Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Główny wniosek, z jakim liderzy i dyplomaci opuścili tegoroczną Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, najkrócej i najdosadniej ujął senator Partii Republikańskiej. - Najlepszym sposobem, by pomóc Ukrainie, moim zdaniem, z perspektywy europejskiej, jest osiągnięcie przez Europę większej samowystarczalności - twierdzi James David Vance.

Vance jest zwolennikiem Donalda Trumpa, ale niezależnie od tego, kto będzie rządził w Białym Domu, w Monachium miało dojść do nowego przebudzenia się Europy. - Kiedy widzimy agresywność naszego sąsiada, jego zamiary, rozwijający się przemysł czy możliwość dodatkowej mobilizacji, to są to czynniki, które powinny nas ponaglić - mówi Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy.

"Słowa nie wystarczą"

W 2023 roku w Monachium mówiono, że Europa jest w stanie wojny. W 2024 roku stawiano tezę, że "Europę może czekać wojna". Będąc pomiędzy agresywną polityką Moskwy a Waszyngtonem, który musi skupić się na wewnętrznych problemach amerykańskich, dla europejskich stolic nadszedł czas, żeby o swoje bezpieczeństwo zadbać bardziej samodzielnie. - Okres pokoju, który znaliśmy, zwłaszcza od 1989 roku, ale na zachodzie de facto od 1945 roku, on powoli się kończy. I albo Europa będzie w stanie się potrafić sama obronić, oczywiście mamy nadzieję, z pomocą naszych sojuszników, w tym Stanów Zjednoczonych, albo Europy nie będzie wcale - podkreśla profesor Katarzyna Pisarska, przewodnicząca Rady Fundacji Kazimierza Pułaskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraińcy opuścili "awdijiwskie piekło", Rosja "chce odwrócić losy wojny", klęska na kierunku zaporoskim

Efektem tego może być deklaracja Ursuli von der Leyen o możliwości powołania unijnego komisarza do spraw obrony, który mógłby koordynować zbrojenie się państw unijnych, ale problem Europy polega na wdrażaniu w życie takich celów. Przekonał się o tym Kijów, bo choćby obiecane dostawy europejskiej amunicji są mniejsze, niż deklarowano. - Kiedy pytacie mnie: "czy robimy wystarczająco dużo", "czy jesteśmy wystarczająco dobrzy"? Odpowiedź brzmi "nie". Samo stwierdzenie "w Europie toczy się wojna od dwóch lat" jest zdaniem, którego nie powinniśmy wypowiadać(...) Ukraina nie można wygrać wojny bez broni. Słowa po prostu nie wystarczą - alarmuje Mette Frederiksen, premierka Danii.

Siewiera: Putin jest obecny w zasadzie w każdym pokoju w Monachium
Siewiera: Putin jest obecny w zasadzie w każdym pokoju w MonachiumTVN24

Kwestia solidarności

- Prezydent Zełenski powiedział, że wsparcie Ukrainy to nie jest projekt charytatywny. To inwestycja w światowe bezpieczeństwo oraz demokrację. Ja bym dodał jeszcze jedno: to inwestycja w przyszłość - uważa Fumio Kishida, premier Japonii.

To jednak oznacza ogromne zmiany w najbliższej przyszłości. Zwiększanie europejskiego bezpieczeństwa wymaga rozwoju przemysłu zbrojeniowego, inwestycji w obronność i przede wszystkim zrozumienia przez Europejczyków, że tych zmian nie da się uniknąć. - Wyrzeczenia, które są potrzebne, są na tyle duże, że nie jesteśmy na nie gotowi. Bo tak naprawdę Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny - tłumaczy profesor Daniel Boćkowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Uniwersytecie w Białymstoku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czesi wiedzą, skąd pozyskać amunicję dla Ukrainy. Ale nie mogą tego głośno powiedzieć

Na to wszystko będą potrzebne pieniądze. Premierka Estonii już zaproponowała, żeby Unia Europejska wyemitowała euroobligacje o wartości 100 miliardów euro na pobudzenie przemysłu obronnego. - W 1944 roku koalicja antyhitlerowska składała się z 44 krajów. W 2024 roku koalicja z Ramstein składa się z 54 krajów. Jesteśmy znacznie silniejsi. Możemy to zrobić. I widzę wolę polityczną, aby to zrobić, ale wola polityczna musi przerodzić się w działanie. Powszechna produkcja broni, uzgodnienia techniczne oraz duże ilości uzbrojenia. Oto jest odpowiedź - przekonuje Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Fundamentem tego wszystkiego musi być niezachwiana solidarność sojuszników, którą to Moskwa próbuje zburzyć od pierwszego dnia pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS