Skandal na madryckim kampusie. "To niewytłumaczalne, nieuzasadnione i absolutnie odrażające zachowanie"


Skandal na studenckim kampusie w Madrycie. Grupa młodych mężczyzn zorganizowała akcję, podczas której wykrzykiwała obraźliwe i seksistowskie hasła pod adresem koleżanek z sąsiedniego akademika. Nagranie trafiło do sieci i do prokuratury. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

- Dz*wki, wychodźcie z nor jak króliki. Jesteście piep*zonymi nimfomankami - właśnie takie hasła można usłyszeć z okien jednego z akademików w Madrycie. Grupa młodych mężczyzn wykrzykuje je pod adresem koleżanek z sąsiedniego akademika. Chwilę później w większości pokoi zapalają się światła, a mężczyźni odsłaniają rolety i zaczynają ryczeć niczym zwierzęta. Kiedy przedstawiające taką sytuację nagranie trafiło do sieci, w Hiszpanii zawrzało.

- Powinniśmy odrzucić kulturę macho. To niewytłumaczalne, nieuzasadnione i absolutnie odrażające zachowanie. Nie odzwierciedla ono ogólnych nastrojów panujących w hiszpańskim społeczeństwie - uważa Pedro Sanchez, premier Hiszpanii.

Do zdarzenia doszło w akademiku należącym do Uniwersytetu Complutense w Madrycie - jednej z najstarszych uczelni na świecie. Największy hiszpański związek studentów żąda wydalenia wszystkich mężczyzn widocznych na nagraniu.

- Ja i pozostali moi koledzy, którzy nie brali w tym udziału, jesteśmy zawstydzeni i smutni. Te obelgi są nie do zniesienia. Negatywnie odbijają się na naszym wizerunku i relacjach z koleżankami. To nagranie nie odzwierciedla rzeczywistości - przekonuje Juan Melo, student mieszkający w akademiku Elías Ahuja.

Głos uczelni

Uczelnia w wydanym oświadczeniu stwierdziła, że zachowanie studentów było niedopuszczalne i sprzeczne z ideami i wartościami uniwersytetu. Władze zapewniają, że zanim nagranie trafiło do sieci, mężczyzna, który najgłośniej wykrzykiwał obraźliwe hasła, został wykreślony z listy studentów.

- Uczelnia potępia to nagranie. Zarówno jego treść, jak i zachowanie studentów. Podjęliśmy zdecydowane działania, zanim nagranie ujrzało światło dzienne. Prowadzimy dochodzenie, by zidentyfikować osoby odpowiedzialne za ten incydent i wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec studentów, którzy wzięli w nim udział - informuje Rosa de la Fuente, zastępca dziekana Uniwersytetu Complutense,

Niektóre studentki bronią kolegów

Uczelnia przeprasza, ale nie wszyscy zdają się być oburzeni. Część studentek broni kolegów, twierdząc, że sprawa została wyolbrzymiona. - Ludzie uznają, że te okrzyki były seksistowskie. Dziewczęta też czasem skandują różne hasła. Nie ma w tym nic seksistowskiego. To był żart. Nie wydaje mi się, by studentki czuły się urażone - mówi jedna z nich.

Co piąty młody Hiszpan nie wierzy w istnienie przemocy na tle płciowym

Uczelnia prowadzi śledztwo i zapowiada, że przeprowadzi cykl konferencji uświadamiających dla swoich studentów. Badanie przeprowadzone w 2021 roku wykazało, że co piąty młody Hiszpan nie wierzy w istnienie przemocy na tle płciowym i postrzega ją jako wymysł ideologiczny. Hiszpańska minister ds. równości Irene Montero podkreśla, że potrzebna jest edukacja. - Nastolatkowie muszą się dowiedzieć, na czym polega dobre i złe traktowanie ludzi. Czas, abyśmy przestali wzmacniać kulturę gwałtu i terroru seksualnego, który zmienia kobiety w obiekty seksualne - deklaruje Irene Montero.

Hiszpański rząd podejmuje wysiłki na rzecz promowania równości płci i wyeliminowania przemocy wobec kobiet. Od maja każdy seks bez zgody jest uznawany za gwałt. Sprawą incydentu z akademika zajmuje się też prokuratura, która sprawdza, czy doszło do przestępstwa motywowanego nienawiścią.

Autor: Justyna Kazimierczak / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS