Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju
Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju
Marcin Wrona/Fakty po Południu TVN24
Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich krajuMarcin Wrona/Fakty po Południu TVN24

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Szef polskiej dyplomacji udał się z wizytą do USA, żeby wziąć udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego poświęconej Ukrainie i w debacie ministerialnej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Z Radosławem Sikorskim mają się także spotkać sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN: Antony Blinken, Jake Sullivan, co będzie im pan przekazywał w Waszyngtonie? Czy jest jakikolwiek sposób nacisku sojuszników, administracji na Izbę Reprezentantów, żeby tam wreszcie coś drgnęło w sprawie pomocy dla Ukrainy?

Radosław Sikorski: My, oczywiście, nie możemy tak głęboko wnikać w wewnętrzny proces polityczny naszego najważniejszego sojusznika, ale chcę, żeby najważniejsi kreatorzy amerykańskiej polityki zagranicznej wiedzieli, że mają w tym pełne polskie poparcie.

Marcin Wrona: Blinken i Sullivan co mogliby nam przekazać? Co byłoby istotne w obliczu dwóch lat wojny w Ukrainie? Jakie informacje dla nas, dla naszego bezpieczeństwa, byłyby najistotniejsze?

Radosław Sikorski: Ciągle mam nadzieję, że pakiet (ponad 60 miliardów dolarów - przyp. red.) na sprzęt wojskowy dla Ukrainy wreszcie przejdzie, bo wtedy Ukraina zostanie dozbrojona, wtedy dotrwa do zwiększonych dostaw europejskich pod koniec roku.

Radosław Sikorski o rosyjskiej gospodarce
Radosław Sikorski o rosyjskiej gospodarceFakty po Południu TVN24

Autorytarna Rosja

Marcin Wrona: Padają takie głosy, że Władimir Putin staje się coraz mocniejszy zamiast słabszy, sankcje nie działają, gospodarka rosyjska rośnie, czyli mówiąc krótko, te dwa lata postawy sojuszników niewiele dały.

Radosław Sikorski: Polemizowałbym zarówno ze stwierdzeniem, że gospodarka rosyjska rośnie, ona ma gorączkę wojenną, ale to nie jest budowanie potęgi kraju, to jest raczej kolejna przygoda w marnowaniu zasobów Rosji na bezsensowną wojnę, a na froncie wydaje mi się, że są i plusy dodatnie, i plusy ujemne - jak mawiał klasyk. Rosja odniosła dwa pyrrusowe zwycięstwa, w Bachmucie i w Andrijiwce, dwa niewielkie miasta zdobyte kosztem olbrzymich ofiar. Jeszcze parę takich zwycięstw i z armii rosyjskiej niewiele zostanie.

Marcin Wrona: A Putin, mordując swoich przeciwników politycznych, ale też takich ludzi jak na przykład Jewgienij Prigożyn, zdaje się być przywódcą, który już absolutnie nie ma wokół siebie kogoś, kto by mu powiedział "nie"?

Radosław Sikorski: Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego. Jest tam o wiele więcej więźniów politycznych niż za Breżniewa i grono zwolenników tej wojny jest, zdaje się, bardzo wąskie. Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić.

Marcin Wrona: Przemawia pan dzisiaj w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która kompletnie nie spełnia swojej funkcji. Tam zasiada jako stały członek Rosja, która jest państwem brutalnie atakującym Ukrainę i nie ma żadnego sposobu, żeby Rosję zablokować.

Radosław Sikorski: Rzeczywiście, Rada Bezpieczeństwa i grono stałych członków to miało być grono pilnujące pokoju, a nie miał być to instrument uzyskania immunitetu na zbrodnie wojenne, dlatego większą rolę musi odegrać Zgromadzenie Ogólne, które potępiło agresję rosyjską i na forum Zgromadzenia Ogólnego też będę dzisiaj przemawiał.

"Większą rolę musi odegrać Zgromadzenie Ogólne"
"Większą rolę musi odegrać Zgromadzenie Ogólne"Fakty po Południu TVN24

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS