Najnowsze

Najnowsze

Impas w Trybunale Konstytucyjnym. Kto w końcu wejdzie w jego skład?

„Prezydent jak policjant, który dogadał się ze złodziejami” – mówi poseł PO i były rzecznik rządu Cezary Tomczyk. Nie słabną ciosy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. PiS chce głowy prezesa Rzeplińskiego, a opozycja reakcji głowy państwa. Trybunał wyda w tym tygodniu kolejny wyrok. Ciekawe, czy znów PiS uda się go nie zauważyć.

Polscy lekarze za własne pieniądze i w czasie urlopu będą pomagać mieszkańcom Tanzanii

Ze złotym sercem na Czarny Ląd, czyli historia trzech polskich chirurgów spieszących z pomocą mieszkańcom Tanzanii. W ramach urlopu i głównie za własne pieniądze pomagać będą tym, którzy na co dzień nie mają szans na leczenie chirurgiczne. Polacy wyruszą na początku stycznia i planują przeprowadzić około 100 operacji. W zeszłym roku z podobną misją byli w Ghanie. Wspominając tamten wyjazd podkreślają, że potrzeby w tamtym rejonie świata są niewyobrażalnie większe niż w Polsce.

Rodzice zagłodzonej Magdy z Brzeznej winni, ale wolni

Rodzice małej Magdy z Brzeznej winni nieumyślnego spowodowania śmierci swojej córki i znęcania się nad nią. Tak uznał sąd i skazał ich na pół roku bezwzględnego więzienia, ale za kraty nie trafią, bo tyle właśnie czasu spędzili w areszcie, zanim stanęli przed sądem. Mają również wpłacić po 13 tysięcy złotych na fundacje i odbyć prace społeczne. Na wyrok w swojej sprawie czeka teraz znachor z Nowego Sącza.

Niemcy będą wspierać walkę z dżihadystami

To może być tydzień przełomowych decyzji w sprawie wojny z Państwem Islamskim w Syrii. Niemcy będą wspierać walkę z dżihadystami, a Brytyjczycy są o krok od nalotów. Na dodatek pojawiają się pogłoski o planowanej ofensywie lądowej w wykonaniu... Rosji. Należy podkreślić, że to pogłoski, ale z drugiej strony jest coraz więcej opinii, że bez akcji na lądzie z terrorystami nie da się wygrać.

To najinteligentniejsze skrzyżowanie w Polsce? Kierowcy mówią, że to drogowy „Big Brother”

Każdy kierowca marzy o tym, aby na skrzyżowaniu – szczególnie w godzinach szczytu – nigdy nie stać dłużej, niż to konieczne. Najczęściej te nadzieje są płonne. Może jednak się to zmienić – przynajmniej dla poruszających się po drogach Łodzi. Ruszył tam nowy system kierowania ruchem – dzięki niemu ruch na drogach ma być płynny. Pomóc w tym ma system kamer, specjalne czujniki i kilometry kabli. Za system miasto zapłaciło 80 milionów złotych, a już teraz mówi się, że to drogowy „Big Brother”.

Srebrna Góra: odkryto kopalnię srebra z XVII wieku. W jej głębinach nikt nie był od ponad 100 lat

Na początku natknięto się na mapy z 1858 roku, które pochodzą z Archiwum Górniczego w Katowicach. Po ich analizie badacze postanowili sami szukać przygód. Po kilku latach poszukiwań udało się – odnaleziono kopalnię srebra z XVII wieku. Co w niej jest? Na razie nie wiadomo, ponieważ wewnątrz kopalni nikt nie był od ponad 100 lat. Wiadomo jednak, że część kopalni jest zalana, ale zachowały się elementy drewnianej zabudowy i narzędzia. Lokalne władze chcą na kopalni zarobić – nie na srebrze, a na turystach.

Chorzów: straż miejska na tropie… chomików

Jeśli chorzowscy strażnicy miejscy będą mieli chociaż cień podejrzeń, że mają do czynienia z bezpańskimi chomikami, królikami, krowami czy innymi zwierzętami, i je złapią, to za ich zatrzymanie dostaną nagrodę. Od 15 do 50 złotych. O wydanym w tej sprawie specjalnym zarządzeniu Robert Jałocha.

Wizyta prezydenta Dudy w Chinach „bardzo udana”. Podsumowanie

W piątek przed południem prezydent Andrzej Duda wrócił z kilkudniowej wizyty w Chinach. W Pekinie spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, a z premierem Li Keqiangiem – w Suzhou, gdzie wziął także udział w szczycie gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin – „16+1”. Prezydent Duda otworzył również Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze i spotkał się z Polakami mieszkającymi w Państwie Środka. Wizytę prezydenta w Chinach relacjonowała dla TVN24 i Faktów z zagranicy Agata Adamek. Chociaż – jak mówi reporterka – było wiele sytuacji, których nie można było pokazać, delegacja była bardzo udana zarówno pod względem merytorycznym, jak i gospodarczym. W sobotę na antenie TVN24 Adamek podsumowała wyjazd polskiego prezydenta do Chin.

Zmarł poseł Tomasz Tomczykiewicz

Nie żyje Tomasz Tomczykiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej, były wiceminister gospodarki. Szefował śląskiej Platformie. Śląsk to był jego Dom. Od wielu lat dzielnie walczył z poważną chorobą. Miał 54 lata.

Najlepszy polski narciarz alpejski trenuje za granicą. Działacze w Polsce skąpią pieniędzy, sportowiec robi zbiórkę… w sieci

Narciarz alpejski Maciej Bydliński ma w Polsce najlepsze wyniki od 13 lat, ale na treningi przyjmują go Kanadyjczycy i Włosi. Polski Związek Narciarski zakręca kurek z pieniędzmi, więc zawodnik bierze sprawy w swoje ręce i robi zbiórkę w internecie. Zrzucają się i kibice, i konkurenci ze stoku, a kciuki trzyma sam Adam Małysz, który wie, jak to jest.

Polacy w 62 dni pokonali jachtem trasę z jednego krańca Ameryki na drugi

Załoga „Selma Expeditions” ustanowiła rekord Polski, przepływając z Alaski do Patagonii w Ameryce Południowej bez zawijania do portu przez ponad dwa miesiące. Polacy przez 62 dni pokonali 8769 mil morskich, czyli ponad 16 tysięcy kilometrów. „Selma Expeditions” to jacht, który w lutym tego roku pobił żeglarski rekord świata, dopływając do Zatoki Wielorybów na Antarktydzie. To miejsce, do którego nigdy wcześniej nie dotarł jacht żaglowy. Polakom się to udało, a teraz ekipa osiągnęła kolejny sukces.

Dożywocie za zabójstwo 23-latki. Sprawa była nietypowa: skazany ma podwójne DNA

Wyrok dożywotniego pozbawienia wolności wymierzył Sąd Okręgowy w Gdańsku Grzegorzowi G. za zabójstwo 23-letniej mieszkanki Gdańska. 32-latek miał zabić z zemsty za to, że dziewczyna z nim zerwała. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Sprawa była nietypowa ze względu na podwójne DNA oskarżonego. Początkowo wydawało się, że sprawców może być dwóch. Okazało się jednak, że oskarżony przeszedł transplantację szpiku kostnego i to zaburzyło wyniki badań.

Czy zestrzelenie rosyjskiego Su-24 przez Turcję można było przewidzieć?

Strącenie przez Turcję rosyjskiego bombowca to wydarzenie, które budzi ogromne emocje i niepokoje. Z jednej strony można powiedzieć, że było to do przewidzenia, bo Ankara nie raz ostrzegała Moskwę, że jeśli ktokolwiek naruszy jej terytorium, to odpowie ona z całą stanowczością. Z drugiej strony między stwierdzeniem naruszenia granicy a zestrzeleniem samolotu jest bardzo wiele możliwości, by intruza pozbyć się bez otwierania ognia.

Fakty TVN wspierają Fundację TVN „nie jesteś sam”. Dołącz do nas!

TVN UWAGA! i Fundacja TVN „nie jesteś sam” jak co roku organizują wspólną akcję charytatywną na rzecz podopiecznych Fundacji. Tradycyjnie do pomocy przyłącza się również redakcja Faktów TVN. – Realna pomoc to jeden SMS. Można pójść dalej: wydrukować szablon i opublikować swoje zdjęcie z nim w internecie – zachęca Marzanna Zielińska, która do akcji poderwała całą łódzką redakcję Faktów TVN i TVN24 oraz… Lupusa.

Siemoniak jako szef PO byłby lepszy niż Schetyna. Sondaż dla Faktów TVN i TVN24

Gdyby to sympatycy i wyborcy Platformy Obywatelskiej wybierali jej nowego lidera, to Grzegorz Schetyna powinien dać sobie spokój i zrezygnować. Tak wynika z sondażu Millward Brown dla Faktów TVN. Następcę Ewy Kopacz wybiorą jednak członkowie partii. Dziś kampanię rozpoczęli Schetyna, Siemoniak i trzeci kandydat – z najmniejszymi szansami – Borys Budka.

Francja szuka normalności po ataku terrorystycznym w Paryżu

Świat szuka sposobu na bezpieczeństwo, ale Francja szuka czegoś jeszcze – normalności. Niecały tydzień po zamachu, którego skalę, makabrę i skutki ciągle trudno zrozumieć, w Paryżu mieszają się różne emocje. Jest smutek, jest żal, ale także niezgoda na to, by to terroryści dyktowali Paryżanom, jak ci mają żyć.

Niemieckie media krytykują exposé Beaty Szydło, Rosja przyjmuje je ze stoickim spokojem

Atak na instytucje, które w demokracji powinny być niezależne. Ani słowa o Unii Europejskiej, zero solidarności ws. uchodźców – w ten sposób niemieckie media komentują i krytykują exposé Beaty Szydło. Dzień po jej wystąpieniu, Europa zauważa przede wszystkim niechęć do przyjmowania uchodźców, a Rosja o relacje z Polską jest raczej spokojna, bo gorzej być nie może.

„Zamach” na Trybunał Konstytucyjny dokonany. PiS wprowadził swoje zmiany

To hańba i zamach na trybunał – słychać było w czwartek w Sejmie. W ciągu doby Trybunał Konstytucyjny znalazł się pod butem. PiS zaczął w nocy, a skończył późnym popołudniem procedować w Sejmie nowelizację ustawy o Trybunale. Dwa ugrupowania – Platforma Obywatelska i Nowoczesna – wyszły z sali, komentując: to nie Budapeszt, to Mińsk.