Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?
Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?Katarzyna Koziej-Skalska/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/2
Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?Katarzyna Koziej-Skalska/Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. 41 dni do pierwszej tury. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Chociaż w poniedziałek jako prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta - świętował 30-lecie stołecznego metra, to i tam pojawił się, najważniejszy w prezydenckiej kampanii wyborczej wątek bezpieczeństwa.

Rafał TrzaskowskiTVN24

- Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz. To ważne, dlatego że ten element odstraszania, pokazywania tym, którzy źle nam życzą, że jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, jestem o tym głęboko przekonany, przyczyni się do tego, że jesteśmy i będziemy jeszcze bardziej bezpieczni - wskazał na uroczystości Trzaskowski.

Kampania prezydencka wkracza w decydującą fazę
Kampania prezydencka wkracza w decydującą fazęKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Do wyborów pozostało niespełna dwa miesiące i to czas, w którym każdy z kandydatów chce być wyrazisty.

Kandydaci o zmianach w składce zdrowotnej

Magdalena Biejat - wicemarszałkini Senatu i kandydatka Lewicy na prezydenta - w poniedziałek jest w Gdańsku. Uderzyła i w rząd i w swojego kontrkandydata, za przegłosowanie zmian w składce zdrowotnej.

- Ofiarą tej kampanii wyborczej pada ochrona zdrowia, bo Szymon Hołownia musi mieć jaki sukces. Ten sam Szymon Hołownia, który na każdym spotkaniu ostatnio atakuje Sławomira Mentzena, który krytykuje go jako szkodnika, dzisiaj ręka w rękę z nim przeprowadza demolkę ochrony zdrowia - stwiedziła Biejat.

Magdalena BiejatTVN24

Sam Hołownia - marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Polski 2050-Trzeciej Drogi - w poniedziałek walczył o głosy w Krakowie, gdzie poruszył między innymi temat zakazu smartofonów w szkołach podstawowych.

Słowa Lewicy i jej kandydatki na prezydenta nazywa "bałamutnymi". - Jeśli ta składka byłaby utrzymywana na tym poziomie, to mielibyśmy sytuację z zamykaniem się kolejnych dziesiątek tysięcy małych, mikro, średnich działalności, a to oznaczałoby, że nie będzie żadnej składki i żadnych podatków i że dziura w NFZ-cie będzie jeszcze większa - ocenił Hołownia.

Szymon Hołownia TVN24

O zawetowanie ustawy o zmniejszeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców apelował z Chojnic, Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta.

- Dobito jeszcze ten publiczny system, zabierając z niego kolejne miliardy złotych, bo Donald Tusk postanowił się policytować w głupi sposób ze Sławomirem Mentzenem, w taki sposób, że cenę za to zapłacą tysiące pacjentów - przekonywał Zandberg.

Adrian Zandberg TVN24

CZYTAJ TAKŻE: Zmiany w składce zdrowotnej. Wnioski o weto "z lewej strony sceny politycznej"

Doradca prezydenta na spotkaniu Nawrockiego

Andrzej Duda wprost nie wspiera żadnego z kandydatów, ale jego doradca, Andrzej Zyberowicz wziął w poniedziałek udział w kampanijnym spotkaniu Karola Nawrockiego z ludźmi kultury.

- Różnica między dziadersami zarządzającymi Prawem i Sprawiedliwością a ważną częścią elektoratu przyczyniła się do tego, że środowiska patriotyczne przegrały wybory - ocenił między innymi Zybertowicz.

Karol NawrockiTVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości, krytykując Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, proponuje bon kulturalny, by propagować polską kulturę, zwłaszcza wśród młodzieży.

- Nie zostawiać marginesu na kontrkulturę i pseudokulturę, która cały czas z głęboką presją uderza w Rzeczpospolitą Polską - wzywał Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta.

Kaczyński przekonuje do głosowania na Nawrockiego: nie może być innego wyboru
Kaczyński przekonuje do głosowania na Nawrockiego: nie może być innego wyboruTVN24

Dotąd na urząd prezydenta zgłosiło się 17 kandydatów. Państwowa Komisja Wyborcza zweryfikowała dostarczone podpisy i oficjalnie jako kandydatów zarejestrowała 11. Kalendarza wyborczego powinni pilnować też wyborcy.

Co trzeba wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Do 5 maja wyborcy z niepełnosprawnościami i ci, którzy skończyli 60 lat, mogą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego lub potrzebę transportu na wybory.

Do 9 maja ci sami wyborcy mogą wnioskować o akty pełnomocnictwa.

Ci, którzy w dniu wyborów będą za granicą, do 13 maja muszą złożyć wniosek o ujęciu ich w spisie wyborców w zagranicznych obwodach.

Do 15 maja można wnioskować o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu i zmianę miejsca głosowania.

ZOBACZ TEŻ: Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Można już składać wnioski

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura 1 czerwca. Debatę kandydatów przed pierwszą turą wyborów prezydenckich 12 maja będzie można oglądać także w TVN24.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, rząd może wprowadzić bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, rząd może wprowadzić bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS