"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"
"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Fundacja FOSA stworzyła punkty pomocy psychologicznej dla młodzieży w galeriach handlowych Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

Ani nazwa, ani miejsce nie są przypadkowe. "Niebieskie trampki" to punkty wsparcia dla dzieci i młodzieży, które znajdują się na terenie dwóch galerii handlowych w Gdańsku.

- "Niebieskie trampki" to jest symbol naszych odbiorców, czyli młodzieży. Kroki ku życiu, czyli pomagamy tej młodzieży twardo i śmiało iść do przodu - wyjaśnia Tatsiana Mironenko, koordynatorka Forum Młodzieży Niebieskie Trampki. - Galerie handlowe są takim podwórkiem XXI wieku i młodzież tutaj jest, ale przez to, że dużo tutaj czasu spędza, to też spotykają ich w tym miejscu kryzysy - podkreśla Dastin Suski, wiceprezes Fundacji FOSA.

Ci, którzy przyszli do punktu, mają od 14 do 18 lat i czasami borykają się z samotnością, niską samooceną, a nawet zaburzeniami depresyjnymi. - To jest miejsce potrzebne, bo tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać - mówi Anhelina. - Przyszedłem tu posiedzieć, spędzić miło czas, wyciszyć się - dodaje Max.

Zobacz też: Na depresję cierpi około 280 milionów ludzi na świecie, w Polsce około miliona. Jakie są jej objawy?  

Młodzież w punktach może porozmawiać o tym, co ich dręczy, z czym sobie nie radzi, albo po prostu spędzić wolny czas inaczej niż w domu. W "Niebieskich trampkach" czekają na nich psychologowie, pedagodzy i terapeuci. - Streetworker zajmuje się tym, że wyłapuje młodzież, analizując wygląd, oznaki samookaleczenia, zapłakane oczy, albo wstanie po jakiś używkach - wyjaśnia Tatsiana. Jak ktoś tonie, to często go nie słychać i my musimy być uważni na te osoby, które zaczynają tonąć w kryzysie - podkreśla wiceprezes Fundacji FOSA.

Po szkole w punktach czas spędza średnio 50 nastolatków. Każdego dnia przychodzi kilka nowych osób.

Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieży
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24

Dofinansowanie dla Fundacji

Forum Młodzieży Niebieskie Trampki prowadzone jest przez Fundację FOSA, która na co dzień pomaga osobom w kryzysie emocjonalnym. Działają od kilku lat, W tym czasie udało im się ocalić niejedno życie. - Dużo takich sytuacji było w skali roku, przede wszystkim próby samobójcze - informuje koordynatorka Forum Młodzieży Niebieskie Trampki. - Te wszystkie działania są ważne po to, że jak nie będziemy danej osoby słyszeć, to możemy zauważyć, że ta ręka spod tafli wody zaczyna się wyciągać i ktoś może potrzebować, żeby tę rękę do niego wyciągnąć - zaznacza Dastin Suski.

Obecność prezydent Gdańska i radnych w Forum Młodzieży nie była przypadkowa. Organizacja na kolejne 3 lata otrzymała dofinansowanie z budżetu miasta w wysokości miliona i 50 tysięcy złotych. - Samotność to jest takie słowo, które jest bardzo istotne, jeżeli mówimy o chorobach zdrowia psychicznego, szczególnie o depresji - mówiła gdańska radna Beata Dunajewska.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że z powodu zaburzeń depresyjnych w ubiegłym roku leczyło się ponad 9 tysięcy dzieci w wieku od 14 do 18 lat. - Kiedy rozmawiamy o depresji, to chyba najbardziej istotne jest słowo - które bardziej pasuje do policji - prewencja, przede wszystkim prewencja - podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Czytaj także: Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Ta prewencja nie jest możliwa bez wsparcia finansowego - tłumaczy prezes Fundacji. - Utrzymanie kadry i utrzymanie standardu pomocy - to wszystko to są finanse. Dzięki zrozumieniu i dzięki funkcjonowaniu tego programu w Gdańsku jest to możliwe - podkreśla Alina Kaszkiel-Suska, prezes Fundacji FOSA.

W sumie na kolejną edycję gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego miasto przeznaczyło ponad 4 miliony złotych.

- W Gdańsku obecnie jest ponad 200 miejsc, w których można uzyskać pomoc, jeżeli chodzi o problemy zdrowia psychicznego - informuje Dunajewska. Gdzie szukać pomocy, można dowiedzieć się na stronie internetowej https://wsparciewgdansku.pl/.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Słowo "bezpieczeństwo" odmieniali w czwartek przez wszystkie przypadki wszyscy prowadzący kampanię wyborczą. W drugim zdaniu dodając, że trzeba tonować emocje i unikać agresywnego języka. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska opublikowały internetowe spoty podgrzewając nastroje.

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Z jednej strony wzajemne oskarżenia, z drugiej apele o tonowanie emocji. "Ludzie nie chcą tej polsko-polskiej wojny"

Źródło:
Fakty TVN

Władimir Putin jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne. W Chinach podejmowany jest jednak jak światowy przywódca i słyszy, że oba państwa to "dobrzy sąsiedzi, przyjaciele i partnerzy". Na froncie w Ukrainie Rosjanie atakują. Ukraińcy są w defensywie.

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Władimir Putin z wizytą w Chinach. "Sytuacja strategiczna Rosji byłaby dużo trudniejsza, gdyby nie Chiny"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nim są jeszcze tysiące kilometrów przez całą Europę. Z namiotem, na pożyczonym rowerze, jedzie do Lizbony. Cel to zebranie pieniędzy - 330 tysięcy złotych - na operację starszego brata.

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Maciej Pelc jedzie pożyczonym rowerem do Lizbony, by zebrać pieniądze na operację brata

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Było kilka minut przed 15, gdy w mediach pojawiły się pierwsze informacje o zamachu na szefa słowackiego rządu. - Premier upadł obok barierek. To koszmar. To niemożliwe, że doszło do tego na Słowacji - powiedziała dziennikarzom świadek zdarzenia. - Wydarzyło się coś, z czego nie zdajemy sobie jeszcze sprawy. Fizyczny atak na premiera jest także atakiem na demokrację - mówi prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i apeluje o powstrzymanie nienawistnej retoryki.

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

"Premier upadł obok barierek. To koszmar. Nigdy się z tego nie przebudzę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ranni bojownicy Hamasu leczą się w tureckich szpitalach, jak sam przyznał prezydent Turcji. To tylko potwierdza zdanie Białego Domu, że izraelska ofensywa nie zniszczy grupy. Premier Izraela idzie jednak w zaparte, nie dając nadziei na wstrzymanie ofensywy w Rafah. - Albo my, Izrael, albo oni, potwory z Hamasu - stwierdził Benjamin Netanjahu.

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Bojownicy Hamasu leczą się w Turcji. Erdogan: nigdy nie postrzegałem Hamasu jako organizacji terrorystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS