"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"
"Niebieskie trampki" pomagają młodzieży. "Tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Fundacja FOSA stworzyła punkty pomocy psychologicznej dla młodzieży w galeriach handlowych Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Trzy ministerstwa łączą siły, by pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym. To wszystko w ramach kończącego się Tygodnia Zdrowia Psychicznego zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji. Ważne są też inicjatywy oddolne. W Gdańsku radni zdecydowali o wsparciu finansowym dla Fundacji FOSA, która prowadzi Forum Młodzieży Niebieskie Trampki.

Ani nazwa, ani miejsce nie są przypadkowe. "Niebieskie trampki" to punkty wsparcia dla dzieci i młodzieży, które znajdują się na terenie dwóch galerii handlowych w Gdańsku.

- "Niebieskie trampki" to jest symbol naszych odbiorców, czyli młodzieży. Kroki ku życiu, czyli pomagamy tej młodzieży twardo i śmiało iść do przodu - wyjaśnia Tatsiana Mironenko, koordynatorka Forum Młodzieży Niebieskie Trampki. - Galerie handlowe są takim podwórkiem XXI wieku i młodzież tutaj jest, ale przez to, że dużo tutaj czasu spędza, to też spotykają ich w tym miejscu kryzysy - podkreśla Dastin Suski, wiceprezes Fundacji FOSA.

Ci, którzy przyszli do punktu, mają od 14 do 18 lat i czasami borykają się z samotnością, niską samooceną, a nawet zaburzeniami depresyjnymi. - To jest miejsce potrzebne, bo tu są dorośli ludzie, którym ja mogę zaufać - mówi Anhelina. - Przyszedłem tu posiedzieć, spędzić miło czas, wyciszyć się - dodaje Max.

Zobacz też: Na depresję cierpi około 280 milionów ludzi na świecie, w Polsce około miliona. Jakie są jej objawy?  

Młodzież w punktach może porozmawiać o tym, co ich dręczy, z czym sobie nie radzi, albo po prostu spędzić wolny czas inaczej niż w domu. W "Niebieskich trampkach" czekają na nich psychologowie, pedagodzy i terapeuci. - Streetworker zajmuje się tym, że wyłapuje młodzież, analizując wygląd, oznaki samookaleczenia, zapłakane oczy, albo wstanie po jakiś używkach - wyjaśnia Tatsiana. Jak ktoś tonie, to często go nie słychać i my musimy być uważni na te osoby, które zaczynają tonąć w kryzysie - podkreśla wiceprezes Fundacji FOSA.

Po szkole w punktach czas spędza średnio 50 nastolatków. Każdego dnia przychodzi kilka nowych osób.

Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieży
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24

Dofinansowanie dla Fundacji

Forum Młodzieży Niebieskie Trampki prowadzone jest przez Fundację FOSA, która na co dzień pomaga osobom w kryzysie emocjonalnym. Działają od kilku lat, W tym czasie udało im się ocalić niejedno życie. - Dużo takich sytuacji było w skali roku, przede wszystkim próby samobójcze - informuje koordynatorka Forum Młodzieży Niebieskie Trampki. - Te wszystkie działania są ważne po to, że jak nie będziemy danej osoby słyszeć, to możemy zauważyć, że ta ręka spod tafli wody zaczyna się wyciągać i ktoś może potrzebować, żeby tę rękę do niego wyciągnąć - zaznacza Dastin Suski.

Obecność prezydent Gdańska i radnych w Forum Młodzieży nie była przypadkowa. Organizacja na kolejne 3 lata otrzymała dofinansowanie z budżetu miasta w wysokości miliona i 50 tysięcy złotych. - Samotność to jest takie słowo, które jest bardzo istotne, jeżeli mówimy o chorobach zdrowia psychicznego, szczególnie o depresji - mówiła gdańska radna Beata Dunajewska.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że z powodu zaburzeń depresyjnych w ubiegłym roku leczyło się ponad 9 tysięcy dzieci w wieku od 14 do 18 lat. - Kiedy rozmawiamy o depresji, to chyba najbardziej istotne jest słowo - które bardziej pasuje do policji - prewencja, przede wszystkim prewencja - podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Czytaj także: Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Ta prewencja nie jest możliwa bez wsparcia finansowego - tłumaczy prezes Fundacji. - Utrzymanie kadry i utrzymanie standardu pomocy - to wszystko to są finanse. Dzięki zrozumieniu i dzięki funkcjonowaniu tego programu w Gdańsku jest to możliwe - podkreśla Alina Kaszkiel-Suska, prezes Fundacji FOSA.

W sumie na kolejną edycję gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego miasto przeznaczyło ponad 4 miliony złotych.

- W Gdańsku obecnie jest ponad 200 miejsc, w których można uzyskać pomoc, jeżeli chodzi o problemy zdrowia psychicznego - informuje Dunajewska. Gdzie szukać pomocy, można dowiedzieć się na stronie internetowej https://wsparciewgdansku.pl/.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bohaterowie pierwszej linii frontu. Nie ma w tym określeniu przesady, bo ich służba w czasie walki z żywiołem wymaga odwagi i poświęcenia - i wiąże się z realnym ryzykiem. Ratują, ewakuują, zabezpieczają i jeszcze długo nie będą mogli odpocząć.

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Strażacy, ratownicy, policjanci i żołnierze razem wobec żywiołu. Stawiają czoła nie tylko wielkiej wodzie

Źródło:
Fakty TVN

W komunikatach służb widać skalę dramatu. W historiach konkretnych ludzi - jego bezmiar. Mosty można odbudować, domy - wyremontować. Na nowe marzenia na razie za wcześnie.

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

"Wszystkie nasze marzenia wypłynęły stąd, zostały zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

W wielu miejscach w Polsce zbierane są dary dla poszkodowanych przez powódź. Potrzeby są ogromne i przyda się dosłownie wszystko. W pomoc włączają się osoby prywatne, firmy i fundacje. Magazyny darów uruchomione w wielu miejscach zapełniają się, bo pomóc chce wiele osób. Powodzian można wesprzeć także wpłatami na specjalnie założone zbiórki.

"Z czym zostajemy? Z niczym". W całym kraju trwają zbiórki darów dla powodzian

"Z czym zostajemy? Z niczym". W całym kraju trwają zbiórki darów dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Potężne tajfuny przetoczyły się przez Chiny, Wietnam i Nigerię. Są liczne ofiary śmiertelne i zniszczenia. Jest zagrożenie katastrofą humanitarną.

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS