Śpi w namiocie, organizuje zbiórki, śpiewa po ukraińsku. Amerykański weteran pomaga Ukrainie, jak tylko może

30.12.2022 | Śpi w namiocie, organizuje zbiórki, śpiewa po ukraińsku. Amerykański weteran pomaga Ukrainie, jak tylko może
30.12.2022 | Śpi w namiocie, organizuje zbiórki, śpiewa po ukraińsku. Amerykański weteran pomaga Ukrainie, jak tylko może
Hubert Kijek | Fakty o Świecie TVN24 BiS
30.12.2022 | Śpi w namiocie, organizuje zbiórki, śpiewa po ukraińsku. Amerykański weteran pomaga Ukrainie, jak tylko możeHubert Kijek | Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie zapominajcie o braciach z Ukrainy - mówi do Amerykanów weteran wojenny i swojego apelu nie kończy na słowach. Mark Lindquist śpi w namiocie na mrozie, by zwrócić uwagę na niewygody ukraińskich żołnierzy i cywili. Mężczyzna zbiera także pomoc materialną dla Ukrainy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Mark J. Lindquist noce spędza w namiocie. Ten weteran sił powietrznych Stanów Zjednoczonych śpi na ulicach Fargo w Północnej Dakocie, gdzie w ostatnich dniach temperatura potrafi spaść do -30 stopni Celsjusza. Właśnie w ten sposób ten mężczyzna chce przypominać Amerykanom o wojnie w Ukrainie.

- Ponad 40 milionów ludzi żyje w kraju, który ma włączony prąd przez kilka godzin dziennie. Chcę upewnić się, że Amerykanie nie zapomną o swoich braciach z Ukrainy. To moja misja. Nie ma lepszego sposobu niż spanie w namiocie w tych warunkach, żeby rozpocząć zbiórkę i zwrócić uwagę ludzi na tę inicjatywę - mówi.

Operacja "spanie pod chmurką" ruszyła 16 grudnia, gdy Mark otrzymał pozwolenie od władz miasta. Od tamtej pory zachęca ludzi do wpłacania pieniędzy na Ukrainę. - Spotykam się w przeważającej mierze z pozytywnymi reakcjami. W moim rodzinnym mieście mieszka około dwieście tysięcy osób. Spotykam ludzi, którzy widzą mnie z tą ukraińską flagą i od razu chcą pomagać. Oni przez ostatnie miesiące żyli tą wojną. Na jednej ze stacji benzynowych ktoś mnie poznał, zatrzymał, wyjął portfel i całą zawartość przekazał na pomoc. Chcę żeby Amerykanie wiedzieli, że każdy z nich może wesprzeć Ukrainę - opowiada Mark J. Lindquist.

Ludzie nie wpłacają wyłącznie pieniędzy za pośrednictwem jego strony, ale także przywożą ubrania termiczne, jedzenie czy artykuły higieniczne. - Ukraińscy żołnierze albo ukraińskie rodziny żyją w Kijowie bez prądu. Oni nie mogli sobie zamówić pogody, nie są w stanie kontrolować temperatury na zewnątrz. To niezwykle zimne miejsce na Ziemi o tej porze roku. Dlatego, jeśli możemy, musimy pomóc - apeluje mężczyzna.

Siła doświadczenia

Mark J. Lindquist pomaga Ukrainie od samego początku rosyjskiej inwazji. Po wybuchu wojny porzucił swoje ambicje polityczne - brał wtedy udział w prawyborach do Kongresu - i przyleciał do Europy, gdzie zaczął współpracować z wolontariuszami i dostarczać sprzęt dla żołnierzy. W Przemyślu poznał polskiego żołnierza, który dał mu polską flagę.

- Gdy byłem w Ukrainie, wykorzystałem swoje doświadczenie i kontakty, jakie zdobyłem, gdy byłem w wojsku. Udało mi się zebrać i przekazać artykuły medyczne o wartości 4 milionów dolarów - opowiada.

Po 9 miesiącach wrócił do Stanów Zjednoczonych. Jest w stałym kontakcie z ukraińskimi cywilami i żołnierzami. Opowiada Amerykanom, co widział w Kijowie. Zbiera pieniądze i organizuje akcje jak ta. Nocowanie na mrozie nie robi na Marku wrażenia. Jak sam podkreśla, żołnierze muszą sobie radzić z trudniejszymi warunkami.

- W okopach sytuacja jest okropna. W nocy temperatura spada do -10 stopni Celsjusza, a w dzień przekracza ledwie 0 stopni Celsjusza. To są niezwykle trudne warunki do obrony ojczyzny. Czołgi i wozy opancerzone zastygają w błocie. Siedzisz w okopie, w którym jest ci nie tylko zimno, ale jesteś także cały mokry, bo za dnia temperatura się podnosi. Ponadto może padać na ciebie deszcz. To najgorsze warunki do walki - wyjaśnia.

Operacja "spanie pod chmurką" zakończy się 1 stycznia. Następnego dnia Mark chce wysłać paczki z pomocą, ale to nie będzie koniec akcji. Mężczyzna planuje wyruszyć w tournée po Ameryce, gdzie także będzie spał w namiocie i przypominał o wojnie w Ukrainie.

Autor: Hubert Kijek / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Mark Lindquist | facebook

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS