Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji
Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i Konfederacji
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Jarosław Kaczyński jednak nie wybiera się na emeryturę. Cieszą się i politycy PO, i KonfederacjiKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński chce nadal być szefem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej mówił, że prezesura do 2025 roku wystarczy. Teraz okazuje się, że nie wystarczy, bo partia - jak mówi Kaczyński - potrzebuje szybkiego przejścia do ofensywy. Premier Donald Tusk decyzję Kaczyńskiego skwitował krótko: "dobra wiadomość". Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji, też uważa, że to dobra rzecz dla jego ugrupowania.

Tuż po wyborze w lipcu 2021 roku Jarosław Kaczyński zapowiedział, że więcej kandydować na prezesa Prawa i Sprawiedliwości już nie będzie. Jednak polityczna emerytura się oddala, bo w wywiadzie dla "Sieci" prezes Kaczyński zapewnił, że ma siły, polityczny plan i nie chce być uznany za dezertera.

- To jest lider naszego obozu i jesteśmy przekonani, że wyjdziemy z tego zakrętu - komentuje Patryk Jaki, europoseł Suwerennej Polski. - Myślę, że to jest decyzja, która była zawsze podjęta, tylko takie było ściemnianie przed kolejnymi wyborami - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

Po 15 października Prawo i Sprawiedliwość jest w opozycji. Ruszyły trzy komisje śledcze, które mają rozliczać polityków PiS-u, a do wyborów samorządowych zostało pięć tygodni i właśnie w tym momencie Jarosław Kaczyński ogłosił swoją decyzję, przyznając, że dla partii to trudny moment.

"Jesteśmy bardziej zjednoczeni i silniejsi, lepiej przygotowani do dalszej walki, niż sądzą nasi przeciwnicy. Oczywiście, to trudny moment. Są słabsi ludzie, którzy reagują na utratę władzy w sposób nerwowy, nieprzemyślany, są tacy, którzy mogą chcieć po prostu przyłączyć się do silniejszego, realizując taką najprostszą strategię życiową" - powiedział Kaczyński.

Czytaj również: Jan Krzysztof Ardanowski: z Jarosławem Kaczyńskim na czele PiS się nie podniesie

Zdecydowane przywództwo i szybkie przejście do ofensywy - to ma być ratunek dla PiS-u w opozycji i zamknięcie ust tym, którzy odważyli się otwarcie krytykować prezesa. - PiS pod jego rządami idzie na dno. Bez jego rządów też by poszedł na dno - uważa Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Kolarski: to jest partia prywatna prezesa Kaczyńskiego
Kolarski: to jest partia prywatna prezesa KaczyńskiegoTVN24

"Dobra wiadomość"

Premier Donald Tusk decyzję Jarosława Kaczyńskiego nazwał "dobrą wiadomością". - Już kiedyś słyszeliśmy jego opowieści o tym, że nie ma z kim przegrać, dlatego pycha kroczy przed upadkiem - mówi Patryk Jaki, komentując słowa szefa rządu. - Cieszę się, że Donald Tusk uważa to za dobrą decyzję, bo ja też to uważam za dobrą decyzję - podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin. Polityk jednocześnie przekonuje, że nic nadzwyczajnego się nie dzieje, a decyzję prezesa uważa za oczywistą. - Zmiana lidera jest momentem kryzysowym, szczególnie lidera tak mocnego i tak mocno spajającego nasze środowisko - dodaje.

Decyzję prezesa Kaczyńskiego tak z kolei ocenia Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta. - Prawo i Sprawiedliwość to partia prywatna prezesa Kaczyńskiego. Prezes Kaczyński ją stworzył i jest kimś więcej dla tego całego obozu niż prezesem partii - mówi.

W koalicji 15 października panuje przekonanie, że przegrana Prawa i Sprawiedliwości to właśnie wynik tego, co i jak mówił Jarosław Kaczyński. - Ta narracja dotycząca anihilacji Polski, zamachu stanu, o agentach niemieckich. Prezes Kaczyński nie zejdzie z tej ścieżki - uważa Aleksandra Maria Leo, posłanka Trzeciej Drogi.

Jarosław Kaczyński właśnie zapowiedział zwrot w kampanii wyborczej i to, że przekaz Prawa i Sprawiedliwości ma być pozytywny. - On nie jest w stanie udawać, nagle przyodziać maski demokraty. Opowiada rzeczy straszliwe - komentuje Barbara Nowacka, ministra edukacji. - Pogłoski o politycznej śmierci Jarosława Kaczyńskiego i PiS-u są bardzo, bardzo przesadzone - podkreśla Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński zmienia narrację. PiS ma budować pozytywny przekaz po kampanii hejtu
Jarosław Kaczyński zmienia narrację. PiS ma budować pozytywny przekaz po kampanii hejtuMichał Tracz/Fakty TVN

Konfederacja też się cieszy

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, były polityk PiS i szef kilku zwycięskich kampanii wyborczych wprost mówił, że czas na polityczną emeryturę. - Ja zdania nie zmieniłem. Zostałem o to zapytany w programie radiowym i odpowiedziałem tak, jak myślę, ale prezes Kaczyński przejdzie na emeryturę wtedy, kiedy będzie chciał - zaznacza Marcin Mastalerek.

- Bardzo mnie to cieszy, dlatego że liczę, że to przyspieszy przepływ wyborców z Prawa i Sprawiedliwości do Konfederacji - mówi Stanisław Tyszka, poseł Konfederacji.

Zobacz też: Kaczyński: weszliśmy w jakiś zaułek, z którego nie bardzo widać wyjście

Otwartym pozostaje też pytanie o następców prezesa Jarosława Kaczyńskiego. O swoich aspiracjach w styczniu wprost mówił były premier Mateusz Morawiecki. - Chciałbym, żeby pan prezes jak najdłużej był szefem PiS, spajał nasz obóz. A potem chciałbym również wystartować w tym zaszczytnym wyścigu, w tej konkurencji - wyznał w rozmowie z Radiem ZET.

Kadencja prezesa Kaczyńskiego kończy się w przyszłym roku. Na poprzednim kongresie nie miał kontrkandydata. - Tak to w polityce jest i wiem, że zarówno Czarnek, jak i Jaki, jak i wiele innych młodych polityków, nawet pan Horała, z chęcią by zajęli jakieś lepsze stanowiska w tej partii - ocenia Joanna Scheuring-Wielgus, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS