"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"
"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Fundacja FOSA stworzyła punkty pomocy psychologicznej dla młodzieży w galeriach handlowych Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

Ani nazwa, ani miejsce nie są przypadkowe. "Niebieskie trampki" to punkty wsparcia dla dzieci i młodzieży, które znajdują się na terenie dwóch galerii handlowych w Gdańsku.

- "Niebieskie trampki" to jest symbol naszych odbiorców, czyli młodzieży. Kroki ku życiu, czyli pomagamy tej młodzieży twardo i śmiało iść do przodu - wyjaśnia Tatsiana Mironenko, koordynatorka Forum Młodzieży Niebieskie Trampki. - Galerie handlowe są takim podwórkiem XXI wieku i młodzież tutaj jest, ale przez to, że dużo tutaj czasu spędza, to też spotykają ich w tym miejscu kryzysy - podkreśla Dastin Suski, wiceprezes Fundacji FOSA.

Ci, którzy przyszli do punktu, mają od 14 do 18 lat i czasami borykają się z samotnością, niską samooceną, a nawet zaburzeniami depresyjnymi. - To jest miejsce potrzebne, bo tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać - mówi Anhelina. - Przyszedłem tu posiedzieć, spędzić miło czas, wyciszyć się - dodaje Max.

Zobacz też: Na depresję cierpi około 280 milionów ludzi na świecie, w Polsce około miliona. Jakie są jej objawy?  

Młodzież w punktach może porozmawiać o tym, co ich dręczy, z czym sobie nie radzi, albo po prostu spędzić wolny czas inaczej niż w domu. W "Niebieskich trampkach" czekają na nich psychologowie, pedagodzy i terapeuci. - Streetworker zajmuje się tym, że wyłapuje młodzież, analizując wygląd, oznaki samookaleczenia, zapłakane oczy, albo wstanie po jakiś używkach - wyjaśnia Tatsiana. Jak ktoś tonie, to często go nie słychać i my musimy być uważni na te osoby, które zaczynają tonąć w kryzysie - podkreśla wiceprezes Fundacji FOSA.

Po szkole w punktach czas spędza średnio 50 nastolatków. Każdego dnia przychodzi kilka nowych osób.

Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieży
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24

Dofinansowanie dla Fundacji

Forum Młodzieży Niebieskie Trampki prowadzone jest przez Fundację FOSA, która na co dzień pomaga osobom w kryzysie emocjonalnym. Działają od kilku lat, W tym czasie udało im się ocalić niejedno życie. - Dużo takich sytuacji było w skali roku, przede wszystkim próby samobójcze - informuje koordynatorka Forum Młodzieży Niebieskie Trampki. - Te wszystkie działania są ważne po to, że jak nie będziemy danej osoby słyszeć, to możemy zauważyć, że ta ręka spod tafli wody zaczyna się wyciągać i ktoś może potrzebować, żeby tę rękę do niego wyciągnąć - zaznacza Dastin Suski.

Obecność prezydent Gdańska i radnych w Forum Młodzieży nie była przypadkowa. Organizacja na kolejne 3 lata otrzymała dofinansowanie z budżetu miasta w wysokości miliona i 50 tysięcy złotych. - Samotność to jest takie słowo, które jest bardzo istotne, jeżeli mówimy o chorobach zdrowia psychicznego, szczególnie o depresji - mówiła gdańska radna Beata Dunajewska.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że z powodu zaburzeń depresyjnych w ubiegłym roku leczyło się ponad 9 tysięcy dzieci w wieku od 14 do 18 lat. - Kiedy rozmawiamy o depresji, to chyba najbardziej istotne jest słowo - które bardziej pasuje do policji - prewencja, przede wszystkim prewencja - podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Czytaj także: Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Ta prewencja nie jest możliwa bez wsparcia finansowego - tłumaczy prezes Fundacji. - Utrzymanie kadry i utrzymanie standardu pomocy - to wszystko to są finanse. Dzięki zrozumieniu i dzięki funkcjonowaniu tego programu w Gdańsku jest to możliwe - podkreśla Alina Kaszkiel-Suska, prezes Fundacji FOSA.

W sumie na kolejną edycję gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego miasto przeznaczyło ponad 4 miliony złotych.

- W Gdańsku obecnie jest ponad 200 miejsc, w których można uzyskać pomoc, jeżeli chodzi o problemy zdrowia psychicznego - informuje Dunajewska. Gdzie szukać pomocy, można dowiedzieć się na stronie internetowej https://wsparciewgdansku.pl/.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS