"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"
"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Fundacja FOSA stworzyła punkty pomocy psychologicznej dla młodzieży w galeriach handlowych Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

Ani nazwa, ani miejsce nie są przypadkowe. "Niebieskie trampki" to punkty wsparcia dla dzieci i młodzieży, które znajdują się na terenie dwóch galerii handlowych w Gdańsku.

- "Niebieskie trampki" to jest symbol naszych odbiorców, czyli młodzieży. Kroki ku życiu, czyli pomagamy tej młodzieży twardo i śmiało iść do przodu - wyjaśnia Tatsiana Mironenko, koordynatorka Forum Młodzieży Niebieskie Trampki. - Galerie handlowe są takim podwórkiem XXI wieku i młodzież tutaj jest, ale przez to, że dużo tutaj czasu spędza, to też spotykają ich w tym miejscu kryzysy - podkreśla Dastin Suski, wiceprezes Fundacji FOSA.

Ci, którzy przyszli do punktu, mają od 14 do 18 lat i czasami borykają się z samotnością, niską samooceną, a nawet zaburzeniami depresyjnymi. - To jest miejsce potrzebne, bo tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać - mówi Anhelina. - Przyszedłem tu posiedzieć, spędzić miło czas, wyciszyć się - dodaje Max.

Zobacz też: Na depresję cierpi około 280 milionów ludzi na świecie, w Polsce około miliona. Jakie są jej objawy?  

Młodzież w punktach może porozmawiać o tym, co ich dręczy, z czym sobie nie radzi, albo po prostu spędzić wolny czas inaczej niż w domu. W "Niebieskich trampkach" czekają na nich psychologowie, pedagodzy i terapeuci. - Streetworker zajmuje się tym, że wyłapuje młodzież, analizując wygląd, oznaki samookaleczenia, zapłakane oczy, albo wstanie po jakiś używkach - wyjaśnia Tatsiana. Jak ktoś tonie, to często go nie słychać i my musimy być uważni na te osoby, które zaczynają tonąć w kryzysie - podkreśla wiceprezes Fundacji FOSA.

Po szkole w punktach czas spędza średnio 50 nastolatków. Każdego dnia przychodzi kilka nowych osób.

Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieży
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24

Dofinansowanie dla Fundacji

Forum Młodzieży Niebieskie Trampki prowadzone jest przez Fundację FOSA, która na co dzień pomaga osobom w kryzysie emocjonalnym. Działają od kilku lat, W tym czasie udało im się ocalić niejedno życie. - Dużo takich sytuacji było w skali roku, przede wszystkim próby samobójcze - informuje koordynatorka Forum Młodzieży Niebieskie Trampki. - Te wszystkie działania są ważne po to, że jak nie będziemy danej osoby słyszeć, to możemy zauważyć, że ta ręka spod tafli wody zaczyna się wyciągać i ktoś może potrzebować, żeby tę rękę do niego wyciągnąć - zaznacza Dastin Suski.

Obecność prezydent Gdańska i radnych w Forum Młodzieży nie była przypadkowa. Organizacja na kolejne 3 lata otrzymała dofinansowanie z budżetu miasta w wysokości miliona i 50 tysięcy złotych. - Samotność to jest takie słowo, które jest bardzo istotne, jeżeli mówimy o chorobach zdrowia psychicznego, szczególnie o depresji - mówiła gdańska radna Beata Dunajewska.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że z powodu zaburzeń depresyjnych w ubiegłym roku leczyło się ponad 9 tysięcy dzieci w wieku od 14 do 18 lat. - Kiedy rozmawiamy o depresji, to chyba najbardziej istotne jest słowo - które bardziej pasuje do policji - prewencja, przede wszystkim prewencja - podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Czytaj także: Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Ta prewencja nie jest możliwa bez wsparcia finansowego - tłumaczy prezes Fundacji. - Utrzymanie kadry i utrzymanie standardu pomocy - to wszystko to są finanse. Dzięki zrozumieniu i dzięki funkcjonowaniu tego programu w Gdańsku jest to możliwe - podkreśla Alina Kaszkiel-Suska, prezes Fundacji FOSA.

W sumie na kolejną edycję gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego miasto przeznaczyło ponad 4 miliony złotych.

- W Gdańsku obecnie jest ponad 200 miejsc, w których można uzyskać pomoc, jeżeli chodzi o problemy zdrowia psychicznego - informuje Dunajewska. Gdzie szukać pomocy, można dowiedzieć się na stronie internetowej https://wsparciewgdansku.pl/.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN