Najnowsze

Najnowsze

Sikorski: jestem dumny z naszych pań; pokazały nam, mężczyznom, jaki się robi opozycję

– Jarosław Kaczyński „ewidentnie” przestraszył się polskich kobiet – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były szef dyplomacji Radosław Sikorski. Jego zdaniem posłowie PiS, którzy w środę zagłosowali za odrzuceniem obywatelskiego projektu całkowicie zakazującego aborcji, zrobili to po tym, jak dostali „telefon z Nowogrodzkiej, że trzeba się wycofać na z góry upatrzone pozycje”.

Siennicki: prezes PiS doskonale wiedział, co działo się w spółkach Skarbu Państwa

Polski rząd nie udzieli poparcia Donaldowi Tuskowi na drugą kadencję w Radzie Europejskiej? Tak zasugerował Jarosław Kaczyński, który udzielił wywiadu dziennikowi „Polska The Times”. Na te słowa zareagował były premier Polski, który zaprosił prezesa PiS na debatę. Propozycję Kaczyński odrzucił. Goście programu „Fakty z Zagranicy” – dziennikarze Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej” i Paweł Siennicki z dziennika „Polska The Times” – na antenie TVN24 BiS dyskutowali o znaczeniu słów szefa Prawa i Sprawiedliwości. Dodatkowo Siennicki, który jest współautorem wywiadu z Kaczyńskim, w rozmowie z Jolantą Pieńkowską zdradził inne szczegóły wywiadu, m.in. na temat wiedzy prezesa PiS o sytuacji w spółkach Skarbu Państwa i zamieszania wokół Bartłomieja Misiewicza.

Zalewski o wywiadzie Kaczyńskiego: to próba odwrócenia uwagi od ustawy aborcyjnej

„Wyobrażam sobie, że polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej” – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Polska The Times”, którego fragment został opublikowany we wtorek. – To jest próba przykrycia, przekierowania uwagi opinii publicznej z ustawy aborcyjnej na kwestie związane z Donaldem Tuskiem – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS były europoseł PO Paweł Zalewski. Drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, Paweł Kowal z PAN, stwierdził, że ta wypowiedź Kaczyńskiego pogłębia złe stosunki z instytucjami europejskimi, ale jest z niej „bardzo łatwo wycofać się”. – On to powiedział z uwarunkowaniem. Jak go znamy, za trzy miesiące może powiedzieć jakąś inną opinię – zauważył politolog.

Kwaśniewski o Czarnym Poniedziałku: największą niespodzianką dla PiS jest opór społeczny

Czarny Poniedziałek był kulminacją protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w całej Polsce, ale i poza jej granicami. Solidarność Polkom okazano na Wyspach Brytyjskich, we Francji, w Izraelu, Australii, a nawet w Kenii. Aleksander Kwaśniewski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w „Faktach z Zagranicy”, skalę demonstracji określił jako „bardziej imponującą niż mógł oczekiwać”. Były prezydent wskazywał na czynniki, które mogły tę skalę znacznie osłabić, ale to się jednak nie stało. Zdaniem Kwaśniewskiego nieustający deszcz wręcz „pokazał witalność tego protestu”.

Węgry: referendum ws. przyjmowania uchodźców nieważne. Orban po raz pierwszy od dekady przegrał wybory

Aż 98 procent Węgrów zagłosowało przeciwko obowiązkowym kwotom uchodźców, którzy mieliby się osiedlić na terenie ich kraju. I chociaż frekwencja wyniosła 40 procent, co oznacza, że referendum nie jest wiążące, to Viktor Orban triumfuje i zapowiada, że zmieni konstytucję. Chce to zrobić tak, aby wynik referendum miał moc prawną. Czy to tylko początek i podobne referenda odbędą się teraz w kolejnych krajach Unii?

Ponad 300 klientów w 25 godzin. Fryzjerski maraton w szczytnym celu

Zakończył się maraton strzyżenia fryzjera z Polic, który chciał ostrzyc jak najwięcej głów i tym samym uzbierać jak najwięcej pieniędzy na pomoc koledze. Akcja była dedykowana Krystianowi Marcinkowskiemu, który od czterech lat walczy z glejakiem i potrzebuje pieniędzy na niekonwencjonalną kurację. Odważny fryzjer w ciągu 25 godzin ostrzygł ponad 300 klientów i zebrał ponad 12 tysięcy złotych.

Kobiety szykują się do strajku, a mężczyźni? Wspierają, towarzyszą i przygotowują… prowiant

Czarny protest to nie tylko sprawa kobiet – zapewniają mężczyźni. Wielu wspiera akcje sprzeciwu w internecie . Wielu – uczestniczy w ulicznych demonstracjach. Jeszcze inni – pomagają na zapleczu protestów. Przed jutrzejszym czarnym strajkiem niektórzy wkraczają do kuchni i szykują prowiant. Tysiące kobiet w całym kraju opuści miejsca pracy i przez cały dzień będą uczestniczyć w happeningach i wiecach.

Tychy: chuligańskie burdy zakłóciły mecz. Wracają kłopoty z kibolami?

To miało być piłkarskie święto na pierwszoligowym poziomie, ale po meczu GKS Tychy z GKS Katowice więcej niż o tym, co miało miejsce na murawie, mówi się o tym, co działo się wokół niej. Już przed spotkaniem policja zapobiegła starciu kibiców obu klubów – zatrzymano 5 osób. Ciąg dalszy zadym rozgrywał się jednak podczas meczu. Czy po krótkim oddechu względnego spokoju wracają kłopoty z kibolami?

Psycholog: w debacie Trump-Clinton merytoryka w ogóle nie miała znaczenia

Czy debaty pomiędzy Donaldem Trumpem a Hillary Clinton w znaczący sposób wpłyną na wynik wyborów? Zdaniem specjalistów – niekoniecznie. Jak zauważył ekspert ds. wizerunku Mirosław Oczkoś, wybory w USA odbędą się parę tygodni po ostatniej zaplanowanej debacie. – Bardzo często wyborca podejmuje decyzję w ostatnim momencie – mówił. Drugi gość Piotra Kraśko, psycholog Jacek Santorski, poddał w wątpliwość, czy debata ma w ogóle sens dla współczesnych wyborców. Ocenił, że w tych wyborach „merytoryka w ogóle nie ma znaczenia”.

Smolar o karaniu kobiet za aborcję: to są normy, które nie mieszczą się w standardach europejskich

– To jest problem kultury i struktury patriarchalnej, gdzie kobiety ponoszą odpowiedzialność za dramatyczne decyzje – ocenił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar. Skrytykował w ten sposób obywatelski projekt ustawy zakazującej aborcji, który przewiduje kary za przerwanie ciąży także dla kobiet. – To są normy, które nie mieszczą się w standardach europejskich – dodał.

Węgry: referendum w sprawie obowiązkowych liczb osiedlania uchodźców

Fala emigrantów zalała Węgry dokładnie rok temu. Teraz mieszkańcy Węgier odniosą się do obowiązkowych kwot osiedlania imigrantów. Wszyscy obywatele będą mogli odpowiedzieć na pytanie, które brzmi. "Czy chcecie, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?". Premier Orban przekonuje, że decyzja o zamknięciu węgierskich granic w zeszłym roku uratowała nie tylko jego kraj, ale całą Europę i przekonuje, że jeśli nie podejmie się jeszcze bardziej stanowczych działań, to europejskiej cywilizacji grozi zagłada.

Część ekspertów komisji Macierewicza będzie teraz zajmować się badaniem innych wypadków lotniczych

Z podkomisji smoleńskiej do Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Część ekspertów komisji Antoniego Macierewicza, którzy do tej pory forsowali teorię wybuchu, będzie teraz zajmować się badaniem innych wypadków lotniczych. Kontrowersje budzi nie tylko fakt ich powołania, ale i to, że formalnie minister nie miał do niej prawa. Część ekspertów ministra obrony nie spełnia wymaganych w ustawie kwalifikacji. Eksperci twierdzą, że to obejście obowiązujących przepisów prawa lotniczego, opozycja ostrzega. Ministerstwo głosu w sprawie na razie nie zabiera.

Na co dzień poruszają się na wózkach. Dzięki pomocy innych ludzi, zdobyli tatrzański szczyt

Grupa działająca przy Katolickim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół KLIKA to prawdziwi bohaterowie. Chociaż wcale tak o sobie nie myślą, to nie da się inaczej określić tego, czego niedawno dokonali. Wolontariusze na własnych plecach wnieśli trójkę niepełnosprawnych osób na szczyt w Tatrach Wysokich. Cel był ambitny, ponieważ Krywań wznosi się na wysokość 2 495 m n.p.m. Przyświecała im jednak motywacja, że idą w góry, by pomóc spełniać marzenia innych. Andrzej, Magda i Ania – trzech wózkowiczów, troje wspaniałych ludzi , którzy postanowili udowodnić, że dla niepełnosprawnych nie ma rzeczy niemożliwych. Z pomocą pomysłodawców wyjątkowej wyprawy, pierwszy raz mogli oddychać pełną piersią górskim powietrzem.

Czarnoskórzy giną na ulicach USA. „Gniew manifestuje się najczęściej na styku obywatel-policjant”

W USA od pewnego czasu dochodzi do tragicznych w skutkach policyjnych strzelanin, w których giną czarnoskórzy. To zaś powoduje szerokie i gwałtowne protesty społeczne. Jak to możliwe, że za prezydentury pierwszego czarnoskórego prezydenta USA problem jest tak duży? W programie „Fakty z Zagranicy” Piotr Kraśko rozmawiał na ten temat z Katarzyną Surmiak-Domańską, autorką książki „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość”. Przyznała, że w sytuacjach dramatycznych „gniew manifestuje się najczęściej na styku obywatel-policjant”.

Jakubiak: nobilitacja kobiet, które dokonały aborcji, nie jest dobrym kierunkiem

W Polsce trwa gorąca dyskusja związana z ewentualnym zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Parlament Europejski przeprowadzi w środę debatę o sytuacji kobiet w Polsce – taką decyzję podjęli w czwartek liderzy większości frakcji w europarlamencie. – To świetny pomysł – uważa Wanda Nowicka, była wicemarszałkini Sejmu, która była gościem w programie „Fakty z Zagranicy”. Aprobatę dla samej dyskusji w PE wyraziła także Elżbieta Jakubiak, była szefowa kancelarii Lecha Kaczyńskiego. – Debaty o kobietach i ich roli w społeczeństwie zawsze są dobre – mówiła.

W hidżabie na okładkę „Playboya”? „To jeden z przykładów adaptowania się”

Muzułmanka w hidżabie na łamach magazynu „Playboy'a”? Niektórych oburza, innych nie wzrusza, a sama zainteresowana – 23-letnia Noor Tagouri – krytyką się nie przejmuje. Dziennikarka, która pracowała m.in. w CBS Radio oraz jako reporterka dla telewizji CTV News i kanału Newsy, w każdym ze swoich materiałów występowała w hidżabie i zamierza pokazać się w chuście również na okładce amerykańskiego „Playboya”.

Marcinkiewicz: rekonstrukcja rządu miała przyćmić afery

Na pytanie prowadzącego program „Fakty z Zagranicy” Piotra Kraśko o to, czy Polska była resortowa i czy należy ją zjednoczyć, jego gość – były premier Kazimierz Marcinkiewicz –odparł, że „to premier rządzi państwem” oraz „decyduje o tym, co jest najważniejsze dla Polski”. Ministrowie, jak zaznaczył Marcinkiewicz, są mu do pomocy.

Rokita: Trump wypadł nie tak źle, jak się spodziewałem

Pierwsza debata kandydatów na prezydenta USA wywołała ogromne emocje na całym świecie. Nie zostało jednak definitywnie rozstrzygnięte, kto został zwycięzcą starcia. – Debata w wersji czytanej jest bez wątpienia wygraną przez Trumpa (…) Trump ma znacznie więcej treści do przekazania, (…) a Hillary Clinton próbuje za nim nadążyć – powiedział w „Faktach z Zagranicy” Jan Rokita, komentator TVN24 BiS, przyznając, że nie oglądał pierwszej amerykańskiej przedwyborczej debaty na żywo, choć podkreślał, że gdyby ją widział, mógł mieć zupełnie inne odczucia.

Czeka nas gigantyczna podwyżka rachunków za wodę?

Samorządowcy biją na alarm i apelują o zablokowanie ustawy. Chodzi o zaplanowane zwiększenie opłat za wydobywanie wód podziemnych. Ta podwyżka odbije się także na konsumentów, ponieważ będzie musiała zdrożeć woda dostarczana do domów i mieszkań. Dalszą konsekwencją może być także wzrost cen żywności. Projekt ustawy został już przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Czy posłowie przyjmą nowe regulacje?

Mateusz Morawiecki będzie kolejnym kandydatem PiS na prezydenta?

Temat relacji między prezydentem a prezesem PiS powraca regularnie. Tym razem dzieje się tak za sprawą propozycji, jaką Jarosław Kaczyński miał złożyć Mateuszowi Morawieckiemu. Wicepremier miał usłyszeć, że jeśli sprawdzi się w rządzie, to będzie następnym kandydatem na prezydenta PiS. To perspektywa na razie odległa, a wręcz – jak uważa Grzego Schetyna – „political fiction”, ale – według lidera PO – ma na celu wywarcie presji na prezydenta Andrzeja Dudę.

Poznań będzie finansować zabiegi in vitro. „Możemy pokazać, jak ważna w Poznaniu jest wolność”

W czasie, gdy w Sejmie trwają prace nad projektem, który ma ograniczyć dostęp do in vitro, kolejne miasto ogłasza, że chce pomagać parom i finansować zabiegi in vitro. Taką decyzję podjęto w Poznaniu, a miasto idzie tym samym w ślady m.in. Łodzi i Częstochowy. Dlaczego władze Poznania się na to zdecydowały? Argument jest prosty: skoro z takiej pomocy rezygnuje rząd, musi jej udzielić miasto i zamierza wydać 150 tysięcy złotych.

Strażacy zbierają pieniądze na samochód z udogodnieniami dla psów ratowniczych

Zawsze pomagają innym, teraz sami potrzebują wsparcia. Strażacy z wrocławskiej ochotniczej Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego marzą o nowym samochodzie. I chodzi nie tylko o komfort dla nich, ale przede wszystkim o miejsce dla ich psów. Czworonożni członkowie załogi teraz muszą podróżować w plastikowych transporterach, w których w lecie jest gorąco, a w zimie chłodno. Część pieniędzy na nowe samochody udało się zdobyć, ale to wciąż za mało.

Harasimowicz: emocje biorą w amerykańskiej kampanii górę

Starcie kandydatów na prezydenta USA w pierwszej debacie telewizyjnej jest wydarzeniem globalnym, które jednak przede wszystkim może wpłynąć na wyborców w USA. Kto – Trump czy Clinton – będzie lepszy w przedstawianiu swoich racji? Zdaniem scenarzysty i pisarza Cezarego Harasimowicza, który był gościem programu „Fakty z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS, w ekscytujących debatach „merytoryczna dyskusja i wymiana argumentów zejdzie na drugi plan” – Zapamiętamy przede wszystkim wpadki – mówił w rozmowie z Piotrem Kraśko. Dodał także, że to emocje biorą górę w kampanii amerykańskiej.

Pastusiak: mówienie o samych faktach może się obrócić przeciwko Hillary Clinton

Pierwsza wspólna debata kandydatów na prezydenta USA ma ogromne znaczenie dla powodzenia w wyborach. - Po raz pierwszy nominację republikanów otrzymała osoba bez doświadczenia – powiedział w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS prof. Longin Pastusiak, amerykanista. - On [Trump – przyp. red.] gra na zniechęceniu, żeby nie powiedzieć nienawiści, amerykańskiego społeczeństwa do elit politycznych – dodał Marcin Bosacki były ambasador Polski w Kanadzie. Dodał także, że „Trump w dotychczasowych debatach nie mówił więcej niż 25 min – tutaj będzie mówił dwa razy dłużej (…) i będzie bardziej autentyczny”. Jednak zdaniem amerykanisty Longina Pastusiaka „mówienie o samych faktach może się obrócić przeciwko Hilary Clinton”.