Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"
Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Strzelanie, rzut granatem, walka wręcz, reagowanie na alarmy czy pierwsza pomoc w warunkach polowych. To jedne z kluczowych elementów w dzikim i nieprzyjaznym terenie, których uczono podczas kursu realizowanego przez wojsko.

- Kilka punktów nauczania. Jest to szkolenie bojowe, czyli na przykład rzut granatem, posługiwanie się bronią, szkolenie medyczne, szkolenie z przetrwania, jak również szkolenie z reagowania kryzysowego - wymienia mjr Michał Binek z IV Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

To ośmiogodzinny kurs prowadzony przez instruktorów wojskowych. Elementy survivalu - metody rozpalania ognia, uzdatniania wody i budowy schronienia, a także zasady przetrwania w terenie zurbanizowanym. Uczestnicy poznali techniki ze szkolenia zawodowych żołnierzy.

Kosiniak-Kamysz: zupełnie zmieniliśmy filozofię operacji wojskowej na granicy polsko-białoruskiej
Kosiniak-Kamysz: zupełnie zmieniliśmy filozofię operacji wojskowej na granicy polsko-białoruskiejTVN24

To może być pierwszy kontakt z wojskiem. Szkolenia jednak nie są zobowiązujące, nie są formą jakiejkolwiek mobilizacji. - Przyszedłem z córką, 17 lat, też tutaj próbuje zahaczyć, może ją zachęcę do służby - mówi jeden z uczestników szkolenia.

Projekt zakłada nauczenie się podstaw przetrwania i poradzenia sobie w trudnych warunkach. - Wiem, jak rzucać granatem hukowym, wiem, jak rozłożyć broń, złożyć, bardzo praktyczne, przydatne wiadomości - twierdzi inny uczestnik szkoleń. - Nadmiar wiedzy nigdy nikomu nie zaszkodził. Tym bardziej, że chodzi właściwie o moje bezpieczeństwo, bezpieczeństwo najbliższych - wtóruje mu kolejna uczestniczka.

Kto może wziąć udział w szkoleniu?

W sobotę zajęcia odbyły się między innymi w Lesznie, ale wybrane jednostki co tydzień, aż do lipca, będą organizowały szkolenia dla wszystkich chętnych w wieku od 15-65 lat.

- Przez kolejne 10 weekendów "Trenuj z wojskiem", później "Wakacje z wojskiem", "Edukacja z wojskiem", różnego rodzaju sposoby spędzania czasu i podnoszenia swoich umiejętności. To nas wszystko przygotowuje do wielkiej operacji, jakim jest powszechny, dobrowolny program szkoleń obronnych, który startuje od przyszłego roku, pracujemy nad nim - przekazuje Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej z Trzeciej Drogi.

CZYTAJ TAKŻE: Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Wojsko Polskie rekrutuje

Chodzi o zapowiadane odbudowanie rezerw wojskowych. Rząd w najbliższym czasie ma przedstawić szczegóły. W ten weekend organizowane w całym kraju Wojskowe Targi Służby i Pracy były kolejną okazją do zapoznania się z ofertą służby wojskowej.

- Nasi rekruterzy będą przedstawiali możliwość kariery i podjęcia pracy w siłach zbrojnych, ta oferta jest dla wszystkich - informuje płk Grzegorz Wawrzynkiewicz, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Podczas targów przekonywano, że wojsko to przede wszystkim służba krajowi, ale też atrakcyjny pracodawca. - Targi są tym kompleksowym sposobem informowania. Tutaj oprócz możliwości porozmawiania z żołnierzami ze wszystkich sił zbrojnych, oprócz tego, że osoby odwiedzające będą mogły zobaczyć sprzęt wojskowy, to również przez cały okres targu funkcjonuje mobilny punt rekrutacji Wojskowego Centrum Rekrutacji - wskazuje mjr Paweł Badoń, rzecznik Wojskowego Centrum Rekrutacji Tarnów.

To wszystko ma przyciągnąć młode osoby zainteresowane obronnością. - Jedna czwarta armii Rzeczpospolitej to kobiety - słyszymy od jednego z uczestników targu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS