Rolnicy zapowiadają blokadę Warszawy. "Dziękujemy. Nie taka Unia miała być"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rolnicy zapowiadają blokadę Warszawy. "Dziękujemy. Nie taka Unia miała być"
Rolnicy zapowiadają blokadę Warszawy. "Dziękujemy. Nie taka Unia miała być"
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Rolnicy zapowiadają blokadę Warszawy. "Dziękujemy. Nie taka Unia miała być"Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Już w najbliższy wtorek ma odbyć się protest, jakiego jeszcze nie było. Rolnicy zapowiadają strajk i całkowitą blokadę Warszawy. Chcą zamknięcia granicy z Ukrainą i wyrzucenia Zielonego Ładu, proponowanego przez Komisję Europejską, do kosza.

Rolnicy nie przerywają strajku. Piątkowe rozmowy z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim z PiS-u wcale nie uspokoiły protestujących. W sobotę znów wyjechali blokować trasę S3 w województwie zachodniopomorskim. Janusz Wojciechowski w piątek wysłuchał rolników, przyjął ich postulaty, ale jego zapowiedzi nie zostały przyjęte z entuzjazmem. - Jeżeli to ma tak dalej wyglądać, to wszyscy won na zieloną trawkę. Dziękujemy. Nie taka Unia miała być - mówi jeden z protestujących.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rolniczy protest we Wrocławiu

Rolnicy nie kryją irytacji i znużenia tematem. Od zeszłego roku alarmują o zalewaniu polskiego i europejskiego rynku ukraińskimi produktami. - Rolnicy posiadają około 8-12 milionów ton zboża w magazynach. Praktycznie nikt tego nie chce kupować, bo nie mają zbytu. Jak mogą kupować, skoro ukraińskie zboże przyjeżdża po 400-450 złotych za tonę? - pyta kolejny protestujący.

Zamknięcia granicy rolnikom nie gwarantuje ani unijny komisarz do spraw rolnictwa, ani polski minister rolnictwa i rozwoju wsi. - Prowadzimy rozmowy, aby wprowadzić pewne licencjonowanie, które by się sprowadzało do tego, że moglibyśmy kontrolować i określać wielkość tych towarów, które mogą wpłynąć na rynek polski - wyjaśnia Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi z PSL-u-Trzeciej Drogi.

Komisarz Wojciechowski spotkał się z rolnikami
Komisarz Wojciechowski spotkał się z rolnikamiTVN24

Problematyczny komisarz

Unia Europejska poszła na ustępstwa, jeżeli chodzi o Zielony Ład. Ma nie być ugorowania i ograniczania pestycydów. Rolnicy jednak nie schodzą z barykad. Rozmowy dotyczą też dopłat i właśnie wschodnich produktów. Rolnicy nie chcą już słuchać zapowiedzi. Nad ich sprawami nadal będzie pracował Janusz Wojciechowski. - Rolnicy oczekują ode mnie przede wszystkim pracy. Przede wszystkim twardej, ciężkiej pracy i taką pracę deklaruję, taką pracę wykonuję i do końca mojego mandatu chcę wykonywać - zaznacza komisarz. Te słowa padają mimo wyraźniej sugestii od prezesa Kaczyńskiego, że Janusz Wojciechowski powinien zakończyć swoją misję. Ale są w PiS też osoby, które stoją po stronie Janusza Wojciechowskiego. - Nie dajcie sobie wmówić, że on robi cokolwiek przeciwko Polsce i rolnikom. Wręcz odwrotnie. To on ma wielkie poparcie wszystkich organizacji rolnych - podkreśla eurodeputowana PiS Izabela Kloc.

Rządzący i PiS apelują o dymisję komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego
Rządzący i PiS apelują o dymisję komisarza ds. rolnictwa Janusza WojciechowskiegoJacek Tacik/Fakty TVN

Prezesa PiS w kwestii komisarza wspiera koalicja rządząca. - Jedyne co zrobił, do jakiego efektu doprowadził, to zjednoczył w procesie protestu i zjednoczył w proteście rolników w całej Europie - uważa minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Powinna być jak najszybsza zmiana komisarza - podkreśla Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. - Powinien się podać do dymisji, powinniśmy wybrać nowego komisarza - dodaje Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy.

Janusz Wojciechowski najprawdopodobniej zostanie na stanowisku do czerwca. W czerwcu odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS