Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA
Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Krzyś choruje na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USAStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Kiedy miał rok, usłyszeli diagnozę, a właściwie wyrok. Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową - rzadką chorobę genetyczną, prowadzącą do nieodwracalnego zaniku mięśni.

- Ma bardzo uszkodzony gen. U niego choroba bardzo postępuje, ma uszkodzone serce, ma uszkodzony już wzrok, ma problemy z wchodzeniem po schodach. Niestety nasz neurolog powiedział, że bez leku Krzysiu w wieku 7-8 lat będzie przykuty do wózka inwalidzkiego - mówi Anna Zawada, mama Krzysia.

Szansą dla 5-letniego Krzysia jest kosztowne leczenie za granicą. Trwa zbiórka, w pomoc włączyła się Fundacja TVN
Szansą dla 5-letniego Krzysia jest kosztowne leczenie za granicą. Trwa zbiórka, w pomoc włączyła się Fundacja TVNMarzanna Zielińska/Fakty TVN

To ostatni moment

W mięśniach Krzysia brakuje białka, jego mięśnie zanikają. Choroba z czasem prowadzi do dramatu, dziecko przestaje się ruszać, a nawet połykać i oddychać.

- Walka o życie ze względu na to, że być może te dzieci do pewnego momentu jeszcze wyglądają całkiem normalnie, całkiem zdrowo, ale ta choroba zaczyna postępować, ona już się nie wycofa. Tutaj nie stanie się żaden cud. Te dzieci będą po prostu konsekwentnie coraz gorzej się czuły, ich stan będzie coraz gorszy i w konsekwencji doprowadzi to do takiej przykrej, ciężkiej, wyniszczającej śmierci - mówi Bartosz Zmyślony z Fundacji Siepomaga.

CZYTAJ TAKŻE: Trzeba zebrać kilkanaście milionów złotych na leczenie Krzysia. W pomoc włączyła się Fundacja TVN Dzisiaj chłopiec ma już pięć lat. To dosłownie ostatni moment, żeby otrzymał lek, który zahamuje chorobę. - Mają bardzo smutny scenariusz napisany i w zasadzie nie ma przed nim żadnych takich dobrych perspektyw. Jest leczenie, jest leczenie bardzo drogie - wskazuje Bartosz Zmyślony.

Znalazł się dawca płuc dla pana Piotra Dubilewicza. Zabieg przeszczepu już się odbył
Znalazł się dawca płuc dla pana Piotra Dubilewicza. Zabieg przeszczepu już się odbyłJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Trwa zbiórka pieniędzy

Terapia genowa w Stanach Zjednoczonych to jedyna szansa, ale czas ucieka, a marzenie się oddala. Rodzice rozpoczęli zbiórkę dwa lata temu. W tym czasie koszt leczenia się zwiększył. Dzisiaj cena za życie chłopca to aż 17 milionów złotych.

- Jesteśmy cały czas w tyle, nie wiedząc czemu, a robimy wszystko co możemy tak naprawdę. Jeździmy od kościoła do kościoła, robimy festyny, kiermasze. Krzyś leku potrzebuje bardzo - podkreśla Anna Zawada.

W pomoc dla Krzysia włączyła się też Fundacja TVN. Wszystkie zebrane środki wpłacone na konto Fundacji z dopiskiem "Dla Krzysia" zostaną przekazane na leczenie chłopca. Wpłat można dokonywać przez stronę fundacji https://fundacja.tvn.pl/.

- Żeby synek wyzdrowiał, żeby w tym roku już dostał lek i żebyśmy mogli grać w piłkę - to jest moje chyba największe marzenie - wyznaje Łukasz Zawada, tata Krzysia. Niestety, na jego spełnienie ciągle potrzeba blisko ośmiu milionów złotych, a czas ucieka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS