Kreml stracił setki szpiegów w Europie. "Najsilniejszy, strategiczny cios w najnowszej historii"

Kreml stracił setki szpiegów w Europie. "Najsilniejszy, strategiczny cios w najnowszej historii"
Kreml stracił setki szpiegów w Europie. "Najsilniejszy, strategiczny cios w najnowszej historii"
Jakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kreml stracił setki szpiegów w Europie. "Najsilniejszy, strategiczny cios w najnowszej historii"Jakub Loska | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosyjska zdolność szpiegowania w Europie otrzymała w ostatnim czasie potężny, strategiczny cios - deklaruje szef brytyjskiego kontrwywiadu. Ken McCallum ocenia, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę z Europy wydalono już setki rosyjskich szpiegów. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

David Ballantyne Smith przez osiem lat pracował jako ochroniarz w brytyjskiej ambasadzie w Berlinie. Przez co najmniej 10 miesięcy zbierał tajne informacje o działalności placówki i przekazywał je Rosjanom. W ostatnich dniach przyznał się do winy. Miał zeznać, że nienawidzi Wielkiej Brytanii i Niemiec, nie podobało mu się między innymi wywieszenie na budynku ambasady tęczowej flagi na znak poparcia dla społeczności LGBT.

To ledwie pierwszy z brzegu przykład aktywności szpiegów na usługach Kremla. Szef brytyjskiego kontrwywiadu MI5 mówi, że w ostatnich latach Rosja szpiegowała w Europie na skalę przemysłową - do teraz.

- W tym roku w ramach skoordynowanej akcji na całym świecie wydalono ogromną liczbę rosyjskich dyplomatów, w tym ponad 600 z Europy. Ponad 400 z nich oceniamy jako szpiegów. To zadało rosyjskiemu wywiadowi najsilniejszy, strategiczny cios w najnowszej historii - informuje Ken McCallum, szef brytyjskiego kontrwywiadu MI5.

Tylko w marcu Polska wydaliła 45 rosyjskich dyplomatów. ABW co kilka tygodni informuje o zatrzymaniu osoby szpiegującej na rzecz Rosji.

W Europie jednym z najgłośniejszych przypadków była sprawa Olgi Kołobowej, rosyjskiej agentki podającej się za peruwiańską projektantkę biżuterii. Kołobowa od lat infiltrowała struktury NATO we Włoszech. Zdemaskowali ją dziennikarze z kilku krajów prowadzący międzynarodowe śledztwo.

Współpraca z Chinami i Iranem

Pochodzący z Iranu bracia Peyman i Payam Kia mieli pracować dla rosyjskiego wywiadu wojskowego w latach 2011-2021. Jeden z nich był pracownikiem szwedzkich służb, zdobywał informacje. Jego brat przekazywał je GRU i odbierał pieniądze. Szwedzkie służby SAPO już 5 lat temu odkryły, że mają w swoich szeregach tak zwanego "kreta".

- Nasze siły bezpieczeństwa zaczęły coś podejrzewać w 2017 roku. Podejrzenia stopniowo przekształciły się w pewność, potem w zarzuty - informuje Karl Melin, rzecznik szwedzkich sił specjalnych.

Rosja w swoich działaniach szpiegowskich może współpracować z Chinami i Iranem - to ocena szefa brytyjskiego MI5 wygłoszona podczas prezentacji dorocznego raportu o zagrożeniach dla bezpieczeństwa. Z opracowania wynika też, że Chińczycy i Irańczycy na terytorium Wielkiej Brytanii infiltrują swoją diasporę.

W październiku pracownicy konsulatu Chin w Manchesterze zaatakowali swoich protestujących rodaków. MI5 od początku roku wykryło na terenie Wielkiej Brytanii co najmniej 10 prób porwania lub zabicia przez irańskie służby wrogów reżimu ajatollahów.

- Nielegalna inwazja Putina na Ukrainę sprowadziła wojnę do Europy, podnosząc kwestię bezpieczeństwa narodowego do poziomów, które znamy tylko z podręczników do historii. Mamy do czynienia z coraz bardziej asertywnymi Chinami, które stosują jawną i ukrytą presję, by inne kraje postępowały według ich woli. Realne konsekwencje przynosi u nas niestabilna sytuacja w Iranie - zwraca uwagę Ken McCallum.

Kontrwywiady państw europejskich wydalają rosyjskich szpiegów i nie chcą dopuścić, by Rosja była w stanie uzupełnić swoją siatkę. Tylko Londyn odmówił w tym roku wydania wiz ponad 100 rosyjskim dyplomatom.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS