Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Główny wniosek, z jakim liderzy i dyplomaci opuścili tegoroczną Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, najkrócej i najdosadniej ujął senator Partii Republikańskiej. - Najlepszym sposobem, by pomóc Ukrainie, moim zdaniem, z perspektywy europejskiej, jest osiągnięcie przez Europę większej samowystarczalności - twierdzi James David Vance.

Vance jest zwolennikiem Donalda Trumpa, ale niezależnie od tego, kto będzie rządził w Białym Domu, w Monachium miało dojść do nowego przebudzenia się Europy. - Kiedy widzimy agresywność naszego sąsiada, jego zamiary, rozwijający się przemysł czy możliwość dodatkowej mobilizacji, to są to czynniki, które powinny nas ponaglić - mówi Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy.

"Słowa nie wystarczą"

W 2023 roku w Monachium mówiono, że Europa jest w stanie wojny. W 2024 roku stawiano tezę, że "Europę może czekać wojna". Będąc pomiędzy agresywną polityką Moskwy a Waszyngtonem, który musi skupić się na wewnętrznych problemach amerykańskich, dla europejskich stolic nadszedł czas, żeby o swoje bezpieczeństwo zadbać bardziej samodzielnie. - Okres pokoju, który znaliśmy, zwłaszcza od 1989 roku, ale na zachodzie de facto od 1945 roku, on powoli się kończy. I albo Europa będzie w stanie się potrafić sama obronić, oczywiście mamy nadzieję, z pomocą naszych sojuszników, w tym Stanów Zjednoczonych, albo Europy nie będzie wcale - podkreśla profesor Katarzyna Pisarska, przewodnicząca Rady Fundacji Kazimierza Pułaskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraińcy opuścili "awdijiwskie piekło", Rosja "chce odwrócić losy wojny", klęska na kierunku zaporoskim

Efektem tego może być deklaracja Ursuli von der Leyen o możliwości powołania unijnego komisarza do spraw obrony, który mógłby koordynować zbrojenie się państw unijnych, ale problem Europy polega na wdrażaniu w życie takich celów. Przekonał się o tym Kijów, bo choćby obiecane dostawy europejskiej amunicji są mniejsze, niż deklarowano. - Kiedy pytacie mnie: "czy robimy wystarczająco dużo", "czy jesteśmy wystarczająco dobrzy"? Odpowiedź brzmi "nie". Samo stwierdzenie "w Europie toczy się wojna od dwóch lat" jest zdaniem, którego nie powinniśmy wypowiadać(...) Ukraina nie można wygrać wojny bez broni. Słowa po prostu nie wystarczą - alarmuje Mette Frederiksen, premierka Danii.

Siewiera: Putin jest obecny w zasadzie w każdym pokoju w Monachium
Siewiera: Putin jest obecny w zasadzie w każdym pokoju w MonachiumTVN24

Kwestia solidarności

- Prezydent Zełenski powiedział, że wsparcie Ukrainy to nie jest projekt charytatywny. To inwestycja w światowe bezpieczeństwo oraz demokrację. Ja bym dodał jeszcze jedno: to inwestycja w przyszłość - uważa Fumio Kishida, premier Japonii.

To jednak oznacza ogromne zmiany w najbliższej przyszłości. Zwiększanie europejskiego bezpieczeństwa wymaga rozwoju przemysłu zbrojeniowego, inwestycji w obronność i przede wszystkim zrozumienia przez Europejczyków, że tych zmian nie da się uniknąć. - Wyrzeczenia, które są potrzebne, są na tyle duże, że nie jesteśmy na nie gotowi. Bo tak naprawdę Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny - tłumaczy profesor Daniel Boćkowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Uniwersytecie w Białymstoku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czesi wiedzą, skąd pozyskać amunicję dla Ukrainy. Ale nie mogą tego głośno powiedzieć

Na to wszystko będą potrzebne pieniądze. Premierka Estonii już zaproponowała, żeby Unia Europejska wyemitowała euroobligacje o wartości 100 miliardów euro na pobudzenie przemysłu obronnego. - W 1944 roku koalicja antyhitlerowska składała się z 44 krajów. W 2024 roku koalicja z Ramstein składa się z 54 krajów. Jesteśmy znacznie silniejsi. Możemy to zrobić. I widzę wolę polityczną, aby to zrobić, ale wola polityczna musi przerodzić się w działanie. Powszechna produkcja broni, uzgodnienia techniczne oraz duże ilości uzbrojenia. Oto jest odpowiedź - przekonuje Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Fundamentem tego wszystkiego musi być niezachwiana solidarność sojuszników, którą to Moskwa próbuje zburzyć od pierwszego dnia pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN