoju? – Rosjanie mają skłonność do prężenia muskułów, kiedy Stany Zjednoczone są w stanie „między”. Ostatnie tygodnie ustępującego prezydenta, a jeszcze nie ma jego następcy. Próbują stroszyć pióra i dawać sygnał: „Bójcie się nas” – skomentował w programie „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS prof. Roman Kuźniar. Były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego odniósł się także do nieustannych nalotów rosyjskich w samej Syrii. – Rosjanie bombardują Aleppo tak samo, jak kiedyś Czeczenię. To ich taktyka – powiedział prof. Kuźniar.

„Brudna” kampania w USA. Amerykanista: fenomen kampanii polega na tym, że w Ameryce jest dużo hipokryzji

Ostatnia debata przedwyborcza kandydatów ubiegających się o fotel amerykańskiego prezydenta jest uznawana za jedną z najbardziej wyjątkowych i równocześnie "brudnych" w historii tego kraju. - Przełomowość jest przede wszystkim w tym, że Donald Trump był w stanie tak zwieść wyborców, że nie zwracali uwagi na fakt, że nie nadaje się do bycia prezydentem – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka mediów w USA. Zawadka dodała też, że słabość Clinton wynikała głównie z tego, że „ona jedynie może prowokować Donalda Trumpa, żeby pokazał prawdziwą twarz”, ponieważ z Trumpem nie da się „wchodzić w żadną dyskusję”.

Płetwonurkowie znaleźli przedmioty, które mogą mieć związek ze zbrodnią sprzed 18 lat

Biorący udział w poszukiwaniach specjaliści nie mają wątpliwości: odnalezione rzeczy na pewno należały do kobiety. Pytanie, czy do 23-letniej ofiary. Płetwonurkowie odnaleźli na dnie Wisły przedmioty, które mogą mieć związek ze śledztwem w sprawie zbrodni sprzed 18 lat. Co dokładnie stało się ze studentką z Krakowa? Jak i przez kogo zginęła? Na razie jedynym dowodem jest skóra. Spreparowana tak, że można ją nakładać jak kostium.

„Clinton zasugerowała Trumpowi: jak wygrasz wybory, nie będziesz prezydentem USA”

Podczas trzeciej i ostatniej debaty przedwyborczej Donald Trump wypowiedział jedno zdanie, które zdominowało globalny przekaz na temat starcia kandydatów. Trump, w kwestii uznania ważności wyborów, powiedział, że „potrzyma nas w niepewności”. – Z punktu widzenia propagandowego to zdanie Trumpa można uznać za najważniejsze w tej debacie – powiedział Jan Rokita, który był gościem Piotra Kraśko w programie „Fakty z Zagranicy”. – Trump w gruncie rzeczy, nie powiedział niczego, co byłoby naganne, moim zdaniem – kontynuował Rokita. Dodał, że Trump ponieważ odwołał się w ten sposób do precedensu z 2000 roku ze stanu Floryda.

Kto wygrał ostatnią debatę? Lewicki: Trump nie pokonał Clinton, co oznacza, że nie chce i nie zostanie prezydentem

Trzecia debata kandydatów na prezydenta USA nie przyniosła – tak jak dwie poprzednie – zdecydowanego zwycięzcy. Czy mimo to starcie będzie miało wpływ na wynik wyborów? – Trump nie pokonał pani Clinton, co oznacza, że nie zostanie prezydentem (…) co utwierdza mnie w przekonaniu, że Trump prezydentem nie chce zostać – powiedział gość "Faktów z Zagranicy" amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. – Trump jest więźniem swoich ambicji, nie ma żadnego systemu wartości, o który chce walczyć w drodze zmagań politycznych – wtórował Lewickiemu na antenie TVN24 BiS Andrzej Jonas, redaktor naczelny „The Warsaw Voice”.

Kontrowersyjna decyzja w sprawie połowu dorsza. Ekolodzy alarmują, bałtyccy rybacy obawiają się bezrobocia

Bałtyk – czyli małe morze z dużymi problemami. Te próbują rozwiązać ministrowie unijnych państw i jak co roku decydują o limitach połowowych głównych gatunków ryb. Kontrowersje wzbudziła zwłaszcza decyzja dotycząca dorsza. Ze względu na niski stan populacji tej ryby w Morzu Bałtyckim w 2017 roku będzie można jej łowić znacznie mniej. Ekolodzy alarmują, że ograniczenia nie są na tyle duże. żeby populacja mogła się odrodzić do stabilnego poziomu. Rybacy martwią się natomiast, czy będą mieli co robić.

O medycznej marihuanie w Sejmie. Minister zdrowia zdecydowanie sprzeciwia się ustawie

Sejmowa komisja zdrowia w czwartek wieczorem zajmie się projektem ustawy o medycznej marihuanie. Ponad pór roku temu projekt złożył Liroy, czyli poseł Piotr Marzec z Ruchu Kukiz'15. Mówi, że to szansa na pomoc dla cierpiących na nowotwory, padaczkę, czy stwardnienie rozsiane. W środę Liroy spotkał się z Konstantym Radziwiłłem. Po spotkaniu poseł Kukiz’15 ocenił, że największym przeciwnikiem ustawy jest minister zdrowia. – Nie widzę jakiejkolwiek możliwości porozumienia się, bo nie ma tak naprawdę wspólnej kanwy, na której moglibyśmy się oprzeć - tłumaczył poseł ruchu Kukiz'15. – Mamy zupełnie odwrotne podejście do sprawy ratowania ludzkiego życia i leczenia ludzi na świecie – dodał.

Czy państwo powinno wspierać przemysł zbrojeniowy?

Na ile państwa powinny angażować się we wspieranie ogromnego biznesu, jakim jest przemysł zbrojeniowy? – Dzisiaj połowa albo trzy czwarte dyplomacji to jest dyplomacja ekonomiczna. Jak pan Obama wyjeżdża z wizytą do jakiegoś kraju, to za nim ciągną watahy biznesmenów, a połowa tych spotkań odbywa się na tematy ekonomiczne. To jest normalne – odpowiedział gość Piotra Kraśki, Lejb Fogelman z Kancelarii Prawniczej Greenberg Traurig, na pytanie prowadzącego program „Fakty z Zagranicy”.

Leszek Miller o przetargu na caracale: to mogła być fikcja

– Jeśli prawdą są pogłoski, że Polska miała kupić francuskie caracale w zamian za to, żeby Francja zrezygnowała z dostarczenia Rosji mistrali, to przetarg był fikcją – uważa były premier Leszek Miller, który był gościem „Faktów w Zagranicy” TVN24 BiS.