Rolnicy walczą o przetrwanie. "Ceny produktów rolnych z Ukrainy to są ceny dumpingowe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rolnicy walczą o przetrwanie. "Ceny produktów rolnych z Ukrainy to są ceny dumpingowe. My przy tych cenach nie damy rady"
Rolnicy walczą o przetrwanie. "Ceny produktów rolnych z Ukrainy to są ceny dumpingowe. My przy tych cenach nie damy rady"
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Rolnicy walczą o przetrwanie. "Ceny produktów rolnych z Ukrainy to są ceny dumpingowe. My przy tych cenach nie damy rady"Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Polska będzie badała całe zboże tranzytowe na granicy z Ukrainą. To jest "być albo nie być" dla Polski i naszego rolnictwa - mówił wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Rolnicy niezmiennie walczą o swoje - znowu są na drogach. Protesty prowadzone są na mniejszą skalę niż w sobotę, ale są miejsca, gdzie drogi są nieprzejezdne.

- Polscy rolnicy ponad podziałami - krzyczeli w poniedziałek protestujący we Wrocławiu. Determinację, z którą rolnicy protestują, widać w wielu miejscach kraju. Traktory wyjechały na drogi między innymi w województwie świętokrzyskim, na południu kraju w Prudniku, ale przede wszystkim na przejściach granicznych z Ukrainą - między innymi w Dorohusku. - Ceny produktów rolnych z Ukrainy to są ceny dumpingowe. My przy tych cenach nie damy rady - przyznaje jeden z protestujących. Niezależnie, gdzie pojawiają się rolnicy, słychać to samo, że ukraińskie produkty wyparły rodzimą produkcję - a od polskich rolników po prostu nie opłaca się kupować.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk do rolników: macie Kołodziejczaka i nie wahajcie się go użyć

Rolnicy już rok temu alarmowali, że rynek europejski zalewają ukraińskie produkty. W imporcie uczestniczyły też polskie firmy. Ich nazwy długo były ukrywane. W końcu, na odchodne poprzedniego rządu - pod koniec listopada - resort rolnictwa opublikował listę. Teraz Donald Tusk i Michał Kołodziejczak zapowiadają publikację listy w nowej odsłonie. - Podeprzemy się w tym tygodniu takimi opiniami prawnymi, żeby można było to upublicznić. Każdy Polak powinien zobaczyć, kto zarabiał, kiedy polscy rolnicy mieli wielki problem. Ja nie będę miał z tym problemu - mówi Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: List otwarty wiceministra Kołodziejczaka w związku z protestami

Problemy mają mieć politycy PiS-u - zapowiadają posłowie KO, bo mowa o miliardowych transakcjach. - Zawsze, gdzie jest tragedia, wojna, pandemia, to pojawiają się firmy związane z politykami PiS-u, które chcą zarobić. Niektóre firmy, jak się okazuje, powoływane były tylko na kilkanaście godzin. Po to, żeby dokonać sprzedaży. Na przykład zboża czy też owoców miękkich - podkreśla Dariusz Joński z Inicjatywy Polska. Szef klubu PiS ze spokojem podchodzi do zapowiedzi polityków koalicji rządzącej. - Znając wiceministra Kołodziejczaka, którego można określić jako polityka o średniej wiarygodności, zapowiedzi będą szumne i są szumne, a efekt będzie mizerny - mówi Mariusz Błaszczak.

Wojciechowski deklaruje, że nie ustąpi ze stanowiska. Politycy komentują
Wojciechowski deklaruje, że nie ustąpi ze stanowiska. Politycy komentują TVN24

Wysyp problemów

Kolejnym politycznym problemem PiS-u jest unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. - To komisarz Wojciechowski wprowadził Zielony Ład - alarmuje jeden z protestujących. To też kolejny powód, dla którego rolnicy, nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej, wychodzą na ulicę. - W tym roku miał być wprowadzony zapis czterech procent ugorowania. W następnych latach dochodzimy do 10 procent. Czyli ja za kilka lat będę zarabiał 10 procent mniej. Żądamy całkowitego wyrzucenia tego pomysłu, bo jest chory - podkreśla rolnik Dominik. Nie tylko pole leżące odłogiem, ale zakaz wybranych pestycydów czy biurokracja zabija polskie rolnictwo - mówią strajkujący.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Janusz Wojciechowski zamierza przedstawić prezesowi PiS informację o swojej pracy

Do odejścia ze stanowiska Janusza Wojciechowskiego namawia PiS. - Komisarz Wojciechowski niejako swoim nazwiskiem firmuje tę politykę. Należałoby wyciągnąć wnioski - podkreśla Bartłomiej Wróblewski z PiS. Janusz Wojciechowski odjeść nie chce, a koalicja rządząca komisarza bronić nie zamierza. - Na jego miejscu, jeżeli chce się honorowo zachować, podałbym się do dymisji - zaznacza Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego z Nowej Lewicy. Z Wojciechowskim czy bez ktoś w Unii Europejskiej musi zadbać o sprawy rolników. Szanse na powodzenie w unijnych negocjacjach są tym większe, że przeciwko rozwiązaniom Zielonego Ładu protestują rolnicy w całej Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Od dawna wiadomo, że o wyniku wyborów prezydenckich zadecydują stany wahające się. Jakie panują tam emocje? Wielu wyborców, którzy wypowiadali się przed kamerą "Faktów" TVN, niezależnie od poglądów podkreśla, że to nie tylko wyścig o Biały Dom, a święto demokracji.

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Źródło:
Fakty TVN

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piesi są często ofiarami wypadków na drodze nie tylko przez nieuwagę czy lekceważenie przepisów przez kierowców. Policyjna akcja "Bezpieczny pieszy" udowodniła, że sami też nie zachowują odpowiedniej ostrożności.

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Wyborcza walka to także rywalizacja o poparcie znanych, wpływowych postaci ze świata biznesu czy popkultury. W tej kampanii głośno było o wielu przedstawicielach zwłaszcza tej drugiej grupy, którzy opowiadali się po którejś stronie. Kto ze znanych ludzi popierał Kamalę Harris, a kto Donalda Trumpa?

Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańska gospodarka dawno nie miała się tak dobrze. Tak przynajmniej wynika z liczb i kluczowych wskaźników ekonomicznych. Co innego mówią nastroje, przynajmniej wśród części wyborców, do których swój przekaz kieruje Donald Trump. Były prezydent przekonuje, że Stany Zjednoczone są państwem w ruinie.

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS