Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"
Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ale już teraz odbywają się w Polsce szkolne prawybory. W Poznaniu organizatorzy akcji przygotowali około 30 tysięcy kart do głosowania. Przy tej okazji zapytaliśmy też uczniów, które problemy i postulaty są im szczególnie bliskie.

W 35 szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu odbyły się prawybory. Uczniowie mogli zagłosować dzięki Młodzieżowej Radzie Miasta Poznania i samemu miastu. Organizatorzy przygotowali około 30 tysięcy kart do głosowania. - Jest to bardzo ważne, żeby faktycznie ta demokracja nam się kształtowała, żeby kształtować to społeczeństwo obywatelskie - zaznacza Jakub Krzemiński z Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. 

Jedni nie mieli wątpliwości. - Jestem wyborcą zdecydowanym raczej, ja już mam jakiś taki swój pogląd i wiem, na kogo będę głosował - mówił Tymoteusz, uczeń III LO im. Jana Kantego w Poznaniu.

Dylematy innych, najmłodszych wyborców wcale nie odbiegają od tych, które mają starsi. - Kierowałem się tym, by wybrać kandydata, który w największym stopniu odpowiada gdzieś tam moim przekonaniom - zdradził Marcel, uczeń III LO im. Jana Kantego. - Sugerowałam się bardziej takim zarysem mniej więcej jakichś takich zdań kandydatów - przyznała Zosia, uczennica III LO.

Doktor Agnieszka Kwiatkowska o młodych wyborcach: są zróżnicowani
Doktor Agnieszka Kwiatkowska o młodych wyborcach: są zróżnicowaniTVN24

Problemy i postulaty, które są im szczególnie bliskie

- Nie wszyscy kandydaci są najlepsi, nie ma takiego idealnego kandydata - uważa Adam, uczeń III LO im. Jana Kantego.

- Skoro nie ma ideałów, to wybór spośród tych, którzy są, to swego rodzaju lekcja - słyszymy od socjologa. - Uczymy się też pewnego kompromisu: kompromisu sami ze sobą. To znaczy, na ile jesteśmy w stanie zgodzić się na to, że kandydat czy kandydatka, którą popieramy, nie zgadzają się z nami w pewnej sprawie. Natomiast też myślimy o tym, które postulaty są dla nas najważniejsze - wskazuje dr hab. Wojciech Rafałowski, socjolog polityki z Uniwersytetu Warszawskiego. 

ZOBACZ TEŻ: "Wiele osób nie ma świadomości, co tak naprawdę uważa Sławomir Mentzen"

Zapytaliśmy poznańskich uczniów, które problemy i postulaty są im szczególnie bliskie. - Inflacja i mieszkania, bo to są rzeczy, które jako obywatel też widzę - wskazywał Tymoteusz. - Bezpieczeństwo państwa pod względem migracyjnym oraz system podatkowy - mówił Marcel. 

Informacji o kandydatach uczniowie szukają w różnych źródłach. - Kierowałem się głównie niedawnymi debatami i tym, jak się kandydaci zaprezentowali w nich - mówił Jan. - Jest Twitter, jest YouTube, są też różnego rodzaju strony internetowe. Na przykład strona TVN-u też istnieje - wymieniał Mikołaj.

Debata w Końskich. Najważniejsze momenty
Debata w Końskich. Najważniejsze momenty TVN24

Dlaczego chcą wziąć udział w wyborach?

Przy okazji prawyborów uczniowie wypełniają ankietę z pytaniami. Odpowiedzi posłużą do analizy badawczej. - Będziemy mogli rozdzielić na przykład wyborców na tych, którzy w tym roku będą pełnoletni, będą mogli oddać głos w wyborach, i na tych, którzy nie będą mogli. Na tej zasadzie zrobić takie preferencje wyborcze faktycznie wśród młodzieży miasta Poznania - wyjaśnia Jakub Krzemiński z Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy będzie zryw młodych? "Pojawia się rozczarowanie"

Ci, którzy są już pełnoletni, deklarują, że 18 maja pojawią się w lokalach wyborczych. - Obowiązek obywatelski jako Polaka, żeby pójść i oddać głos - uważa Mikołaj. - Myślę, że każda pełnoletnia osoba powinna wziąć udział. Nawet jeżeli nie do końca wie, to powinna przynajmniej spróbować (...) znaleźć swojego kandydata - twierdzi Adam.

- Myślę, że młodzi ludzie będą mogli mieć duży wpływ na osoby starsze ze swojej rodziny, które mogą nie do końca być przekonane do tego, czy powinny iść, czy nie powinny iść - ocenia Jan. - Uważam, że lepiej oddać głos, niż go nie oddawać w ogóle, bo to jest jeszcze gorsze - mówi Marcel.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Na debacie w Końskich Joanna Senyszyn zapytała Karola Nawrockiego o sprawę wypłat odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił swojej kontrkandydatce, że ma "fobie". Tę wymianę skomentowali nie tylko politycy, ale też ci, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księży.

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś udało się zatrzymać atak na ważne instytucje, które zajmują się dostarczaniem wody - powiedział w "Faktach po Faktach" minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier zdradził też, jak doszło do zeszłorocznego ataku na Polską Agencję Prasową.

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

Źródło:
TVN24

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Wojskowi planiści zostali wysłani do Birmingham, by zapanować nad tonami śmieci, które od półtora miesiąca zalegają na ulicach. Strajkują pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście. Problem stał się niezwykle poważny - śmieciowy kryzys doprowadził do potężnej plagi szczurów.

Birmingham tonie w śmieciach. Mieszkańcy skarżą się na wielkie szczury na ulicach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS