Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Główny wniosek, z jakim liderzy i dyplomaci opuścili tegoroczną Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, najkrócej i najdosadniej ujął senator Partii Republikańskiej. - Najlepszym sposobem, by pomóc Ukrainie, moim zdaniem, z perspektywy europejskiej, jest osiągnięcie przez Europę większej samowystarczalności - twierdzi James David Vance.

Vance jest zwolennikiem Donalda Trumpa, ale niezależnie od tego, kto będzie rządził w Białym Domu, w Monachium miało dojść do nowego przebudzenia się Europy. - Kiedy widzimy agresywność naszego sąsiada, jego zamiary, rozwijający się przemysł czy możliwość dodatkowej mobilizacji, to są to czynniki, które powinny nas ponaglić - mówi Gabrielius Landsbergis, minister spraw zagranicznych Litwy.

"Słowa nie wystarczą"

W 2023 roku w Monachium mówiono, że Europa jest w stanie wojny. W 2024 roku stawiano tezę, że "Europę może czekać wojna". Będąc pomiędzy agresywną polityką Moskwy a Waszyngtonem, który musi skupić się na wewnętrznych problemach amerykańskich, dla europejskich stolic nadszedł czas, żeby o swoje bezpieczeństwo zadbać bardziej samodzielnie. - Okres pokoju, który znaliśmy, zwłaszcza od 1989 roku, ale na zachodzie de facto od 1945 roku, on powoli się kończy. I albo Europa będzie w stanie się potrafić sama obronić, oczywiście mamy nadzieję, z pomocą naszych sojuszników, w tym Stanów Zjednoczonych, albo Europy nie będzie wcale - podkreśla profesor Katarzyna Pisarska, przewodnicząca Rady Fundacji Kazimierza Pułaskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraińcy opuścili "awdijiwskie piekło", Rosja "chce odwrócić losy wojny", klęska na kierunku zaporoskim

Efektem tego może być deklaracja Ursuli von der Leyen o możliwości powołania unijnego komisarza do spraw obrony, który mógłby koordynować zbrojenie się państw unijnych, ale problem Europy polega na wdrażaniu w życie takich celów. Przekonał się o tym Kijów, bo choćby obiecane dostawy europejskiej amunicji są mniejsze, niż deklarowano. - Kiedy pytacie mnie: "czy robimy wystarczająco dużo", "czy jesteśmy wystarczająco dobrzy"? Odpowiedź brzmi "nie". Samo stwierdzenie "w Europie toczy się wojna od dwóch lat" jest zdaniem, którego nie powinniśmy wypowiadać(...) Ukraina nie można wygrać wojny bez broni. Słowa po prostu nie wystarczą - alarmuje Mette Frederiksen, premierka Danii.

Siewiera: Putin jest obecny w zasadzie w każdym pokoju w Monachium
Siewiera: Putin jest obecny w zasadzie w każdym pokoju w MonachiumTVN24

Kwestia solidarności

- Prezydent Zełenski powiedział, że wsparcie Ukrainy to nie jest projekt charytatywny. To inwestycja w światowe bezpieczeństwo oraz demokrację. Ja bym dodał jeszcze jedno: to inwestycja w przyszłość - uważa Fumio Kishida, premier Japonii.

To jednak oznacza ogromne zmiany w najbliższej przyszłości. Zwiększanie europejskiego bezpieczeństwa wymaga rozwoju przemysłu zbrojeniowego, inwestycji w obronność i przede wszystkim zrozumienia przez Europejczyków, że tych zmian nie da się uniknąć. - Wyrzeczenia, które są potrzebne, są na tyle duże, że nie jesteśmy na nie gotowi. Bo tak naprawdę Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny - tłumaczy profesor Daniel Boćkowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Uniwersytecie w Białymstoku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czesi wiedzą, skąd pozyskać amunicję dla Ukrainy. Ale nie mogą tego głośno powiedzieć

Na to wszystko będą potrzebne pieniądze. Premierka Estonii już zaproponowała, żeby Unia Europejska wyemitowała euroobligacje o wartości 100 miliardów euro na pobudzenie przemysłu obronnego. - W 1944 roku koalicja antyhitlerowska składała się z 44 krajów. W 2024 roku koalicja z Ramstein składa się z 54 krajów. Jesteśmy znacznie silniejsi. Możemy to zrobić. I widzę wolę polityczną, aby to zrobić, ale wola polityczna musi przerodzić się w działanie. Powszechna produkcja broni, uzgodnienia techniczne oraz duże ilości uzbrojenia. Oto jest odpowiedź - przekonuje Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Fundamentem tego wszystkiego musi być niezachwiana solidarność sojuszników, którą to Moskwa próbuje zburzyć od pierwszego dnia pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS