loga na antenieFakty po południu

codziennie o godzinie 16:00 na antenie loga na antenie

Mariano Rajoy chce tymczasowego ograniczenia autonomii Katalonii

Mariano Rajoy chce tymczasowego ograniczenia autonomii Katalonii

Po próbach wybicia się na niepodległość teraz Katalonię, czeka ograniczenie autonomii. Premier Hiszpanii ogłosił, że zwróci się do Senatu o zgodę na zastosowanie procedury z artykułu 155. hiszpańskiej konstytucji. Daje on rządowi w Madrycie mandat do podporządkowania sobie autonomii wewnątrz kraju. Szef rządu Hiszpanii wystąpił na konferencji po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów - zwołanym właśnie w sprawie sytuacji w Katalonii. Mariano Rajoy poinformował, że procedura ograniczenia autonomii tego regionu to środek ostateczny, ale Barcelona nie dała Madrytowi innego wyboru. Podkreślił jednocześnie, że nie chodzi o zupełną likwidację autonomii, a jedynie...
Nieformalny początek kampanii samorządowej

Nieformalny początek kampanii samorządowej

Tak gorącej politycznej soboty nie było od dawna. Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi o jedności prawicy, wspólnej drodze do sukcesu i o małym sporze w rodzinie Zapewnia, że w jedności uczestniczy prezydent Andrzej Duda. Opozycja również nie milczy - tu też słychać o zjednoczeniu i "totalnej propozycji" dla Polaków. Lider PO Grzegorz Schetyna ani razu nie mówił o partii rządzącej - za to bardzo dużo obiecywał swoim wyborcom. Natomiast szef Nowoczesnej Ryszard Petru dodaje, że siłą jest tworzenie wspólnych list wyborczych.
Spalone drewno jest tańsze. "Kartel ognia" grasuje na południu Europy?

Spalone drewno jest tańsze. "Kartel ognia" grasuje na południu Europy?

Kartel ognia podpalił Portugalię? Tak twierdzą hiszpańscy dziennikarze powołując się na policyjne źródła. To, że za pożarami w Portugalii i Hiszpanii stoi człowiek jest w zasadzie pewne, ale według ustaleń dziennikarzy, mogą stać za tym bardzo konkretni ludzie - przedsiębiorcy z branży papierniczej i meblarskiej oraz ci, którzy wypożyczają samoloty gaśnicze. Ślady ich działalność zauważono już wcześniej w Hiszpanii, teraz mogli przenieść się do Portugalii. Pożary zdołano opanować, ale strawiły tysiące hektarów i zabiły kilkadziesiąt osób.
tvnpix