Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?
Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?Katarzyna Koziej-Skalska/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/2
Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?Katarzyna Koziej-Skalska/Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Chociaż w poniedziałek jako prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta - świętował 30-lecie stołecznego metra, to i tam pojawił się, najważniejszy w prezydenckiej kampanii wyborczej, wątek bezpieczeństwa.

Rafał TrzaskowskiTVN24

- Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz. To ważne, dlatego że ten element odstraszania, pokazywania tym, którzy źle nam życzą, że jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, jestem o tym głęboko przekonany, przyczyni się do tego, że jesteśmy i będziemy jeszcze bardziej bezpieczni - wskazał na uroczystości Trzaskowski.

Kampania prezydencka wkracza w decydującą fazę
Kampania prezydencka wkracza w decydującą fazęKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Do wyborów pozostało niespełna dwa miesiące i to czas, w którym każdy z kandydatów chce być wyrazisty.

Kandydaci o zmianach w składce zdrowotnej

Magdalena Biejat - wicemarszałkini Senatu i kandydatka Lewicy na prezydenta - w poniedziałek jest w Gdańsku. Uderzyła i w rząd, i w swojego kontrkandydata za przegłosowanie zmian w składce zdrowotnej.

- Ofiarą tej kampanii wyborczej pada ochrona zdrowia, bo Szymon Hołownia musi mieć jakiś sukces. Ten sam Szymon Hołownia, który na każdym spotkaniu ostatnio atakuje Sławomira Mentzena, który krytykuje go jako szkodnika, dzisiaj ręka w rękę z nim przeprowadza demolkę ochrony zdrowia - stwiedziła Biejat.

Magdalena BiejatTVN24

Sam Hołownia - marszałek Sejmu i kandydat Polski 2050-Trzeciej Drogi na prezydenta - w poniedziałek walczył o głosy w Krakowie, gdzie poruszył między innymi temat zakazu używania smartfonów w szkołach podstawowych.

Słowa Lewicy i jej kandydatki na prezydenta nazywa "bałamutnymi". - Jeśli ta składka byłaby utrzymywana na tym poziomie, to mielibyśmy sytuację z zamykaniem się kolejnych dziesiątek tysięcy małych, mikro, średnich działalności, a to oznaczałoby, że nie będzie żadnej składki i żadnych podatków i że dziura w NFZ-cie będzie jeszcze większa - ocenił Hołownia.

Szymon Hołownia TVN24

O zawetowanie ustawy o zmniejszeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców apelował z Chojnic Adrian Zandberg, kandydat partii Razem na prezydenta.

- Dobito jeszcze ten publiczny system, zabierając z niego kolejne miliardy złotych, bo Donald Tusk postanowił się policytować w głupi sposób ze Sławomirem Mentzenem, w taki sposób, że cenę za to zapłacą tysiące pacjentów - przekonywał Zandberg.

Adrian Zandberg TVN24

CZYTAJ TAKŻE: Zmiany w składce zdrowotnej. Wnioski o weto "z lewej strony sceny politycznej"

Doradca prezydenta na spotkaniu Nawrockiego

Andrzej Duda wprost nie wspiera żadnego z kandydatów, ale jego doradca Andrzej Zyberowicz wziął w poniedziałek udział w kampanijnym spotkaniu Karola Nawrockiego z ludźmi kultury.

- Różnica między dziadersami zarządzającymi Prawem i Sprawiedliwością a ważną częścią elektoratu przyczyniła się do tego, że środowiska patriotyczne przegrały wybory - ocenił między innymi Zybertowicz.

Karol NawrockiTVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości, krytykując Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, proponuje bon kulturalny, by propagować polską kulturę, zwłaszcza wśród młodzieży.

- Nie zostawiać marginesu na kontrkulturę i pseudokulturę, która cały czas z głęboką presją uderza w Rzeczpospolitą Polską - wzywał Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta.

Kaczyński przekonuje do głosowania na Nawrockiego: nie może być innego wyboru
Kaczyński przekonuje do głosowania na Nawrockiego: nie może być innego wyboruTVN24

Dotąd na urząd prezydenta zgłosiło się 17 kandydatów. Państwowa Komisja Wyborcza zweryfikowała dostarczone podpisy i oficjalnie jako kandydatów zarejestrowała jedenastu. Kalendarza wyborczego powinni pilnować też wyborcy.

Co trzeba wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Do 5 maja wyborcy z niepełnosprawnościami i ci, którzy skończyli 60 lat, mogą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego lub potrzebę transportu na wybory.

Do 9 maja ci sami wyborcy mogą wnioskować o akty pełnomocnictwa.

Ci, którzy w dniu wyborów będą za granicą, do 13 maja muszą złożyć wniosek o ujęciu ich w spisie wyborców w zagranicznych obwodach.

Do 15 maja można wnioskować o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu i zmianę miejsca głosowania.

ZOBACZ TEŻ: Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Można już składać wnioski

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura 1 czerwca. Debatę kandydatów przed pierwszą turą wyborów prezydenckich 12 maja będzie można oglądać także w TVN24.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS