"Przywieźli nas do obozu i zaczęli usuwać ciąże". Wstrząsające ustalenia dziennikarzy


Dziennikarze agencji Reutera informują o tajnym programie nielegalnej aborcji, jaki od kilku lat ma prowadzić nigeryjska armia. Odbite z niewoli kobiety mają być zmuszane do usunięcia ciąży - często podstępem, siłą i wbrew ich woli. Dochodzenie wykazało, że do tej pory w ten sposób przeprowadzono ponad 10 tysięcy aborcji. By chronić tożsamość świadków i ofiar, zmieniono im głosy, ale ich świadectwa dotarły nawet do amerykańskiego Departamentu Stanu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Pickupy nigeryjskich żołnierzy - jeden za drugim - wjeżdżają do wojskowego obozu. Wysiadają z nich kobiety i dzieci. Wierzą, że są bezpieczne - Wojownicy z Boko Haram wdarli się do naszego miasta. Złapali nas i wywieźli do lasu. Nigeryjscy żołnierze nas stamtąd odbili - opowiada Fati, Nigeryjka zmuszona do aborcji.

Dla Fati i dziesiątek tysięcy innych kobiet wyzwolenie z niewoli wcale nie zakończyło dramatu. Przeciwnie - rozpoczęło nowy. - Przywieźli nas do tego obozu i zaczęli usuwać ciąże - mówi kobieta.

Dziennikarze agencji Reutera zebrali zeznania 14 świadków i 33 ofiar. Przeanalizowali też wojskowe dokumenty i medyczne rejestry. Z ich wniosków wynika, że od co najmniej 2013 roku nigeryjska armia prowadziła tajny, systematyczny i nielegalny program aborcyjny na północnym wschodzie kraju, przerywając ciąże ponad 10 tysięcy kobiet i dziewcząt. Najmłodsze z nich miały 12 lat, a aborcje były przeprowadzane nawet w 8 miesiącu ciąży.

- To wszystko jest owiane tajemnicą, jeśli nie wejdziesz do środka, nie dowiesz się, co się tam dzieje - mówi jeden ze świadków, który chce pozostać anonimowy.

Według śledztwa dziennikarzy nielegalny proceder dotyczył kobiet porwanych przez bojowników Boko Haram - islamskich ekstremistów, którzy od 13 lat prowadzą wojnę z nigeryjskimi siłami w północno-wschodniej części kraju. Gwałty na nigeryjskich kobietach i dziewczynkach są powszechne wśród bojowników, a uprowadzone często są też zmuszane do seksualnego niewolnictwa i wydawane za mąż wbrew ich woli.

- Uratowane kobiety są przywożone do obozu. Niektóre są w ciąży, wtedy oddziela się je od reszty. Wojsko nie chce, żeby urodziły dzieci, które spłodzili ekstremiści z Boko Haram - wyznaje kolejny ze świadków, który chce pozostać anonimowy.

Drastyczne metody

Wielu Nigeryjczyków na północnym wschodzie wierzy, że dzieci, w których płynie krew bojowników, mogą później wystąpić przeciwko własnemu rządowi. Dlatego wobec ciężarnych kobiet są bezwzględni, a niektóre relacje są zbyt drastyczne, by przytaczać je w całości.

- Jednym kobietom podaje się pigułki, innym zastrzyki, ale są też takie, którym rozchyla się nogi, (...) wtedy zaczynają krzyczeć, potem każą im po prostu wstać i już jest po wszystkim - mówi jeden ze świadków, który chce pozostać anonimowy.

Tylko jedna z 33 kobiet i dziewcząt, z którymi rozmawiali dziennikarze Reutera, dobrowolnie wyraziła zgodę na taki zabieg. Według relacji ofiar większość aborcji przeprowadzono bez ich zgody kobiet, często siłą. Świadkowie przyznają, że gdy ciężarne stawiały opór, często były bite, chłostane, odurzane narkotykami lub związywane. Niektóre, poddano zabiegowi podstępem.

- Gdy przywieziono nas do obozu, wiele z nas chorowało, miałyśmy wysypki na całym ciele. Powiedzieli nam, że dadzą nam zastrzyk i wtedy się nam poprawi, ale kiedy go dostałam, zaczęłam krwawić i straciłam ciąże - wyznaje Felerin, Nigeryjka zmuszona do aborcji.

Wiele kobiet miało być przekonanych, że tabletki i dożylne leki, które dostają od wojskowych i lekarz, mają poprawić ich stan zdrowia i zwalczyć choroby, jak malaria. Niektóre nawet nie były świadome, że w ogóle są w ciąży.

- Nie wiedziałam, że noszę w sobie dziecko. Podali mi zastrzyk, wtedy poczułam, że muszę pójść się załatwić. Gdy wyszłam na zewnątrz przykucnęłam i zaczęłam mocno krwawić - opowiada Aisha, Nigeryjka zmuszona do aborcji.

Aisha straciła tak dużo krwi, że potrzebowała transfuzji. Udało się jej przeżyć, ale nie wszystkie kobiety poddane zabiegowi miały tyle szczęścia.

Wojskowi zaprzeczają dziennikarskim ustaleniom

Nigeryjscy wojskowi zaprzeczają, że w ich obozach i cywilnych szpitalach przeprowadzane są aborcje. W Nigerii taki zabieg jest dozwolony jedynie w przypadku ratowania życia kobiety.

- Taki proceder nigdy nie miał, nie ma i nie będzie miał miejsca. My tak nie robimy, jesteśmy wysoce profesjonalni, a przedstawiciele ONZ, którzy są tu obecni, mają wgląd w nasze działania - podkreśla gen. Christopher Musa, dowodzący kampanią wojskową w południowo-wschodniej Nigerii.

Doniesienia brytyjskich dziennikarzy o sytuacji kobiet w Nigerii wywołały już pierwsze międzynarodowe reakcje.

- Ten raport mnie głęboko poruszył, jest wstrząsający. Czekamy na dalsze informacje w tej sprawie - skomentował Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA. Przewodnicząca komisji spraw zagranicznych brytyjskiego parlamentu wezwała władze w Londynie do przyjrzenia się tym zarzutom, a Amnesty International o to samo zaapelowała do nigeryjskich władz, które nie odniosły się jeszcze do wyników dziennikarskiego śledztwa.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS