Najnowsze

Najnowsze

„Nie ma kompromisu: jest prawo i bezprawie”

– Jestem zmęczony po wielu miesiącach próbą rozmycia tej sprawy szukaniem kompromisu (w sprawie Trybunału Konstytucyjnego – przyp. red.) – mówił w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS dziennikarz „Gazety Wyborczej” Maciej Stasiński. Jego zdaniem rząd PiS i opozycja „to nie są dwie równoprawne strony, które spierają się o to, by spotkać się w połowie drogi”. – Nie ma kompromisu: jest prawo i bezprawie – ocenił, wskazując na rząd, jako tę stronę, która dąży do bezprawia. Z kolei publicystka Janina Jankowska, stwierdziła, że „obie strony walczą na całkowite siebie zlikwidowanie”. Podkreśliła, że na problem należy umieć spojrzeć także z punktu widzenia PiS, że „rozwiązanie tego problemu musi nastąpić tu w Polsce” i że „nie służy temu język o bandytyzmie politycznym”.

„To, co robi Putin, to nieustanna polityka transakcji”

Z Władimirem Putinem należy rozmawiać tylko „z pozycji siły” – mówiła w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS autorka książki „Wowa, Wołodia, Władimir – tajemnice Rosji Putina” Krystyna Kurczab-Redlich. Wyraziła opinię, że „jest prawdopodobieństwo, że Trump biznesmen dogada się z biznesmenem Putinem”.

„Nie mogą obrażać nas wszystkich”. Demonstracje w całym kraju

Tysiące ludzi wzięły udział we wtorkowych marszach KOD-u w Warszawie i wielu innych miastach w całej Polsce. Ludzie wyszli na ulice, nie bacząc na mróz. Mówili, że bronią praworządności, bronią swych praw. PiS zdaje się ich nie widzieć, choć przyszli pod jego siedzibę.

Nowa ustawa o zgromadzeniach na biurku prezydenta

We wtorek wieczorem Sejm zatwierdził zmiany w ustawie o zgromadzeniach. Projekt trafił do prezydenta. Po wejściu zmian w życie zaistnieje instytucja zgromadzeń cyklicznych, a decyzje w ich sprawie i w sprawie ewentualnych kontrmanifestacji podejmować będą wyznaczeni przez rząd wojewodowie.

Niewidoczni liderzy opozycji na marszu KOD

Liderzy sejmowej opozycji maszerują z KOD-em, ale niepewni, jak się powinni zachować. Niby twardo idą, ale niekoniecznie dochodzą. Niby protestują, ale tak, że ich nie słychać. Niby są razem, ale każdy myśli o sobie. Wielu jest kandydatów na lidera opozycji. Czy jest wśród nich lider z prawdziwego zdarzenia?

Kolejna debata o Polsce w PE. Wiceszef KE apeluje do rządu i prezydenta

Polski rząd powinien publikować wszystkie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, a nie tylko te, które mu się podobają – przekonywał w Parlamencie Europejskim wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. I zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zaprzysiężenie trzech sędziów wybranych jeszcze przez poprzedni parlament. W Strasburgu kolejna debata na temat praworządności w Polsce.

13 tys. złotych premii dla wicemarszałków Sejmu

Ponad 13 tysięcy złotych premii. Dla kogo? Dla każdego z wicemarszałków Sejmu. Przyznał je marszałek Marek Kuchciński, ale niektórzy obdarowani mają z tym problem. Po tym, jak jeden z nich sprawę ujawnił i nagrodę zwrócił, inni zapewniają, że przekażą ją na cele społeczne. Ale nie wszyscy.

Armia USA w drodze do Polski. Trwa wielka operacja

Amerykańska armia potwierdza – wkrótce ruszają w podróż i już w styczniu jednostki wojsk pancernych dotrą do Polski. Tak, jak NATO umówiło się na szczycie w Warszawie. To będzie wielka operacja. Mnóstwo ciężkiego sprzętu, w tym czołgi i transportery opancerzone. Będą stacjonować w Polsce, by Putin wiedział, że NATO jest gotowe się bronić.

Prognoza pogody na czwartek 15 grudnia

W czwartek na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie opady śniegu. Na pozostałych obszarach kraju pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od -1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie do 4 stopni Celsjusza na Pomorzu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

Wielkie pieniądze dla wielkiego piłkarza. Lewandowski z nowym kontraktem

173 tysiące złotych dziennie, czyli wielkie pieniądze w świecie wielkiego sportu. Robert Lewandowski w Bayernie Monachium zostaje na dłużej. Polski napastnik podpisał kontrakt do 2021 roku. Ma zarabiać około 15 milionów euro za sezon. Po doliczeniu pieniędzy z kontraktów reklamowych, reprezentant Polski może być najlepiej opłacanym piłkarzem Bundesligi.

Aleksander Kwaśniewski: lepiej być internowanym przez generałów niż przez szeregowych

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski krytycznie odniósł się do pomysłu rządu PiS, by pośmiertnie pozbawić Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka stopni generalskich. Jego zdaniem „lepiej być internowanym przez generałów, niż przez szeregowych lub cywilów”. Kwaśniewski, który był gościem „Faktów z Zagranicy” TVN24 BiS, wyraził również niepokój wysunięciem przez Donalda Trumpa kandydatury Rexa Tillersona na szefa amerykańskiej dyplomacji.

„Wtedy odebrali nam wolność – dziś nie damy jej sobie zabrać”

Warszawa pełna emocji – i tłumów na ulicach. W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez stolicę przeszły wielkie manifestacje PiS-u i KOD-u. „Wykrzyczmy Kaczyńskiemu swoje prawa”, mówił na wiecu KOD-u jeden z liderów dawnej „Solidarności”, Władysław Frasyniuk.

Andrzej Rzepliński odchodzi z Trybunału Konstytucyjnego. Kto zajmie jego miejsce?

We wtorek odbyła się ostatnia rozprawa, którą poprowadził prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński. Jednocześnie w Sejmie procedowana była siódma już w tej kadencji Sejmu ustawa o Trybunale. Ustawa, która – według konstytucjonalistów – wprost łamie Konstytucję RP i może doprowadzić do dwuwładzy w Trybunale.

Taranował ludzi i samochody, jedną osobę zabił. Mógł być pod wpływem psychotropów

Szaleniec przejechał pół Łodzi, taranując wszystko, co stanęło mu na drodze – samochody i ludzi. Śmiertelnie potrącił mężczyznę, a gdy wysiadł z auta by kontynuować ucieczkę, rzucił się na przechodniów. Został złapany i trafił do szpitala – policjanci natomiast trafili na środki psychotropowe w jego aucie. Czy je przyjmował – i czy mogły wywołać ten atak szaleństwa?

Złota Piłka po raz czwarty dla Ronaldo. „Lewy” dopiero na 16. miejscu

Piłka czy kabaret? Takie pytanie stawia Robert Lewandowski i pół kibicującej mu Polski. Słynny piłkarski plebiscyt „France Football” na najlepszego piłkarza wygrał Ronaldo – drugi jest Messi. Lewandowskiego nie widać nawet w pierwszej dziesiątce – chociaż na boisku trudno jego i jego sukcesów nie zauważyć.

Prognoza pogody na środę 14 grudnia

Aura będzie pochmurna, ale spodziewane są przejaśnienia. Na wschodzie wystąpią opady śniegu, w pasie województw centralnych – opady deszczu ze śniegiem, a na zachodzie – deszczu. Temperatura maksymalna od -2 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 6 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Ciśnienie spada – w Warszawie w południe 1009 hPa.

Smolar: stosunek obecnie rządzących do Donalda Tuska jest przejawem tej choroby, która trawi UE

Przyszłość Tuska dzieli polityków. Czy reelekcja lidera Rady Europy jest możliwa bez ewentualnego poparcia rządu ojczystego kraju? – Tak naprawdę oni nie zagłosują przeciwko Donaldowi Tuskowi – powiedział Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. W świetle ostrych zwrotów akcji na politycznych scenach świata komentator TVN24 BiS zasiał w swojej wypowiedzi ziarno zwątpienia. – Racjonalność świata, zwłaszcza polityków, jest niezmierzona; tylko cena, jaką mogliby za to zapłacić, jest bardzo wysoka – dodał gość Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.

Polityka podczas święta kina. Czy kultura ocali tożsamość Europy?

Wyrazisty głos ws. politycznych ingerencji w kulturę i podstawy demokracji zabrali artyści na gali europejskich Oscarów we Wrocławiu. Zarówno prowadzący, jak i uhonorowana nagrodą publiczności za film „Body/Ciało” Małgorzata Szumowska, dali wyraz swojego sprzeciwu przeciwko szeroko pojętemu eurosceptyzmowi i upolitycznianiu kultury. – Kultura jest teraz bardzo polityczna, czy tego chcemy, czy nie – powiedziała w „Faktach z Zagranicy” Katarzyna Janowska, szefowa działu kultury grupy Onet. Na antenie TVN24 BiS dodała, że „oni wszyscy (artyści – przyp. red.) stają po jednej stronie”. – To jest solidarność – oceniła. Rozmówcy Katarzyny Kolendy-Zaleskiej pertraktowali o przyszłości Europy, o kryzysie wartości, z jakim się mierzy oraz o czarnych scenariuszach tego, co na jej terenie może się rozegrać.

Piotrowicz: nie oskarżałem, pomagałem. Opozycja: żadne wybielanie mu nie pomoże

Poseł PiS i prokurator stanu wojennego Stanisław Piotrowicz, najwyraźniej zmuszony przez partię do wyjaśnień, zaczyna je składać. W tym celu zwołano konferencję prasową. Ale to, co mówił, nie składa się w logiczną całość – przyznał, że podpisał akt oskarżenia przeciw działaczowi opozycji. Ale trudno wierzyć w tej sprawie komuś, kto przez wiele tygodni twierdził co innego.

Kajetan P. manipuluje lekarzami? Biegli mają wątpliwości co do jego niepoczytalności

Jest niepoczytalny – czy bardzo sprytny? Dramatyczny moment w sprawie Kajetana P. Śledczy nie wierzą biegłym, którzy uznali za niepoczytalnego podejrzanego o brutalne zabójstwo młodej kobiety Kajetana P. Miał odciąć jej głowę – by sprawdzić, czy ludzkie życie jest warte więcej niż życie komara. Jako niepoczytalny mężczyzna mógłby nie stanąć przed sądem.