Tak państwowa telewizja przedstawia Unię Europejską

Nie będzie żadnego polexitu - podkreślał prezes PiS Jarosław Kaczyński i tłumaczył, że to wyłącznie "propagandowy wymysł". Tymczasem państwowa telewizja w swoich programach informacyjnych przedstawiała Unię Europejską w sposób bardzo krytyczny. Większość materiałów państwowa telewizja wyemitowała już po zapewnieniach rządu i PiS-u, że nie ma mowy o opuszczeniu Unii.

Prognoza pogody na środę 29 września

W środę na zachodzie będzie pochmurno z opadami deszczu o sumie do 10 litrów wody na metr kwadratowy. Poza tym rejonem należy spodziewać się zmiennego zachmurzenia. Temperatura maksymalna wyniesie od 12 stopni Celsjusza na Podlasiu do 18 stopni Celsjusza w Małopolsce. Południowo-wschodni wiatr będzie umiarkowany, a okresami w porywach będzie osiągał do 40-60 kilometrów na godzinę.

Szef MSWiA chce przedłużenia stanu wyjątkowego. Mówi o "niebezpiecznych powiązaniach" migrantów

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz komendant główny Straży Granicznej generał Tomasza Praga na wspólnej konferencji w poniedziałek udzielili informacji na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Szef MSWiA zapowiada, że będzie rekomendował przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Jak wskazywał, osoby nielegalnie przekraczające granicę z Białorusią mogą być terrorystami lub kryminalistami i stanowić zagrożenie dla Polski.

Sejmiki rezygnują z uchwał anty-LGBT. Małopolscy, podkarpaccy i lubelscy radni przyjęli nowe stanowiska

W poniedziałek radni trzech województw - małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego - ponownie zajęli się uchwałami anty-LGBT. W wymienionych regionach kontrowersyjne stanowiska zostały uchylone, a w nowych dokumentach nie ma słowa o ideologii LGBT. Wcześniej Komisja Europejska zapowiedziała, że jeżeli samorządy nie wycofają się ze - zdaniem unijnych urzędników - dyskryminujących regulacji prawnych, wstrzymane zostaną wypłaty unijnych dotacji.

82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W poniedziałek w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w trakcie których odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. - Dzieje i dokonania Polskiego Państwa Podziemnego wciąż budzą nasz podziw, najgłębszy szacunek i wdzięczność - napisał prezydent.

Coraz większe zainteresowanie szczepieniem trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19

Osoby powyżej 50. roku życia, pracownicy ochrony zdrowia oraz osoby z obniżoną odpornością mogą przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Pracownicy punktów informują, że z dnia na dzień widać coraz większe zainteresowanie szczepieniami dawką przypominającą. Do przyjęcia preparatu cały czas zachęcają lekarze, bo szpitalne oddziały powoli zapełniają się chorym na COVID-19.

Mieli zabić, a później zjeść części ciała ofiary. Jest wyrok sądu w sprawie "kanibali spod Choszczna"

Przed szczecińskim sądem w poniedziałek zapadł wyrok w sprawie "kanibali spod Choszczna". Na ławie oskarżonych zasiadło czterech mężczyzn. Według prokuratury razem mieli torturować i zabić człowieka, odciąć mu głowę, a część jego ciała później zjeść. Główny oskarżony w sprawie, Robert M., usłyszał wyrok 25 lat pozbawienia wolności za kierowanie zabójstwem. Natomiast pozostali trzej oskarżeni, zdaniem sądu, byli tylko świadkami zabójstwa.

Prognoza pogody na wtorek 28 września

We wtorek na zachodzie Polski zachmurzenie będzie duże i całkowite ze słabymi, lokalnie umiarkowanymi opadami deszczu z przerwami oraz przelotnymi opadami deszczu. Poza tym będzie sucho, wystąpi przeważnie umiarkowane, miejscami małe zachmurzenie, szczególnie w centralnej części kraju oraz w drugiej części dnia w południowych regionach. W ciągu dnia więcej chmur będzie przybywać na wschodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od 12-13 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, przez do 14-16 stopni Celsjusza w centrum, do 16-18 stopni Celsjusza na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie północno-zachodni, a na wschodzie południowo-wschodni wiatr.

Co dalej w sprawie Turowa? Premier Morawiecki mówi o dużo niższej "skłonności do porozumienia"

Premier Mateusz Morawiecki zrezygnował z udziału w szczycie w Budapeszcie. W spotkaniu, które było poświęcone problemom demografii, uczestniczył między innymi czeski premier Andrej Babisz. Ponadto premier Morawiecki podkreśla, że czescy sąsiedzi muszą sobie zdawać sprawę z tego, że po stronie polski "skłonność do porozumienia będzie dużo niższa". Z kolei minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro sugeruje, że spór o Turów to część wielkiej operacji Niemiec i Rosji.

Wręczono Złote Lwy 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Złote Lwy 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni trafiły w ręce Łukasza Rondudy i Łukasza Guta - twórców filmu "Wszystkie nasze strachy". Srebrne Lwy odebrał Jan Matuszyński za film "Żeby nie było śladów". Maria Dębska uznana została za najlepszą aktorkę, a Jacek Beler odebrał nagrodę dla najlepszego aktora.

Prognoza pogody na poniedziałek 27 września

W poniedziałek będzie pogodnie, tylko na zachodzie kraju prognozuje się wzrost zachmurzenia do dużego. Na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej oraz w Sudetach wystąpią przelotne opady deszczu, a pod wieczór możliwe są burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 19 stopni Celsjusza w centrum kraju, do 24 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-wschodni i wschodni będzie słaby i umiarkowany, okresami silniejszy.

Apel o uwolnienie Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys. Łukaszenka ich więzi, bo są Polakami

W sobotę o 20:30 przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się wiec poparcia dla Andrzeja Poczobuta. Data nie jest przypadkowa, bo w sobotę mija dokładnie pół roku, od kiedy Andrzej Poczobut stracił wolność. W areszcie siedzi również Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi. O ich uwolnienie apeluje wiele polskich redakcji i dziennikarzy. Stąd akcja #UwolnićPoczobuta.

Kryzys demograficzny w Polsce pogłębił się. Najgorszy okres od II wojny światowej

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Polsce było o 200 tysięcy więcej zgonów niż urodzeń. To najgorszy pod tym względem okres od drugiej wojny światowej. W znacznym stopniu przyczyniła się do tego pandemia COVID-19, ale ujemny przyrost naturalny był już przed pandemią i zdaniem ekspertów będzie się on utrwalał. Program "Rodzina 500 plus" nie pomógł - efekt programu był widoczny tylko przez pierwsze dwa lata, a i tak nie odwrócił trendu.