Były ambasador w Indiach zeznawał przed komisją śledczą. Odpowiadał na pytania o Edgara Kobosa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Były ambasador w Indiach zeznawał przed komisją śledczą do spraw afery wizowej. Odpowiadał na pytania o Edgara Kobosa
Były ambasador w Indiach zeznawał przed komisją śledczą do spraw afery wizowej. Odpowiadał na pytania o Edgara Kobosa
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Adam Burakowski zeznawał przed komisją śledczą do spraw afery wizowej. "To przesłuchanie nie przyniosło nic, nie dodało do sprawy niczego"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Były ambasador Polski w Indiach Adam Burakowski zeznawał przed komisją śledczą do spraw afery wizowej. O bezprecedensowych naciskach związanych z wydawaniem wiz wiedział i na nie zareagował. Ale nie mówi "jak" i nie powie tego na posiedzeniu jawnym. Na niejawne komisja się nie zdecydowała.

Adam Burakowski był ambasadorem Polski w Indiach przez sześć lat. Placówkę w Nowym Delhi opuścił w kwietniu 2023 roku - kilka miesięcy przed wybuchem afery wizowej. - Generalnie ambasador nie zajmuje się wizami - stwierdził Adam Burakowski przed komisją śledczą do spraw afery wizowej. Wyjaśniał też, że to zadanie konsulów. - Konsulowie nie informują ambasadora o przebiegu procesu wizowego - podkreślił. Dodał, że ambasador jest "poza procesem" i konsulowie w tym zakresie mu nie podlegają, a ich przełożonym w tej sprawie jest minister.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 4,5 godziny przesłuchania Edgara Kobosa za zamkniętymi drzwiami. "Nowe okoliczności"

Mimo to nazwisko Edgara Kobosa nie jest ambasadorowi obce. - Otrzymałem tę informację telefonicznie od konsula generalnego w Mumbaju, że jest taka sprawa. To był jedyny moment, kiedy się dowiedziałem o istnieniu tego człowieka - poinformował Adam Burakowski, były amasador Polski w Indiach, obecnie ambasador Polski w RPA.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zeznawał były ambasador w Indiach. Wśród kolejnych świadków ma być "jeden z czołowych polityków PiS"

Do ambasadora Burakowskiego zadzwonił konsul Damian Irzyk, który zeznawał przed sejmową komisją śledczą w zeszłym tygodniu. - Konsulat w Mumbaju był poddany bezprecedensowym naciskom - zaznaczył były konsul generalny RP w Mumbaju Damian Irzyk 27 lutego.

W gronie naciskających miał być Edgar Kobos - bliski współpracownik byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Kobosowi miało zależeć, żeby filmowcy zaangażowani w produkcję filmu "Asati" otrzymali wizy. Wizy dostali, ale jak się później okazało, z 35-osobowej grupy ponad połowa dotarła aż do granicy Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Były konsul w Mumbaju o "filmowcach" z Indii. "Choreograf, który nie potrafi tańczyć"

Była też druga grupa rzekomych filmowców, którzy z filmem nie mieli nic wspólnego. - Choreograf nie potrafił tańczyć (...) Aktor nie był w stanie pokazać żadnego dorobku filmowego - przekazał 27 lutego Mateusz Reszczyk, wicekonsul w Konsulacie RP w Mumbaju. Członkowie tej drugiej grupy wiz nie dostali, bo na ich umiejętnościach poznali się konsulowie. - Uważam, że podejmowali dobre decyzje wizowe. Ja oceniałem ich pracę wysoko - mówił o działaniach placówki w Mumbaju Burakowski.

Pytania bez odpowiedzi

Co z wiedzą o działalności Edgara Kobosa zrobił ambasador? Tego nie wiadomo. - Nie powinienem mówić o tym na posiedzeniu jawnym jak sądzę, natomiast zrobiłem coś z tą informacją - podkreślił Burakowski. Posłowie próbowali dopytywać, ale były ambasador RP w Indiach unikał odpowiedzi - jak podkreślał - na posiedzeniu jawnym.

Mimo wniosków ze strony części posłów posiedzenie niejawne komisji się nie odbyło. To nie był jedyny punkt sporny obrad. Posłowie Prawa i Sprawiedliwość konsekwentnie próbowali przekonywać, że afery wizowej nie ma i nie było.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wawrzyk i Kobos stanęli przed sejmową komisją do spraw afery wizowej

Przesłuchanie ambasadora zakończyło się kłótnią o bilet lotniczy. Ambasador przyleciał do Polski z RPA, gdzie przebywa obecnie na placówce. Za bilet zapłaciła Kancelaria Sejmu. - To przesłuchanie nie przyniosło nic, nie dodało do sprawy niczego - ocenił Daniel Milewski z PiS. Na razie przed komisją zeznawali dyplomaci z placówek w Indiach, ale wkrótce komisja ma się przyjrzeć procedurze przyznawania wiz na Filipinach, w Singapurze czy w Egipcie.

Autorka/Autor:Ewa Koziak

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS