Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Zagraniczne echa 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej

O tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 roku i jak zmieniło to Polskę, piszą media na całym świecie. „Uznanie Polski za ofiarę rosyjskiej polityki podniesie napięcie w regionie” – ostrzega „Foreign Policy”. Inni piszą między innymi o tym, że zdaniem Jarosława Kaczyńskiego to Donald Tusk ponosi moralną winę za to, co się stało, i zaznaczają, że między prezesem PiS-u a prezydentem Dudą w sprawie Smoleńska panuje dwugłos.

Katar: zatrudnieni na budowach obiektów na mundial pracują w skandalicznych warunkach

Oto miejsce, w którym można odnieść wrażenie, że prawo pracy nie istnieje. Mimo wielu obietnic, że nastąpi poprawa, zagraniczni robotnicy, którzy budują infrastrukturę na mundial w Katarze, dalej żyją w fatalnych warunkach i często nie mają żadnych praw. Zdani na łaskę i niełaskę pracodawców zarabiają grosze, choć budżet turnieju to ponad 200 miliardów dolarów.

Prezydent Obama w niedzielę przyjedzie do Hawany. Co łączy USA i Kubę?

Odwiedzając Kubę, będzie się czuł jak w Stanach Zjednoczonych. To będzie historyczna wizyta – Barack Obama jako pierwszy od 90 lat urzędujący prezydent USA przyjedzie Kubie. Na wyspie zobaczy Kapitol – prawie taki jak w Waszyngtonie, i samochody – prawie takie, jak na amerykańskich ulicach. Są rzeczy, które łączą oba kraje. Widać to gołym okiem.

Sterowce znów podbiją przestworza?

Prawie 80 lat po tragicznym pożarze legendarnego „Hindenburga” sterowce znowu rozpalają wyobraźnie. Konstruktorzy bujają w obłokach, by sprostać oczekiwaniom klientów, którzy twardo stąpają po ziemi. Wyzwaniem dla producentów powietrznych statków jest także przeniesienie zeppelinów do XXI wieku.

Słowacja: powyborczy pat, w parlamencie m.in. skrajni nacjonaliści. Będą znów wybory?

Słowacki prezydent Andrej Kiska powierzył w poniedziałek dotychczasowemu premierowi Robertowi Fico misję utworzenia nowego rządu. Misja nie jest łatwa, ponieważ socjaldemokratyczna partia SMER-SD wygrała sobotnie wybory, ale zdobyła zaledwie 49 mandatów na 150. W parlamencie znaleźli się m.in. skrajni nacjonaliści. Media na Słowacji nazywają wynik wyborów patem i przewidują kolejne, przedterminowe wybory.

Didi – bohater z klubu Bataclan, który chce pozostać w cieniu

Ma 35 lat, jest Algierczykiem i nazywa się Didi. Nic więcej o sobie publicznie nie chce mówić. Dla wielu Francuzów pozostanie więc anonimowym bohaterem. To on w listopadzie w zaatakowanej przez terrorystów sali koncertowej Bataclan, gdzie doszło do masakry, uratował setki ludzi. Nie mają oni wątpliwości, że nie zginęli tylko dzięki przytomności i opanowaniu Didiego.

Wybory w USA: zdeklarowany socjalista idzie łeb w łeb z Hillary Clinton. Kim jest Bernie Sanders?

Na pierwszy rzut oka ta kandydatura nie ma sensu. Sam o sobie mówił, że jest socjalistą – a są kręgi w Stanach Zjednoczonych, gdzie trudno o gorszą obelgę. Do tego, gdyby wygrał, zostałby najstarszym człowiekiem wybranym na urząd prezydenta USA w historii. Ale to tylko pozorny nonsens. Młodzi Amerykanie Berniego Sandersa szczerze pokochali, bo to człowiek, który od kilkudziesięciu lat ma jeden, jedyny cel – walkę z nierównościami społecznymi, Wall Street i establishmentem. A Polacy powinni również zwrócić na niego uwagę – Sanders jest synem polskiego imigranta.

Beata Szydło w PE: nasze rozwiązania prawne nie odbiegają od rozwiązań w innych państwach Unii

„Rozwiązania w polskim Trybunale Konstytucyjnym są takie same, jak w wielu państwach europejskich, a zmiany w mediach publicznych wprowadzą standardy apolityczności i bezstronności” – przekonywała w europarlamencie Beata Szydło. Polska premier, występując na poświęconej Polsce debacie w Strasburgu dodała, że ataki pod adresem Warszawy wynikają z niedoinformowania i złej woli. Unijni krytycy polskiego rządu zapewnili, że Europa potrzebuje Polski – ale takiej, która przestrzega wspólnych wartości i nie oddala się na wschód.

USA: ostatnie w prezydenturze Baracka Obamy orędzie o stanie państwa

W tradycyjnym, dorocznym wystąpieniu „State of The Union” tym razem Barack Obama być może w ogóle nie będzie przedstawiał listy zadań do wspólnego wykonania z Kongresem. Tam władzę mają Republikanie i o współpracę – zwłaszcza w roku wyborczym – po prostu trudno. Na dodatek to będzie jego ostatnie orędzie o stanie państwa i dlatego będzie wyjątkowe. Prezydent USA skupi się raczej na tym, co będzie chciał zrobić sam.

Gigantyczne koszty wypadków kierowców, którzy jeżdżą… przemęczeni

Półtora tysiąca zabitych, 70 tysięcy rannych, 12,5 miliarda dolarów strat. To roczny bilans skutków jazdy samochodem, gdy kierowca jest nie pijany, nie pod wpływem narkotyków, ale zmęczony. Ogrom strat dotyczy tylko samych Stanów Zjednoczonych. Zagrożenie płynące z jazdy w stanie zmęczenia znane jest od lat, ale teraz naukowcy publikują teraz jeszcze dokładniejsze informacje na temat tego zjawiska i koncentrują się na ludziach, którzy pracują na nocnych zmianach.

Niemcy będą wspierać walkę z dżihadystami

To może być tydzień przełomowych decyzji w sprawie wojny z Państwem Islamskim w Syrii. Niemcy będą wspierać walkę z dżihadystami, a Brytyjczycy są o krok od nalotów. Na dodatek pojawiają się pogłoski o planowanej ofensywie lądowej w wykonaniu... Rosji. Należy podkreślić, że to pogłoski, ale z drugiej strony jest coraz więcej opinii, że bez akcji na lądzie z terrorystami nie da się wygrać.

Czy zestrzelenie rosyjskiego Su-24 przez Turcję można było przewidzieć?

Strącenie przez Turcję rosyjskiego bombowca to wydarzenie, które budzi ogromne emocje i niepokoje. Z jednej strony można powiedzieć, że było to do przewidzenia, bo Ankara nie raz ostrzegała Moskwę, że jeśli ktokolwiek naruszy jej terytorium, to odpowie ona z całą stanowczością. Z drugiej strony między stwierdzeniem naruszenia granicy a zestrzeleniem samolotu jest bardzo wiele możliwości, by intruza pozbyć się bez otwierania ognia.

Francja szuka normalności po ataku terrorystycznym w Paryżu

Świat szuka sposobu na bezpieczeństwo, ale Francja szuka czegoś jeszcze – normalności. Niecały tydzień po zamachu, którego skalę, makabrę i skutki ciągle trudno zrozumieć, w Paryżu mieszają się różne emocje. Jest smutek, jest żal, ale także niezgoda na to, by to terroryści dyktowali Paryżanom, jak ci mają żyć.

Niemieckie media krytykują exposé Beaty Szydło, Rosja przyjmuje je ze stoickim spokojem

Atak na instytucje, które w demokracji powinny być niezależne. Ani słowa o Unii Europejskiej, zero solidarności ws. uchodźców – w ten sposób niemieckie media komentują i krytykują exposé Beaty Szydło. Dzień po jej wystąpieniu, Europa zauważa przede wszystkim niechęć do przyjmowania uchodźców, a Rosja o relacje z Polską jest raczej spokojna, bo gorzej być nie może.

PiS prezentuje rząd. Jak nowych szefów MON i MSZ oceniają zagraniczne media?

Choć w poniedziałek zaprezentowano cały skład następnego polskiego rządu, to w światowych relacjach najczęściej padają nazwiska następnego ministra spraw zagranicznych i następnego ministra obrony narodowej. „Człowiek, który zdewastował polski wywiad wojskowy i który, wbrew wszystkim ustaleniom, twierdzi, że w Smoleńsku doszło do zamachu” – tak media piszą o Antonim Macierewiczu. „Weteran dyplomacji, któremu daleko do Moskwy i Berlina, ale bardzo blisko do Waszyngtonu” – tak z kolei pisano po nominacji Witolda Waszczykowskiego na szefa MSZ.

Myśliwy, który zabił lwa Cecila, nie poniesie konsekwencji

Był i być może dalej jest jednym z najbardziej znienawidzonych ludzi świata. Ale okazuje się, że uniknie odpowiedzialności karnej. Chodzi o amerykańskiego dentystę, który zabił słynnego afrykańskiego lwa Cecila. Władze Zimbabwe, gdzie doszło do feralnego polowania, przyznają, że Walter Palmer miał wszystkie niezbędne zezwolenia. Czy to koniec tej sprawy i co dalej ze znienawidzonym myśliwym?

Arabia Saudyjska: Brytyjczyk skazany na 350 batów za posiadanie wina własnej roboty. Rodzina apeluje o litość

Miał przy sobie wino domowej produkcji – za to grozi mu 350 batów. W ten sposób za złamanie surowego prawa Arabia Saudyjska chce ukarać żyjącego tam Brytyjczyka. Jego rodzina apeluje do władz królestwa o litość. Nie tylko dlatego, że mężczyzna już spędził rok w więzieniu, ale i dlatego, że – biorąc pod uwagę jego wiek – kara chłosty może stać się karą śmierci.

Niemcy: Adolf Hitler na ulicach. Ekranizacja głośnej książki wywoła kontrowersje?

Nazistowski zbrodniarz Adolf Hitler w XXI wieku – to ekranizacja głośnej książki. Niemiecki reżyser oko kamery kieruje z Hitlera na niemieckie społeczeństwo. I widzi ludzi, którym spodobałyby się radykalne pomysły na rozwiązanie współczesnych problemów. Choć to ma być satyra, jest poważne ostrzeżenie, że w Europie rodzi się popyt... na szaleńców.

Finał poszukiwań kontenerowca „El Faro” z Polakami na pokładzie. Obama złożył kondolencje rodzinom

„Przed nami huragan i właśnie prosto w niego płyniemy” – to fragment ostatniej wiadomości, która popłynęła z kontenerowca „El Faro”. Poszukiwania statku i załogi zostały zakończone, na jego pokładzie było pięciu Polaków. Specjalne oświadczenie w sprawie wydał Barack Obama. „Dzisiaj 28 amerykańskich rodzin – od Florydy po Maine – i pięć polskich rodzin ma złamane serca. Niech będzie dla nich pocieszeniem, choć w niewielkim stopniu, że mogą liczyć na miłość i wsparcie swoich sąsiadów, społeczności marynarzy i Amerykanów” – powiedział Obama.

Czy Angela Merkel dostanie pokojową nagrodę Nobla?

Lista kandydatów do pokojowego Nobla jest długa – niczym lista konfliktów na świecie. Eksperci typują, że wyróżnienie może trafić w ręce osoby, która niesie pomoc uchodźcom. Czy będzie to Angela Merkel, która otworzyła drzwi Europy dla imigrantów? A może ksiądz z Włoch, który uchodźcom podał swój numer telefonu z przesłaniem: „Dzwońcie, jeśli potrzebujecie pomocy”?

Chiny: znów spadki na giełdach. Czy gospodarce Chin grozi katastrofa?

Chiński smok pożera własny ogon. Po czarnym poniedziałku na chińskich giełdach, czarny wtorek. 90 milionów inwestorów straciło oszczędności życia. Choć Pekin interweniuje i najpewniej zahamuje spadki, to tylko kwestia czasu, kiedy pojawią się znowu. Czy gospodarka Chin, która od 30 lat zadziwiała świat swoim wzrostem, zacznie straszyć spektakularnym krachem?

Relacja z niemieckiego obozu dla uchodźców tuż przy polskiej granicy

Imigrantów coraz więcej – miejsca coraz mniej. Dlatego uciekinierzy z Afryki i Bliskiego Wschodu trafiają pod namioty. To nowy pomysł władz niemieckiej Brandenburgii na to, by radzić sobie z falą uchodźców. Jeden z takich obozów powstał na granicy z Polską. Materiał pochodzi z programu Fakty z Zagranicy. Od poniedziałku do piątku o godzinie 20:00 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

USA: bezpardonowa walka o nominację republikanów

Ostra kampania i numery godne najlepszych komików. Tak od kuchni wygląda walka o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. Lindsey Graham – kontrkandydat Donalda Trumpa – spektakularnie zniszczył swoją komórkę. Zrobił to, bo miliarder podał prywatny numer senatora do publicznej wiadomości. Materiał z programu Fakty z Zagranicy. Na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godzinie 20:00.