Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju
Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju
Marcin Wrona/Fakty po Południu TVN24
Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich krajuMarcin Wrona/Fakty po Południu TVN24

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Szef polskiej dyplomacji udał się z wizytą do USA, żeby wziąć udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego poświęconej Ukrainie i w debacie ministerialnej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Z Radosławem Sikorskim mają się także spotkać sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Marcin Wrona, korespondent "Faktów" TVN: Antony Blinken, Jake Sullivan, co będzie im pan przekazywał w Waszyngtonie? Czy jest jakikolwiek sposób nacisku sojuszników, administracji na Izbę Reprezentantów, żeby tam wreszcie coś drgnęło w sprawie pomocy dla Ukrainy?

Radosław Sikorski: My, oczywiście, nie możemy tak głęboko wnikać w wewnętrzny proces polityczny naszego najważniejszego sojusznika, ale chcę, żeby najważniejsi kreatorzy amerykańskiej polityki zagranicznej wiedzieli, że mają w tym pełne polskie poparcie.

Marcin Wrona: Blinken i Sullivan co mogliby nam przekazać? Co byłoby istotne w obliczu dwóch lat wojny w Ukrainie? Jakie informacje dla nas, dla naszego bezpieczeństwa, byłyby najistotniejsze?

Radosław Sikorski: Ciągle mam nadzieję, że pakiet (ponad 60 miliardów dolarów - przyp. red.) na sprzęt wojskowy dla Ukrainy wreszcie przejdzie, bo wtedy Ukraina zostanie dozbrojona, wtedy dotrwa do zwiększonych dostaw europejskich pod koniec roku.

Radosław Sikorski o rosyjskiej gospodarce
Radosław Sikorski o rosyjskiej gospodarceFakty po Południu TVN24

Autorytarna Rosja

Marcin Wrona: Padają takie głosy, że Władimir Putin staje się coraz mocniejszy zamiast słabszy, sankcje nie działają, gospodarka rosyjska rośnie, czyli mówiąc krótko, te dwa lata postawy sojuszników niewiele dały.

Radosław Sikorski: Polemizowałbym zarówno ze stwierdzeniem, że gospodarka rosyjska rośnie, ona ma gorączkę wojenną, ale to nie jest budowanie potęgi kraju, to jest raczej kolejna przygoda w marnowaniu zasobów Rosji na bezsensowną wojnę, a na froncie wydaje mi się, że są i plusy dodatnie, i plusy ujemne - jak mawiał klasyk. Rosja odniosła dwa pyrrusowe zwycięstwa, w Bachmucie i w Andrijiwce, dwa niewielkie miasta zdobyte kosztem olbrzymich ofiar. Jeszcze parę takich zwycięstw i z armii rosyjskiej niewiele zostanie.

Marcin Wrona: A Putin, mordując swoich przeciwników politycznych, ale też takich ludzi jak na przykład Jewgienij Prigożyn, zdaje się być przywódcą, który już absolutnie nie ma wokół siebie kogoś, kto by mu powiedział "nie"?

Radosław Sikorski: Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego. Jest tam o wiele więcej więźniów politycznych niż za Breżniewa i grono zwolenników tej wojny jest, zdaje się, bardzo wąskie. Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić.

Marcin Wrona: Przemawia pan dzisiaj w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, która kompletnie nie spełnia swojej funkcji. Tam zasiada jako stały członek Rosja, która jest państwem brutalnie atakującym Ukrainę i nie ma żadnego sposobu, żeby Rosję zablokować.

Radosław Sikorski: Rzeczywiście, Rada Bezpieczeństwa i grono stałych członków to miało być grono pilnujące pokoju, a nie miał być to instrument uzyskania immunitetu na zbrodnie wojenne, dlatego większą rolę musi odegrać Zgromadzenie Ogólne, które potępiło agresję rosyjską i na forum Zgromadzenia Ogólnego też będę dzisiaj przemawiał.

"Większą rolę musi odegrać Zgromadzenie Ogólne"
"Większą rolę musi odegrać Zgromadzenie Ogólne"Fakty po Południu TVN24

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS