Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Główny wniosek, z jakim liderzy i dyplomaci opuścili tegoroczną Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, najkrócej i najdosadniej ujął senator Partii Republikańskiej. - Najlepszym sposobem, by pomóc Ukrainie, moim zdaniem, z perspektywy europejskiej, jest osiągnięcie przez Europę większej samowystarczalności - twierdzi James David Vance.

Vance jest zwolennikiem Donalda Trumpa, ale niezależnie od tego, kto będzie rządził w Białym Domu, w Monachium miało dojść do nowego przebudzenia się Europy. - Kiedy widzimy agresywność naszego sąsiada, jego zamiary, rozwijający się przemysł czy możliwość dodatkowej mobilizacji, to są to czynniki, które powinny nas ponaglić - mówi Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy.

"Słowa nie wystarczą"

W 2023 roku w Monachium mówiono, że Europa jest w stanie wojny. W 2024 roku stawiano tezę, że "Europę może czekać wojna". Będąc pomiędzy agresywną polityką Moskwy a Waszyngtonem, który musi skupić się na wewnętrznych problemach amerykańskich, dla europejskich stolic nadszedł czas, żeby o swoje bezpieczeństwo zadbać bardziej samodzielnie. - Okres pokoju, który znaliśmy, zwłaszcza od 1989 roku, ale na zachodzie de facto od 1945 roku, on powoli się kończy. I albo Europa będzie w stanie się potrafić sama obronić, oczywiście mamy nadzieję, z pomocą naszych sojuszników, w tym Stanów Zjednoczonych, albo Europy nie będzie wcale - podkreśla profesor Katarzyna Pisarska, przewodnicząca Rady Fundacji Kazimierza Pułaskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraińcy opuścili "awdijiwskie piekło", Rosja "chce odwrócić losy wojny", klęska na kierunku zaporoskim

Efektem tego może być deklaracja Ursuli von der Leyen o możliwości powołania unijnego komisarza do spraw obrony, który mógłby koordynować zbrojenie się państw unijnych, ale problem Europy polega na wdrażaniu w życie takich celów. Przekonał się o tym Kijów, bo choćby obiecane dostawy europejskiej amunicji są mniejsze, niż deklarowano. - Kiedy pytacie mnie: "czy robimy wystarczająco dużo", "czy jesteśmy wystarczająco dobrzy"? Odpowiedź brzmi "nie". Samo stwierdzenie "w Europie toczy się wojna od dwóch lat" jest zdaniem, którego nie powinniśmy wypowiadać(...) Ukraina nie można wygrać wojny bez broni. Słowa po prostu nie wystarczą - alarmuje Mette Frederiksen, premierka Danii.

Siewiera: Putin jest obecny w zasadzie w każdym pokoju w Monachium
Siewiera: Putin jest obecny w zasadzie w każdym pokoju w MonachiumTVN24

Kwestia solidarności

- Prezydent Zełenski powiedział, że wsparcie Ukrainy to nie jest projekt charytatywny. To inwestycja w światowe bezpieczeństwo oraz demokrację. Ja bym dodał jeszcze jedno: to inwestycja w przyszłość - uważa Fumio Kishida, premier Japonii.

To jednak oznacza ogromne zmiany w najbliższej przyszłości. Zwiększanie europejskiego bezpieczeństwa wymaga rozwoju przemysłu zbrojeniowego, inwestycji w obronność i przede wszystkim zrozumienia przez Europejczyków, że tych zmian nie da się uniknąć. - Wyrzeczenia, które są potrzebne, są na tyle duże, że nie jesteśmy na nie gotowi. Bo tak naprawdę Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny - tłumaczy profesor Daniel Boćkowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Uniwersytecie w Białymstoku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czesi wiedzą, skąd pozyskać amunicję dla Ukrainy. Ale nie mogą tego głośno powiedzieć

Na to wszystko będą potrzebne pieniądze. Premierka Estonii już zaproponowała, żeby Unia Europejska wyemitowała euroobligacje o wartości 100 miliardów euro na pobudzenie przemysłu obronnego. - W 1944 roku koalicja antyhitlerowska składała się z 44 krajów. W 2024 roku koalicja z Ramstein składa się z 54 krajów. Jesteśmy znacznie silniejsi. Możemy to zrobić. I widzę wolę polityczną, aby to zrobić, ale wola polityczna musi przerodzić się w działanie. Powszechna produkcja broni, uzgodnienia techniczne oraz duże ilości uzbrojenia. Oto jest odpowiedź - przekonuje Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Fundamentem tego wszystkiego musi być niezachwiana solidarność sojuszników, którą to Moskwa próbuje zburzyć od pierwszego dnia pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

Autorka/Autor:Przemysław Kaleta

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS