Najnowsze

Najnowsze

Marcin Wrona o Donaldzie Trumpie: nie obowiązują go zasady, które wydawały się nieprzekraczalne

– Zarówno Sanders, jak i Trump pokazali, że nie obowiązują ich zasady, które wydawały się nie do przekroczenia – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” TVN24 BiS Marcin Wrona. Amerykański korespondent Faktów TVN skomentował w ten sposób sukces miliardera Donalda Trumpa w republikańskich prawyborach przed wyborami prezydenckimi w USA. Został on jednym kandydatem w Partii Republikańskiej, chociaż jeszcze rok temu mało który komentator to przewidywał. Względnie duży sukces w prawyborach demokratów odniósł z kolei socjaldemokratyczny senator Bernie Sander, chociaż najpewniej i tak przegra z Hillary Clinton.

Wielowieyska o audycie rządów PO-PSL: PiS zrobiło bardzo dobrze Platformie

– Ja sama byłabym w stanie wymienić długą listę porażek i zaniechań rządu PO i PSL, tego jest naprawdę sporo – mówiła w „Faktach z Zagranicy” na antenie TVN24 BiS dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska. Skomentowała w ten sposób przedstawiony w środę przez ministrów rządu Beaty Szydło audyt – tak PiS nazwał listę zaniedbań rządów PO-PSL. – PiS zrobiło bardzo dobrze Platformie, ponieważ przedstawiło coś, co w wielu punktach jest tak absurdalne, że nawet nie ma co poważnie z tym dyskutować. Dzięki temu PO nie jest zmuszona do tłumaczenia się z prawdziwych swoich przewin – oceniła Wielowieyska.

„Otwarcie sezonu łowieckiego”. Olechowski o audycie rządów PO-PSL

– Zmiana rządu jest bardzo dobrym momentem, żeby się zastanowić, co się stało, wyciągnąć wnioski co do rzeczy dobrych i do złych, i wtedy zastosować je w przyszłości – tak się wyciąga lekcje z historii – ocenił na antenie TVN24 BiS Andrzej Olechowski. Jak zauważył, każdy z ministrów w rządzie PiS, występując w środę w Sejmie w ramach audytu rządów PO-PSL, „wygrzebał jakąś aferę”. – I tu jest moje podejrzenie, że dzisiaj widzieliśmy otwarcie sezonu łowieckiego – stwierdził gość Jolanty Pieńkowskiej. – Że będziemy teraz świadkami spektaklu ciągnącego się przez miesiące – dodał. Były minister finansów i były szef MSZ powiedział też, że zwróciła jego uwagę kwota 340 mld zł, którą według Beaty Szydło „stracili Polacy” w czasie ośmiu lat rządów PO-PSL. – Opinia o premier i jej honor bardzo ucierpi, jeśli ona tej liczby nie uzasadni, czyli nie przedstawi rachunków – zauważył.

Miał nie dożyć trzech lat, ma trzy i pół i walczy. Potrzeba pieniędzy na leczenie za granicą

To jedyny taki chłopiec w Polsce i jeden ze 100 podobnych dzieci na świecie. Trzyipółletni Nikodem cierpi na zespół Pearsona – chorobę, która zdarza się raz na milion urodzeń. Chłopiec miał nie dożyć trzech lat, ale dzielnie walczy o życie. Walczą o to także jego bliscy. Dzięki darczyńcom udało się kupić drogi analizator krwi, teraz potrzeba kolejnych, ogromnych pieniędzy na leczenie za granicą.

Polityczna przyszłość Tuska: w Brukseli czy w kraju? „Równanie z bardzo wieloma niewiadomymi”

Coraz głośniej mówi się o ewentualnej reelekcji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Jednocześnie pojawiają się sugestie, jakoby były polski premier miał wrócić do kraju. Marek Ostrowski, z tygodnika „Polityka” oraz komentator TVN24 BIS uważa, że pozycja Donalda Tuska nie jest "tak mocna, jak mówimy". Paweł Wroński, dziennikarz Gazety Wyborczej, dodał także, że w nadchodzących miesiącach może wiele się zmienić, a przewidywanie przyszłości Tuska jest „równaniem z wieloma niewiadomymi, a nawet z niewieloma wiadomymi”.

Żyliński: zaczynamy budować polskie mocarstwo w Londynie

Książę Jan Żyliński, który był kandydatem w wyborach na burmistrza Londynu, stwierdził w wyborczy wieczór w rozmowie z Jolantą Pieńkowską, że nie chodziło mu o wygraną, tylko o zwrócenie uwagi brytyjskich polityków i mediów na Polaków mieszkających na Wyspach. Książę wróży Polakom w Wielkiej Brytanii „świetlaną przyszłość”. – Zaczynamy budować polskie mocarstwo w Londynie – powiedział Żyliński. Jak podkreślił, pozytywnym skutkiem jego startu w wyborach są obietnice, które złożył mu jeden z kontrkandydatów, że w londyńskim Hyde Parku stanie pomnik polskiego lotnika i że polskie szkoły sobotnie otrzymają wsparcie finansowe. Polityk ten wprawdzie przegrał, ale temat zaistniał medialnie. – Wiem, bo tak wygląda świat polityki, że Sadiq Khan, który wygrał te wybory, będzie nam się też chciał podlizać (…) i będzie chciał spełnić te dwa postulaty, bo wie, że dla nas są ważne – zauważył książę.

Rokita: nie poszedłbym na marsz KOD-u. Nie znoszę demagogii

– Nie wierzę w to, że chociaż jeden zwolennik opozycji – Platformy, .Nowoczesnej czy KOD-u – pod wpływem wystąpienia Kaczyńskiego zrezygnowałby z udziału w manifestacji 7 maja – powiedział Jan Rokita poproszony o komentarz do słów prezesa PiS o konieczności pozostania Polski w UE. Część polityków i komentatorów spekulowała, że Kaczyński chciał w ten sposób osłabić przesłanie marszu opozycji i zniechęcić do niego potencjalnych uczestników. Rokita zapytany o to, czy gdyby był w Warszawie, to sam wybrałby się na marsz, odpowiedział, że nie, pomimo że popiera członkostwo Polski w UE. Były polityk dodał, że na demonstracje obecnie nie chadza, ponieważ nie znosi „demagogii, która tam się leje” oraz „rozentuzjazmowanych i rozhisteryzowanych tłumów”. – Wolę dyskusje z ludźmi kierującymi się rozsądkiem niż tłum, który ulega demagogom. To nie jest w moim guście – komentował Rokita.

Papież Franciszek odznaczony Nagrodą Karola Wielkiego. „Rezygnacja i zmęczenie nie należą do duszy Europy”

– Jestem przekonany, że rezygnacja i zmęczenie nie należą do duszy Europy – mówił w piątek papież Franciszek, uhonorowany Nagrodą Karola Wielkiego. Ojciec Święty wyraził jednak nadzieję, że „trudności mogą stać się silnymi katalizatorami jedności” dla Starego Kontynentu. Wierzą w to też unijni przywódcy, którzy w Watykanie apelowali o porzucenie radykalizmów. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk mówił również o Polsce i zapewniał, że nasz kraj nie opuści Unii. Nagrodę Karola Wielkiego, przyznawaną przez miasto Akwizgran, papież Franciszek otrzymał za „wybitne orędzia i znaki, które niesie jego pontyfikat na rzecz pokoju i zrozumienia, współczucia i tolerancji, solidarności i ochrony stworzenia”. W uzasadnieniu przyznania tego najbardziej znanego niemieckiego wyróżnienia podkreślono, że „w Europie, w której wielu obywateli poszukuje orientacji, papież śle przesłanie nadziei i zachęty”. Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest od 1950 roku. W 2004 roku jej nadzwyczajną edycję otrzymał Jan Paweł II.

Ekonomiści o liście ministra finansów do prezesa TK: naiwność i żałosna próba

Minister finansów Paweł Szałamacha wykazał się naiwnością – ocenił w „Faktach z Zagranicy” ekonomista prof. Stanisław Gomułka. Wytłumaczył, że agencje ratingowe będą kierować się głównie opinią Komisji Weneckiej w ocenie polskiego sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, a nie wypowiedziami szefa tej instytucji. Dlatego skrytykował list ministra do prezesa Rzeplińskiego, w którym minister finansów wzywa szefa Trybunału do milczenia do czasu zaktualizowania przez agencję Moody’s ratingu Polski. Podobną ocenę wyraził drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, prof. Witold Orłowski. - Żałosna próba ze strony ministra – stwierdził.

Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji. Dzieci imigrantów w Europie się radykalizują

- Sam terroryzm ma źródło eugeniczne w krajach Europy Zachodniej – powiedział Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł do Parlamentu Europejskiego. Gość Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” wyraził opinię, że imigranci do Europy pierwszego pokolenia bywają przykładnymi obywatelami, ale to ich dzieci ulegają radykalizacji. Kazimierz Michał Ujazdowski w rozmowie odniósł się także do aktualnej sytuacji w Polsce związanej z kryzysem konstytucyjnym. – Wierzę, że nadal istnieje szereg sposobów, dzięki którym można zażegnać trwający kryzys – powiedział Ujazdowski.

Kalisz i Poncyliusz zgodni: propozycja KE ws. uchodźców to akt rozpaczy

Komisja Europejska zaproponowała w środę reformę unijnej polityki azylowej. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów jest ten, który zakłada niebotyczne kary za nieprzyjęcie uchodźcy. – W tej chwili w UE nie ma wizjonerów, którzy byliby w stanie rozwiązać kryzys migracyjny. Propozycja KE to zdecydowanie akt rozpaczy – ocenił Ryszard Kalisz, adwokat, były szef MSWiA i były szef kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego. Zgodził się z nim Paweł Poncyliusz, który także był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy”.

Kto zarobił na długim weekendzie i ile podczas majówki wydali Polacy?

Polacy są mistrzami w wydłużaniu weekendów. Ten majowy przy sprzyjających okolicznościach może potrwać nawet dziewięć dni. Przedsiębiorcy od lat grzmią, że to przyjemność, na którą tak naprawdę nas nie stać, bo każdy wydłużony weekend generuje miliardy strat. Są jednak branże, które właśnie w tym okresie zarabiają krocie.

Kraków: mieszkanie jak śmietnik, a w nim 11 kotów perskich bez jedzenia i wody

Są małe, ciche i – mimo tego, co je spotkało – wciąż domagają się ludzkiego towarzystwa. 11 wychudzonych, skrajnie zaniedbanych i osiem już nieżywych kotów perskich znalazł komornik w zagraconym, przypominającym wysypisko śmieci mieszkaniu w Krakowie. Nie zastał właścicielki, emerytowanej policjantki. Koty nie miały dostępu ani do jedzenia, ani do wody. Teraz dochodzą do siebie w jednym z krakowskich schronisk.

Z zakopiańskich Krupówek mają zniknąć reklamy i stragany

To już niemal ostatnia szansa, by zrobić sobie zdjęcie ze słynnym białym misiem na Krupówkach. Wkrótce główny deptak Zakopanego ma być wolny od reklam, straganów i pluszowych przebierańców. Protestowali przedsiębiorcy i właściciele nieruchomości, argumentując, że to przecież tradycja i atrakcje dla turystów – bezskutecznie. Za dwa miesiące wchodzą w życie przepisy o Parku Kulturowym na Krupówkach – głównej ulicy zimowej stolicy Polski.

Przyrodnicy proszą turystów: nie dokarmiajcie niedźwiedzi! To niebezpieczne dla nich i dla ludzi

Od piątku w mediach można śledzić losy pewnego tatrzańskiego niedźwiadka, który najpierw spacerował pod oknami schroniska na Kasprowym Wierchu, potem uciął sobie drzemkę na zaśnieżonym stoku, wreszcie został uśpiony i wypuszczony tam, gdzie nie ma już dostępu do zostawianego przez ludzi jedzenia. Spotkanie małego niedźwiedzia wydaje się turystom atrakcyjne, a podkarmianie go – dobre. Tymczasem, jak mówią przyrodnicy, jest to „niedźwiedzia przysługa”, która wyrządza więcej szkody niż pożytku.

Jak spędzić zimną majówkę? „Po prostu wypoczywajmy”

W tym roku trzeba się nagłowić, żeby było atrakcyjnie i miło, bo standardowe plany wyjazdowe mocno krzyżuje pogoda. Słońce – owszem, ale bez szaleństw, bo na termometrach nie zobaczymy więcej niż 15 stopni Celsjusza. Co zatem robić? Oto kilka podpowiedzi.

Fałszywy wnuczek przechytrzony przez zaradną babcię. Chciał okraść 78-letnią kobietę, ona wystawiła go policji

Takiego finału nie spodziewał się oszust stosujący metodę „na wnuczka”. Mężczyzna zadzwonił do mieszkanki Krakowa i chciał wyłudzić 30 tysięcy złotych. Dodzwonił się jednak do sprytnej 78-latki, która wcześniej wzięła udział w telewizyjnym programie prewencyjnym, poświęconym właśnie takiej metodzie oszustwa. Kobieta wrobiła oszusta i powiadomiła policję. Mężczyzna był tak zaskoczony, że do wszystkiego się przyznał.

Aleksander Smolar o Donaldzie Trumpie: on jest niebezpieczny, duża część elit tak uważa

- Donald Trump ma program daleko posuniętego izolacjonizmu, w zasadzie wycofania się z Europy. Jest pewnego rodzaju kokietowanie Putina – ocenił w „Faktach z Zagranicy” Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego. – Zważywszy na obecny chaos na świecie, brak takiego regulatora, jakim są USA, jest to niepokojące, grozi tylko pogłębieniem chaosu. On jest niebezpieczny, bardzo duża część republikańskich elit tak uważa – dodał. Gościem Piotra Kraśki był także prof. Paweł Śpiewak, publicysta i socjolog. – Scenariusze dla świata są bardzo pesymistyczne – uznał prof. Śpiewak.

Wałęsa o polskim rządzie: PiS doprowadzi kraj do ruiny

- Na zdecydowane działania wobec rządów PiS przyjdzie czas dopiero wtedy, kiedy po stronie opozycji będzie większość społeczeństwa - uważa były prezydent Lech Wałęsa. Jego zdaniem obecnie panuje „równowaga” między poparciem dla rządu a poparciem dla opozycji i dopiero po spadku poparcia dla PiS opozycja powinna wskazać swojego lidera.

Wrona: Barack Obama poległ na całej linii w kwestii ograniczenia prawa do posiadania broni

W czwartek doszło do tragedii na jednej z autostrad w USA. Dwuletni chłopiec zastrzelił – siedząc w samochodzie – własną matkę z broni, która leżała pod siedzeniem auta. Czy ta bezsensowna śmierć może zmienić zdanie mieszkańców Stanów Zjednoczonych na temat prawa do posiadania broni? „Odpowiedź na to pytanie nie jest optymistyczna. Nawet taka śmierć na pewno nie zmieni podejścia do posiadania broni. Tego nie zmieniły żadne dotychczasowe masakry w szkołach, gdzie np. szaleniec zastrzelił 20 dzieci” – tłumaczył w rozmowie z Piotrem Kraśką korespondent Faktów TVN Marcin Wrona. Przyznał, że Barack Obama poległ na całej linii w kwestii ograniczenia prawa do posiadania broni.