We wtorek wybory do Kongresu USA. "Nadciąga czerwona, republikańska fala"


Aż czterech prezydentów - trzech byłych i jeden obecny - przez cały weekend wspierało kandydatów w wyborach do amerykańskiego Kongresu. Stawka jest wysoka, bo republikanie i demokraci rywalizują o władzę na Kapitolu. Według sondaży szanse tych drugich na utrzymanie większości maleją, rosną za to obawy części Amerykanów o skutki prawdopodobnego triumfu partii Donalda Trumpa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dzień przed wyborami do Kongresu republikańscy i demokratyczni kandydaci po raz ostatni próbowali przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. W większości stawiali na strategie: jeśli wybierzesz tych drugich, będzie tylko gorzej.

- Niech to do nich dotrze. Nie będziemy socjalistycznym krajem rządzonym przez szaleńców, nie damy wam zniszczyć Ameryki - mówił Marco Rubio, senator z Partii Republikańskiej.

- Jeśli republikanom uda się odnieść sukces, to nic już tego nie powstrzyma ich polityki kłamstwa, zastraszania i dzielenia ludzi - alarmowała z kolei Kathy Hochul, gubernator Nowego Jorku z Partii Demokratycznej.

Obama i Biden na jednej scenie

Na ostatniej prostej kandydatów wspierają najważniejsze osoby w państwie. W kampanię demokratów zaangażowało się dwóch byłych prezydentów i jeden obecny.

- Znam wielu senatorów, wielu z nich lubię , ale nie znam nikogo, kto moim zdaniem lepiej wykonuje swoją pracę niż Catherine Cortez Masto - przekonywał w niedzielę Bill Clinton, wspierając tym samym demokratyczną kandydatkę do Senatu. W tym sam czasie Joe Biden przemawiał na jednej scenie z demokratyczną gubernator Nowego Jorku - bastionu demokratów. - Sondaże mówią, że 76 procent Amerykanów martwi się o utrzymanie naszej demokracji. To jest moment, by ją obronić. To moment, by wybrać demokrację - zaapelował urzędujący prezydent.

Wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych pojawił się w Pensylwanii, gdzie na scenę wyszedł ramię w ramię z Barackiem Obamą. Tam także przemówienia przywódców zdominowały zagrożenia dla demokracji, jakie ich zdaniem niosą rządy republikanów. - Pamiętamy to z historii, widzieliśmy to na całym świecie. Kiedy demokracja odchodzi, ludziom dzieje się krzywda. To nie jest abstrakcja - ostrzegł Barack Obama.

Tego samego dnia, po drugiej stronie tego samego stanu, można było usłyszeć nieco inną retorykę. - Obama i Biden też zorganizowali tu sobie wiec, ale nikt się nie pojawił. Mówili, że przyszło ponad 5000 osób. Nie prawda. Przyszło może 200 - stwierdził były prezydent USA Donald Trump.

Obok Georgii i Nevady - Pensylwania to jeden z trzech kluczowych stanów, które zadecydują o tym, czy demokraci utrzymają swoją minimalną większość w Senacie. - Prawdopodobnie nadciąga czerwona, republikańska fala, bo wiele czynników działa na niekorzyść demokratów - uważa Chris Tuttle z think tanku Council on Foreign Relations.

Nowa Izba Reprezentantów

8 listopada Amerykanie zdecydują, kto obejmie 35 ze 100 mandatów w Senacie i wszystkie 435 mandatów w Izbie Reprezentantów. Oprócz tego głosujący wybiorą kluczowych przedstawicieli władz lokalnych, między innymi gubernatorów i prokuratorów generalnych.

- Partia, która kontroluje Biały Dom, często, jeśli nie zazwyczaj, przegrywa w wyborach w połowie kadencji prezydenta - zauważa Steve Phillips, komentator polityczny.

Sondaże sugerują, że demokraci mogą stracić większość w Izbie Reprezentantów. W tej sytuacji, nawet jeżeli utrzymają kontrolę nad Senatem, przegłosowanie proponowanych przez nich ustaw w Kongresie będzie trudne, o ile nie niemożliwe. - Partia prezydenta rzeczywiście nie radzi sobie zbyt dobrze. Największe zarzuty wobec niej dotyczą problemów gospodarczych, z jakimi zmaga się kraj - wyjaśnia Christina Ladam z University of Nevada.

Spadek popularności Bidena

Według ostatnich sondaży poparcie dla Joe Bidena spadło do 40 procent i to właśnie w nim republikańscy wyborcy widzą winnego rosnących kosztów życia, widma recesji i wzrostu przestępczości, z jaką kraj zmaga się po pandemii COVID-19.

- Ameryka idzie w zdecydowanie złym kierunku. Przestępczość rośnie. Inflacja szaleje - mówi jedna z kobiet.

Dla demokratycznych wyborców - Joe Biden i jego partia to jednak ostoja demokracji, która zostanie podważona, o ile nie kompletnie zniszczona, jak tylko republikanie ponownie dojdą do władzy w Kongresie. - Demokraci stoją w obronie prawdy, a Partia Republikańska poszła drogą teorii spiskowych i kłamstw. To smutne - jest zdania jeden z wyborców.

Prawie 200 republikańskich kandydatów w tych wyborach rozpowszechniało kłamstwo Donalda Trumpa o skradzionym głosowaniu w 2020 roku, gdy ubiegał się o reelekcję. Teraz ci sami ludzie, którzy utrzymują, że amerykański system wyborczy fałszuje wyniki, ubiegają się o stanowiska, które zapewnią im władzę nad tym systemem.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS