Bronił radykałów, ponad 50 razy był oskarżany o podżeganie do przemocy, może zostać ministrem


Nowy izraelski rząd stworzy polityczny weteran Benjamin Netanjahu. Prawicowa koalicja, z którą wygrał wybory, może domagać się zmian, które przebudują polityczną przyszłość kraju. Do rządu wchodzi bowiem skrajna prawica, nadzieja ortodoksyjnych Żydów, domagająca się likwidacji części Autonomii Palestyńskiej. To wystawia na próbę relacje z arabskimi sąsiadami czy Stanami Zjednoczonymi. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Nazwanie "faszystą" obywatela Izraela jest bardzo ryzykowne, ale takie właśnie określenie często pod swoim adresem słyszy Itamar Ben-Gewir. "Nie głosujcie na niego, to faszysta" - ostrzegało tuż przed wyborami w Izraelu między innymi Europejskie Stowarzyszenie Studentów Żydowskich. Lider partii Żydowska Siła chciałby zakazu mieszanych żydowsko-arabskich małżeństw czy wydalenia z kraju "nielojalnych" obywateli - nie tylko Arabów, również Żydów.

- Opinia publiczna chce oddzielenia ludzi lojalnych wobec państwa Izrael od tych, którzy podkopują pozycję naszego kraju - przekonuje Itamar Ben-Gewir.

Skrajnie prawicowy polityk jest uznawany za największego zwycięzcę wtorkowych wyborów do Knesetu - piątych w ostatnich czterech latach. Choć Żydowska Siła zajęła w wyborach trzecie miejsce, to bez jej udziału nie będzie mógł powstać żaden rząd, dlatego niemal na pewno Ben-Gewir zasiądzie w nowym gabinecie Benjamina Netanjahu.

Przeciwnicy Ben-Gewira nazywają go zagrożeniem dla demokracji. Zwolennicy mają zupełnie inne zdanie.

Itamar Ben-Gewir zasłynął jako prawnik broniący żydowskich radykałów w procesach o terroryzm i przestępstwa popełnione z nienawiści. Sam ponad 50 razy był oskarżany o podżeganie do przemocy.

- Ben-Gewir w rządzie Netanjahu nie będzie oznaczać zasadniczej zmiany kursu, ale jego prowokacyjne zachowania mogą zachwiać całym okrętem - ocenia Yohanan Plesner z Instytutu Demokracji Izraela.

Zaognienie konfliktów

Skrajna prawica u władzy niemal na pewno zaogni konflikt z Palestyńczykami. Itamar Ben-Gewir chciałby odebrać Palestyńczykom prawo do głosowania i zlikwidować Autonomię Palestyńską. W jednym z wywiadów powiedział, że Żydzi i Arabowie mogą żyć razem, ale musi być jasne, kto jest panem domu. - On wielokrotnie sprawiał problemy. Wyobraźcie sobie członka Knesetu, który mierzy do ludzi z broni. Czego możemy się po nim spodziewać, kiedy zostanie szefem bezpieczeństwa publicznego albo innym ministrem? - pyta Mahmoud Sa'u, Palestyńczyk z Jerozolimy. To nawiązanie do sytuacji sprzed roku, kiedy Ben-Gewir wyciągnął broń, gdy palestyński ochroniarz zwrócił politykowi uwagę, że źle zaparkował samochód.

Itamar Ben-Gewir odniósł sukces wyborczy, bo obiecał rodakom bezpieczeństwo w obliczu krwawych zamieszek na okupowanym Zachodnim Brzegu. Jego partia jest częścią skrajnie prawicowego sojuszu Religijny Syjonizm, który otwarcie głosi rasistowskie i homofobiczne hasła. Gabinet z jego udziałem będzie najbardziej prawicowym rządem w historii Izraela. - Ten sukces to prawdopodobnie zasługa globalnego trendu. Skrajna prawica odniosła sukces w Szwecji, we Włoszech. Rządzi na Węgrzech. Jest wszędzie. Od Brazylii po Filipiny - mówi Amotz Asa-El z Instytutu Szaloma Hartmana.

Najbliższy sojusznik Izraela - Stany Zjednoczone - najprawdopodobniej zdecydują się na bojkot Ben-Gewira i jego otoczenia. Według doniesień prasowych prezydent Izraela Jicchak Herzog podczas niedawnej wizyty w Waszyngtonie miał usłyszeć, że z pewnymi politykami Biały Dom nie chce mieć nic wspólnego.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS