We wtorek wybory do Kongresu USA. "Nadciąga czerwona, republikańska fala"


Aż czterech prezydentów - trzech byłych i jeden obecny - przez cały weekend wspierało kandydatów w wyborach do amerykańskiego Kongresu. Stawka jest wysoka, bo republikanie i demokraci rywalizują o władzę na Kapitolu. Według sondaży szanse tych drugich na utrzymanie większości maleją, rosną za to obawy części Amerykanów o skutki prawdopodobnego triumfu partii Donalda Trumpa. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Dzień przed wyborami do Kongresu republikańscy i demokratyczni kandydaci po raz ostatni próbowali przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. W większości stawiali na strategie: jeśli wybierzesz tych drugich, będzie tylko gorzej.

- Niech to do nich dotrze. Nie będziemy socjalistycznym krajem rządzonym przez szaleńców, nie damy wam zniszczyć Ameryki - mówił Marco Rubio, senator z Partii Republikańskiej.

- Jeśli republikanom uda się odnieść sukces, to nic już tego nie powstrzyma ich polityki kłamstwa, zastraszania i dzielenia ludzi - alarmowała z kolei Kathy Hochul, gubernator Nowego Jorku z Partii Demokratycznej.

Obama i Biden na jednej scenie

Na ostatniej prostej kandydatów wspierają najważniejsze osoby w państwie. W kampanię demokratów zaangażowało się dwóch byłych prezydentów i jeden obecny.

- Znam wielu senatorów, wielu z nich lubię , ale nie znam nikogo, kto moim zdaniem lepiej wykonuje swoją pracę niż Catherine Cortez Masto - przekonywał w niedzielę Bill Clinton, wspierając tym samym demokratyczną kandydatkę do Senatu. W tym sam czasie Joe Biden przemawiał na jednej scenie z demokratyczną gubernator Nowego Jorku - bastionu demokratów. - Sondaże mówią, że 76 procent Amerykanów martwi się o utrzymanie naszej demokracji. To jest moment, by ją obronić. To moment, by wybrać demokrację - zaapelował urzędujący prezydent.

Wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych pojawił się w Pensylwanii, gdzie na scenę wyszedł ramię w ramię z Barackiem Obamą. Tam także przemówienia przywódców zdominowały zagrożenia dla demokracji, jakie ich zdaniem niosą rządy republikanów. - Pamiętamy to z historii, widzieliśmy to na całym świecie. Kiedy demokracja odchodzi, ludziom dzieje się krzywda. To nie jest abstrakcja - ostrzegł Barack Obama.

Tego samego dnia, po drugiej stronie tego samego stanu, można było usłyszeć nieco inną retorykę. - Obama i Biden też zorganizowali tu sobie wiec, ale nikt się nie pojawił. Mówili, że przyszło ponad 5000 osób. Nie prawda. Przyszło może 200 - stwierdził były prezydent USA Donald Trump.

Obok Georgii i Nevady - Pensylwania to jeden z trzech kluczowych stanów, które zadecydują o tym, czy demokraci utrzymają swoją minimalną większość w Senacie. - Prawdopodobnie nadciąga czerwona, republikańska fala, bo wiele czynników działa na niekorzyść demokratów - uważa Chris Tuttle z think tanku Council on Foreign Relations.

Nowa Izba Reprezentantów

8 listopada Amerykanie zdecydują, kto obejmie 35 ze 100 mandatów w Senacie i wszystkie 435 mandatów w Izbie Reprezentantów. Oprócz tego głosujący wybiorą kluczowych przedstawicieli władz lokalnych, między innymi gubernatorów i prokuratorów generalnych.

- Partia, która kontroluje Biały Dom, często, jeśli nie zazwyczaj, przegrywa w wyborach w połowie kadencji prezydenta - zauważa Steve Phillips, komentator polityczny.

Sondaże sugerują, że demokraci mogą stracić większość w Izbie Reprezentantów. W tej sytuacji, nawet jeżeli utrzymają kontrolę nad Senatem, przegłosowanie proponowanych przez nich ustaw w Kongresie będzie trudne, o ile nie niemożliwe. - Partia prezydenta rzeczywiście nie radzi sobie zbyt dobrze. Największe zarzuty wobec niej dotyczą problemów gospodarczych, z jakimi zmaga się kraj - wyjaśnia Christina Ladam z University of Nevada.

Spadek popularności Bidena

Według ostatnich sondaży poparcie dla Joe Bidena spadło do 40 procent i to właśnie w nim republikańscy wyborcy widzą winnego rosnących kosztów życia, widma recesji i wzrostu przestępczości, z jaką kraj zmaga się po pandemii COVID-19.

- Ameryka idzie w zdecydowanie złym kierunku. Przestępczość rośnie. Inflacja szaleje - mówi jedna z kobiet.

Dla demokratycznych wyborców - Joe Biden i jego partia to jednak ostoja demokracji, która zostanie podważona, o ile nie kompletnie zniszczona, jak tylko republikanie ponownie dojdą do władzy w Kongresie. - Demokraci stoją w obronie prawdy, a Partia Republikańska poszła drogą teorii spiskowych i kłamstw. To smutne - jest zdania jeden z wyborców.

Prawie 200 republikańskich kandydatów w tych wyborach rozpowszechniało kłamstwo Donalda Trumpa o skradzionym głosowaniu w 2020 roku, gdy ubiegał się o reelekcję. Teraz ci sami ludzie, którzy utrzymują, że amerykański system wyborczy fałszuje wyniki, ubiegają się o stanowiska, które zapewnią im władzę nad tym systemem.

Autor: Angelika Maj / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS