Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Ekonomiści o liście ministra finansów do prezesa TK: naiwność i żałosna próba

Minister finansów Paweł Szałamacha wykazał się naiwnością – ocenił w „Faktach z Zagranicy” ekonomista prof. Stanisław Gomułka. Wytłumaczył, że agencje ratingowe będą kierować się głównie opinią Komisji Weneckiej w ocenie polskiego sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, a nie wypowiedziami szefa tej instytucji. Dlatego skrytykował list ministra do prezesa Rzeplińskiego, w którym minister finansów wzywa szefa Trybunału do milczenia do czasu zaktualizowania przez agencję Moody’s ratingu Polski. Podobną ocenę wyraził drugi gość Jolanty Pieńkowskiej, prof. Witold Orłowski. - Żałosna próba ze strony ministra – stwierdził.

Ujazdowski: terroryzm korzysta z nowej fali emigracji. Dzieci imigrantów w Europie się radykalizują

- Sam terroryzm ma źródło eugeniczne w krajach Europy Zachodniej – powiedział Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł do Parlamentu Europejskiego. Gość Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy” wyraził opinię, że imigranci do Europy pierwszego pokolenia bywają przykładnymi obywatelami, ale to ich dzieci ulegają radykalizacji. Kazimierz Michał Ujazdowski w rozmowie odniósł się także do aktualnej sytuacji w Polsce związanej z kryzysem konstytucyjnym. – Wierzę, że nadal istnieje szereg sposobów, dzięki którym można zażegnać trwający kryzys – powiedział Ujazdowski.

Kalisz i Poncyliusz zgodni: propozycja KE ws. uchodźców to akt rozpaczy

Komisja Europejska zaproponowała w środę reformę unijnej polityki azylowej. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zapisów jest ten, który zakłada niebotyczne kary za nieprzyjęcie uchodźcy. – W tej chwili w UE nie ma wizjonerów, którzy byliby w stanie rozwiązać kryzys migracyjny. Propozycja KE to zdecydowanie akt rozpaczy – ocenił Ryszard Kalisz, adwokat, były szef MSWiA i były szef kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego. Zgodził się z nim Paweł Poncyliusz, który także był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie „Fakty z Zagranicy”.

Aleksander Smolar o Donaldzie Trumpie: on jest niebezpieczny, duża część elit tak uważa

- Donald Trump ma program daleko posuniętego izolacjonizmu, w zasadzie wycofania się z Europy. Jest pewnego rodzaju kokietowanie Putina – ocenił w „Faktach z Zagranicy” Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego. – Zważywszy na obecny chaos na świecie, brak takiego regulatora, jakim są USA, jest to niepokojące, grozi tylko pogłębieniem chaosu. On jest niebezpieczny, bardzo duża część republikańskich elit tak uważa – dodał. Gościem Piotra Kraśki był także prof. Paweł Śpiewak, publicysta i socjolog. – Scenariusze dla świata są bardzo pesymistyczne – uznał prof. Śpiewak.

Wałęsa o polskim rządzie: PiS doprowadzi kraj do ruiny

- Na zdecydowane działania wobec rządów PiS przyjdzie czas dopiero wtedy, kiedy po stronie opozycji będzie większość społeczeństwa - uważa były prezydent Lech Wałęsa. Jego zdaniem obecnie panuje „równowaga” między poparciem dla rządu a poparciem dla opozycji i dopiero po spadku poparcia dla PiS opozycja powinna wskazać swojego lidera.

Wrona: Barack Obama poległ na całej linii w kwestii ograniczenia prawa do posiadania broni

W czwartek doszło do tragedii na jednej z autostrad w USA. Dwuletni chłopiec zastrzelił – siedząc w samochodzie – własną matkę z broni, która leżała pod siedzeniem auta. Czy ta bezsensowna śmierć może zmienić zdanie mieszkańców Stanów Zjednoczonych na temat prawa do posiadania broni? „Odpowiedź na to pytanie nie jest optymistyczna. Nawet taka śmierć na pewno nie zmieni podejścia do posiadania broni. Tego nie zmieniły żadne dotychczasowe masakry w szkołach, gdzie np. szaleniec zastrzelił 20 dzieci” – tłumaczył w rozmowie z Piotrem Kraśką korespondent Faktów TVN Marcin Wrona. Przyznał, że Barack Obama poległ na całej linii w kwestii ograniczenia prawa do posiadania broni.

Kostrzewa-Zorbas: Trump nie ma prawie żadnej szansy wygrać wyborów

Kolejne prawybory w USA i kolejne zwycięstwo Donalda Trumpa. Ekscentryczny i kontrowersyjny miliarder wydaje się być nie do zatrzymania. Czy Donald Trump ma szansę na wygraną – w dużej mierze dzięki swoim szokującym wypowiedziom? Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, amerykanista z Wojskowej Akademii Technicznej, który był gościem Piotra Kraśki w programie „Fakty z Zagranicy”, uważa, że miliarder świadomie wybrał skandal, jako formę przebicia się do opinii publicznej.

PiS mściwym gangiem? Davies o swojej wypowiedzi dla „Guardiana”: rozmowa nieformalna, ale powiedziałem szczerze

„Jarosław Kaczyński zachowuje się jak bolszewik i paranoiczny awanturnik” – takie między innymi zdanie znalazło się w artykule opublikowanym przez brytyjski dziennik „The Guardian”. Autorem wypowiedzi jest historyk i znawca Polski Norman Davies. Profesor komentując bieżące wydarzenia w naszym kraju, powiedział również, że „Prawo i Sprawiedliwość jest najbardziej mściwym gangiem w Europie”.

Kwaśniewski: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli

– To jest mój podstawowy zarzut wobec ekipy Prawa i Sprawiedliwości, że nie mówi prawdy o naszych dotychczasowych osiągnięciach – mówił w programie „Fakty z Zagranicy” Aleksander Kwaśniewski. Zdaniem gościa Piotra Kraśki obecny rząd wręcz burzy wizerunek Polski, który już niedługo może wymagać „kosztownej i długotrwałej odbudowy”. Były prezydent nawiązał też do swojej rozmowy z Lechem Kaczyńskim i stwierdził, że ma dziś dla PiS taką samą radę, jaką wtedy miał dla obejmującego urząd prezydenta: zróbcie to, co uważacie za ważne, ale nie zepsujcie tego, cośmy osiągnęli.

Tak wyglądają prawybory w USA. Relacja z lokalu wyborczego w stanie Maryland

Nie ma zakazu agitacji, nie ma ciszy wyborczej. Obowiązują one dopiero w określonej odległości kilku metrów od lokalu wyborczego. Poza tym organizacja komisji wyborczej podczas prawyborów w Stanach Zjednoczonych wygląda dość podobnie do tego, co znamy z wyborów w Polsce. Z kamerą do jednego z lokali wyborczych w miejscowości Cloverly w stanie Maryland wybrał się korespondent Faktów TVN Marcin Wrona. Opowiedział też o porozumieniu, jakie zawarli pod koniec minionego tygodnia ubiegający się o prezydencką nominację Republikanów rywale Ted Cruz i John Kasich, by powstrzymać Donalda Trumpa.

Czy NATO nas obroni? Borowski: ale przed kim?

Rozpętać histerię wojenną jest bardzo łatwo. Potrafią to politycy, potrafi to także lobby wojskowe – mówi Marek Borowski, odpowiadając na pytanie o to, czy Polsce grozi coś ze strony Rosji. – Dzisiaj nie ma powodu twierdzić, że oto Rosja na nas czyha, gromadzi jakieś armie i może nas zaatakować albo jakieś zielone ludziki się pojawią w Polsce – zapewniał w „Faktach z Zagranicy” senator i były marszałek Sejmu. – Mamy za wschodnią granicą niewątpliwie problem (…). Zapędy rosyjskie mogą być o wiele dalej zakrojone niż tylko zajęty Krym – ripostował Paweł Poncyliusz. – Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny – dodał były wiceminister gospodarki w rządzie PiS i stwierdził, że tym, co obecnie jest Polsce potrzebne, jest wsparcie NATO przy modernizacji sił zbrojnych.

„Absolutnie budować” kontra „Polski nie stać na elektrownię atomową”. Ostry spór o polską atomistykę

Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - Na ogół powinniśmy być spokojni – odpowiadał w „Faktach z Zagranicy” prof. Łukasz Turski, fizyk. Jego zdaniem siłownię jądrową w Polsce należy „absolutnie budować”, ale jednocześnie wyraził przekonanie, że to się nie stanie – z powodu „indolencji” kolejnych polskich rządów. - Elektrownia atomowa to jest bardzo proste urządzenie techniczne, które zostało zdemonizowanie – przekonywał naukowiec.

Lider Ruchu Narodowego: Kaczyński zaczyna przejmować nasz język

– Myślę, że te kraje, w których są rzezie na ulicach dokonywane przez islamistów (…), potrzebują się obudzić – ocenił prezes Ruchu Narodowego i poseł Robert Winnicki. Skomentował w ten sposób rosnącą popularność Frontu Narodowego we Francji i podobnych antyimigranckich partii w innych krajach Europy Zachodniej. Komentując z kolei politykę krajową, z uznaniem odnotował, że Jarosław Kaczyński „zaczyna przejmować nasz (Ruchu Narodowego – przyp. red.) język, kiedy mówi o neokolonializmie w naszej gospodarce”. Wanda Nowicka, działaczka lewicy, stwierdziła natomiast, że „jeśli dojdzie do Brexitu (wyjścia Wielkiej Brytanii z UE – przyp. red.), to zacznie się rozpad UE”. Uznała to za niepokojące i zwróciła uwagę na sprzeczne interesy nacjonalistów z różnych krajów Europy, np. jeśli chodzi o dostęp do rynku pracy. Zachodnioeuropejscy nacjonaliści chcieliby go u siebie ograniczyć, co mogłoby negatywnie odbić się na Polakach pracujących za granicą.

„Elżbieta II cieszy się autentyczną, zasłużoną sympatią poddanych”

– Jej królewska mość, o której urodzinach dzisiaj mówimy, jest swego rodzaju wyjątkiem, bo cieszy się autentyczną i zasłużoną sympatią swoich poddanych, ogromną – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” Marek Ostrowski. Dziennikarz „Polityki” zauważył, że dzieci królowej nie są już tak lubiane, a pozycję monarchii brytyjskiej bardzo obniżyła cała seria skandali. Jan Lubomirski-Lanckoroński podkreślał tymczasem, że prywatnie członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej to ludzie bardzo otwarci, bezpośredni i zabawni. Zwrócił również uwagę na fakt, że istnienie aż 12 monarchii w samej Europie w 2016 roku jest prawdziwym fenomenem.

Kuźniar: Amerykanie powinni byli ostrzelać rosyjskie myśliwce nad Bałtykiem

– To jest zabawa, kto kogo bardziej przestraszy – tak prof. Roman Kuźniar, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. międzynarodowych ocenia ostatnie prowokacje rosyjskie nad Morzem Bałtyckim. W zeszłym tygodniu rosyjskie myśliwce kilkakrotnie bardzo blisko przeleciały nad amerykańskim niszczycielem USS Donald Cook, który wykonywał manewry na Bałtyku. Amerykanie nie podjęli wobec nich żadnej akcji ofensywnej. – Ostrzelać powinni byli. Szkoda, że to się nie stało – stwierdził prof. Kuźniar. Jednocześnie podkreślił, że mówił o „ostrzelaniu, nie o zestrzeleniu”. Odnotował też, że w przeszłości to Amerykanie byli mistrzami „chicken game”, czyli wymiany prowokacji militarnych, ale teraz prym w tej grze wiodą Rosjanie. Stwierdził jednak, że „Rosjanie mają świadomość, że w przypadku gorącego konfliktu przegraliby” i dlatego ograniczają się do prowokacji.

Jak Breivik mógł wygrać w sądzie sprawę o nieludzkie traktowanie? Adwokat: te reguły to fundament

– Należy abstrahować od tego, co się wydarzyło w 2011 roku, do tego, aby we właściwy sposób ocenić podstawę pozwu i werdykt sądu – ocenił w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS adwokat Zbigniew Roman. Skomentował w ten sposób środowy wyrok sądu w Oslo, który uznał część skargi mordercy z wyspy Utoya na rzekomo nieludzkie traktowanie w więzieniu. Prawnik zwrócił uwagę na to, że wielu specjalistów uważa, że długotrwałe odosobnienie od innych ludzi źle wpływa na człowieka. Dlatego norweski sąd mógł uznać uniemożliwianie kontaktu z innymi więźniami za naruszenie art. 3 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, który zakazuje tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz karania. – Reguły, które zostały wskazane w tej konwencji, to fundament demokratycznych państw prawa – przekonywał gość Piotra Kraśki. Jednocześnie adwokat zaznaczył, że sąd w Oslo nie uznał za nielegalne cenzurowania korespondencji Breivika z uwagi na wyższe dobro, jakim jest ochrona porządku publicznego, co stanowi przykład dopuszczalnego ograniczenia praw podstawowych.

Jacek Rostowski o Brytyjczykach, którzy chcą wyjścia z UE: żyją w świecie nierealnym

Brytyjczykom wydaje się, że mogą świetnie dać sobie radę bez nieograniczonego dostępu do rynku UE, a do Brukseli zniechęca ich kryzys strefy euro i inne kryzysy polityczne na kontynencie – ocenia były minister finansów Jacek Rostowski. – Brytyjczycy żyją w świecie nierealnym – stwierdził w „Faktach z Zagranicy”, komentując wyrażaną przez części mieszkańców Wielkiej Brytanii chęć wyjścia z Unii Europejskiej. Referendum w tej sprawie odbędzie się na Wyspach 23 czerwca. Gość Piotra Kraśki porównał również politykę Wiktora Orbana z polityką PiS i wcześniejszą polityką rządów PO-PSL. Stwierdził, że to nieprawda, że Węgry pod rządami Orbana miały lepszy rozwój gospodarczy niż Polska pod rządami PO-PSL. Rostowski zwrócił uwagę na fakt, że od 2010 roku gospodarka Węgier osiągnęła dwukrotnie mniejszy wzrost liczony jako odsetek PKB.

Donald Trump w Białym Domu? Fogelman: to mogłoby rozbić system dwupartyjny w USA

– Fakt, że mówimy dzisiaj o tym, że jest możliwość wejścia Trumpa do Białego Domu (…), to w pewnym sensie przekroczenie Rubikonu – stwierdził w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BIS Lejb Fogelman, adwokat z kancelarii prawniczej Greenberg Traurig. – Wydaje mi się, że jest to bardzo groźne wydarzenie w historii amerykańskiej demokracji – dodał prawnik. Z opinią tą nie zgodził się drugi rozmówca Piotra Kraśki, Andrzej Kurnicki. – Ten Rubikon został już przekroczony, kiedy John F. Kennedy, Irlandczyk, katolik, został prezydentem w Stanach Zjednoczonych – mówił prezes Euroamerican Company. Jego zdaniem Trump to „człowiek biznesu, człowiek odpowiedzialny” i będzie potrafił dostosować się do reguł obowiązujących w Białym Domu.

Kot: Bono jest silnie wpisany w polską historię. W jego słowa warto się uważniej wsłuchać

Aktorzy i artyści – szczególnie w Stanach Zjednoczonych – są aktywni również w kwestiach społecznych i politycznych. George Clooney ostro skrytykował sposób zbierania pieniędzy przez Hillary Clinton. Z kolei lider zespołu U2 wywołał niemałe poruszenie wśród części polskich polityków. Bono przed amerykańską komisją senacką wyraził zaniepokojenie polskim i węgierskim „hipernacjonalizmem”. „Wielu z celebrytów udziela się charytatywnie, nagłaśnia palące sprawy społeczne. Gwiazdorzy kreują idee, mają wielu fanów i naśladowców, mogą też wskazywać na obszary dobra wspólnego. Nie będą jednak raczej mieć bezpośredniego wpływu na politykę. Showbiznes i polityka właśnie to dwa światy rozłączne” – uważa Wiesław Kot, krytyk filmowy. Gość programu „Fakty z Zagranicy” wskazywał na liczne związki muzyka z Polską. „Bono jest silnie wpisany w polską historię. A jeśli na coś w naszym kraju zwraca uwagę, to warto słuchać go nieco uważniej niż innych gwiazdorów” – mówił Wiesław Kot.

Sienkiewicz: incydenty na Bałtyku to demonstracja siły Rosji i niezgody na obecność Amerykanów w regionie

Biały Dom w poniedziałek wieczorem wydał oświadczenie, w którym incydenty na Bałtyku, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu, nazwano „prowokacją” ze strony Rosji. „To jest demonstracja siły i niezgody na obecność Amerykanów w regionie. Rosjanie zawsze, kiedy podejmują działania wojskowe, tłumaczą się tym, że się bronią. Rosja tak skutecznie się broni, że od stuleci bardzo się rozrosła, a nawet stworzyła globalne imperium” – uważa Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych. Gość Piotra Kraśki w programie „Fakty z Zagranicy” przyznał, że Rosja stosuje politykę nieustannego testowania NATO i zachodu. „Rosja chce sprawdzić, na ile zachód jest gotowy wzmocnić wschodnią flankę” – mówił Bartłomiej Sienkiewicz.

Europa podzielona w postawach wobec uchodźców. „Gest papieża bardzo ważny”

„Głos z Niemiec jest teraz bardziej spektakularny. Bardziej podchodzi pod oczekiwania społeczne, ale jest to głos symboliczny. Wyraża od dawna obserwowany podział na tych, którzy widzą w uchodźcach ludzi oraz tych, którzy chcą ugrać na kryzysie uchodźczym jakieś swoje interesy polityczne” – tak Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie komentowała chęć jednej z niemiecki partii delegalizacji islamu. Goście Piotra Kraśki w programie „Fakty z Zagranicy” rozmawiali o kryzysie imigranckim w Europie. Prof. Radosław Markowski, politolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przyznał, że gest papieża, który odwiedził uchodźców na wyspie Lesbos, jest ważny. „W Europie są miliony osób, które zachowują się podejrzanie wobec uchodźców” – mówił.

Rezolucja PE to spisek Berlina, Paryża i banków międzynarodowych? Rosati: słyszałem te dyrdymały

– To jest kampania kłamstw i opluwania – mówi, odnosząc się do wysuwanych wobec opozycji zarzutów o zdradę, europoseł Dariusz Rosati. Polityk, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie Fakty z Zagranicy, uważa, że oskarżanie Paryża, Berlina, banków światowych i polityków opozycji o udział w spisku mającym na celu zaszkodzenie Polsce, to „dyrdymały”. – Jeżeli ktoś mówi, że to jest spisek bankowców, albo jakiś spisek elit, który spowodował, że w Parlamencie Europejskim miażdżącą większością głosów została przyjęta rezolucja wzywającą rząd Polski do przestrzegania prawa, to myślę, że żyje w jakiejś odmiennej rzeczywistości – komentował Rosati.

Ostrowski: siła kraju nie zależy od tupania nogą i mówienia, że wstajemy z kolan

Filozofia tych, którym odpowiada narracja, według której pod rządami Prawa i Sprawiedliwości Polska wstaje z kolan, to – zdaniem Marka Ostrowskiego – filozofia ludzi niemających większego pojęcia o świecie. Komentator TVN24 BIS uważa, że na kraje, które tupią i awanturują się, „patrzy się jak na dzieci w przedszkolu”. – Siła kraju zależy przede wszystkim od siły militarnej, gospodarczej, od oddziaływania kultury. Na pewno nie od tupania nogą i mówienia, że my wstajemy z kolan – podkreślił. Zdaniem Aleksandra Smolara zaś opinię o Polsce budują – paradoksalnie – nie priorytety polskiej dyplomacji, tylko agenda polityki wewnętrznej – „niszczenie TK, podważanie zasady podziału władzy i zasad konstytucyjnej demokracji”.

Zieliński: z odejściem Bryanta kończy się w koszykówce pewna epoka

– Nigdy nie jest dobry moment, żeby odszedł ktoś, kto jest legendą i to taką legendą, która się sprawdza dosłownie do ostatniego spotkania – tak pożegnanie Kobe Bryanta z boiskiem komentował w programie Fakty z Zagranicy Wojciech Michałowicz z NC+ i dodawał, że „ze sceny zejść wielkim,” to marzenie wielu sportowców. Zdaniem byłego reprezentanta Polski w koszykówce Macieja Zielińskiego wraz z odejściem Bryanta kończy się pewna epoka. – Ja wychowałem się na Michaelu Jordanie, dla mnie on był i zawsze będzie idolem, natomiast dla młodszych zawodników czy fanatyków koszykówki takim idolem był Kobe Bryant – tłumaczył w rozmowie z Jolantą Pieńkowską Maciej Zieliński.

Kwaśniewski: Polska będzie traktowana przez Europę jako kraj „trzeciej ważności”

„Przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja to kolejny, bardzo poważny sygnał dla Polski, który pokazuje, jak w ostatnich miesiącach wizerunek Polski w Europie karleje. Nasz kraj z nadziei Europy staje się europejskim problemem” – uważa Aleksander Kwaśniewski, który był gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie Fakty z Zagranicy. Były prezydent mówił m.in. o wpływie działań partii rządzącej na wizerunek Polski w Europie. „Jeśli nie wprowadzimy zaleceń Komisji Weneckiej, to coraz bardziej będziemy – jako kraj – sami. Będziemy skazywać się na peryferia” – powiedział były prezydent.

Rezolucja PE ws. Polski. „Kara za nieprzyjęcie imigrantów” czy efekt PiS-owskiej „destrukcji”?

- Polska była dotychczas elementem integrującym UE - ocenił środową rezolucję PE ws. Polski były wiceprzewodniczący PE Marek Siwiec (SLD). - Ten rząd dokonuje pewnej destrukcji i wszyscy będziemy za to płacić - dodał. Z kolei były poseł PiS Zbigniew Girzyński uznał rezolucję za "karę za nieprzyjęcie imigrantów" i dodał, że możemy spodziewać się więcej takich kar. Obaj byli gośćmi "Faktów z Zagranicy"