Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju
Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju
Marcin Wrona/Fakty po Południu TVN24
Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich krajuMarcin Wrona/Fakty po Południu TVN24

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Szef polskiej dyplomacji udał się z wizytą do USA, żeby wziąć udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego poświęconej Ukrainie i w debacie ministerialnej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Z Radosławem Sikorskim mają się także spotkać sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN: Antony Blinken, Jake Sullivan, co będzie im pan przekazywał w Waszyngtonie? Czy jest jakikolwiek sposób nacisku sojuszników, administracji na Izbę Reprezentantów, żeby tam wreszcie coś drgnęło w sprawie pomocy dla Ukrainy?

Radosław Sikorski: My, oczywiście, nie możemy tak głęboko wnikać w wewnętrzny proces polityczny naszego najważniejszego sojusznika, ale chcę, żeby najważniejsi kreatorzy amerykańskiej polityki zagranicznej wiedzieli, że mają w tym pełne polskie poparcie.

Marcin Wrona: Blinken i Sullivan co mogliby nam przekazać? Co byłoby istotne w obliczu dwóch lat wojny w Ukrainie? Jakie informacje dla nas, dla naszego bezpieczeństwa, byłyby najistotniejsze?

Radosław Sikorski: Ciągle mam nadzieję, że pakiet (ponad 60 miliardów dolarów - przyp. red.) na sprzęt wojskowy dla Ukrainy wreszcie przejdzie, bo wtedy Ukraina zostanie dozbrojona, wtedy dotrwa do zwiększonych dostaw europejskich pod koniec roku.

Radosław Sikorski o rosyjskiej gospodarce
Radosław Sikorski o rosyjskiej gospodarceFakty po Południu TVN24

Autorytarna Rosja

Marcin Wrona: Padają takie głosy, że Władimir Putin staje się coraz mocniejszy zamiast słabszy, sankcje nie działają, gospodarka rosyjska rośnie, czyli mówiąc krótko, te dwa lata postawy sojuszników niewiele dały.

Radosław Sikorski: Polemizowałbym zarówno ze stwierdzeniem, że gospodarka rosyjska rośnie, ona ma gorączkę wojenną, ale to nie jest budowanie potęgi kraju, to jest raczej kolejna przygoda w marnowaniu zasobów Rosji na bezsensowną wojnę, a na froncie wydaje mi się, że są i plusy dodatnie, i plusy ujemne - jak mawiał klasyk. Rosja odniosła dwa pyrrusowe zwycięstwa, w Bachmucie i w Andrijiwce, dwa niewielkie miasta zdobyte kosztem olbrzymich ofiar. Jeszcze parę takich zwycięstw i z armii rosyjskiej niewiele zostanie.

Marcin Wrona: A Putin, mordując swoich przeciwników politycznych, ale też takich ludzi jak na przykład Jewgienij Prigożyn, zdaje się być przywódcą, który już absolutnie nie ma wokół siebie kogoś, kto by mu powiedział "nie"?

Radosław Sikorski: Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego. Jest tam o wiele więcej więźniów politycznych niż za Breżniewa i grono zwolenników tej wojny jest, zdaje się, bardzo wąskie. Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić.

Marcin Wrona: Przemawia pan dzisiaj w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która kompletnie nie spełnia swojej funkcji. Tam zasiada jako stały członek Rosja, która jest państwem brutalnie atakującym Ukrainę i nie ma żadnego sposobu, żeby Rosję zablokować.

Radosław Sikorski: Rzeczywiście, Rada Bezpieczeństwa i grono stałych członków to miało być grono pilnujące pokoju, a nie miał być to instrument uzyskania immunitetu na zbrodnie wojenne, dlatego większą rolę musi odegrać Zgromadzenie Ogólne, które potępiło agresję rosyjską i na forum Zgromadzenia Ogólnego też będę dzisiaj przemawiał.

"Większą rolę musi odegrać Zgromadzenie Ogólne"
"Większą rolę musi odegrać Zgromadzenie Ogólne"Fakty po Południu TVN24

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS